ट्रेंडिंग:

>> इन्टरपोलमार्फत यूएईबाट पक्राउ परेका दुई जनालाई नेपाल ल्याइयो >> संसदीय छानबिन समिति बनाउँदा कम्पनीको नाम उल्लेख गर्नुपर्ने कांग्रेसको अडान >> रुपन्देहीमा पोलियोविरुद्ध ७० हजार बालबालिकालाई आईपीभी खोप लगाइंदै >> कलेजो क्यान्सर बढ्दै, के के हुन्छन् लक्षण ? >> संसदको गतिरोध हटाउन दलहरुको पहल, भोलिको बैठकअघि नै सहमति जुटाउने प्रयास >> कस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> बिउमा लुटिंदै किसानहरु  >> महेशपुर भन्सारले समात्यो ५ लाख बराबरको अवैध कपडा >> बुद्ध परिपथको विकासका लागि पञ्चवर्षीय योजना बनाउँछौः मन्त्री बस्नेत >> सकारात्मक चिन्तनले बनाउँछ स्वस्थ जीवन >> चाउलीको दोभासे रहर >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मनपरी गर्ने बुटवलका २ मासु पसललाई जरिवाना >> बुद्धिचाल खेलाडी सेढाइलाई बिदाई >> स्कर्लसमा नेता चुन्न निर्वाचन >> उत्तर प्रदेशको १ प्रतिशत पर्यटक लुम्बिनीलाई पर्याप्त >> बुटवल पूर्ण खोप दिगोपना सुनिश्चितता घोषणा >> विद्यार्थीसँग पर्यावरण सचेतना अभिवृद्धि कार्यक्रम बुटवलमा सम्पन्न >> सन्धिखर्कमा पनि खुल्यो कपडा बैंक >> दाङबाट काठमाडौ जाँदै गरेको बस दुर्घटनामा १० यात्रु घाइते >> वडा नं ३ र १ सेमीफाईनलमा >> गृहमन्त्रीलाई कारबाही माग गर्दै नेवि संघको प्रदर्शन >> घरजग्गा र सवारी कर्जामा राष्ट्र बैंकको उदार नीति >> काँग्रेसले संसदमा उत्ताउलो व्यवहार देखायोः ओली >> प्रतिनिधिसभा बैठक बस्दै नबसी स्थगित >> राष्ट्रिय सभामा कांग्रेसको अवरोध पछि बैठक स्थगित >> नेपालले लगायो २ भारतीय ब्रान्डका ४ मसलाको आयातमा रोक >> प्रतिनिधि सभाको बैठक सर्‍यो >> पाल्पामा रूखबाट लडेर महिलाको मृत्यु >> पाकिस्तान खानेपानी संकटको चरम सिमामा >> संसदीय छानबिन समितिमा अडिग रहने कांग्रेसको निर्णय >> विश्वकपअघि अमेरिका र क्यानडासँग नेपालले वार्मअप खेल खेल्ने >> विपन्नलाई निःशुल्क उपचार सार्थक बनाउँदै काठमाडौं महानगर >> यस्तो छ आज विदेशी मुद्राको विनिमय दर >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले चौथोपटक जेठ ७ गते विश्वासको मत लिने >> सुकुम्बासी र अव्यवस्थित बसोवासीलाई जग्गा र लालपुर्जा नदिन सर्वोच्चको आदेश >> ‘रक्तचाप नियन्त्रणमा पूर्व होसियारी’ >> लुम्बिनीको विकास र पर्यटन >> राजस्व संकलनमा प्रदेश सरकार फेल >> ‘मुंग्रे घार’ नै लिलबहादुरको साहारा >> प्रतिनिधिसभा बैठक आज पनि बस्दै >> राष्ट्र बैंकलाई तरलता व्यवस्थापनको सकस, बैंकिङ प्रणालीबाट आज फेरि रु. ३५ अर्ब तान्दै >> कस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> सन्दीपलाई विश्वकप खेल्ने टोलीमा राख्न आईसीसीले दियो स्वीकृति >> सकारात्मक चिन्तन : पूर्ण आकारको स्वस्थ जीवन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> राइटपाथ एजुकेसन कन्क्लेभमा अन्जु पन्त र पुर्व मिस नेपाल आउंदै >> गुल्मीमा बस दुर्घटना : एकको मृत्यु, १२ घाइते (नामावलीसहित) >> बुटवलको विकासका लागि पुनःसंरचना विषयक दुई दिने गोष्ठी सुरु >> छाडा चौपाया व्यवस्थापनमा प्रदेशले चासो दिन्छ: मुख्यमन्त्री महरा

