ट्रेंडिंग:

>> न्यू होराइजन स्पोर्टस् क्लबको अध्यक्षमा ठकुरी >> अर्घाखाँची र गुल्मीमा वनको डढेलो गाउँमा पस्दा ६० बढी घरगोठ जले >> बागेश्वरी संगीतालयले मनायो रजत जयन्ती >> आम्दानीको स्रोत बन्दै सालको पात >> एसीसी प्रिमियर कपः नेपाल हङकङसँग पराजित >> आफूबाहेक अरुलाई वामपन्थी नदेख्ने ओली सच्चिएपछि अहिलेको समीकरण : भुसाल >> कानुनविपरित भर्ना शुल्क असुल्दै निजी विद्यालयः बुटवल उपमहानगर भन्छ– गुनासो आएको छ, अनुगमन गर्छौं >> हामीलाई कमजोर ठाने फेरि अर्को उथलपुथल : नेपाल >> लुम्बिनीसहित देशका विभिन्न प्रदेशमा ठूलो हावाहुरी, २४ घण्टे चेतावनी >> रास्वपा स्वार्थी, अस्थिर र डोलायमान : ओली >> एनजी मार्केटको बम्पर उपहार विजेतालाई डेढकरोडको घर बनाइदिने सम्झौता हस्तान्तरण >> नासिंदै चौपारीहरु : गमलाको पिपल पूजा गर्दै, संस्कृति जोगाउँदै >> भारतले रोक्यो नेपाली चिया निर्यात,१७ ट्रक चिया भारतमा अलपत्र >> काठमाडौँबाट संखुवासभा जाँदै गरेको माइक्रोबस धनकुटामा दुर्घटना, १९ जना घाइते >> सल्यान उद्योग वाणिज्य संघको मतदान सुरु >> नवलपरासीमा आगलागी : १० घर जलेर नष्ट >> आइपिओ जारी गर्दै ड्रिम इन्टरनेशनल >> एमाले प्रतिनिधि परिषद् बैठक आज, २ हजार ४ सयको सहभागिता रहने >> कथाः हेडसर >> यसरी नियन्त्रण गर्न सकिन्छ आगलागी >> सरकारसँगै फेरिन्छन भूमि आयोग >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कान्तिमा स्तरमापन परीक्षा >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा एमडी तहको पठनपाठन शुरु >> पेमेन्ट गेटवे प्रकरणमा टेलिकमका प्रबन्ध निर्देशक सुनील पौडेल भ्रष्टाचारी ठहर, मधु मरासिनीलाई सफाइ >> सुप्रिम सहकारीका अध्यक्ष गुरुङ थुनामा, दीपेश पुनसहित ६ जना धरौटीमा रिहा हुने >> यूएईसँग नेपाल ६ विकेटले पराजित, एसिया कप खेल्ने चाहना अधूरै >> संजिवनी टोलको १० औ रक्तदान >> सुदूरपश्चिममा सत्ता गठबन्धन मन्त्रालय भागबण्डाको गृहकार्यमा >> विपिनको रिहाइका लागि पहल गरिदिन प्रधानमन्त्रीलाई आग्रह >> नेपालले युएईलाई दियो १२० रनको लक्ष्य >> अर्घाखाँची बस दुर्घटनामा घाइते १७ मध्ये एक जनाको मृत्यु >> सुन तोलामा ७ सय रुपैयाँले बढयो >> युएईविरुद्ध पहिला ब्याटिङ गर्दै नेपाल >> स्वचालित विधिबाट परीक्षा केन्द्रको निर्धारण हुने >> इरानमा इजरायलले सुरु गर्‍यो मिसाइल आक्रमण >> जन्ती लिन जान लागेको गाडीले ठक्कर दिंदा एकजनाको मृत्यु >> सिन्धुपाल्चोकमा बेहुली बोकेको जन्ती सवार बस दुर्घटना, ३ जनाको मृत्यु, ५२ घाइते >> होटेलमा बसेकी छोरीलाई रडले हानेर हत्या गर्ने बाबु पक्राउ >> आगलागीमा परेर एक जनाको मृत्यु, ३ घर जलेर नष्ट >> भारतमा लोकसभा चुनाव सुरु, २१ राज्यका १०२ सिटमा मतदान >> ऐतिहासिक जितगढीः बुटवलको गौरव >> एसीसी प्रिमियर कपः सेमिफाइनलमा आज नेपाल र यूएई भिड्दै >> जितगढी, उजिरसिंह र भगवती जात्राको महिमा फैलाऔं >> बुटवलले नसम्झने त्योे मे २९ >> अस्पतालमा एसईईका विद्यार्थीलाई स्वयंसेवाको अवसर >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> प्रधान सेनापतिद्धारा सैनिक फिल्ड अस्पताल र महाविद्यालयको उद्घाटन >> पोखरा महानगरमा घुस प्रकरण : तारेखमा छुटिन् उषाकिरण >> सल्यान उद्योग बाणिज्य संघको निर्वाचन तयारी पूरा
फ्रन्टपेज

