ट्रेंडिंग:

>> इन्टरपोलमार्फत यूएईबाट पक्राउ परेका दुई जनालाई नेपाल ल्याइयो >> संसदीय छानबिन समिति बनाउँदा कम्पनीको नाम उल्लेख गर्नुपर्ने कांग्रेसको अडान >> रुपन्देहीमा पोलियोविरुद्ध ७० हजार बालबालिकालाई आईपीभी खोप लगाइंदै >> कलेजो क्यान्सर बढ्दै, के के हुन्छन् लक्षण ? >> संसदको गतिरोध हटाउन दलहरुको पहल, भोलिको बैठकअघि नै सहमति जुटाउने प्रयास >> कस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> बिउमा लुटिंदै किसानहरु  >> महेशपुर भन्सारले समात्यो ५ लाख बराबरको अवैध कपडा >> बुद्ध परिपथको विकासका लागि पञ्चवर्षीय योजना बनाउँछौः मन्त्री बस्नेत >> सकारात्मक चिन्तनले बनाउँछ स्वस्थ जीवन >> चाउलीको दोभासे रहर >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मनपरी गर्ने बुटवलका २ मासु पसललाई जरिवाना >> बुद्धिचाल खेलाडी सेढाइलाई बिदाई >> स्कर्लसमा नेता चुन्न निर्वाचन >> उत्तर प्रदेशको १ प्रतिशत पर्यटक लुम्बिनीलाई पर्याप्त >> बुटवल पूर्ण खोप दिगोपना सुनिश्चितता घोषणा >> विद्यार्थीसँग पर्यावरण सचेतना अभिवृद्धि कार्यक्रम बुटवलमा सम्पन्न >> सन्धिखर्कमा पनि खुल्यो कपडा बैंक >> दाङबाट काठमाडौ जाँदै गरेको बस दुर्घटनामा १० यात्रु घाइते >> वडा नं ३ र १ सेमीफाईनलमा >> गृहमन्त्रीलाई कारबाही माग गर्दै नेवि संघको प्रदर्शन >> घरजग्गा र सवारी कर्जामा राष्ट्र बैंकको उदार नीति >> काँग्रेसले संसदमा उत्ताउलो व्यवहार देखायोः ओली >> प्रतिनिधिसभा बैठक बस्दै नबसी स्थगित >> राष्ट्रिय सभामा कांग्रेसको अवरोध पछि बैठक स्थगित >> नेपालले लगायो २ भारतीय ब्रान्डका ४ मसलाको आयातमा रोक >> प्रतिनिधि सभाको बैठक सर्‍यो >> पाल्पामा रूखबाट लडेर महिलाको मृत्यु >> पाकिस्तान खानेपानी संकटको चरम सिमामा >> संसदीय छानबिन समितिमा अडिग रहने कांग्रेसको निर्णय >> विश्वकपअघि अमेरिका र क्यानडासँग नेपालले वार्मअप खेल खेल्ने >> विपन्नलाई निःशुल्क उपचार सार्थक बनाउँदै काठमाडौं महानगर >> यस्तो छ आज विदेशी मुद्राको विनिमय दर >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले चौथोपटक जेठ ७ गते विश्वासको मत लिने >> सुकुम्बासी र अव्यवस्थित बसोवासीलाई जग्गा र लालपुर्जा नदिन सर्वोच्चको आदेश >> ‘रक्तचाप नियन्त्रणमा पूर्व होसियारी’ >> लुम्बिनीको विकास र पर्यटन >> राजस्व संकलनमा प्रदेश सरकार फेल >> ‘मुंग्रे घार’ नै लिलबहादुरको साहारा >> प्रतिनिधिसभा बैठक आज पनि बस्दै >> राष्ट्र बैंकलाई तरलता व्यवस्थापनको सकस, बैंकिङ प्रणालीबाट आज फेरि रु. ३५ अर्ब तान्दै >> कस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> सन्दीपलाई विश्वकप खेल्ने टोलीमा राख्न आईसीसीले दियो स्वीकृति >> सकारात्मक चिन्तन : पूर्ण आकारको स्वस्थ जीवन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> राइटपाथ एजुकेसन कन्क्लेभमा अन्जु पन्त र पुर्व मिस नेपाल आउंदै >> गुल्मीमा बस दुर्घटना : एकको मृत्यु, १२ घाइते (नामावलीसहित) >> बुटवलको विकासका लागि पुनःसंरचना विषयक दुई दिने गोष्ठी सुरु >> छाडा चौपाया व्यवस्थापनमा प्रदेशले चासो दिन्छ: मुख्यमन्त्री महरा
फ्रन्टपेज

