ट्रेंडिंग:

>> कटान आदेशबिना कसरी काटियो कपिलवस्तु अस्पतालका रुख ? >> प्रतिनिधि सभाको बैठक बस्दै, यस्तो छ कार्यसूची >> कोशी प्रदेशमा भारी वर्षा, कस्तो रहला अन्यत्रको मौसम ? >> रोहितसँग झगडा गर्ने बंगलादेशी खेलाडी तान्जिमलाई आईसीसीले तिरायो जरिवाना >> कर्णालीका सांसद भन्छन्ः बजेटमा विचौलिया हावी भए >> चुरे संरक्षण गर्न दबाब दिऔं >> राजा परीक्षित र सुनको महिमा >> प्रतापपुरमा ‘न्यायमा पहुँच कार्यक्रम’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> फर्साटिकरलाई जिल्ला लिगको उपाधि >> एनजीओको सहयोग नलिन संसदीय समितिहरुलाई निर्देशन >> वजेटमा सत्तापक्षकै सांसदहरु रुष्ट, प्रेम आलेले दिए संसदमै बदला लिने चेतावनी >> बिएन्डसी मेडिकल कलेजलाई सम्बन्धन दिने चिकित्सा शिक्षा आयोगको निर्णय >> पुष्पा २ को नयाँ रिलिज मिति सार्बजनिक >> प्रथम सहाना प्रधान यु —१९ भलिबलमा लुम्बिनी प्रदेश खेल्दै >> इन्टरनेट पनि अत्यावश्यक सेवामा, २५ वटामा हडताल गरे कारबाही >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> बजेटमा पक्षपात भयो, पारित गर्ने दिन संसद बहिष्कार गर्छु- डा.अमरेशकुमार सिंह >> बतास एमएडब्लु आइसरलाई अन्तराष्ट्रिय अवार्ड >> लिङ्देनले रोष्टममै च्याते भौतिक पूर्वाधारको बजेट पुस्तिका >> ‘औद्योगिक क्रान्तिका समयमा पछि परेका देशको विकासका चुनौतीलाई सम्बोधन गर्न जरुरी छ ।’—प्रधानमन्त्री दाहाल >> सल्यानका १० पालिकामा एमालेका नया पदाधिकारी >> एम्बाप्पे मास्क लगाएर खेल्ने >> गृहमन्त्री लामिछानेविरुद्धको रिट हेर्न नमिल्नेमा >> सोनाक्षी र जहीर जुन २३ मा कोर्ट म्यारिज गर्दै >> ज्ञानेन्द्र शाहीको महासेठलाई प्रश्न, तपाइँ झापा र धनुषाको मात्र मन्त्री हो ? >> कानुनको पूर्ण पालना गर्न सहकारी संस्थाहरुलाई विभागको आग्रह >> विश्व बैंकको आईडीए बैठक आजदेखि काठमाडौंमा >> खडेरी नियन्त्रणमा ऐक्यबद्धता जरुरी >> लुम्बिनी गुरुयोजना छिटो सम्पन्न गर >> फातिमाको पालिनन्दनमा विद्यालय सुधार अभियान >> ११ महिनामा ७ लाख नेपाली रोजगारीका लागि विदेशिए >> बुटवलमा ‘हाइमास्ट लाइट’ उज्यालो >> प्रतिनिधिसभा बैठक बस्दै, यस्तो छ कार्यसूची >> पूर्वी भूभागमा मनसुन सक्रिय, यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान >> बुटवलमा चुरेको जोखिम र अवसर >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> प्रधानमन्त्रीको ध्यान कुर्सी जोगाउने र मिलेर खानेमा मात्रै : विप्लव >> सरकारको आयू लम्बाउन ओलीको जुक्ति : सीके राउतलाई परराष्ट्रमन्त्री अफर >> ट्यांकर चालक र सरकारबीच सहमति >> घरजग्गा कारोबारमा बृद्धि >> ओलीको असन्तुटी देखावटी मात्रै, खल्तीमा राजीनामा बोक्नु रास्वपाको पहिचान : प्रधानमन्त्री >> बक्स असिफमा भिड्दै अल्लु अर्जुन र आमिर खान >> काठमाडौंका पेट्रोल पम्प बन्द >> चट्याङ लागेर पाल्पामा एक जनाको मृत्यु >> ६ किलो सुन र ४८ लाख रुपैयाँसहित चिनिया नागरिक पक्राउ >> चर्को गर्मीले साउदीमा १४ जनाको मृत्यु >> बंगलादेशविरुद्ध इतिहास रच्न चुक्यो नेपाल >> आज दिउँसो ३, राति ४ प्रदेशमा वर्षाको सम्भावना >> पहिरो खस्दा पृथ्वी राजमार्ग अवरुद्ध
स्थानीय सरकार

