ट्रेंडिंग:

>> तिनाउ नदीमा डुबेर कालिकाका विद्यार्थीको निधन >> बुटवल देशकै सबल आर्थिक केन्द्र >> रामग्राममा वुद्ध जयन्तीको अवसरमा धातु जात्रा >> राप्ती राजमार्ग बन्द हुने >> गृहमन्त्री र महान्यायाधिवक्ताविरुद्धको रिट दर्ता गर्न आदेश >> बाँकेमा ३५ हजार बढी बालबालिकालाई आईपीभी खोप लगाईँदै >> सन्दीप लामिछानेलाई अमेरिकाले दिएन भिसा >> कर्णालीमा कृषि मन्त्रालय स्वीकार गरि विनोदकुमारले आजै सपथ लिने >> सिरोहियालाई ३ दिन हिरासतमा राख्न अदालतको अनुमति >> जलवायु परिवर्तनबाट प्रभावित देशलाई आर्थिक  सहयोग आवश्यक: प्रचण्ड >> दाङमा ३७ हजार बढी बालबालिकालाई आइपीभी खोप लगाइँदै >> अदालतको अनुमति लिएर अनुसन्धान गरिनु प्रेस स्वतन्त्रताको हनन नहुने रास्वपाको जिकिर >> नेपालमा जलवायु परिवर्तनका कारण बङ्गलादेशको अस्तित्व खतरामा पर्ने चिन्ता >> विदेश पठाइदिन्छु भन्दै ठगी गर्ने ३ जना पक्राउ >> जैविक विविधता योजनाको हिस्सा किन र कसरी बन्ने ? >> अदालती प्रक्रियामा बढ्ता हो–हल्ला गर्न जरुरी छैन: प्रचण्ड >> सिरोहियालाई धनुषा अदालतमा म्याद थपका लागि ल्याइयो, सुरक्षा व्यवस्था कडा >> प्रधानमन्त्री अदृश्य अधिनायकवादतर्फ उद्यत : सुधिर शर्मा >> कांग्रेस केन्द्रीय कार्यसमिति र संसदीय दलको संयुक्त बैठक बस्दै >> वडा नं. ३ लाई उजिरसिह वडा कप क्रिकेटको उपाधि >> चार प्रदेशमा हावाहुरीसहित वर्षाको सम्भावना >> लोकतन्त्रवादी आदिवासी जनजाति महासंघ, सिद्धार्थनगर–१ को अधिवेशन >> सुरक्षण मुद्रण घोटालामा विकलसहित ४ जना दोषी ठहर, २ वर्ष कैद र २५ करोड जरिवाना >> च्याम्पियन टिमलाई ‘दाता’ को पीर >> गुलियो उखु, अमिलो मन >> जैविक विविधता संरक्षणमा ढिलाई नगरौं >> पोलियोबाट बालबालिका बचाउन आईपिभी खोप अभियान >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> प्रधानमन्त्रीले लिएको विश्वासको मतमाथि सर्वोच्चले उठायो प्रश्न >> सिरोहियालाई पक्राउ गरिनु प्रतिशोधपूर्ण : पत्रकार महासंघ >> सातौ राष्ट्रिय भलिबल दिवसमा दिप प्रज्जवलन तथा शुभकामना >> सिरोहियाको पक्राउ प्रचण्डको ज्ञानेन्द्रपथ : बाबुराम >> राजपुर–५ का वडा अध्यक्ष विष्टमाथि साधुद्वारा त्रिशुल प्रहार >> गैँडाको खाग खरिदबिक्रीको आरोपमा नवलपुरका ५ सहित ६ जना पक्राउ >> एमाले दाङको १४औँ अधिवेशनबाट नवनिर्वाचित पदाधिकारीसहित सदस्यहरुले गरे शपथ ग्रहण >> कान्तिपुर मिडिया ग्रुपका अध्यक्ष कैलाश सिरोहिया पक्राउ >> गृहमन्त्री लामिछानेलाई पदबाट मुक्त गर : वरिष्ठ पत्रकार घिमिरे >> पक्राउ पुर्जिविरुद्ध सिरोहिया सर्वोच्चमा,प्रहरी टोली कान्तिपुरको अफिसमा >> कान्तिपुर मिडिया ग्रुपका अध्यक्ष कैलाश सिरोहियाका नाममा पक्राउ पुर्जी जारी >> प्रतिनिधि सभाको बैठक जेठ ११ गते बस्ने >> विपक्षीको नाराबाजीबीच राष्ट्रपतिलाई धन्यवाद >> कान्तिपुरका अध्यक्ष सिरोहियाविरुद्ध पक्राउ पुर्जी जारी >> समस्याग्रस्त सहकारीको सम्पत्ति लिलामी गरेर बचत फिर्ता गर्न चुनौती >> ऐतिहासिक विन्दुबाट झर्‍यो सुनको भाउ >> गृहमन्त्री लामिछानेको नाम उल्लेख गरेर छानवीन समिति बन्ने >> बस र टिपर ठोक्किँदा १३ जना घाइते, दुई जना गम्भीर >> कोषाध्यक्षले अह्राएर पशुपतिको भेटी चोरेको दावी >> सहकारी ठगी प्रकरणको कार्यदलको वैठक बस्दै >> आजको मौसमः लुम्बिनीसहित तीन प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षा >> आज रुपन्देहीका बोर्डिङ स्कूलहरुमा शोक विदा

