ट्रेंडिंग:

>> पश्चिमी वायुसँगै न्युनचापीय प्रणालीको प्रभाव, चार प्रदेशका पहाडी क्षेत्रमा हल्का वर्षाको सम्भावना >> देउवाले बोलाए पदाधिकारी र पूर्वपदाधिकारी बैठक >> बाणासुरको अनुभूति दिलाउने नेताहरु >> बन्द गर जनताको आँखामा छारो हाल्ने काम >> भैरहवाबाट अन्तर्राष्ट्रिय नियमित उडान, आश्वासनमात्र विमान आएन >> भैलोको रकमबाट अपाङ्ग आश्रममा सहयोग >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पोखरामा आइटीएफ जे–३० टेनिस जारी >> पोखरालाई पर्यटकीय राजधानी घोषणा गर्न अध्ययन समिति गठन >> महिलाहरुको लागि एकहप्ते मिसेज गुरुङ तालिम सुरु >> लागुऔषध मुद्दाका फरार प्रतिवादी पक्राउ >> ‘लैंगिक समानताका लागि शिक्षा र नागरिक जागरण आवश्यक’ >> लुम्बिनीमा ‘शान्ति घन्टी’ को उद्घाटन, पर्यटनमन्त्रीले भने –‘बुद्धको सन्देश विश्वरभर फैलाऔं’ >> भैरहवा मेलामा बुधबारदेखि कुस्ती प्रतियोगिता हुँदै >> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल
समाचार

शंकरनगर वनबाटिकाका संस्थापक अध्यक्ष अर्यालको निधन

४ चैत्र २०७९, शनिबार ०७:५६
४ चैत्र २०७९, शनिबार ०७:५६

बुटवल, ४ चैत ।

रुपन्देहीका पुराना पत्रकार एवं शंकरनगर बन विहार तथा अनुसन्धान केन्द्रका परिकल्पनाकार बाबुराम अर्यालको निधन भएको छ ।

पछिल्लो समय जण्डिसको उपचार गराईरहेका अर्यालको शुक्रवार दिउँसो भरतपुरस्थित अस्पतालमा ७५ बर्षको उमेरमा निधन भएको पारिवारिक श्रोतले जनाएको छ । वि.सं. २००४ साल फागुन ७ गते गुल्मीमा जन्मिएका अर्याल केही वर्षदेखि शंकरनगरमा बसोबास गर्दै आएका थिए । अर्याल २०५४ सालमा तत्कालीन शंकरनगर गाउंविकास समितिको उपाध्यक्ष निर्वाचित भई जिम्मेवारी निर्वाह गरेका थिए ।

२०६२ सालमा शंकरनगर वनबाटिकाको रुपमा परिचित शंकरनगर वन विहार तथा अनुसन्धान केन्द्रको संस्थापक अध्यक्ष बनेका अर्यालले १४ वर्षसम्म केन्द्रको सफलतापुर्वक नेतृत्व सम्हाल्दै आएका थिए ।

अर्यालकै योजना र नेतृत्वमा वनबाटिकालाई पर्यटकीय गन्तव्यको रुपमा विकास गर्न सम्भव भएको केन्द्रका उपाध्यक्ष खिमलाल पाण्डे बताउंछन् । पर्यावरण र वन्यजन्तु संरक्षणमा चासो राख्ने अर्यालले वनबाटिकामा प्रदेशस्तरीय चिडियाखाना विकास गर्ने योजना अगाडि सारेका थिए । वनबाटिकाप्रतिको लगावकै कारण परिवारका सदस्यहरु विदेश रहंदा समेत अर्याल एक्लै शंकरनगरमा बसेका थिए ।

अर्यालले पञ्चायतकालिन समयमा रुपन्देहीको चर्चित पत्रिका सिद्धार्थ दैनिकको संचालक तथा सम्पादकको भूमिका निर्वाह गरेका थिए । स्वर्गीय अर्यालको निधनप्रति विभिन्न संघसंस्थाले विज्ञप्ती निकालेर दुःख व्यक्त गरेका छन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?