ट्रेंडिंग:

>> तुलसीपुरमा आधुनिक बधशाला निर्माणकालागि छलफल >> अर्थतन्त्र ओरालो लाग्दै : अर्थमन्त्री भन्छन्– सुधारोन्मुख छ, ढुक्क भएर लगानी गर्नुस् >> अर्थमन्त्रीले गरे महेशपुर भन्सारको निरीक्षण, राजश्व संकलन वृद्धि गर्न निर्देशन >> गणपतिको सातौ शाखा योगीकुटीमा >> शिव, गणेश एवं नन्दीको प्राण प्रतिष्ठा >> सिगलतर्फ अन्तिम आठको टुगो >> त्रिकोणात्मक सिरिजमा नेपालको दोस्रो हार, नेदरल्यान्ड्ससँग २ रनले पराजित >> ‘जग्गा हडप्ने खेलले बुटवलको रानीगन्ज ललिता निवास र बालुवाटर जस्तै,छानवीन होस्’ >> पर्यटन व्यवसाय फस्टाउन सरकारी पक्षले तत्काल गर्नुपर्ने २५ काम >> नेदरल्यान्ड्सले नेपाललाई दियो १८५ रनको लक्ष्य >> १० प्रदेश इन्चार्ज तोक्ने माओवादी केन्द्रको निर्णयप्रति जनार्दन शर्माको असहमति >> दाङमा टिप्परको ठक्करबाट एकजनाको मृत्यु >> माओवादीले राष्ट्रिय सभा अध्यक्षमा दाबी नछाड्ने >> युनिग्लोब कलेज : व्यवस्थापन शिक्षामा उत्कृष्ट गन्तव्य >> इलाम २ र बझाङ–१ क मा हुने उपचुनावको मतदाता अद्यावधिक हुंदै >> क्यानडामा दुघर्टनामा मृत्यु भएका दुई युवाहरुको शव नेपाल पठाइदै >> टी–२० त्रिदेशीय क्रिकेट शृङ्खला : आज नेपाल नेदरल्यान्ड्ससँग खेल्दै >> लगानी सम्मेलनमा किन ढिलाई ? >> एमाले सल्यानमा अहिले के पाकिरहेको छ ? >> बौद्ध शिक्षाभित्रको कल्याणकारी अर्थशास्त्र >> कपिलवस्तु साझेदारी वनमा चुनावी रौनक >> देवदहमा अमानवीय क्रियाकलापप्रति पेशागत महासंघको विरोध >> जलविद्युतको शिरै अँध्यारो >> लुम्बिनी अस्पतालमा प्रदेश सरकारको झेल ! >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् :आजको राशीफल >> दाङ क्रिकेट लिगः तुलसीपुर रोयल्स र घोराही टाईगर्स विजयी >> साई ग्लोबल कपः लीलाराम र प्यारामाउण्टको लगातार जित >> सुरक्षित महिनावारी अक्षयकोष स्थापना >> दाङमा दोस्रो अन्तराष्ट्रिय कुस्ती प्रतियोगिता रौनक >> लुम्बिनी अस्पताललाई पश्चिम क्षेत्रकै विशिष्टकृत अस्पताल बनाउँछौं : मन्त्री खनाल >> खेलकुद तथा सास्कृतिक क्षेत्रमा प्राथमिकता दिएको नगरप्रमुख पाण्डेको दाबी >> संसद्‍मा छिरेका ४९ जना ‘लघुवित्त पीडित’ विरुद्ध मुद्दा चलाइँदै >> लुम्बिनी प्रदेश फेसिंङ संघ गठन >> सिंहदरबार, बालुवाटार र बानेश्वरका पेटीमा हिँड्न निषेध >> नगरपालिकामा हुलहुज्जत गर्नेमाथि कानुनी उपचार खोजिने >> सातै प्रदेशमा माओवादी इन्चार्ज फेरिए >> नामिबियाविरुद्धको पहिलो खेलमा नेपाल २० रनले पराजित >> राष्ट्रिय एचआईभी एड्स महासंघमा खड्का निर्वाचित >> निर्णय कार्यान्वयन नगर्न अदालतको आदेश >> प्रभु बैंकका डेपुटी सीईओ सहित ९ जना पक्राउ >> टी–२० त्रिदेशीय क्रिकेट शृङ्खला: पहिलो खेलमा आज नेपाल र नामिबिया खेल्दै >> चार प्रदेशमा वर्षा र हिमपातको सम्भावना >> मगर एकता दिवसको सान्दर्भिकता >> आकाश देखिने कक्षाकोठा ! >> पेडा, खुवा र पनिर बनाउँदै विद्यार्थी >> सिद्धबाबा र गोरखनाथ मन्दिर बीचको सम्बन्ध >> ‘गाउँमै बस्छु—केही गर्छु’ >> कछुवा गतिमा प्रदेश सरकार ! >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> दुर्घटना न्यूनीकरणका लागि अव अनिवार्य यान्त्रिक परीक्षण
कला
फोटो फिचर