मालारानी गाउँका ५० घरमा मौरी नै मौरी

शालीमे मौरी स्मार्ट कार्यक्रमका लागि कृषि ज्ञान केन्द्र मार्फत चार वर्षको अवधिमा एक करोड २५ लाख रुपैंया अनुदान उपलब्ध गराउने कार्यक्रम छ । उक्त कार्यक्रम अन्र्तगत कृषि ज्ञान केन्द्रले पहिलो वर्ष ५० लाख, दोश्रो वर्ष ३७ लाख ५० हजार, तेश्रो वर्ष २५ लाख र चौंथो वर्ष १२ लाख ५० हजार अनुदान उपलब्ध गराउँदै आएको छ ।
१० चैत्र २०७९, शुक्रबार
१० चैत्र २०७९, शुक्रबार

गुल्मी,  चैत- गुल्मीको मुसिकोट नगरपालिका ८ मालारानीका कृषकहरु यतिवेला व्यवसायीक मौरी पालनमा आकर्षित बनेका छन् । अग्लो र पहारिलो गाउँको वरिपरि ढपक्क ढाँकिएको जंगलका कारण त्यहाँका कृषकहरुलाई मौरीपालनमा आकर्षित बनेका हुन । गत तीन वर्षअघि कृषि ज्ञानकेन्द्र गुल्मीकोे सहयोगमा ‘सालीमे मौरी स्मार्ट कृषि गाउँ’ कार्यक्रम लागु भएसँगै त्यहाँका कृषकहरु व्यावसायीक मौरी पालनमा लागेका हुन ।
मुसिकोट नगरपालिका अन्र्तगत ८ र ९ वार्डमा संचालित मौरी स्मार्ट कार्यक्रममा यतिबेला ५० जना कृषकहरु आबद्ध रहेका छन् । समूहमा आवद्धता जनाएका एउटा कृषकको घरमा न्यूनतम आठ घार मैरी रहेका छ । त्यस क्षेत्रका मौरीपालक कृषकहरुलाई व्यावसायीक बनाउँदै कृषकहरुको जीवनस्तर माथि उठाउने उद्देश्यले मुसिकोटमा मौरी स्मार्ट कृषि गाउँ कार्यक्रम लागु गरिएको कृषि ज्ञान केन्द्र गुल्मीका प्रमुख नवराज भण्डारीले बताए ।


शालीमे मौरी स्मार्ट कार्यक्रमका लागि कृषि ज्ञान केन्द्र मार्फत चार वर्षको अवधिमा एक करोड २५ लाख रुपैंया अनुदान उपलब्ध गराउने कार्यक्रम छ । उक्त कार्यक्रम अन्र्तगत कृषि ज्ञान केन्द्रले पहिलो वर्ष ५० लाख, दोश्रो वर्ष ३७ लाख ५० हजार, तेश्रो वर्ष २५ लाख र चौंथो वर्ष १२ लाख ५० हजार अनुदान उपलब्ध गराउँदै आएको छ ।
रापिलो भौगोलिक बनावट र वस्ती वरिपरि घना जंगल भएका कारण पनि मुसिकोटको मालारानी, मैदान, पुरानोगाउँ, अर्लाङ्गकोट लगायतका स्थानहरु मौरी पालनका लागि निकै उपयुक्त ठाउँ मानिन्छ । मौरीको लागि प्रशस्त मात्रमा चरन क्षेत्र भएको र वातावरण र हावापानी पनि सुहाँउदो भएका कारण मुसिकोटलाई मौरी पकेट क्षेत्रको रुपमा विकास गर्न शालिमे मौरी स्मार्ट कृषि गाउँ कार्यक्रम संचालन गरिएको मुसिकोट नगरपालिका प्रमुख जीवन खरेलले बताए ।

