ट्रेंडिंग:

>> टी-२० विश्वकप: नेपालले टस जितेर पहिला फिल्डिङ गर्दैं >> ज्येष्ठ नागरिकमाथिको दुव्र्यवहार रोक >> आर्थिक बर्ष सकिन लाग्दा विकास निर्माणको चटारो >> बुटवल–लमही प्रसारण लाइन, २६ अर्ब लागतमा १ सय ७० किलोमिटर बन्ने >> सय भन्दा बढि स्थान बाढी पहिरोको जोखिम क्षेत्र >> महामारीले जन्मिएका ‘उद्यमी’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> यातायात व्यवस्था कार्यालय बुटवलका पुर्व प्रमुख सहित ५ जना नक्कली लाइसेन्स प्रकरणमा पक्राउ >> एचआईभी संक्रमितलाई छात्रवृत्ति, शैक्षिक र पोषण सामग्री वितरण >> टी–२० विश्वकपः बंगलादेशसँग १० वर्षपछि बद्ला लिने मौका >> सामाजिक सुरक्षा भत्ता लिन राष्ट्रिय परिचयपत्र अनिवार्यविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट दायर >> बजाज पल्सर एन १५० अब नेपाली बजारमा >> घोराही उपमहानगरपालिकाको नीति तथा कार्यक्रम सार्वजनिक >> पश्चिम तराईमा असार ६ सम्म तातो हावाको लहर यथावत रहने >> लुम्बिनी र सुदुरपश्चिम प्रदेश प्रमुखबिच भेटघाट >> तेस्रो न्यू होराइजन एसईई फेस्टमा विद्यार्थीको उत्साहजनक सहभागिता >> बुटवलमा ग्रील जोनलाई संघीय सरकारको एक करोड वजेट >> बूढीगण्डकीको अन्यौलतालाई हटाउनुपर्छ : विश्वप्रकाश >> कबाड व्यवसायीको काठमाडौँमा प्रदर्शन, बालेनविरुद्ध नाराबाजी >> करको दर नभई दायरा बढाउन ब्यवसायीको सुझाव >> भारतको उत्तराखण्डमा पर्यटक बोकेको गाडी नदीमा खस्दा १४ जनाको मृत्यु >> संसदीय समितिको बैठकमा एनजीओको खाजा ! >> युसीएमएस भैरहवाद्वारा कपिलवस्तुमा सरोकारवालाहरुसँग अन्तरक्रिया >> पाल्पामा जिप दुर्घटना हुँदा नौ जना घाइते >> कांग्रेस र एमालेका जनप्रतिनिधिले वहिष्कार गरेपछि काठमाडौंको नगरसभा स्थगित >> भिजिट भिसाको दुरुपयोग बढ्दैः अध्यागमनले ५ सय भन्दा बढीलाई विमानस्थलबाटै फर्कायो >> प्रतिनिधिसभा बैठक आज बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> कोशी, गण्डकी र बाग्मती  प्रदेशमा चट्याङ्ग सहित वर्षा, यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान >> इन्धनको मूल्य घट्यो >> कोलनगर नजिकै थप पुरातात्विक बस्तु फेला >> मकैमा फौजी किराको प्रकोप >> प्रदेश सरकारका अस्थिर पर्यटन नीति र त्यसका असरहरू >> प्रगति विवरण होइन, काम देखाउ सरकार >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मोटरबाटोले हरायो बटुवा हिंड्ने गोरेटो >> चाइना स्टेट कम्पनीको ३ वटा टिपर र एउटा जेसिबी प्रहरी नियन्त्रणमा >> काकाकुल रेक्चाबासी : पानी माग्न आन्दोलन >> छिपछिपे सहकारीका ७ जना पुर्पक्षका लागि कारागार चलान >> लुम्बिनीको वजेट ३८ अर्ब ९५ करोड (पूर्ण पाठ सहित) >> चिदिका–रुपन्देही सम्पर्क समाजको रक्तदान, १५१ युनिट रगत संकलन >> चाैथाे अधिवेशन । तेह्राैं बैंठक | लुम्बिनी प्रदेश सभा । २०८१ असार १ गते >> आईसीसीले पनि भन्यो– दक्षिण अफ्रिकाविरुद्ध नेपालको प्रदर्शन गर्व गर्न लायक >> राप्रपा नेपालले आगामी फागुनमा राष्ट्रिय महाधिवेशन गर्ने >> तिलोत्तमा व्यापार संघद्वारा ९ वटा वस्तुगत समिति गठन >> तिलोत्तमा व्यापार संघद्वारा कार्यालय प्रमुखको बिदाई र स्वागत >> मातृभाषी चलचित्रसम्बन्धी विचार गोष्ठी बुटवलमा सम्पन्न >> राष्ट्रपति पौडेल आजदेखि जर्मनीको औपचारिक भ्रमणमा >> दक्षिण अफ्रिकासँग १ रनले हार्‍यो नेपाल, सुपर ८ मा पुग्ने सम्भावना समाप्त >> नेपालले दक्षिण अफ्रिकालाई ११५ रनमै रोक्यो, कुशल भुर्तेलले लिए ४ विकेट >> नेपाल टस जितेर फिल्डिङ गर्दै, सागरको ठाउँमा सन्दीप
क्यान्सर बिरुद्ध महाकाली–मेची साइकल यात्रा १६ औ दिनमा समापन