क्यानभासमा उतारियो ‘कपिलवस्तु’ (फोटो फिचर)

ऐतिहासिक महत्व बोकेको कपिलवस्तु जिल्लालाई कला मार्फत बिश्वभर परिचित गराउने उद्धेश्यले कपिलवस्तुको प्राचिन कपिलवस्तु दरबार (तिलौराकोटमा) मा राष्ट्रिय कला कार्यशाला अन्तरगत क्याभास चित्र बनाउने कार्यको आयोजना गरिएको थियो ।
१७ चैत्र २०७९, शुक्रबार
१७ चैत्र २०७९, शुक्रबार

कपिलवस्तु,  चैत ।- पाल्पामा बसोबास गर्ने चित्रकार समुन्द्र घिमिरे क्षेत्री बुद्धस्थल प्राचिन कपिलवस्तु (तिलौराकोट दरबार) मा क्यानभासमा चित्र उतार्न व्यस्त देखिन्थे । कलाकार शुरेस अग्रहरीको छेउमै बसेर उनले बुद्धस्थल कुदानमा आएका भिक्षुहरुको बुद्धस्थल सहितको चित्र क्यानभासमा उतारदै थिए । कला कार्यशालामा सहभागी हुनकै लागि पहिलो पटक उनी कपिलवस्तु आएका हुन ।

बुटवल र पाल्पा बसाई भएर पनि कपिलवस्तु आउन छुटाएकोमा उनलाई अहिले दुखेसो छ । आफुहरु जस्तै युवा पुस्ताले चासो नराखेका कारण तिन वटा बुद्धको पवित्र र ऐतिहासिक भुमी ओझेलमा परेको भन्दै उनले पश्चाताप गरे । तर ढिलै भए पनि कपिलवस्तु आएर यहाँका बुद्धस्थलको चित्र क्यानभासमा उतार्न पाएकोमा उनलाई केहि खुसीको अनुभुती मिलेको छ । कपिलवस्तुलाई अन्तरराष्ट्रियस्तरमा पुर्याउने बिषय अवसर र चुनौती दुवै रुपमा उनी देख्छन । “अहिलेका युवाहरु यहाँ टिकटक र भिडियो बनाउन आउदा रहेछन । तर यो स्थानको महत्व बारे कुनै जानकारी लिन खोज्दा रहेनछन ।” उनले भने । आफु सहित राष्ट्रिय र अन्तरराष्ट्रियस्तरमा कला प्रदर्शन गर्ने कलाकार मार्फत अबका दिनमा कपिलवस्तुका ऐतिहासिकस्थलको चित्र मार्फत प्रचार प्रसार हुनेमा उनी ढुक्क छन । उनी जस्तै नवलपरासीका कलाकार बिके नर बहादुरले पनि क्रकुछन्द बुद्धको जन्मस्थलको रुपमा परिचित गोटिहवामा रहेको अशोकस्तम्भको चित्र बनाउदै गरेको भेटिए । लुम्बिनीको तुलनामा कपिलवस्तु बारे मानिसहरुलाई (बिशेष नेपालीहरु) लाई थाहा नभएको अवस्था भएको उनले बताए । “कला मार्फत कपिलवस्तुलाई बिश्वभर चिनाउन कार्यशालामा बनाईएका यहाँका ऐतिहासिकस्थलको तस्बिरले भुमिका खेल्नेमा बिस्वस्त छौं ।” उनले भने । अब सबै कला मात्रै होईन सबै क्षेत्रले सम्भावनायुक्त जिल्ला कपिलवस्तुको योजना बनाएरै प्रचार प्रसार गर्नु पर्नेमा उनले जोड दिए ।