गौ संरक्षणमा ‘खेल’: संकट अहिले, काम कहिले ?

उपमहानगरपालिकाले गौशाला सञ्चालन, संरक्षणका लागि अभिभावकत्व निर्वाह गर्नेगरी पुर्व सम्झौता भएपनि गौशाला सञ्चालनको लागि चासो नदिएको आरोप छ ।
८ चैत्र २०७९, बुधबार
८ चैत्र २०७९, बुधबार

बुटवल, चैत – वि.स. २०७८ साल कात्तिक १८ गते बुटवल उपमहानगरपालिका वडा नम्बर -७  शिवनगरमा ‘नन्दनी गौ संरक्षण केन्द्र’ स्थापना भयो । लक्ष्मी पुजाको अवसर पारेर तत्कालिन बुटवल उप–महानगरपालिका प्रमुख शिवराज सुवेदी, उप प्रमुख गुमादेवी आचार्य सहितले गौशाला उद्घाटन गरेका थिए ।
बुटवल र यस आसपासमा रहेका छाडा चौपाय गाई, साँढेलाई संकलन गरी गौशालामा लगेर राख्ने त्यहाँ संरक्षण गर्ने उद्देश्यले शुरु गरिएको यो गौशाला अहिले संकटमा छ । तर बुटवल उपमहानगर भने दिगो व्यवस्थापन गर्ने भन्दै काम गर्नमा ढिलाइ गरिरहेको छ ।

उपमहानगरपालिकाले गौशाला सञ्चालन, संरक्षणका लागि अभिभावकत्व निर्वाह गर्ने गरी पुर्व सम्झौता भएपनि त्यो गौशाला सञ्चालनको लागि थप नगरपालिकाले चाँसो नदिएको कारण कर्मचारीहरु समेत तवल विहिन भएका थिए । एक जना कर्मचारी र एक जना सुरक्षा गार्ड लामो समयदेखि तलव विहिन भएको बखतमा नन्दनी गौ संरक्षण केन्द्रका अध्यक्ष नारायण घिमिरे सहितको टोलीले नगरपालिकामा डेलिगेसन गएपछि अहिले २ लाख केन्द्रको खातामा प्राप्त भएको हो । अध्यक्ष घिमिरेका अनुसार केही दिन पहिला नगरपालिकामा गौ संरक्षण समितिका नै डेलिगेसन गएको थियो । सोही डेलीगेशनको पश्चात नगरपालिकाले कुल विनियोजित बजेटको ३५ लाख मध्ये मात्रै २ लाख गौ संरक्षण केन्द्रको खातामा उपलब्ध गराएको उनले जानकारी दिए ।

उनले भने–‘ अव बैशाख महिना देखि अन्य संस्थालाई सञ्चालन गर्न दिने गरी नगरमा कुरा भएको छ, अव हामीहरुले भन्दा पनि त्यो संस्थाले हेर्ने छ, अहिलेलाई कर्मचारीको तलव, अन्व सहित २ लाख मात्रै नगरपालिकाले खातामा उपलब्ध गराएको छ । ’बैशाख महिना देखि अव आफुहरुले गौशाला नहेर्ने समेत उनको भनाई छ ।