‘स्मार्ट सिटी’ बन्दै भैरहवा

अहिले भैरहवालाई सौन्दर्यीकरण गर्ने काम समेत भइरहेको छ । उज्यालो बनाउन र रात्रीकालीन समयमा नगरको सौन्दर्यता बढाउनका लागि नगरका मुख्य सडकमा ‘स्मार्ट स्ट्रिट लाइट’ जडान भएको छ । सिद्धार्थनगर नगरपालिका र नेपाल विद्युत प्राधिकरणबीच सम्झौता गरी नगरको विभिन्न चोक र सडकहरुमा ‘स्मार्ट स्ट्रिट लाईट’ जडान भएको हो ।
५ जेष्ठ २०८०, शुक्रबार
५ जेष्ठ २०८०, शुक्रबार

बुटवल, ५ जेठ ।

रुपन्देहीको सिद्धार्थनगर अर्थात भैरहवालाई स्मार्ट सिटीका रुपमा विकास गरिदै छ । सिद्धार्थनगर नगरपालिकाले एडिबीसंग मिलेर सडक बिस्तार, ढलनिकास लगायतमा काम गरेपछि केही वर्षअघिसम्मको अस्तव्यस्त भैरहवा पछिल्लो समय व्यवस्थित बनेको छ । भैरहवाका सागर क्षेत्रीले पहिले पहिले साँघुरा र धुलाम्मे सडक अहिले चिल्ला र फराकिला बनेको र वर्षामा डुवाउने समस्या पनि कम हँुदै गएको बताए । फोहोरले दुर्गन्धित सार्वजनिक क्षेत्र र सडक अहिले सफा सुग्घर बनेपछि भैरहवा आकर्षक र सुन्दर देखिएको उनले बताए ।

अहिले भैरहवालाई सौन्दर्यीकरण गर्ने काम समेत भइरहेको छ । उज्यालो बनाउन र रात्रीकालीन समयमा नगरको सौन्दर्यता बढाउनका लागि नगरका मुख्य सडकमा ‘स्मार्ट स्ट्रिट लाइट’ जडान भएको छ । सिद्धार्थनगर नगरपालिका र नेपाल विद्युत प्राधिकरणबीच सम्झौता गरी नगरको विभिन्न चोक र सडकहरुमा ‘स्मार्ट स्ट्रिट लाईट’ जडान भएको हो ।

नगरको अधिकांश सडकमा सडक बत्ती नहुँदा नगरवासीलाई रातीको समयमा हिंड्डुल गर्न समस्या थियो । ‘स्मार्ट स्ट्रिट लाईट’ जडानले रातिको समयमा नागरिकहरुको सुरक्षित यात्रा र नगरको सौन्दर्यता समेत बढेको स्थानीय सीता भुसाल पाण्डेले बताइन् । बिहानै मर्निङ वाक गर्ने र रातिमा हिड्ने मान्छे लुटिने समस्या पनि कम भएको उनले जानकारी दिइन् ।

नगरको बुद्ध चोक, देवकोटा चोक, बेलहिया चोक, मिलन चोक लगायत २७ स्थानमा ‘स्मार्ट स्ट्रिट लाईट’ जडान भएका छन् । चोक चोकमा ठूल्ठूला लाइट र अन्य सडकहरुमा सडक बत्ती जडान भएका छन् । नगर क्षेत्रमा जडान हुने लाइटहरु विद्युत प्राधिकरणको ६० प्रतिशत र नगरपालिकाको ४० प्रतिशत लगानीमा जडान गरिएको उपप्रमुख उमा अधिकारीले बताइन् । उनका अनुसार सबै लाइटहरु विद्युत प्राधिकरणले जडान गरेको हो । ‘जडान भएका सडक बत्ति कम विद्युत खपत हुने खालका छन् । ती आकर्षक पनि छन् । केही समयपछि सिद्धार्थनगर आउनेहरु पहिलेको सिद्धार्थनगर र अहिलेको देख्दा अचम्म पर्ने उनले बताइन् ।

‘स्मार्ट स्ट्रिट लाइट’ जडानले नगरपालिकाको विकासमा एउटा ईट्टा थपिएको सिद्धार्थनगर नगरपालिकाका प्रमुख इस्तियाक अहमद खानले बताए । उनले नगरमा ‘स्मार्ट स्ट्रिट लाईट’ जडानले साँझ र रातिको समयमा हिंड्डुल गर्न सहज हुनुका साथै नगरको सौन्दर्यीकरणमा समेत टेवा पुग्ने बताए । पर्यटक नेपाल प्रवेशको द्वार र बुद्ध जन्मस्थल लुम्बिनी जाने केन्द्रमा रहेको भैरहवा सुन्दर हुँदा देशकै इज्जत बढ्ने उनले जनाए ।

नगर प्रमुख खानले फोहोर व्यवस्थापन, छाडा चौपाया व्यवस्थापन, वृक्षारोपण, लाइट जडान, पूर्वाधार विकासलगायतका लागि तीव्र रुपमा अघि बढाएको बताए । नगर कार्यपालिकाको निर्णयमा नगरवासीको हितमा काम गरिरहेको र छिट्टै नै नगरपालिकाको मुहार फेरिने र सिद्धार्थनगर मुलुककै नमुना नगरपालिका बन्ने उनले बताए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?