ट्रेंडिंग:

>> प्रतिनिधिसभा बैठक आज बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> कोशी, गण्डकी र बाग्मती  प्रदेशमा चट्याङ्ग सहित वर्षा, यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान >> इन्धनको मूल्य घट्यो >> कोलनगर नजिकै थप पुरातात्विक बस्तु फेला >> मकैमा फौजी किराको प्रकोप >> प्रदेश सरकारका अस्थिर पर्यटन नीति र त्यसका असरहरू >> प्रगति विवरण होइन, काम देखाउ सरकार >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मोटरबाटोले हरायो बटुवा हिंड्ने गोरेटो >> चाइना स्टेट कम्पनीको ३ वटा टिपर र एउटा जेसिबी प्रहरी नियन्त्रणमा >> काकाकुल रेक्चाबासी : पानी माग्न आन्दोलन >> छिपछिपे सहकारीका ७ जना पुर्पक्षका लागि कारागार चलान >> लुम्बिनीको वजेट ३८ अर्ब ९५ करोड (पूर्ण पाठ सहित) >> चिदिका–रुपन्देही सम्पर्क समाजको रक्तदान, १५१ युनिट रगत संकलन >> चाैथाे अधिवेशन । तेह्राैं बैंठक | लुम्बिनी प्रदेश सभा । २०८१ असार १ गते >> आईसीसीले पनि भन्यो– दक्षिण अफ्रिकाविरुद्ध नेपालको प्रदर्शन गर्व गर्न लायक >> राप्रपा नेपालले आगामी फागुनमा राष्ट्रिय महाधिवेशन गर्ने >> तिलोत्तमा व्यापार संघद्वारा ९ वटा वस्तुगत समिति गठन >> तिलोत्तमा व्यापार संघद्वारा कार्यालय प्रमुखको बिदाई र स्वागत >> मातृभाषी चलचित्रसम्बन्धी विचार गोष्ठी बुटवलमा सम्पन्न >> राष्ट्रपति पौडेल आजदेखि जर्मनीको औपचारिक भ्रमणमा >> दक्षिण अफ्रिकासँग १ रनले हार्‍यो नेपाल, सुपर ८ मा पुग्ने सम्भावना समाप्त >> नेपालले दक्षिण अफ्रिकालाई ११५ रनमै रोक्यो, कुशल भुर्तेलले लिए ४ विकेट >> नेपाल टस जितेर फिल्डिङ गर्दै, सागरको ठाउँमा सन्दीप >> अभिभावकको छहारी >> उल्टो धारमा सुल्टो धारणा >> ‘बल ब्वाय’ बाट कोच >> बाली बीमामा ‘बढेन आकर्षण’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सप्तकोशी बैंकका पूर्वसीईओ नवीन सुवेदीलाई ३ वर्ष भन्दा बढी कैद, २ करोड बढी जरिवाना >> असार ३ गते सार्वजनिक बिदा >> गण्डकीमा फ्लोर क्रस गर्ने सांसद देवकोटा पदमुक्त >> विकास र राजनीतिलाई जोडेर लैजाऔं : पौडेल >> लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयको रजिष्ट्रारमा तेस्रोपटक आचार्य >> चर्को गर्मीले विद्यार्थी बेहोस, सल्यानमा विद्यालय बन्द >> ‘हरेक ५० जना बालबालिकामा एकजनालाई अटिजम’ >> ताप्लेजुङमा पहिरोले घर बगाउंदा चारजनाको मृत्यु >> एमाले गुल्मीको अध्यक्षमा बालसिंह काउछा निर्वाचित >> वेस्ट इन्डिज पुग्यो नेपाली टोली : भोलि दक्षिण अफ्रिकासँग खेल्दै >> टी-२० विश्वकप :आज अफगानिस्तान र पीएनजी तथा अमेरिका र आयरल्याण्डबिच खेल हुँदै >> लुम्बिनी प्रदेशमा आज पनि पानी नपर्नेः यस्तो छ अन्य ठाउँमा मौसम पूर्वानुमान >> नेपालको शिक्षा नीतिमै अलमल : नैतिकता र संस्कारको खडेरी >> निर्माणाधीन नालामा माटोको ढिस्कोले पुरिंदा तीन मजदुरको मृत्यु >> किसानलाई उपकरण वितरण >> १६ दिने निःशुल्क वारिष्ठा तालिम सुरु >> रक्तदातालाई प्रोत्साहनको खाँचो >> बैँकको खाताबाट बचत गायब सेवाग्राहीको बिचल्ली ! >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मानव विकास सूचकांकले गिज्याउँदै प्रदेश सरकार >> लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा असार १ गतेदेखि अनलाइन टिकेट सेवा 
विचार

