ट्रेंडिंग:

>> पेट्रोलियम पदार्थको मूल्य बढ्यो >> स्वस्थ नागरिक बनाउन स्वास्थ्य, शिक्षा र कृषिको एकीकृत कार्ययोजना आवश्यक >> हरायो मौलिकता ! >> अवैध सुनसहित भारतीय नागरिक पक्राउ >> सशक्तको १६ औ स्थापना दिवसमा रक्तदान तथा गौशालामा सहयोग >> भैरहवा सेजबाट ईको नेपाल इनर्जीले सुरु ग-यो व्यावसायिक उत्पादन >> दोहोरो अंकले घट्यो नेप्से >> ट्याक्टर दुर्घटना हुँदा चालकको मृत्यु >> १०२ किलो गाँजासहित तीन जना पक्राउ >> फेरी मन्त्री बने शरतसिंह भण्डारी >> तेस्रो कार्यकालमा देश र जनताको सेवामा समर्पित हुने अवसर पाए-प्रचण्ड >> प्रधानमन्त्रीमा ओलीको नियुक्तिविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट >> माधव नेपाल प्रधानमन्त्रीको शपथ समारोहमा अनुपस्थित >> नवनियुक्त प्रधानमन्त्री ओलीलाई भारतीय प्रधानमन्त्री मोदीले दिए बधाई >> प्रधानमन्त्री ओलीसहित दुई उपप्रधान र १९ मन्त्रीले लिए शपथ >> प्रकाशमान सिंह र विष्णु पौडेल बने उपप्रधानमन्त्री >> ओलीले लिए प्रधानमन्त्रीको शपथ >> प्रधानमन्त्री ओलीसहित २१ मन्त्रीले शपथ लिदै >> सुनको मुल्य अहिलेसम्मकै उच्च >> पेशागत महासंघले ग-यो एमाले रुपन्देहीको नयाँ नेतृत्वलाई सम्मान >> अर्जेन्टिनाले जित्यो कोपा अमेरिकाको उपाधि >> काँग्रेसबाट को को बन्दै छन् मन्त्री ? >> एमालेबाट विष्णु पौडेल अर्थ र पृथ्वीसुब्बा सञ्चारमन्त्री बन्दै >> रोटरी क्लव अफ सेन्ट्रल लुम्बिनीको पदस्थापन >> एमालेले टुंग्यायो ८ मन्त्री (सूचीसहित) >> आज कहाँ कहाँ छ वर्षाको संभावना ? >> नवनियुक्त प्रधानमन्त्री ओलीको शपथ आज >> स्पेनले चौथोपटक जित्यो युरोकपको उपाधि >> कपिलवस्तु पूर्ण खोप सुनिश्चित >> ओली नेतृत्वको सरकार र अपेक्षा >> बढ्दै अर्टिजमको जालो, बच्ने कसरी ? >> सीप सिक्नेको आत्मनिर्भर हुने धोको >> उद्योगले तिरेनन् विद्युतको ५० करोड बक्यौता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कर्णाली सरकारले साउन १ गते बिदा दिने >> बुटवल टाईगर्स राउण्ड टेबल–२८ को छैठौं साधारणसभा तथा अधिवेशन >> आईसीएफसी फाइनान्सद्वारा छात्राहरुलाई सेनेटरी प्याड वितरण >> घोराहीको गिठेपानी जलाशयमा डुबेर युवक बेपत्ता  >> एमाले अध्यक्ष केपी ओली प्रधानमन्त्रीमा नियुक्त >> त्रिविले शैक्षिक क्यालेण्डर लागू गरेकोमा प्रधानमन्त्रीद्वारा धन्यवाद व्यक्त >> कांग्रेसमा मन्त्री छान्न सकस, कोइराला पक्ष छलफलमा >> भारतबाट चिनी आयात गर्न १० उद्योगलाई अनुमति >> त्रिशूलीमा बेपत्ता यात्रुको खोजीलाई तीव्रता दिन सुरक्षा प्रमुखहरूलाई प्रधानमन्त्रीको निर्देशन >> ‘देशलाई माथि लैजाने वा तल झार्ने कुरा शिक्षा मन्त्रालयमा भर पर्छ’ >> ट्रम्पलाई गोली हान्ने युवकको परिचय खुल्यो >> बागमती प्रदेशमा नयाँ सरकार गठनको बाटो खुल्दै  >> त्रिशुलीमा बेपत्तामध्ये भेटियो थप एक जनाको शव >> सिमलताल घटना: ५८ जना अझै बेपत्ता >> स्वर्णिम वाग्लेले कुट्ने धम्की दिएको मुकुल ढकालको आरोप >> युरो कप उपाधिका लागि आज राति स्पेन र इङ्ल्यान्ड खेल्दै
फोटो फिचर

