ट्रेंडिंग:

>> न्यू होराइजन स्पोर्टस् क्लबको अध्यक्षमा ठकुरी >> अर्घाखाँची र गुल्मीमा वनको डढेलो गाउँमा पस्दा ६० बढी घरगोठ जले >> बागेश्वरी संगीतालयले मनायो रजत जयन्ती >> आम्दानीको स्रोत बन्दै सालको पात >> एसीसी प्रिमियर कपः नेपाल हङकङसँग पराजित >> आफूबाहेक अरुलाई वामपन्थी नदेख्ने ओली सच्चिएपछि अहिलेको समीकरण : भुसाल >> कानुनविपरित भर्ना शुल्क असुल्दै निजी विद्यालयः बुटवल उपमहानगर भन्छ– गुनासो आएको छ, अनुगमन गर्छौं >> हामीलाई कमजोर ठाने फेरि अर्को उथलपुथल : नेपाल >> लुम्बिनीसहित देशका विभिन्न प्रदेशमा ठूलो हावाहुरी, २४ घण्टे चेतावनी >> रास्वपा स्वार्थी, अस्थिर र डोलायमान : ओली >> एनजी मार्केटको बम्पर उपहार विजेतालाई डेढकरोडको घर बनाइदिने सम्झौता हस्तान्तरण >> नासिंदै चौपारीहरु : गमलाको पिपल पूजा गर्दै, संस्कृति जोगाउँदै >> भारतले रोक्यो नेपाली चिया निर्यात,१७ ट्रक चिया भारतमा अलपत्र >> काठमाडौँबाट संखुवासभा जाँदै गरेको माइक्रोबस धनकुटामा दुर्घटना, १९ जना घाइते >> सल्यान उद्योग वाणिज्य संघको मतदान सुरु >> नवलपरासीमा आगलागी : १० घर जलेर नष्ट >> आइपिओ जारी गर्दै ड्रिम इन्टरनेशनल >> एमाले प्रतिनिधि परिषद् बैठक आज, २ हजार ४ सयको सहभागिता रहने >> कथाः हेडसर >> यसरी नियन्त्रण गर्न सकिन्छ आगलागी >> सरकारसँगै फेरिन्छन भूमि आयोग >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कान्तिमा स्तरमापन परीक्षा >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा एमडी तहको पठनपाठन शुरु >> पेमेन्ट गेटवे प्रकरणमा टेलिकमका प्रबन्ध निर्देशक सुनील पौडेल भ्रष्टाचारी ठहर, मधु मरासिनीलाई सफाइ >> सुप्रिम सहकारीका अध्यक्ष गुरुङ थुनामा, दीपेश पुनसहित ६ जना धरौटीमा रिहा हुने >> यूएईसँग नेपाल ६ विकेटले पराजित, एसिया कप खेल्ने चाहना अधूरै >> संजिवनी टोलको १० औ रक्तदान >> सुदूरपश्चिममा सत्ता गठबन्धन मन्त्रालय भागबण्डाको गृहकार्यमा >> विपिनको रिहाइका लागि पहल गरिदिन प्रधानमन्त्रीलाई आग्रह >> नेपालले युएईलाई दियो १२० रनको लक्ष्य >> अर्घाखाँची बस दुर्घटनामा घाइते १७ मध्ये एक जनाको मृत्यु >> सुन तोलामा ७ सय रुपैयाँले बढयो >> युएईविरुद्ध पहिला ब्याटिङ गर्दै नेपाल >> स्वचालित विधिबाट परीक्षा केन्द्रको निर्धारण हुने >> इरानमा इजरायलले सुरु गर्‍यो मिसाइल आक्रमण >> जन्ती लिन जान लागेको गाडीले ठक्कर दिंदा एकजनाको मृत्यु >> सिन्धुपाल्चोकमा बेहुली बोकेको जन्ती सवार बस दुर्घटना, ३ जनाको मृत्यु, ५२ घाइते >> होटेलमा बसेकी छोरीलाई रडले हानेर हत्या गर्ने बाबु पक्राउ >> आगलागीमा परेर एक जनाको मृत्यु, ३ घर जलेर नष्ट >> भारतमा लोकसभा चुनाव सुरु, २१ राज्यका १०२ सिटमा मतदान >> ऐतिहासिक जितगढीः बुटवलको गौरव >> एसीसी प्रिमियर कपः सेमिफाइनलमा आज नेपाल र यूएई भिड्दै >> जितगढी, उजिरसिंह र भगवती जात्राको महिमा फैलाऔं >> बुटवलले नसम्झने त्योे मे २९ >> अस्पतालमा एसईईका विद्यार्थीलाई स्वयंसेवाको अवसर >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> प्रधान सेनापतिद्धारा सैनिक फिल्ड अस्पताल र महाविद्यालयको उद्घाटन >> पोखरा महानगरमा घुस प्रकरण : तारेखमा छुटिन् उषाकिरण >> सल्यान उद्योग बाणिज्य संघको निर्वाचन तयारी पूरा
मुख्य खबर

विशेषज्ञ चिकित्सकपछि फेरियो जिल्ला अस्पताल

१२ चैत्र २०७९, आईतवार
१२ चैत्र २०७९, आईतवार

सन्धिखर्क, ११ चैत । सरकारी अस्पताल भन्ने बितिक्कै सेवा र सुबिधाको बिषयमा कुरो उठ्ने गर्छ । बिरामीहरुले भने जस्तो उपचार नपाउने भएर होला सरकारी अस्पताललाई हेयको दृष्टिलेहेर्ने गरिन्छ । तर पछिल्लो समय जिल्ला अस्पताल अर्घाखाँचीको हकमा भने यो अवस्था फेरिएको छ ।
अर्घाखाँची अस्पतालमा बिरामीको संख्या ह्वात्तै बढेको छ । केहीसमय पहिला सरकारी तथा सामुदायिक अस्पतालमा र नीजी क्लिनिकहरुमा उपचार गराउनेहरु पनि अहिले जिल्ला अस्पतालमै उपचारको लागि पुग्ने गरेका छन् । अस्पतालमा एम डि जि पि विशेषज्ञ डाक्टर २ जना भएपछि अहिले अपचारको लागिसजिलो हुने गरेको र सेवालीनविरामीहरु पनि धेरै संख्यामा आउने गरेको अस्पतालका प्रमुख चिकित्सक जगन्नाथ तिवारीले बताउँछन् ।

