ट्रेंडिंग:

>> इन्टरपोलमार्फत यूएईबाट पक्राउ परेका दुई जनालाई नेपाल ल्याइयो >> संसदीय छानबिन समिति बनाउँदा कम्पनीको नाम उल्लेख गर्नुपर्ने कांग्रेसको अडान >> रुपन्देहीमा पोलियोविरुद्ध ७० हजार बालबालिकालाई आईपीभी खोप लगाइंदै >> कलेजो क्यान्सर बढ्दै, के के हुन्छन् लक्षण ? >> संसदको गतिरोध हटाउन दलहरुको पहल, भोलिको बैठकअघि नै सहमति जुटाउने प्रयास >> कस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> बिउमा लुटिंदै किसानहरु  >> महेशपुर भन्सारले समात्यो ५ लाख बराबरको अवैध कपडा >> बुद्ध परिपथको विकासका लागि पञ्चवर्षीय योजना बनाउँछौः मन्त्री बस्नेत >> सकारात्मक चिन्तनले बनाउँछ स्वस्थ जीवन >> चाउलीको दोभासे रहर >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मनपरी गर्ने बुटवलका २ मासु पसललाई जरिवाना >> बुद्धिचाल खेलाडी सेढाइलाई बिदाई >> स्कर्लसमा नेता चुन्न निर्वाचन >> उत्तर प्रदेशको १ प्रतिशत पर्यटक लुम्बिनीलाई पर्याप्त >> बुटवल पूर्ण खोप दिगोपना सुनिश्चितता घोषणा >> विद्यार्थीसँग पर्यावरण सचेतना अभिवृद्धि कार्यक्रम बुटवलमा सम्पन्न >> सन्धिखर्कमा पनि खुल्यो कपडा बैंक >> दाङबाट काठमाडौ जाँदै गरेको बस दुर्घटनामा १० यात्रु घाइते >> वडा नं ३ र १ सेमीफाईनलमा >> गृहमन्त्रीलाई कारबाही माग गर्दै नेवि संघको प्रदर्शन >> घरजग्गा र सवारी कर्जामा राष्ट्र बैंकको उदार नीति >> काँग्रेसले संसदमा उत्ताउलो व्यवहार देखायोः ओली >> प्रतिनिधिसभा बैठक बस्दै नबसी स्थगित >> राष्ट्रिय सभामा कांग्रेसको अवरोध पछि बैठक स्थगित >> नेपालले लगायो २ भारतीय ब्रान्डका ४ मसलाको आयातमा रोक >> प्रतिनिधि सभाको बैठक सर्‍यो >> पाल्पामा रूखबाट लडेर महिलाको मृत्यु >> पाकिस्तान खानेपानी संकटको चरम सिमामा >> संसदीय छानबिन समितिमा अडिग रहने कांग्रेसको निर्णय >> विश्वकपअघि अमेरिका र क्यानडासँग नेपालले वार्मअप खेल खेल्ने >> विपन्नलाई निःशुल्क उपचार सार्थक बनाउँदै काठमाडौं महानगर >> यस्तो छ आज विदेशी मुद्राको विनिमय दर >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले चौथोपटक जेठ ७ गते विश्वासको मत लिने >> सुकुम्बासी र अव्यवस्थित बसोवासीलाई जग्गा र लालपुर्जा नदिन सर्वोच्चको आदेश >> ‘रक्तचाप नियन्त्रणमा पूर्व होसियारी’ >> लुम्बिनीको विकास र पर्यटन >> राजस्व संकलनमा प्रदेश सरकार फेल >> ‘मुंग्रे घार’ नै लिलबहादुरको साहारा >> प्रतिनिधिसभा बैठक आज पनि बस्दै >> राष्ट्र बैंकलाई तरलता व्यवस्थापनको सकस, बैंकिङ प्रणालीबाट आज फेरि रु. ३५ अर्ब तान्दै >> कस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> सन्दीपलाई विश्वकप खेल्ने टोलीमा राख्न आईसीसीले दियो स्वीकृति >> सकारात्मक चिन्तन : पूर्ण आकारको स्वस्थ जीवन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> राइटपाथ एजुकेसन कन्क्लेभमा अन्जु पन्त र पुर्व मिस नेपाल आउंदै >> गुल्मीमा बस दुर्घटना : एकको मृत्यु, १२ घाइते (नामावलीसहित) >> बुटवलको विकासका लागि पुनःसंरचना विषयक दुई दिने गोष्ठी सुरु >> छाडा चौपाया व्यवस्थापनमा प्रदेशले चासो दिन्छ: मुख्यमन्त्री महरा