सम्पदा संरक्षण अभियानमा नेपाली सेनाको साथ

१२ जेष्ठ २०८०, शुक्रबार
१२ जेष्ठ २०८०, शुक्रबार

नवलपरासी, जेठ-  जिल्ला स्थित नेपाली सेनाको गोरखदल गणले जिल्लामा प्रमुख धार्मिक,पुरातात्विक,ऐतिहासिक सम्पदाको संरक्षण गर्ने उदेश्यले सम्पदा संरक्षण तथा सरसफाई अभियान २०८० सञ्चालन गर्ने भएको छ । जिल्ला समन्वय समिति(जिसस) तथा सम्पदा स्थल भएका पालिकासँग समेत समन्वय गरि सो अभियान सञ्चालन गर्ने जानकारी गराएको हो ।
सम्पदाको पहिचान भई सकेको र कार्यक्रमहरु समेत बनाई सकिएको तर समय निर्धारण गर्ने कार्य अझै नटुगिँएको र समय टुगिँने वित्तिकै अभियान शुरु गरिने गणपति कर्नेल ज्ञानकाजी श्रेष्ठले बताए । सम्पदा सम्बन्धि जानकारी जानकारहरुबाट संकलन भई सकेको छ,उनले भने,मिति तोक्ने कार्य अब चाडै हुन्छ,मिति तोकिए पछि सम्पदा संरक्षण तथा सरसफाई अभियान सञ्चालन गरिने छ । मिति तोक्नका लागि जिसस प्रमुख भगौती प्रसाद यादव(रुदल) सँग परामर्श गर्ने कार्य भई रहेको छ । नेपाली सेनाको तर्फबाट साताको प्रत्येक शुक्रवारलाई आधार बनाएर अभियान सञ्चालन गर्ने सोच बनाई रहेका छौ,उनले भने,यद्यपी यसमा अन्य स्थानिय तह र जिससको सल्लाहमा समय र मिति तोकिने छौ । सम्पदा संरक्षणसँगै ति सम्पदाको धार्मिक,ऐतिहासिक,पुरातात्विक,पर्यटकिय तथा साँस्कृतिक महत्व के हो ? त्यसबारे पनि स्थानियबासीलाई जागरुक गराईने उनले बताए ।

सरसफाईमा स्थानियबासीको समेत सहभागिता गराईने जनाउदै उनले सम्पदाको पहिचान स्थानिय देखी राष्ट्रिय तथा अन्तराष्र्टि«य स्तरमा पनि पहिचान गराउने हो । यसले सम्पदाको संरक्षण र सरसफाई नियमित गर्नु पर्छ, र त्यसका लागि स्थानिय जनसमुदाय,संघसंस्था,पालिकाहरुले समेत निरन्तरता दिईने र आवश्यक अन्य पुर्वाधारहरु पनि थपिदिएर त्यसको महत्वलाई उजागर बनाउने छन् । नेपाली सेनालाई पनि जनतासँग जुड्ने अवसर प्राप्त हुने छ,उनले भने,गाँउ गाँउमा धार्मिक मठमन्दिरहरु धेरै नै छन,तर ति मध्येका प्राचिन इतिहास बोकेका स्मारकहरुलाई प्राथमिकतामा राखेर कुल १३ वटा स्थान पहिलो चरणमा छनौट गरिएको छ । त्यसमा जिल्लाको प्रमुख पर्यटकिय स्थल प्राचिन कोलिय गणराज्यको राजधानी पत्ता लागेको कोलनगर रामग्राम नगरपालिका १८ पण्डितपुरबाट शुभारम्भ गरिने अहिलेसम्मको सोच बनेको छ ।
सो स्थान एक प्राचिन राजधानी रहेको र बुद्धसँग सम्बन्धित बुद्ध(सिद्धार्थ गौतम)लाई जन्म दिईने उनकी आमा मायादेवी र पालनपोषण गर्ने सानीआमा प्रजावती र उनलाई बुद्ध हुनसम्म सघाउने उनकी पत्नि यशोधराको जन्म स्थल हो । यसले गर्दा पनि सो स्थान नगर,जिल्ला,प्रदेशको मात्रै नभई सबै नेपाल र नेपाली तथा देशी विदेशी बौद्धधर्मावलम्बीका लागि पवित्र प्राचिन पुरातात्विक स्थल हो । त्यही भएर सेनाको अभियान नै राजधानी स्थलबाट शुभारम्भ गर्ने योजना बनेको छ,कर्नेल श्रेष्ठले भने,यसको महत्वबारे धेरै स्थानियबासीलाई नै थाहा छैन्,अभियानले ति स्थानलाई चिनाउने छ । नेपाली सेना जवानले पनि ति स्थानमा काम गर्ने अवसर प्राप्त गरि ऐतिहासिक क्षणको अनुभुति गर्ने छन् ।

