ट्रेंडिंग:

>> पश्चिमी वायुसँगै न्युनचापीय प्रणालीको प्रभाव, चार प्रदेशका पहाडी क्षेत्रमा हल्का वर्षाको सम्भावना >> देउवाले बोलाए पदाधिकारी र पूर्वपदाधिकारी बैठक >> बाणासुरको अनुभूति दिलाउने नेताहरु >> बन्द गर जनताको आँखामा छारो हाल्ने काम >> भैरहवाबाट अन्तर्राष्ट्रिय नियमित उडान, आश्वासनमात्र विमान आएन >> भैलोको रकमबाट अपाङ्ग आश्रममा सहयोग >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पोखरामा आइटीएफ जे–३० टेनिस जारी >> पोखरालाई पर्यटकीय राजधानी घोषणा गर्न अध्ययन समिति गठन >> महिलाहरुको लागि एकहप्ते मिसेज गुरुङ तालिम सुरु >> लागुऔषध मुद्दाका फरार प्रतिवादी पक्राउ >> ‘लैंगिक समानताका लागि शिक्षा र नागरिक जागरण आवश्यक’ >> लुम्बिनीमा ‘शान्ति घन्टी’ को उद्घाटन, पर्यटनमन्त्रीले भने –‘बुद्धको सन्देश विश्वरभर फैलाऔं’ >> भैरहवा मेलामा बुधबारदेखि कुस्ती प्रतियोगिता हुँदै >> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल
ताजा अपडेट
स्थानीय सरकार

कुरुप बन्दै लमही बजार सिंग्रार्ने जिम्मा कस्को ?

१२ जेष्ठ २०८०, शुक्रबार ०८:०५
१२ जेष्ठ २०८०, शुक्रबार ०८:०५

लमही, जेठ ।
जताततै यत्रतत्र फिजिएका विद्युत , इनटरनेट , केवलका तारहरु अव्यस्थित बजार , मैलाउदै फुटपाट व्यापारले लमही दिनप्रतिदिन कुरुप बनेको छ । गएको स्थानीय निर्वाचनमा जनप्रतिनिधीको पहिलो निर्वाचन एजेण्डामा लमहीलाईसुन्दर नगरको रुपमा विकासगर्ने प्रतिवद्धता गरेका थिए ।

निर्वाचनको केही समयमै निर्वाचन भएको जोसमा लमहीका मेयर जोगराज चौधरी ,उपमेयर लक्ष्मी योगी लगायत नगरपालिकाका कर्मचारी एकाविहानै वजारमा जम्मा हुने र राजमाग आसपासका सवै अवेवस्थीत व्यापार हटाउने कार्यमा देखिए । साच्चीनै जनप्रतिनिधीले केही गर्लान जस्तो जनतामा महशुस भयो । राजमार्ग मिचरेर राखिएका अव्यस्थित व्यवसायहरु विस्तारै व्यवस्थित हुन थाले । तर त्यो अभियान केही दिनमै सेलाउन थाल्यो फेरी लमही पुरानै धरातलमा गयो ।
सबै भन्दा लमहीमा समस्याको रुपमा रहेको अटो भिलेज व्यवस्थापन हो । पहिलो कार्यकालमा जनप्रतिनिधीहरु अटो भिलेज व्यवस्थापन गर्न नसेपनिदोस्रो कार्यकालका जनप्रतिनिधीवाट अटो भिलेजको व्यवस्थापनसंगै लमहीलाईसुन्दरनगरको रुपमा विकास हुन्छ भन्ने लमहीवासीका सपना सपनामा सिमित रहेका छन ।
अहिले पनि राजार्ग आसपास जताततै छरिएर रहेका अटो ग्यारेज , मोटरसपाट र हाडर्वयर पसलले बजारको राजमार्ग क्षेत्र कुरुप वनेको छ । त्यसै गरि भित्री बजारमा यत्रतत्र छरिएका तारहरु फुटफाट वजार र अवेवस्थीत सडक पार्किङ्गले थप कुरुप बनेको छ । तारका कारण पटक पटक आगलागी हुने घटनाहरु दोहोरीदा समेत तार व्यवस्थापनमा नत स्थानीय सरकारको चासो देखिएको नत विद्युत प्राधिकरणले चासो देखाएको छ ।

सुविधाको नाममा अव्यस्थित रहेका तार भोलीको दिन दुर्घटना निम्ताउने कारण नबन्ला भन्ने सकिदैन । अर्को तिर वजार भन्दा वितिक्कै हेर्दा मनमोहक हुने पर्ने हो ।
तर लमही बजार हेर्दा त्यस्तो आभास हुँदैन । बजार क्षेत्रमा गरिने पार्किङ्गले साँगुरिदै गएको छ । त्यस माथि सागँुरा सडक सडकपेटीमा मौलाउदै गएको फाटफुट व्यापारले पैदलयात्रीलाइ समेत सास्ती पुराएको लमही निवासी देवु के.सी. बताउँछिन ।
लमही नगरपालिका मेयर जोगराज चौधरी, लमहीलाइ सुन्दर नगरको रुपमा विकास गर्न प्रयास भइरहेको बताउँछन । उनले लमहीलाई सौन्दर्यकरण गर्नका लागि दिनरात खटेर काम गरेको वताए । चौधरीले लमहीको प्रमुख समस्या अटो भिलेज व्यवस्थापनको रहेको बताउँदै अटो भिलेज व्यवस्थापन पछि लमहीलाइ चाहेजस्तो विकाश गर्न सकिने बताए । त्यसका लागि आफूहरुले विभिन्न स्थानहरुमा जग्गा अनुगन गरेको तर कानुनी वाधाका कारण तत्कालै छनौट गर्न नसकिएको उनले वताए । तर पनि प्रकृया जारी रहेको वताए ।स्थानियवासीहरु जनप्रतिनिधीहरुले भोट संख्या घट्छ भनेर पन्छन खोजेको वताउँछन ।

लमही नगरपालिकासंगै देशकै दोस्रो धनी नगर विकास समिति लमहीमा रहेको छ । उनीहरुले चाहेभने मात्र पनि लमही जस्तो पनि बनाउन सक्ने स्रोत साधन छ । यद्यपी दुरदर्शी जनप्रतिनीधीको अभावमा लमही पुरानै अवस्थामा खुम्चन बाध्य रहेको छ ।

यता लमही कोइलबास हुलाकी सडक विस्तार भएको दुइ वर्ष भन्दा बढी भयो । अन्य स्थानमा हुलाकी मापदण्ड वमोजिम सडक निर्माण भएको छ सडक चौडाहा छ तर लमहीमा जग्गाको माऔब्जा पाए पनि सडक पुरानै अवस्थामा खुम्चीएकोले पनि बजार थप सागुरो बनेको छ । सडकखाली गर्न स्थानीय सरकारको कुनै पनि भूमिका खेलेको देखिदैन । सडक खाली गर्नसार्वजानिक सूचना जारीगर्छ तर व्यवस्थापनमा नगरपालिकाले पहल नै गर्दैन लमही निवासी हरिराम के.सी.ले भने ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?