विद्यालय व्यवस्थापन समितिमा मनपरी : विद्यार्थी र जनप्रतिनिधि नै अध्यक्ष

वडा–३ मा कक्षा १२ का विद्यार्थी समेत रहेका वडाध्यक्ष रमेशविक्रम शाही प्रभा मावि व्यवस्थापन समितिको अध्यक्ष बनेका छन् ।
१७ जेष्ठ २०८०, बुधबार
१७ जेष्ठ २०८०, बुधबार

बाग्लुङ, १७ जेठ । बाग्लुङको निसीखोला गाउँपालिकास्थित चार वटा विद्यालयमा शिक्षा नियमावली विपरीत विद्यालय व्यवस्थापन समिति गठन गरिएको छ । विद्यालय व्यवस्थापन समितिमा स्थानीय जनप्रतिनिधि बस्न नमिल्ने शिक्षा कार्यविधिको प्रावधान विपरीत जनप्रतिनिधिहरुकै नेतृत्वमा उक्त विद्यालयहरुमा व्यवस्थापन समिति गठन गरिएको हो ।

गाउँपालिकास्थित देविस्थान माध्यमिक विद्यालयमा वडा–१ का वडा सदस्य तेज बहादुर मल्लकै अध्यक्षतामा विद्यालय व्यवस्थापन समिति बनाइएको छ । यस्तै, जनहित आधारभुत विद्यालयमा तम बहादुर कुंवर र देउराली प्राथमिकमा रविन्द्र घर्तीको अध्यक्षतामा व्यवस्थापन समिति गठन गरिएको छ । कुंवर वडा–२ र घर्ती वडा नम्बर ६ का सदस्य हुन् ।

सबैभन्दा बेथिति त वडा–३ मा भएको छ । कक्षा १२ का विद्यार्थी समेत रहेका वडाध्यक्ष रमेशविक्रम शाही प्रभा मावि व्यवस्थापन समितिको अध्यक्ष बनेका छन् । गाउँपालिका शिक्षा कार्यविधि अनुसार विद्यालय व्यवस्थापन समितिमा जनप्रतिनिधिहरूलाई राख्न नपाइने व्यवस्था छ। विद्यालय शिक्षा सञ्चालन व्यवस्थापन तथा नियमन कार्यविधि–२०७७ अनुसार निर्वाचित जनप्रतिनिधि विद्यालय व्यवस्थापन समितिको अध्यक्ष वा सदस्य कुनैपनि पदमा हुन नसक्ने भनेर स्पष्टसँग खुलाइएको छ ।
शाही राष्ट्रिय जनमोर्चाबाट निर्वाचित वडाध्यक्ष हुन् ।
शक्तिको आडमा जनप्रतिनिधिहरुले कार्यविधिलाई धज्जी उडाउदै मनोमानी ढंगले आफू खुसी गर्दा विद्यालय व्यवस्थापन समितिमाथि नै प्रश्न उठेको छ । नियम विपरीत विद्यालय व्यवस्थापन समिति गठन हुँदासमेत गाउँपालिका शिक्षा शाखाका जिम्मेवार अधिकारी भने मुकदर्शक बनेका नेकपा एमाले निसीखोला गाउंपालिका अध्यक्ष भूमिराज घर्तीले बताए । अध्यक्ष घर्तीले सत्ता र शक्तिको आडमा नियमविपरित व्यवस्थापन समितिमा चुनिएका पदाधिकारीले तत्काल राजीनामा दिई विधि र कानुनी शासनको प्रत्याभूत गराउनुपर्ने बताए ।

कार्यविधि बिपरित नियम उल्लंघन गरेर जनप्रतिनिधि नै व्यवस्थापन समिति अध्यक्ष बनेको विषयमा शिक्षा शाखा प्रमुख जयराम पुनले उक्त विषयमा कमजोरी भएको स्वीकार गरे। उनले कानुन विपरीत भएको कुरालाई सच्याएर अगाडि बढ्ने बताए ।

 

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?