जिल्ला अस्पतालमा विशेषज्ञ डाक्टरहरुको ११ जनाको दरबन्दी भएपनि ३ जना मात्र विशेषज्ञ डाक्टर रहेका छन् जसमध्ये २ जना स्थायी र एक जना करारमा कार्यरत रहेको हुन । अझैपनि ९ जना डाक्टरको दरबन्दी भने खाली नै रहेको छ ।

निक साइमण्ड ईन्ष्टिच्यु काठमाडौंको आर्थिक सहयोगमा अस्पतालमा कार्यरत एम डि जि पि विशेषज्ञ डाक्टर अशोक कुमार शाहले पछिल्लो समय विरामीहरुको मन जित्न सफल भएका छन् । सन्धिखर्क नगरपालिका ६ का दुर्गाप्रसाद भट्टराईले आफ्नी आमा सुन्तला देवि र छोरि विरामी परेपछि जिल्ला अस्पतालमा उपचारको लागि आएको र डाक्टर शाह लाई नै भेटी उपचार गराएको बताए । भट्टराईले जिल्लामा राम्रो डाक्टर आएकोमा खुसी व्यक्त गर्दै अहिले आमा र छोरीको स्वास्थ राम्रो भएको सुनाए ।

यस्तै भुमिकास्थान नगरपालिका २ कि कमला परियार विरामी भएपछि धेरै अस्पताल तथा क्लिनिकहरुमा चेकजाँचको लागि पुगिन तर उनको समस्या कम भएन पछिल्लो समय डाक्टर शाहाले चेकजाँच गरेपछि निको हुदै गएको उनको अनुभव छ । उनले थपिन् –‘निको हुन भने केहि समय लाग्छ डाक्टरले भन्नुभएको छ । ’
यसैगरी सन्धिखर्क नगरपालिका २ का जीवनारायण चुदाँलीले भने –‘‘मेरो पनि ज्यान दुखेको थियो, पहिला काठमाडौं सहित धेरै स्थानमा चेकजाँच गराए तर
केहीकम भएको थिएन् । जिल्ला अस्पतालका डाक्टर शाहले चेकजाँच गरेपछि अहिले क्रमश ःठिक हुँदै गएको छ ।’

यी त केही प्रतिनिधी पात्रहरु मात्र हुन् । जिल्ला अस्पतालमा उपचारको लागिआएका विरामीहरु अहिले डा.शाह संग नै चेकजाँच गराउनको लागि लाइनमा कुरेर बस्ने गरेका छन् । दैनिक एक सयदेखि एक सय ५० जनासम्म ओपिडीमा उपचारका लागि आउने गरेकामा पछिल्लो समय बढेर दैनिक तीन सयभन्दा बढी बिरामी उपचारको लागि जिल्ला अस्पतालमा आउने गरेका छन् । बालबालिका, ज्येष्ठ नागरिक, मौसमी रुघाखोकी तथा दीर्घ रोगका बिरामी उपचारका लागि आउने गरेको र ओपिडीमा मात्र नभई इमर्जेन्सीमा समेत विरामीको चाप बढेको छ ।

अस्पतालमा केही समय पहिलादेखि बन्द रहेको सिएस सेवा अर्थात् शल्यक्रिया विधिबाट प्रसूती गराएर बच्चा निकाल्ने सेवा पनि अहिले नियमित भएको छ । अस्पतालमा प्रमुखको जिम्मेवारी सम्हालेर चिकित्सक जगन्नाथ तिवारी आएपछि यो सेवा पुन सुरु गरिएको हो । जटिल प्रकृतिका प्रसूतिलाई शल्यक्रियाका लागि बुटबल जानुपर्ने बाध्यता हटेको छ ।

दुई एमडिजिपी, एक विशेषज्ञ र पाँच मेडिकल अफिसरबाट सेवा पुनः सञ्चालन गरिएको हो । अहिलेअत्याधुनिक उपकरणबाट अधिकांश रोगको जाँच गरिने ल्याब सेवा सञ्चालन गरिएको छ। थाइराइड, फंगसन टेस्टदेखि लिएर सबै प्रकारका बायोकेमेस्टिक टेस्ट, डिजिटल एक्स–रे, डप्लर अल्ट्रासाउन्ड सेवा, फिजियोथेरापी सेवालगायत सेवा नियमित सञ्चालन भएका छन्। अन्य सामान्य शल्यक्रियालगायत हाइड्रोसिल, हर्नियालगायत रोगको शल्यक्रिया पनि जिल्लामै हुने गरेको छ । ५० बेड क्षमतामा संचालनको लागी स्विकृत प्राप्त जिल्ला अस्पतालमा अहिले ६० जनाको स्थाई दरबन्दीमा १७ जना कार्यरत छन् भने अन्य दरबन्दी खाली रहेका छन् । अस्पतालमा १७ जना स्थाई कर्मचारी र ७२ जना अस्थायी करार कर्मचारी गरी जम्मा ८९ जना कर्मचारी कार्यरत रहेको सूचना अधिकारी निम रानाले बताउँछन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?