नेपाल ललित कला प्रतिष्ठानको लोककला बिभागका प्रमुख प्रदिप अधिकारी पनि तिलौराकोटमा चित्र बनाउदै गरेका भेटिए । उनले केनभासमा बुद्ध र प्रकृतिको चित्र उतार्दै थिए । सरकारले आफै नेपाली कला सँग सम्बन्धित निकायहरुलाई वा एकेडेमी सँग सहकार्य गर्दै अन्तरराष्ट्रियस्तरमा कला मार्फत यो क्षेत्रको पहिचान गर्न भुमिका खेल्नु पर्ने भए पनि सरकार चुकेको उनले बताए । तर स्थानिय सरकारले सिया आर्टस सँगको सहकार्यमा आयोजना गरेको कार्यशालाबाट निर्मित चित्र प्रदर्शनीमा गए पछि ति चित्रले यस स्थानको आवाज बोल्ने अधिकारीले बताए । “यहाँ बनेका कला कृतिहरु बिश्वभर परिचित गराउन कार्यक्रम आयोजनाले सहयोग पुर्याउने देखेको छु । यो कार्यले यस स्थानको पहिचान राष्ट्रिय र अन्तरराष्ट्रियस्तरमै सबल रुपमा उठाउन सकिन्छ भन्ने लागेको छ ।” उनले भने ।
राष्ट्रिय र अन्तरराष्ट्रियस्तरका कलाकारहरु कपिलवस्तुमा जारी तिन दिने राष्ट्रिय कला कार्यशालामा सरिक हुन कपिलवस्तु आएर आफ्नो प्रस्तुत गर्न तत्पर थिए । ऐतिहासिक महत्व बोकेको कपिलवस्तु जिल्लालाई कला मार्फत बिश्वभर परिचित गराउने उद्धेश्यले कपिलवस्तुको प्राचिन कपिलवस्तु दरबार (तिलौराकोटमा) मा राष्ट्रिय कला कार्यशाला अन्तरगत क्याभास चित्र बनाउने कार्यको आयोजना गरिएको थियो । क्यानभासमा चित्र बनाउने कार्यमा २३ जना राष्ट्रिय र अन्तराष्ट्रियस्तरका कलाकारहरु सहभागी भएका थिए । कपिलवस्तु नगरपालिका, लुम्बिनी बिकास कोष, कपिलवसतु जिल्लाकै मायादेवी गाउँपालिका र शुद्धोधन गाउँपालिकाको सहयोगमा सिया आर्ट एण्ड क्राफ्टले कार्यशालाको आयोजना गरेको हो । कार्यशालाको पहिलो दिन जिल्लाको शाक्यमुनी, कनकमुनी र क्रकुछन्द बुद्ध र अन्य प्राचिनस्थलको भ्रमण गरेका कलाकारले तिलौराकोटमा ति स्थलहरुको चित्र बनाएका हुन । ऐतिहासिक स्थलको क्यानभास चित्र बनाउने कार्यमा नेपाल ललित कला प्रतिष्ठानका उपकुलपति लालकाजी लामा सहित अबध र मिथिला सस्कृतिका कलामा पहिचान बनाएका कलाकारहरु पनि सहभागी छन ।

चित्रकला र पेन्टिङ्ग मार्फत कपिलवस्तुका पुरातात्विकस्थलको बिश्वभर प्रचार गर्ने उद्धेश्यले आयोजित कार्यक्रममा कलाकारले बनाएको कला र पेन्टिङ्गको शुक्रबार प्रदर्शनी गरिने आयोजक संस्था सिया आर्टस एण्ड क्राफ्टका अध्यक्ष बालगोबिन्द त्रिपाठीले जानकारी दिए । कला आफैमा अन्तरराष्ट्रिय भाषा भएकाले यसको माध्यमबाट यहाँको कला बिश्वभर पुग्ने उपकुलपती लामाले बिश्वास व्यक्त गरे । “कलामा आकृति हुन्छ त्यसैले यसलाई आम मान्छेमा पुर्याउन सहज हुन्छ । यसले कला अवलोकन गर्नेमा जिज्ञासा र कौतुहलता बढाउछ । जसका कारण यहाँका यि स्थलको प्रचार प्रसार प्रभावकारी बन्न पुग्छ ।” उनले भने । कार्यशालामा निर्मित कलाकृतिले कपिलवस्तुको महत्व अन्तरराष्ट्रिस्तरमा उजागर गर्न सहयोग पुग्नेमा उनले बिश्वास व्यक्त गरे ।
कार्यशाला आयोजना गरिएको प्राचिन कपिलवस्तु (तिलौराकोट दरबार) राजा शुद्धोधनको राजधानी र सिद्धार्थ गौतमले आफनो बाल्यकाल र युवा अवस्थाको २९ बर्ष बिताएको प्राचिन शाक्य गणराज्य कपिलवस्तुको रुपमा परिचित छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?