समावेशिताका नाममा अनावश्यक ‘रोइलो’

४ चैत्र २०७९, शनिबार
४ चैत्र २०७९, शनिबार

महिला माननीय ज्यू मत हाल्न नसक्ने, महिला समावेशीकरण चाहिने ? अहिले सामाजिक संजालमा महिलाले उपराष्ट्रपति नपाएकोमा निकै रोईलो मच्चाईएको छ । महिला माननीय होस् या महिला अधिकारकर्मी सवैको ध्यान र स्टाटस महिला समावेशी करण भएन भन्नेमा छ । २०७९ फागुन २५ गते राष्ट्रपतिको निर्वाचनको भयो । निर्वाचनको मतपरिणाम अनुसार राष्ट्रपतिमा रामचन्द्र पौडेल विजयी भए । निर्वाचन आयोगका अनुसार पौडेलले ३३ हजार ०२ मतभार पाए भने अर्का उम्मेदवार जानजातिबाट उम्मेदवार बनाईएका सुवासचन्द्र नेम्वाङले १५ हजार ५१ मतभार पाए । पौडेलले २१४ संघीय सांसद र ३५२ प्रदेश सांसदको मत पाए । यस्तै नेम्वाङले ९८ संघीय सांसद र १६२ प्रदेश सांसदको मत पाए । राष्ट्रपतिका लागि कुल ८१ मध्ये ८३१ मत खसेको थियो । संघीय सांसदतर्फ ३१३ मत खसेको हो । संघीय संसदका कुल ३३१ मध्ये १ मत खसेन । प्रदेशसभातर्फ ५५० मध्ये ५१८ सदस्यले मतदान गरेका थिए ।

मतदानमा पार्टीभन्दा माथि उठेर पौडेललाई छाडेर नेम्वाङ्गलाई मतदान गर्ने आँट कुनै पनि जनजातिको भएन । यस्तै नेपाली समाजले उपराष्ट्रपतिको चुनावको रन्को चैत्र ३, २०७९ लाई नियाल्दै थियो । निर्वाचनमा रामसहाय प्रसाद यादव ३० हजार ३ सय २८ मत प्राप्त गरी उपराष्ट्रपतिमा निर्वाचित भए । यता महिलाको आशाको केन्द्र विन्दु अष्टलक्ष्मी शाक्यले १६ हजार ३ सय २८ मतभार पाईन् । उनलाई एमालेका प्रतिनिधि सभा, प्रदेश सभा र राष्ट्रिय सभाका सांसदले मत दिए । त्यसैगरी, बामदेव गौतम र स्वतन्त्र सांसद योगेन्द्र मण्डललेसमेत उनको पक्षमा मतदान गरे । तर उनलाई सम्पूर्ण महिला सांसदले मतदान गर्न सकेनन् । किन की उनी एमाले पार्टीको प्रतिनिधि थिईन् । उनी महिलाको प्रतिनिधि थिइनन् । यति महिला समावेशीका ठुला भाषण गर्ने महिला सांसदले महिलाको प्रतिनिधि ठानेको भए उनलाई मत हाल्नु पर्ने होइन र ? अहं । होइन उनी नितान्त एमाले पार्टीको तर्फबाट उम्मेदवार थिईन् यसैले अन्य पार्टीमा आस्था राख्ने महिला साँसदले उनको पक्षमा मतदान गर्न सकेनन् । बरु उनको साटो गठबन्धनकै उम्मेदवार यादवलाइ मतदान गरे । किन यसो भयो अहिले निकै रोईलो छ । सामाजिक संजाल फेसबुकमा महिला साँसदले महिलालाई मतदान गरेनन् । गरुन पनि किन उनीहरु महिलाहरुकै मतले मात्र माननीय भएका हुन् र ? उनीहरु त पार्टीको भरमा माननीय भएका हुन । पार्टीभन्दा बाहिर महिला हो भन्दैमा किन मतदान गर्ने ? सबै भन्दा माथि त पार्टी हो साथी । अहिले सामजिक ंसंजालमा रोईलो गर्ने साथीहरु एकपटक आफुले आफैलाई प्रश्न गनुहोस् त ? के तपाई मतदाता भएको भए फरक पार्टीमा आस्था राख्ने महिला नै उम्मेदार भएको भए ती महिलालाई मतदान गर्नु हुन्थ्यो त ? कदापि गर्नु हुन्थेन । तपाई पनि पार्टी भन्दा माथि उठेर महिलाको पक्षमा वकालत गर्न सक्नुहन्न । किनकी तपाईले वकालत गर्नु भयो भने त्यतिकै भरमा तपाईले पाएको पद प्रतिष्ठा, मान मर्यादा तपाईकै पाटिले खोस्छ । तपाई यस्मा ढुक्क हुनुहुन्छ र पार्टीको हुईप भन्दै तिनै पुरुषवाद चिन्तन तर्फ आफ्ना पाईला लम्काउनुहुने छ । अर्को तर्फपार्टी पंक्तिको बठ्याई यति सम्म छ की जित्ने भए आफ्नो सर्कल हार्ने भए अर्को । जहाँ समान्य भए पनि सहानुभुति पाइन सक्ने अवस्थामा । जस्तो पत्रकार महासंघकै निर्वाचनमा अहिले सम्म महिला अध्यक्ष नदिएको अवस्थामा हार्ने निस्चित हँुदा महिलाका उम्मेदवार भनेर निर्मला शर्मालाई अगाडी बढाईयो ।

