ट्रेंडिंग:

>> देउवाले बोलाए पदाधिकारी र पूर्वपदाधिकारी बैठक >> बाणासुरको अनुभूति दिलाउने नेताहरु >> बन्द गर जनताको आँखामा छारो हाल्ने काम >> भैरहवाबाट अन्तर्राष्ट्रिय नियमित उडान, आश्वासनमात्र विमान आएन >> भैलोको रकमबाट अपाङ्ग आश्रममा सहयोग >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पोखरामा आइटीएफ जे–३० टेनिस जारी >> पोखरालाई पर्यटकीय राजधानी घोषणा गर्न अध्ययन समिति गठन >> महिलाहरुको लागि एकहप्ते मिसेज गुरुङ तालिम सुरु >> लागुऔषध मुद्दाका फरार प्रतिवादी पक्राउ >> ‘लैंगिक समानताका लागि शिक्षा र नागरिक जागरण आवश्यक’ >> लुम्बिनीमा ‘शान्ति घन्टी’ को उद्घाटन, पर्यटनमन्त्रीले भने –‘बुद्धको सन्देश विश्वरभर फैलाऔं’ >> भैरहवा मेलामा बुधबारदेखि कुस्ती प्रतियोगिता हुँदै >> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सस्कृति संरक्षण समाज बुटवललाई उपाधि
ताजा अपडेट
१३३ वर्ष पुरानो भेरी अस्पताल

पूर्वाधार थपियो,जनशक्ति थपिएन

१२ जेष्ठ २०८०, शुक्रबार ०७:५१
१२ जेष्ठ २०८०, शुक्रबार ०७:५१

बाँके, जेठ ।
१ सय ३३ वर्ष पुरानो नेपालगन्जस्थित भेरी अस्पतालमा भौतिक पूर्वाधार थपिए पनि जनशक्तिको अभाव भने टार्न सकिएको छैन । पश्चिम नेपालको प्रमुख ‘रेफरल’ अस्पतालका रुपमा रहेको भेरीको स्थापना बिक्रम सम्वत १९४७ मा भएको थियो ।
पूर्वाधार थपिनेक्रममा बुधवारदेखि अत्याधुनिक सुविधा सम्पन्न आपत्तकालिन कक्ष सञ्चालनमा आएको अस्पताल प्रमुख डा बद्री चापागाईले जानकारी दिएका छन् । उनका अनुसार, १५ शैयाको आपत्तकालिन कक्ष रहेकोमा अब फराकिलो बिरामीको अवस्था अनुसार रातो, पहेलो र हरियो चिन्ह देखिने कक्ष सहितको आपत्तकालिनकक्ष सन्चालनमा आएको छ । संघीय आयोजना कार्यान्वयन इकाई मार्फत रु ३३ करोड लागतमा नयाँ भवन निर्माणको काम अन्तिम चरणमा पुगेको छ ।
पूर्वाधार थपिदै गएपनि अस्पतालले भने जनशक्ति अभाव झेलिरहेको छ । पर्याप्त मात्रामा जनशक्ति नहुँदा सेवा प्रभावकारी नभएको मात्र नभई भएकै जनशक्तिलाई समेत अधिक काम गर्नुपर्ने अवस्था रहेको तीन वर्षे कार्यकाल सकेर बुधवार बिदाई भएका अस्पताल विकास समितिका अध्यक्ष प्रमोद धितालले बताए ।
‘अस्पतालको सेवा प्रभावकारी बनाउनका लागि पछिल्लो समय पूर्वाधार निर्माणकोकाम राम्रै भएको छ । तर सोही अनुसार जनशक्तिको व्यवस्थापन गर्नुपर्ने टड्कारो आवश्यक मैले महसुस गरे ।’–निर्वतमान अस्पताल विकास समितिका अध्यक्ष धितालले भने । अस्पतालमाा बिरामीको चाप बढेको बढेयै छ । गत आर्थिक वर्षमा मात्र ९५ हजारले ओपिडी सेवा लिएका थिए ।
आवश्यक जनशक्तिको सर्भे गरेर स्वास्थ्य मन्त्रालयमा जनशक्तिको माग गरिएकोअस्पताल विकास समितिका निर्वतमान सदस्य धनिराम ओली बताउँछन् । तर त्यो स्वीकृत हुन सकेको छैन । १ हजार ३ सय ७६ चिकित्सक कर्मचारी आवश्यक रहेको प्रतिवेदन मन्त्रालयमा पठाइएको तर स्वीकृत नभएको बताउँदै ओलीले भने,–‘यदि प्रतिबेदन अनुसारको दरबन्दी कायम हुने हो भने पक्कै पनि सेवा अझ प्रभावकारी हुन्छ ।’
भेरीमा लुम्बिनी प्रदेशको सावित भेरी र राप्ती अन्चल, कर्णाली एवं सुदुरपश्चिम प्रदेशका बिरामीहरु एपचारका लागि आउने गरेका छन् । सेवाले सामाजिक सुरक्षा लक्षित गरेर बनाएका छुट सुविधाका कार्यक्रम समेत लागु गरेकाकारण अस्पतालमा बिरामीको चाप बढेको हो । बिरामीको चाप बढे अनुसारको जनशक्ति नथप्दा सेवा प्रभावकारी बन्न सकेको छैन ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?