शालिमे मौरी स्मार्ट कृषि गाउँ कार्यक्रम अन्र्तगत मौरी पकेट समूहका अध्यक्ष चुमा घर्तिमगर त्यस क्षेत्रका मौरी विज्ञ हुन । उनको दिनचर्या भनेको बिहानदेखि बेलुकासम्मको समय मौरीसँग खेलेर बित्ने गर्दछ । चुमाको घरमा मात्र अहिले एक सय ५० मौरी घारहरु छन । चुमाले तिनै घारहरुवाट एक सिजनमा छ क्वीण्टल मह उत्पादन गर्दै आईरहेका छन । चुमा घर्तिमगर जस्तै मालारानीका खुम कुमारी छन्तेल, मोहन छन्तेल र अर्लाङ्कोटका टोपनारायण खरेल जस्ता दर्जनौ किसानहरुले सिजनमा एक लाख रुर्पैया भन्दा बढी मह बिक्रिबाट आम्दानी गर्ने कृषक हुन ।


कृषि ज्ञान केन्द्र गुल्मीले समय समयमा जिल्लादेखि मौरी विकास केन्द्र गोदाबरीदेखि विज्ञ प्रशिक्षकहरु मार्फत मौरी पालनको बारेमा कृषकहरुलाई जानकारी गराउनुका अतिरिक्त मौरीमा देखिने रोगकिराको समस्या पहिचान र कृषकहरुलाई समुहको तर्फवाट उद्यमशिलताका साथै क्षमता अभिवृद्धि तालीम उपलब्ध गराउँदै आएको मौरी स्मार्ट कृषि कार्यक्रमका संयोजक हरिप्रसाद आचार्यले बताएका छन ।
शालिमे मौरी स्मार्ट कृषि गाउँ कार्यक्रम अन्र्तगत पहिलो वर्षलाई आधार वर्ष, दोश्रो वर्ष मौरी वृद्धि वर्ष, तेश्रो वर्ष मह वर्ष र चौंथो वर्ष मौरी निर्यात वर्षका रुपमा वर्गिकरण गरिएको छ । यो वर्ष मह वर्ष भएका कारण त्यहाँका कृषकहरुले मह दिवश मनाउने तयारी गरेको शालिमे मैरी स्मार्ट कृषि गाउँ मौरी पकेट समूहका अध्यक्ष चुमा घर्तिमगरले बताए । मालारानीको मह विषाधि रहित, विभिन्न वनस्पती र फुलहरुको रसवाट उत्पादन भएको र विशुद्ध अर्गानिक भएका कारण पनि बजारमा यसको धेरै माग हुने गरेको छ । यहाँको मह स्थानीय बजारदेखि कोशेलीको रुपमा विदेशसम्म पुग्ने गर्दछ ।


मुसिकोट नगरपालिकालाई मौरी पर्यटकीय स्थलको रुपमा विकास गर्न आफुहरु लागि परेको भएपनि स्थानीय नगरपािलकाले भने सम्झौता अनुसार मौरी पकेट क्षेत्रलाई प्रत्यक वर्ष उपलब्ध गराउने भनेको अनुदान रकम उपलब्ध नगराएको भन्दै सालिमे स्मार्ट कृषि गाउँ मौरी पकेट समुहका अध्यक्ष चुमा धर्तिमगरले गुनासो गरे । शालिमे मौरी स्मार्ट कृषि गाउँमा अहिले ५० घरहरुमा गरि पाँच सय ५० भन्दा बढी मौरीका घारहरु छन ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?