ट्रेंडिंग:

>> एमाले बागमति अध्यक्षमा कैलाश र सचिवमा नवराज विजयी >> थानकोटबाट झर्दै गर्दा >> परीक्षामा कम नम्बर ल्याएको भन्दै निर्घात कुटपिट >> ‘उडान तालिकामा’ रेसुङ्गा विमानस्थल >> ‘आर्थिक मन्दी’ मा उद्योगीका ‘हिम्मत’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ह्वील चियर वितरण >> राप्ती नदीमा माछा मार्ने क्रममा बगेर एक युवा वेपत्ता >> दाङमा मुटुका बिरामीको छैन तथ्याङ्क >> बुटवल उद्योग बाणिज्य संघको नेतृत्वका लागि अर्यालको प्यानल घोषणा >> बुटवलको समृद्धिको लागि औधोगिक क्षेत्र विकासको फड्को मार्ने थलो >> तिलोत्तमा–१३ को जनता माविमा निःशुल्क औद्योगिक प्रशिक्षण तालिम हुने >> एमाले कर्णाली अधिवेशनको निर्वाचन कार्यक्रम सार्वजनिक >> अभिनेता अनमोल केसी पक्राउ >> सल्यानमा जीप दुर्घटना, १५ जना घाइते >> बजार अनुगमनमा तीव्रता (फोटो फिचर) >> आयोग प्रभावकारी भए मात्र संसद र सरकार प्रभावकारी >> डाक्टर कुट्नेलाई कारवाही गर्न निर्देशन >> राजेश स्मृतिको विजयी शुरुवात >> मृगौला रोगीलाई ११ हजार रुपैया आर्थिक सहयोग >> एमाले बागमतीको मतदान फेरि एक बजे सर्‍यो >>  राष्ट्रिय फुटबल टोलीका विमल अस्ट्रेलिया पलायन >> एमाले बागमती अध्यक्ष चुन्न आज मतदान >> रविको चेतावनी : २०८४ को चुनावमा पुराना दल वा रास्वपा मध्ये एउटाको राजनीति सकिन्छ >> प्रधानमन्त्री प्रचण्ड पाण्डा प्रजनन केन्द्र हेर्न छेन्दुमा,भोलि नेपाल फर्कने >> आज विश्व मुटु दिवस, विभिन्न जनचेतनामूलक कार्यक्रमहरू गरी मनाइँदै >> एमाले कोशी प्रदेश अधिवेशन आजबाट सुरु हुँदै >> पुसभित्र सबै जिल्लाका अधिवेशन गर्ने एमाले लुम्बिनी प्रदेशको निर्णय >> इजरायलमा कामदार पठाउने सरकारको तयारी >> ‘मुटु जोगाउनै मूख्य चुनौति’ >> विद्यालयमा अनिवार्य सूचना अधिकारी >> सियारीमा अति विपन्न १४ परिवारलाई आवास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कृषक फकाउँदै स्थानीय सरकार >> संस्कृत भाषा अथाह सागर हो, अवमूल्यन नगरौं >> क्रिकेट खेलको पुर्वाधारमा जोड दिन आग्रह >> फरार प्रतिवादी पक्राउ >> दशौ राष्ट्रिय प्रतियोगिता लक्षित खेलाडी उत्पादनमा जोड >> घोराहीमा रेविज सप्ताह सम्पन्न >> मोटरसाइकलमा आगो लगाएको अभियोगमा महिला पक्राउ >> पाल्पाका चिकित्सकहरु पनि आन्दोलनमा >> राष्ट्रपतिद्वारा पैदल हिंडेरै इन्द्रजात्रा अवलोकन >> विजय सभाको झल्को दिने गरी श्रेष्ठ प्यानलको घोषणा सभा >> राष्ट्रिय यातायात उद्यमशील मजदुर भलाई कोषमा पुनः भुषाल >> तीन व्यवसायीको ६० करोड लगानीमा तिलोत्तमामा सिद्धार्थ भूमि ग्रुप >> वर्षौंदेखि जङ्गलमा बास, भएन व्यवस्थापनको पहल >> आकस्मिकबाहेक सबै सेवा बन्द गरेर बाँकेका डाक्टरहरु आन्दोलनमा >> ‘मोहम्द डे’ को उत्सवमा सहभागी भएर मुख्यमन्त्री चौधरीले दिए शुभकामना >> कर्णाली एमाले अधिवेशन : प्यानल बनाएर चुनाव लड्ने तयारी >> भेरी करिडोर सिंचाई तथा नदी व्यवस्थापन कार्यालय स्थापना
शिक्षा / स्वाथ्य
रोटरीको बैठकमा डा. अरुण ज्ञवाली