क्यानभासमा उतारियो ‘कपिलवस्तु’ (फोटो फिचर)

ऐतिहासिक महत्व बोकेको कपिलवस्तु जिल्लालाई कला मार्फत बिश्वभर परिचित गराउने उद्धेश्यले कपिलवस्तुको प्राचिन कपिलवस्तु दरबार (तिलौराकोटमा) मा राष्ट्रिय कला कार्यशाला अन्तरगत क्याभास चित्र बनाउने कार्यको आयोजना गरिएको थियो ।
१७ चैत्र २०७९, शुक्रबार
१७ चैत्र २०७९, शुक्रबार

कपिलवस्तु,  चैत ।- पाल्पामा बसोबास गर्ने चित्रकार समुन्द्र घिमिरे क्षेत्री बुद्धस्थल प्राचिन कपिलवस्तु (तिलौराकोट दरबार) मा क्यानभासमा चित्र उतार्न व्यस्त देखिन्थे । कलाकार शुरेस अग्रहरीको छेउमै बसेर उनले बुद्धस्थल कुदानमा आएका भिक्षुहरुको बुद्धस्थल सहितको चित्र क्यानभासमा उतारदै थिए । कला कार्यशालामा सहभागी हुनकै लागि पहिलो पटक उनी कपिलवस्तु आएका हुन ।

बुटवल र पाल्पा बसाई भएर पनि कपिलवस्तु आउन छुटाएकोमा उनलाई अहिले दुखेसो छ । आफुहरु जस्तै युवा पुस्ताले चासो नराखेका कारण तिन वटा बुद्धको पवित्र र ऐतिहासिक भुमी ओझेलमा परेको भन्दै उनले पश्चाताप गरे । तर ढिलै भए पनि कपिलवस्तु आएर यहाँका बुद्धस्थलको चित्र क्यानभासमा उतार्न पाएकोमा उनलाई केहि खुसीको अनुभुती मिलेको छ । कपिलवस्तुलाई अन्तरराष्ट्रियस्तरमा पुर्याउने बिषय अवसर र चुनौती दुवै रुपमा उनी देख्छन । “अहिलेका युवाहरु यहाँ टिकटक र भिडियो बनाउन आउदा रहेछन । तर यो स्थानको महत्व बारे कुनै जानकारी लिन खोज्दा रहेनछन ।” उनले भने । आफु सहित राष्ट्रिय र अन्तरराष्ट्रियस्तरमा कला प्रदर्शन गर्ने कलाकार मार्फत अबका दिनमा कपिलवस्तुका ऐतिहासिकस्थलको चित्र मार्फत प्रचार प्रसार हुनेमा उनी ढुक्क छन । उनी जस्तै नवलपरासीका कलाकार बिके नर बहादुरले पनि क्रकुछन्द बुद्धको जन्मस्थलको रुपमा परिचित गोटिहवामा रहेको अशोकस्तम्भको चित्र बनाउदै गरेको भेटिए । लुम्बिनीको तुलनामा कपिलवस्तु बारे मानिसहरुलाई (बिशेष नेपालीहरु) लाई थाहा नभएको अवस्था भएको उनले बताए । “कला मार्फत कपिलवस्तुलाई बिश्वभर चिनाउन कार्यशालामा बनाईएका यहाँका ऐतिहासिकस्थलको तस्बिरले भुमिका खेल्नेमा बिस्वस्त छौं ।” उनले भने । अब सबै कला मात्रै होईन सबै क्षेत्रले सम्भावनायुक्त जिल्ला कपिलवस्तुको योजना बनाएरै प्रचार प्रसार गर्नु पर्नेमा उनले जोड दिए ।

