ट्रेंडिंग:

>> इन्टरपोलमार्फत यूएईबाट पक्राउ परेका दुई जनालाई नेपाल ल्याइयो >> संसदीय छानबिन समिति बनाउँदा कम्पनीको नाम उल्लेख गर्नुपर्ने कांग्रेसको अडान >> रुपन्देहीमा पोलियोविरुद्ध ७० हजार बालबालिकालाई आईपीभी खोप लगाइंदै >> कलेजो क्यान्सर बढ्दै, के के हुन्छन् लक्षण ? >> संसदको गतिरोध हटाउन दलहरुको पहल, भोलिको बैठकअघि नै सहमति जुटाउने प्रयास >> कस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> बिउमा लुटिंदै किसानहरु  >> महेशपुर भन्सारले समात्यो ५ लाख बराबरको अवैध कपडा >> बुद्ध परिपथको विकासका लागि पञ्चवर्षीय योजना बनाउँछौः मन्त्री बस्नेत >> सकारात्मक चिन्तनले बनाउँछ स्वस्थ जीवन >> चाउलीको दोभासे रहर >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मनपरी गर्ने बुटवलका २ मासु पसललाई जरिवाना >> बुद्धिचाल खेलाडी सेढाइलाई बिदाई >> स्कर्लसमा नेता चुन्न निर्वाचन >> उत्तर प्रदेशको १ प्रतिशत पर्यटक लुम्बिनीलाई पर्याप्त >> बुटवल पूर्ण खोप दिगोपना सुनिश्चितता घोषणा >> विद्यार्थीसँग पर्यावरण सचेतना अभिवृद्धि कार्यक्रम बुटवलमा सम्पन्न >> सन्धिखर्कमा पनि खुल्यो कपडा बैंक >> दाङबाट काठमाडौ जाँदै गरेको बस दुर्घटनामा १० यात्रु घाइते >> वडा नं ३ र १ सेमीफाईनलमा >> गृहमन्त्रीलाई कारबाही माग गर्दै नेवि संघको प्रदर्शन >> घरजग्गा र सवारी कर्जामा राष्ट्र बैंकको उदार नीति >> काँग्रेसले संसदमा उत्ताउलो व्यवहार देखायोः ओली >> प्रतिनिधिसभा बैठक बस्दै नबसी स्थगित >> राष्ट्रिय सभामा कांग्रेसको अवरोध पछि बैठक स्थगित >> नेपालले लगायो २ भारतीय ब्रान्डका ४ मसलाको आयातमा रोक >> प्रतिनिधि सभाको बैठक सर्‍यो >> पाल्पामा रूखबाट लडेर महिलाको मृत्यु >> पाकिस्तान खानेपानी संकटको चरम सिमामा >> संसदीय छानबिन समितिमा अडिग रहने कांग्रेसको निर्णय >> विश्वकपअघि अमेरिका र क्यानडासँग नेपालले वार्मअप खेल खेल्ने >> विपन्नलाई निःशुल्क उपचार सार्थक बनाउँदै काठमाडौं महानगर >> यस्तो छ आज विदेशी मुद्राको विनिमय दर >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले चौथोपटक जेठ ७ गते विश्वासको मत लिने >> सुकुम्बासी र अव्यवस्थित बसोवासीलाई जग्गा र लालपुर्जा नदिन सर्वोच्चको आदेश >> ‘रक्तचाप नियन्त्रणमा पूर्व होसियारी’ >> लुम्बिनीको विकास र पर्यटन >> राजस्व संकलनमा प्रदेश सरकार फेल >> ‘मुंग्रे घार’ नै लिलबहादुरको साहारा >> प्रतिनिधिसभा बैठक आज पनि बस्दै >> राष्ट्र बैंकलाई तरलता व्यवस्थापनको सकस, बैंकिङ प्रणालीबाट आज फेरि रु. ३५ अर्ब तान्दै >> कस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> सन्दीपलाई विश्वकप खेल्ने टोलीमा राख्न आईसीसीले दियो स्वीकृति >> सकारात्मक चिन्तन : पूर्ण आकारको स्वस्थ जीवन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> राइटपाथ एजुकेसन कन्क्लेभमा अन्जु पन्त र पुर्व मिस नेपाल आउंदै >> गुल्मीमा बस दुर्घटना : एकको मृत्यु, १२ घाइते (नामावलीसहित) >> बुटवलको विकासका लागि पुनःसंरचना विषयक दुई दिने गोष्ठी सुरु >> छाडा चौपाया व्यवस्थापनमा प्रदेशले चासो दिन्छ: मुख्यमन्त्री महरा
रोटरीको बैठकमा डा. अरुण ज्ञवाली