त्यसैगरि सम्पदा संरक्षण र सरसफाई अभियानलाई निरन्तरता दिदै सुनवल ७ तरगौली स्थित प्राचिन उत्तरक नगर(मायादेवीको सानी बहिनीको बास स्थान हरको देवदह ताल भनेर चिन्ने गरिएको स्थानमा सेनाको टोलीले सफाई तथा जागरण अभियान गर्नेछ । तत्पश्चात सुनवल १२ स्थित बाबा बर्गगोरिया पुरातात्विक स्थलमा कार्यक्रम गर्ने रहेको छ । क्रमशःसरावल गाउपालिकाको वार्ड नं.१ स्थित प्राचिन सज्जनेल नगर भगवान बुद्धकी अग्रउपासिका कोलियपुत्रि सुप्पबासा र लाभी भन्ते भनेर बुद्धसंघमा चिनिएका उनका छोरा सिबली भन्तेको जन्म स्थलको रुपमा रहेको छ । सोही वार्डको भगडा स्थित प्राचिन कुण्डिय नगर भनेर चिनिने पुत्रन्जिवी बगैचा क्षेत्र जसलाई स्थानियले हसनी माई स्थानको रुपमा पुजापाठ गर्दै आएको पुरातात्विक तथा धार्मिक स्थलको सफाई हुनेछ ।
त्यस पछि सरावलकै वार्ड नं.२ स्थित प्राचिन ककरपत्त नगर जावा स्थित कोलवृक्ष बगैचा स्थलको सफाई तथा जानगरण कार्य गरिने छ । क्रमशः सरावल ३ स्थित प्राचिन सायुगा नगर भनेर सरावलमा सफाई अभियान गर्दै वर्दघाट नगरपालिका १२ दविला स्थित प्राचिन हल्लिदावसन नगर भएको बुद्धमंगल ताल भनेर चिनिने बुद्ध तिर्थ स्थलको सफाई तथा संरक्षण र जागरण कार्य गरिने छ । त्यस पछि सुस्ता २ को बौद्धतिर्थ स्थलको रुपमा रहेको सतपति जहाँबुद्धले सतिपट्ठान देशना गरेको स्थान र नजिकैको जंगललाई मृगदावन भनेर विकास गर्ने योजना बन्दै छ । सो स्थानको सफाई तथा संरक्षण जागरणका कार्य पश्चात सुस्ता ५ स्थित नेपालको बोधगया भनेर चिनाउने कार्य भई रहेको सिद्धार्थ गौतमले महाभिनिष्क्रमण स्थल सन्यास धारण गरेको स्थानको सरसफाई गरिने छ ।

यता पाल्हीनन्दन २को पाल्ही भगवती मन्दिर सरसफाई र वार्ड नं.५ स्थित नन्दनताल क्षेत्रमा पनि कार्यक्रम गर्दै सो अभियानको समापन पुनःरामग्राम ७ स्थित भगवान गौतम बुद्धको अस्तिधातु रहेको रामग्राम स्तुपा क्षेत्रमा अभियानको औपचारिक समापन गरिने योजना बनाईएको गणपति कर्नेल श्रेष्ठले आफ्ना अवधारणा सुनाए । यसमा यि प्राचिन सम्पदाको संरक्षण र सरसफाई एक सेनाको कार्यक्रम भए पनि यो एक जिल्लागत रुपमा महत्वपुर्ण अयिभानको रुपमा स्थापित हुने उनले विश्वास ब्यतm गरेका थिए । सैनिक ब्यारेककै एक ऐतिहासिक कार्य हुने हामी विश्वास गरेका छौ,उनले थपे,विगतमा पनि सेनाले यस्ता सम्पदाको संरक्षण र सरसफाई कार्य नगरेको होईन,तर अहिले यसलाई अभियानकै रुपमा गर्न लागिएको छ । यसमा जतिधेरै सरकारी निकाय,संघसस्था र नागरिकको सहभागिता गराउन सकिए त्यती नै महत्व पाउने हुदा उनले जिल्लाबासीसबैलाई अपिल समेत गर्ने जानकारी गराए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?