नेपाल ललित कला प्रतिष्ठानको लोककला बिभागका प्रमुख प्रदिप अधिकारी पनि तिलौराकोटमा चित्र बनाउदै गरेका भेटिए । उनले केनभासमा बुद्ध र प्रकृतिको चित्र उतार्दै थिए । सरकारले आफै नेपाली कला सँग सम्बन्धित निकायहरुलाई वा एकेडेमी सँग सहकार्य गर्दै अन्तरराष्ट्रियस्तरमा कला मार्फत यो क्षेत्रको पहिचान गर्न भुमिका खेल्नु पर्ने भए पनि सरकार चुकेको उनले बताए । तर स्थानिय सरकारले सिया आर्टस सँगको सहकार्यमा आयोजना गरेको कार्यशालाबाट निर्मित चित्र प्रदर्शनीमा गए पछि ति चित्रले यस स्थानको आवाज बोल्ने अधिकारीले बताए । “यहाँ बनेका कला कृतिहरु बिश्वभर परिचित गराउन कार्यक्रम आयोजनाले सहयोग पुर्याउने देखेको छु । यो कार्यले यस स्थानको पहिचान राष्ट्रिय र अन्तरराष्ट्रियस्तरमै सबल रुपमा उठाउन सकिन्छ भन्ने लागेको छ ।” उनले भने ।
राष्ट्रिय र अन्तरराष्ट्रियस्तरका कलाकारहरु कपिलवस्तुमा जारी तिन दिने राष्ट्रिय कला कार्यशालामा सरिक हुन कपिलवस्तु आएर आफ्नो प्रस्तुत गर्न तत्पर थिए । ऐतिहासिक महत्व बोकेको कपिलवस्तु जिल्लालाई कला मार्फत बिश्वभर परिचित गराउने उद्धेश्यले कपिलवस्तुको प्राचिन कपिलवस्तु दरबार (तिलौराकोटमा) मा राष्ट्रिय कला कार्यशाला अन्तरगत क्याभास चित्र बनाउने कार्यको आयोजना गरिएको थियो । क्यानभासमा चित्र बनाउने कार्यमा २३ जना राष्ट्रिय र अन्तराष्ट्रियस्तरका कलाकारहरु सहभागी भएका थिए । कपिलवस्तु नगरपालिका, लुम्बिनी बिकास कोष, कपिलवसतु जिल्लाकै मायादेवी गाउँपालिका र शुद्धोधन गाउँपालिकाको सहयोगमा सिया आर्ट एण्ड क्राफ्टले कार्यशालाको आयोजना गरेको हो । कार्यशालाको पहिलो दिन जिल्लाको शाक्यमुनी, कनकमुनी र क्रकुछन्द बुद्ध र अन्य प्राचिनस्थलको भ्रमण गरेका कलाकारले तिलौराकोटमा ति स्थलहरुको चित्र बनाएका हुन । ऐतिहासिक स्थलको क्यानभास चित्र बनाउने कार्यमा नेपाल ललित कला प्रतिष्ठानका उपकुलपति लालकाजी लामा सहित अबध र मिथिला सस्कृतिका कलामा पहिचान बनाएका कलाकारहरु पनि सहभागी छन ।

चित्रकला र पेन्टिङ्ग मार्फत कपिलवस्तुका पुरातात्विकस्थलको बिश्वभर प्रचार गर्ने उद्धेश्यले आयोजित कार्यक्रममा कलाकारले बनाएको कला र पेन्टिङ्गको शुक्रबार प्रदर्शनी गरिने आयोजक संस्था सिया आर्टस एण्ड क्राफ्टका अध्यक्ष बालगोबिन्द त्रिपाठीले जानकारी दिए । कला आफैमा अन्तरराष्ट्रिय भाषा भएकाले यसको माध्यमबाट यहाँको कला बिश्वभर पुग्ने उपकुलपती लामाले बिश्वास व्यक्त गरे । “कलामा आकृति हुन्छ त्यसैले यसलाई आम मान्छेमा पुर्याउन सहज हुन्छ । यसले कला अवलोकन गर्नेमा जिज्ञासा र कौतुहलता बढाउछ । जसका कारण यहाँका यि स्थलको प्रचार प्रसार प्रभावकारी बन्न पुग्छ ।” उनले भने । कार्यशालामा निर्मित कलाकृतिले कपिलवस्तुको महत्व अन्तरराष्ट्रिस्तरमा उजागर गर्न सहयोग पुग्नेमा उनले बिश्वास व्यक्त गरे ।
कार्यशाला आयोजना गरिएको प्राचिन कपिलवस्तु (तिलौराकोट दरबार) राजा शुद्धोधनको राजधानी र सिद्धार्थ गौतमले आफनो बाल्यकाल र युवा अवस्थाको २९ बर्ष बिताएको प्राचिन शाक्य गणराज्य कपिलवस्तुको रुपमा परिचित छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?