कालिकामा चल्यो ‘अदालत’

७ चैत्र २०७९, मंगलवार
७ चैत्र २०७९, मंगलवार

बुटवल, ७ चैत ।

मागी बिहे गरेर गएकी सुमिना सापकोटाले शुरुका दिनहरुमा लोग्ने र परिवारका सदस्यहरुको राम्रै साथ पाएकी थिइन् । छोरी जन्मिएपछि भने उनलाई गर्ने व्यवहार बदलियो । बिदेशमा रहेका लोग्नेले वास्ता नगर्ने अनि परिवारका सदस्यहरुले अनेकौ लाञ्छना लगाउने र कुटपिट समेत गरे । विदेशबाट फर्केपछि लोग्नेले समेत चरित्रमा आशंका गर्दै कुटपिट गर्ने र घरबाट निकाल्ने काम समेत गरे । यस्तो अन्याय सहन नसकेर सुमिनाले जिल्ला अदालतमा मुद्दा हालिन् र लामो बहस पैरवीपछि उनले आफु र छोरीको अंशबण्डा लिएर छुट्टिईन् । यी दृश्यहरुले दर्शकहरुलाई कहिले भावुक त कहिले आक्रोशित बनाउथ्यो । यी दृश्यहरु कुनै चलचित्र वा नाटकका दृश्यहरु नभएर कानूनका विद्यार्थीहरुले संचालन गरेको अभ्यास अदालतका दृश्यहरु थिए ।

कालिका मानवज्ञान माविमा कानून अध्ययनरत विद्यार्थीहरुको संस्था कानून विद्यार्थी समाजको आयोजनामा व्यावहारिक कानूनी अभ्यास अन्तर्गत २ दिने अभ्यास अदालत कार्यक्रमको दोश्रो दिनमा विद्यालयको सभाहललाई अदालतको स्वरूप दिएर विद्यार्थीहरुले देवानी र फौजदारी मुद्दामा अदालत भित्र गरिने सम्पूर्ण प्रक्रियाहरुलाई प्रस्तुत गरेका थिए । अदालतका कर्मचारी, न्यायाधीश, कानून व्यवसायीदेखि प्रहरीसम्मको भूमिकामा विद्यार्थीहरु रहेका थिए । सुमिना सापकोटाको काल्पनिक मुद्दामा बादीको तर्फबाट प्रशंसा खनाल, कविता खनाल, अधिशचन्द्र खनाल, घनश्याम बिकले र प्रतिवादीको तर्फबाट खुशी बिक, वर्षा पाण्डे, अन्जना तिवारी र पार्वती खत्रीले बहस पैरवी गरेका थिए । उक्त मुद्दामा न्यायाधीश बनेकी आकृति श्रेष्ठले महिलाले लगाएको पोशाक र सामाजिक संजालमा बिताएको समय तथा पोष्टको आधारमा खराब आचरण भएको मान्न नहुने र यसैको आधारमा अन्याय गर्न नपाईने फैसला गरेकी थिइन् ।