साहसिक पर्यटनबाट आर्थिक समृद्धि

१५ जेष्ठ २०८०, सोमबार
१५ जेष्ठ २०८०, सोमबार

बुटवल, १५ जेठ ।

६१ वर्षीय साईक्लिष्ट एचबी बर्मा १६ औ दिनमा महाकालीदेखी मेची पुल पुगेर आफनो यात्रा समापन गरेका छन् । मेची पुलमा उनले नेपालको राष्ट्रिय झण्डा फहराए । मुखको क्यान्सरको उपचार लगत्तै क्यान्सर रोग र साईक्लिङको महत्व बुझाउन उनी यात्रा सम्पन्न गरेका हुन् । समापन कार्यक्रममा कोशी प्रदेशका सासद गोपाल तामाङ, कराँतेका राष्ट्रिय प्रशिक्षक तुलसी महर्जन, कराँतेका प्रशिक्षक अर्जुन लम्साल क्षेत्रीले बर्मालाई सम्मान गरेका थिए ।

कार्यक्रममा बोल्दै सांसद तामाङले मानव स्वस्थ्यको लागि खेलकुदको महत्व रहेको भन्दै रोगसंग लड्न ईच्छाशक्ति र आत्मबल चाहिने बताए । महाकाली–मेची साइकल यात्रामार्फत बर्माले साईकलको महत्व र क्यान्सर विरुद्धको आफनो लडाई पुष्टि गर्न सफल भएको उनको दाबी छ । साइक्लिङ र पर्यटन एक पाटाको सिक्का भएको दाबी गर्दै उनले सरकारबाट स्पष्ट नीति बनाएर अघि बढ्न जरुरी रहेको बताए ।

यात्राबारे बताउँदै बर्माले सोचेभन्दा पनि राम्रो सफलता मिलेको र सबै साईक्लिष्टबाट ठाउँठाउँमा सहयोग पाएको बताए । उनले विभिन्न विद्यालय, चोकचोकमा मानिसहरुलाई दीर्घरोग क्यान्सरको आफ्नो अनुभव सुनाए । गुट्खा सुर्ती, चुरोट जस्ता पदार्थहरु सेवन नगर्न उनले सुझाव दिए ।

कुल १ हजार २ सय किलोमिटर यात्रा पुरा गरेका उनी छिटोभन्दा छिटो राजमार्ग निर्माणमा सरकारलाई ध्यान दिन आग्रह गरे । पर्यटकहरुलाई सडककै कारण धेरै समस्या भएको भन्दै उनले विश्वमा नै नेपाल साहसिक खेल साइक्लिङबाट चिनिन सक्ने सम्भावना रहेको दाबी गरे । उनको एकल साईकल यात्रा वैशाख २८ गते नेपाल–भारत सिमा गड्डाचौकी नाकाको महेन्द्रनगरबाट यात्रा शुरु गरेका थिए । तिलोत्तमा नगरपालिका–४ स्थायी घर भएका बर्माको पहिचान साईकिलेको रुपमा छ । नेपाल प्रहरीमा हवल्दार पदबाट अवकास लिएका उनी पछिल्लो समय साइक्लिङमा सौखिन छन् । उनको यात्रालाई सैनामैना साईकल साथीबाट जर्सी, बुटवल टुडे दैनिक र अनलाईन उनको यात्रामा मिडिया पार्टनर तथा सिद्धार्थ बिजनेश ग्रुप अफ हस्पिटालिटीबाट आफ्नो शाखाहरुमा आतिथ्यता सौजन्य गरेको छ ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?