शिवनगर सामुदायिक वनको ३ हेक्टर क्षेत्रफलमा दाताहरुको सहयोगमा निर्माण गरिएको गाई राख्ने संरचना, गोदमा घर, सुरक्षा गाडी कोठा सहित विरामी गाई राख्न मिल्ने समेत सेड निर्माण गरिएको छ । गाई लाई दाना खुवाउने सेड, गाई राख्ने सेड सहितका सबै संरचना दाताहरुको सहयोगमा निर्माण गरिएका हुन । कुनै समय २ सय भन्दा बढि चौपायहरु राख्ने गरिएको यो गौशालामा सञ्चालन खर्च नसकेको कारण विस्तारै घटाउदै गएर अहिले ६० वटा गाई रहेका छन् । केही समय पहिला भित्र रहेका साँढेहरुले गाई, बाच्चा बाच्छीहरुलाई सताएपछि छाडीएको थियो ।

सडकमा रहेका चौपाय राख्ने, बुटवलमा छाडा चौपाय मुक्त शहर बनाउने योजना सहित सुरुवात गरिएको यो गौशालामा कुनै बेला बुटवलका नगर प्रहरी, नेपाल प्रहरील, ट्राफिक प्रहरीले समेत छाडा चौपाया नियन्त्रण गरेर उक्त गौशालामा राख्ने गरेका थिए । तर अहिले यो अभियान सुस्ताएको छ भने चौपायहरु सडकभरी देखिन थालेका छन् ।

गौशाला सञ्चालनका लागि दाताहरुबाट संकलन भएको दाना, चापट लगायतको सहयोगबाट चल्दै आएको थियो । छाडा चौपाय सडक मा आउँदा दुर्घटना जोखिम बढ्नुको साथै कुरुपता हुदै आएको छ । कतिपय समयमा छाडा चौपायको कारण नै हुने गरेको पाईन्छ ।

शिवनगर सामुदायीक वन उपभोक्ता समितिका अध्यक्ष मनोज गौचनले गौशाला सञ्चालनको लागि विभिन्न दाताहरुले लामो समय देखि सहयोग गर्दै आएको बताउँदै शिवनर सामुदायिक वनले उपलब्ध गराएको जग्गामा यो संरचना निर्माण भएको बताए । उनले गौशाला सञ्चालन समितिको मुख्य संरक्षकत्व बुटवल उपमहानगरपालिका नै रहेको भन्दै स्थानीय तह यसको व्यवस्थापन गर्न पन्छिन नहुने उनको भनाई रहेको छ । उनि भन्छन्–‘ गौशाला सञ्चालन भएपछि धेरै छाडा चौपाय नियन्त्रणमा रहेका थिए, अहिले संकटको कारण पुनः सडकमा चौपाया देखिन थालेका छन्, पुनः पुरानै स्थितिमा जस्तै यो गौशाला सञ्चालन गर्नुको विकल्प छैन ।’
बुटवल उपमहानगरपालिले पनि तिलोत्तमा गौशाला सञ्चालन तथा व्यवस्थापन गर्दै आएको संस्थालाई नै बैशाख देखि दिने तयारी गरिएको बुझीएको छ । अन्तर्राष्ट्रिय कृष्णभावनामृत संघ (ईस्कोन)सँग सहकार्य मा बैशाख देखि दिने तयारी गरिएकोे हो ।
यता
बुटवल उप–महानगरपालिकाका प्रमुख खेलराज पाण्डेयले हाल गौशाला सञ्चालन गरिरहेको भन्दा अझ बढि चौपाया व्यवस्थापन गर्न आवश्यक रहेको कारण थप चौपाया व्यस्थापनका लागि अर्को संस्थालाई दिने तयारी गरिएको बताए ।
बुटवल टुडे संगको कुराकानीमा उनले अहिले ५०/६० वटा मात्रै गाई व्यवस्थान गरेर सिंगो बुटवलका चौपाया व्यवस्थापन नहुने भन्दै कम्तीमा पनि ४ सय देखि ५ सय चौपाया व्यवस्थापन गर्ने संस्थाको खोजी गरिएको बताए । उनले भने–‘ थोरै संख्यामा व्यवस्थापन गरेर भएन, अव यसलाई अझ बढि व्यापक रुपमा व्यवस्थापनगर्न जरुरी छ, हामी त्यसको तयारीमा लागेका छौं । ’

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?