ग्यास्ट्रिकका बिरामीलाई सुझावः ५० वर्ष माथिकाले अनिवार्य इण्डोस्कोपी गराउनुस्

१३ जेष्ठ २०८०, शनिबार
१३ जेष्ठ २०८०, शनिबार

बुटवल, १३ जेठ ।

वरिष्ठ पेट, आन्द्रा तथा कलेजो रोग विशेषज्ञ डा. अरुण ज्ञवालीले ५० वर्ष उमेरमाथिका ग्याष्ट्रिकका बिरामीले अनिवार्य इण्डोस्कोपी गर्न सुझाव दिएका छन् । समयमै इण्डोस्कोपी गरिएन र रोग पत्ता लागेन भने त्यसले भविष्यमा क्यान्सर निम्त्याउन सक्ने पनि उनले बताए ।

रोटरी क्लव अफ बुटवलको १४ सय ६३ औं नियमित बैठकमा शनिबार गेष्ट स्पिकरको रुपमा सहभागी डा. ज्ञवालीले यस्तो सुझाव दिएका हुन् । खानपानले मात्र ग्यास्ट्रिक हुन्छ भन्ने भ्रम धेरैमा रहेको भन्दै उनले ब्याक्टेरिया वा तिनले उत्पादन गर्ने विषाक्त पदार्थ, टक्सिन औषधी सेवन जस्ता विभिन्न वस्तुको प्रतिक्रियाका कारण यो समस्या हुने बताए । हेलीकोब्याक्टर पाइलोरी भन्ने ब्याक्टेरिया ग्यास्ट्रिक गराउने महत्वपूर्ण कारण भएको उनले बताए ।

त्यस्तै उनले मदिरा सेवन भन्दा पनि मोटोपनाले कलेजोमा असर गर्ने भन्दै नियमित शारीरिक व्यायाममा ध्यान दिन पनि आग्रह गरे । मदिराको अत्यधिक सेवनले पाचन प्रक्रियासँग सम्बन्धित कलेजो र प्याङक्रियाजमा असर गर्ने र लिभर सिरोसिस, लिभर क्यान्सर, प्याङक्रियाजको क्यान्सर जस्ता रोगहरु लाग्न सक्ने पनि डा. ज्ञवालीले बताए ।

त्यस्तै उनले हेपाटाइटिस “बी“ कलेजोलाई असर गर्ने रोग भएको र समयमै यसको पहिचान गरेर उपचार गरिएन भने सिरोसिस र कलेजोको क्यान्सर जस्ता घातक रोग पनि निम्त्याउन सक्ने उनले बताए ।

उनले आफू शिक्षण अस्पताल महाराजगन्छ छाडेर लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा यस क्षेत्रका बिरामीलाई सेव ागर्नका लागि आएको भन्दै पेट, आन्द्रा तथा कलेजो सम्बन्धी सम्पूर्ण रोगको उपचार अव यहींबाट सम्भव भएको बताए । यसका लागि आवश्यक उपकरण पनि आइसकेको डा. ज्ञवालीले जानकारी दिए ।

त्यस अवसरमा रोटरी क्लव अफ बुटवलका पुर्व अध्यक्षहरु महेन्द्र श्रेष्ठ, आमोद श्रेष्ठ, डिल्लीकुमार श्रेष्ठ, पुर्वअध्यक्ष एवं एजी पुरनप्रसाद श्रेष्ठ, रोटरीयन मणिरत्न पाण्डे, भीमलाल सापकोटा, रोट¥याक्ट क्लव अफ लुम्बिनी बाणिज्य क्याम्पसका अध्यक्ष रिषी पाण्डेलगायतले विभिन्न जिज्ञासा राखेका थिए ।

बैठकमा क्लवका अध्यक्ष बोनिन पियाले क्लवले वर्ष २०२२÷२३ मा भए गरेका कार्यक्रमहरु र अव कार्यकालको बाँकी अवधिमा गर्नुपर्ने कामका बारेमा जानकारी गराएका थिए । त्यस्तै सचिव लालहरि पाण्डेले अघिल्लो बैठकका निर्णयहरुबारे जानकारी गराएका थिए । बैठकमा रोटरीयहरु त्रिभुवन श्रेष्ठ, लेखनाथ पोखरेललगायतले पनि आ–आफ्नो धारणा राखेका थिए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?