किनकी गठबन्धकै आडमा शर्माले हार्ने निश्चित थियो । जित्ने निश्चित भएको भए शतप्रतिशत पुरुषलाई अगाडी सारिन्थ्यो । यस्तै एमालेबाट राष्ट्रपतिमा हार्ने निश्चित भएपछि कहि कतै सहानुभुतिको भोट मिलिहाल्छकी भनेर सुवाश नेम्वाङ्गलाई अगाडि वढाईयो । उनी पनि फेल खाए । जित्ने आधार केही देखेको भए त्यहाँ उपल्लो जाति बाटै प्रतिनिधित्व गर्दथ्यो । अव आयो उप राष्ट्रिपतिको कुरो । त्यहाँ पनि त्यस्तै अवस्थामा पु¥याईयो । जव हार्ने शत प्रतिशत निश्चित भयो अनि उम्मेदवार बनाईयो महिलाको सहानुभुति बटुल्ने नाममा अष्टलक्ष्मी शाक्य । उनलाई पनि लागेको थियो होला म महिला म संवद्ध पार्टी र अन्य पार्टीमा आवद्ध मेरा महिला साथीको मत अवश्य पाउने छु । तर महोल शाक्यको अनुमान भन्दा फरक आयो उनका पक्षमा १६ हजार ३ सय २८ मत आउँदा उनको विपक्षीमा अर्थात अर्का उम्मेदवार यादवको पक्षमा ३० हजार ३ सय २८ मत प्रदान भयो । यसरी सरसर्ती हेर्दा हामी महिला महिला भन्दै उचालिदै गर्दा हामी पार्टी भन्दा माथि उठेर महिलाको पक्षमा वकालत गर्न सक्ने नेपाली भैनसकेको अवस्था चित्रण भएको छ । यसैले सामाजिक संजालमा रोईलो गर्न छाडौ । राष्ट्रपति, उपराष्ट्रपति पुरुष भए भनेर किन रोइलो गर्नु, महिला माननीय ज्यू मतहाल्न नसक्ने महिला समावेशीकरण चाहिने ? तपाईहरु जहिले सम्म पार्टी भन्दा माथि उठ््न सक्ने र महिलाहरु एक हुन नसक्ने हो भो महिला हक,समनता, आदर्श सवै मरेर जाने छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?