ज्यान सम्बन्धी उद्योगको काल्पनिक मुद्दामा आशिष पाण्डेले न्यायाधीशको भूमिका निर्वाह गरेका थिए । सन्जु अधिकारीको जाहेरीले नेपाल सरकार वादी रहेको उक्त मुद्दामा सरकारी वकिलको रुपमा अस्मिता शर्मा, विनिता अर्याल, रोशिका आचार्य, अंशुप्रिया झा र विपना सारुले वहस गरेका थिए भने अभियुक्तको तर्फबाट यादव पन्थी, सुशिला भण्डारी, सन्ध्या न्यौपाने र सन्ध्या खनालले वहस गरेका थिए । अभ्यास अदालतमा सुष्मिता पोख्रेल र अरुणा काफ्लेले श्रेस्तेदार तथा अमृता घर्ती र चन्द्रकला थारुले इजलास अधिकृतको भूमिका खेलेका थिए । अभ्यास अदालतमा अधिवक्ता ज्ञानु केसीले विद्यार्थीहरुलाई सहजीकरण तथा प्रशिक्षण दिएकी थिईन् ।

अभ्यास अदालत कार्यक्रमको समापनमा बोल्दै सर्वोच्च अदालतका पुर्व न्यायाधीश तेज बहादुर केसीले कानूनका विद्यार्थीहरुलाई किताबी ज्ञानले मात्र नपुग्ने भएकोले व्यावहारिक अभ्यास जरुरी भएको र अभ्यास अदालतले अदालती प्रक्रिया बुझेको जनशक्ति उत्पादन गर्न सहयोग पुग्ने भएकोले कानून पढाउने सबै स्कूल र क्याम्पसहरुले अभ्यास अदालतलाई शिक्षकको अनिवार्य उपायको रुपमा अवलम्बन गर्नुपर्ने बताए. । उनले अदालतमा अपनाउनुपर्ने कार्यविधिको बारेमा कानून व्यवसायी र अदालतका कर्मचारीले मात्र नभएर सामान्य नागरिकले पनि जानकारी लिन सकेमा न्याय सम्पादन कार्य सहज र वस्तुनिष्ठ हुने कुरामा जोड दिए ।

राष्ट्रिय मानवअधिकार आयोग प्रदेश कार्यालय बुटवलका प्रमुख सोमनाथ सुवेदीले शिक्षाले अन्यायको विरुद्धमा आवाज उठाउन सक्ने बनाउनुपर्नेमा अझैपनि शिक्षित महिलाहरु नै अन्याय सहेर बसेको कुराको चर्चा गर्दै कानून विषयको अध्ययनमा महिलाहरुको रुची तथा उपस्थिति बढेकोले भविष्यमा सबै किसिमका अन्याय र विभेदका विरुद्ध सशक्त आवाज उठ्ने र मानवअधिकारमैत्री समाजको निर्माण हुने विश्वास गरे । विद्यालयका प्रधानाध्यापक दिनेश थापाले विद्यार्थीहरुले आफै संलग्न भएर गरेका कार्यक्रमले दिगो र व्यावहारिक सिकाई हुने भएकोले कालिकाले विद्यार्थीहरुलाई नै प्रत्यक्ष संलग्न गराएर व्यावहारिक अभ्यास गराउने गरिएको र यस्ता कार्यले नमूना विद्यालय बनाउन मुख्य भूमिका खेलेको चर्चा गरे ।

कानून विद्यार्थी समाजको अध्यक्षतामा भएको अभ्यास अदालत कार्यक्रममा कानून अध्ययनरत १९० जना विद्यार्थीहरु सहभागी थिए । कार्यक्रम सञ्चालन विनिता अर्यालले गरेकी थिईन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?