ग्यास्ट्रिकका बिरामीलाई सुझावः ५० वर्ष माथिकाले अनिवार्य इण्डोस्कोपी गराउनुस्

१३ जेष्ठ २०८०, शनिबार १२:५४
१३ जेष्ठ २०८०, शनिबार १२:५४

बुटवल, १३ जेठ ।

वरिष्ठ पेट, आन्द्रा तथा कलेजो रोग विशेषज्ञ डा. अरुण ज्ञवालीले ५० वर्ष उमेरमाथिका ग्याष्ट्रिकका बिरामीले अनिवार्य इण्डोस्कोपी गर्न सुझाव दिएका छन् । समयमै इण्डोस्कोपी गरिएन र रोग पत्ता लागेन भने त्यसले भविष्यमा क्यान्सर निम्त्याउन सक्ने पनि उनले बताए ।

रोटरी क्लव अफ बुटवलको १४ सय ६३ औं नियमित बैठकमा शनिबार गेष्ट स्पिकरको रुपमा सहभागी डा. ज्ञवालीले यस्तो सुझाव दिएका हुन् । खानपानले मात्र ग्यास्ट्रिक हुन्छ भन्ने भ्रम धेरैमा रहेको भन्दै उनले ब्याक्टेरिया वा तिनले उत्पादन गर्ने विषाक्त पदार्थ, टक्सिन औषधी सेवन जस्ता विभिन्न वस्तुको प्रतिक्रियाका कारण यो समस्या हुने बताए । हेलीकोब्याक्टर पाइलोरी भन्ने ब्याक्टेरिया ग्यास्ट्रिक गराउने महत्वपूर्ण कारण भएको उनले बताए ।

त्यस्तै उनले मदिरा सेवन भन्दा पनि मोटोपनाले कलेजोमा असर गर्ने भन्दै नियमित शारीरिक व्यायाममा ध्यान दिन पनि आग्रह गरे । मदिराको अत्यधिक सेवनले पाचन प्रक्रियासँग सम्बन्धित कलेजो र प्याङक्रियाजमा असर गर्ने र लिभर सिरोसिस, लिभर क्यान्सर, प्याङक्रियाजको क्यान्सर जस्ता रोगहरु लाग्न सक्ने पनि डा. ज्ञवालीले बताए ।

त्यस्तै उनले हेपाटाइटिस “बी“ कलेजोलाई असर गर्ने रोग भएको र समयमै यसको पहिचान गरेर उपचार गरिएन भने सिरोसिस र कलेजोको क्यान्सर जस्ता घातक रोग पनि निम्त्याउन सक्ने उनले बताए ।

उनले आफू शिक्षण अस्पताल महाराजगन्छ छाडेर लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा यस क्षेत्रका बिरामीलाई सेव ागर्नका लागि आएको भन्दै पेट, आन्द्रा तथा कलेजो सम्बन्धी सम्पूर्ण रोगको उपचार अव यहींबाट सम्भव भएको बताए । यसका लागि आवश्यक उपकरण पनि आइसकेको डा. ज्ञवालीले जानकारी दिए ।

त्यस अवसरमा रोटरी क्लव अफ बुटवलका पुर्व अध्यक्षहरु महेन्द्र श्रेष्ठ, आमोद श्रेष्ठ, डिल्लीकुमार श्रेष्ठ, पुर्वअध्यक्ष एवं एजी पुरनप्रसाद श्रेष्ठ, रोटरीयन मणिरत्न पाण्डे, भीमलाल सापकोटा, रोट¥याक्ट क्लव अफ लुम्बिनी बाणिज्य क्याम्पसका अध्यक्ष रिषी पाण्डेलगायतले विभिन्न जिज्ञासा राखेका थिए ।

बैठकमा क्लवका अध्यक्ष बोनिन पियाले क्लवले वर्ष २०२२÷२३ मा भए गरेका कार्यक्रमहरु र अव कार्यकालको बाँकी अवधिमा गर्नुपर्ने कामका बारेमा जानकारी गराएका थिए । त्यस्तै सचिव लालहरि पाण्डेले अघिल्लो बैठकका निर्णयहरुबारे जानकारी गराएका थिए । बैठकमा रोटरीयहरु त्रिभुवन श्रेष्ठ, लेखनाथ पोखरेललगायतले पनि आ–आफ्नो धारणा राखेका थिए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?