ट्रेंडिंग:

>> न्यू होराइजन स्पोर्टस् क्लबको अध्यक्षमा ठकुरी >> अर्घाखाँची र गुल्मीमा वनको डढेलो गाउँमा पस्दा ६० बढी घरगोठ जले >> बागेश्वरी संगीतालयले मनायो रजत जयन्ती >> आम्दानीको स्रोत बन्दै सालको पात >> एसीसी प्रिमियर कपः नेपाल हङकङसँग पराजित >> आफूबाहेक अरुलाई वामपन्थी नदेख्ने ओली सच्चिएपछि अहिलेको समीकरण : भुसाल >> कानुनविपरित भर्ना शुल्क असुल्दै निजी विद्यालयः बुटवल उपमहानगर भन्छ– गुनासो आएको छ, अनुगमन गर्छौं >> हामीलाई कमजोर ठाने फेरि अर्को उथलपुथल : नेपाल >> लुम्बिनीसहित देशका विभिन्न प्रदेशमा ठूलो हावाहुरी, २४ घण्टे चेतावनी >> रास्वपा स्वार्थी, अस्थिर र डोलायमान : ओली >> एनजी मार्केटको बम्पर उपहार विजेतालाई डेढकरोडको घर बनाइदिने सम्झौता हस्तान्तरण >> नासिंदै चौपारीहरु : गमलाको पिपल पूजा गर्दै, संस्कृति जोगाउँदै >> भारतले रोक्यो नेपाली चिया निर्यात,१७ ट्रक चिया भारतमा अलपत्र >> काठमाडौँबाट संखुवासभा जाँदै गरेको माइक्रोबस धनकुटामा दुर्घटना, १९ जना घाइते >> सल्यान उद्योग वाणिज्य संघको मतदान सुरु >> नवलपरासीमा आगलागी : १० घर जलेर नष्ट >> आइपिओ जारी गर्दै ड्रिम इन्टरनेशनल >> एमाले प्रतिनिधि परिषद् बैठक आज, २ हजार ४ सयको सहभागिता रहने >> कथाः हेडसर >> यसरी नियन्त्रण गर्न सकिन्छ आगलागी >> सरकारसँगै फेरिन्छन भूमि आयोग >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कान्तिमा स्तरमापन परीक्षा >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा एमडी तहको पठनपाठन शुरु >> पेमेन्ट गेटवे प्रकरणमा टेलिकमका प्रबन्ध निर्देशक सुनील पौडेल भ्रष्टाचारी ठहर, मधु मरासिनीलाई सफाइ >> सुप्रिम सहकारीका अध्यक्ष गुरुङ थुनामा, दीपेश पुनसहित ६ जना धरौटीमा रिहा हुने >> यूएईसँग नेपाल ६ विकेटले पराजित, एसिया कप खेल्ने चाहना अधूरै >> संजिवनी टोलको १० औ रक्तदान >> सुदूरपश्चिममा सत्ता गठबन्धन मन्त्रालय भागबण्डाको गृहकार्यमा >> विपिनको रिहाइका लागि पहल गरिदिन प्रधानमन्त्रीलाई आग्रह >> नेपालले युएईलाई दियो १२० रनको लक्ष्य >> अर्घाखाँची बस दुर्घटनामा घाइते १७ मध्ये एक जनाको मृत्यु >> सुन तोलामा ७ सय रुपैयाँले बढयो >> युएईविरुद्ध पहिला ब्याटिङ गर्दै नेपाल >> स्वचालित विधिबाट परीक्षा केन्द्रको निर्धारण हुने >> इरानमा इजरायलले सुरु गर्‍यो मिसाइल आक्रमण >> जन्ती लिन जान लागेको गाडीले ठक्कर दिंदा एकजनाको मृत्यु >> सिन्धुपाल्चोकमा बेहुली बोकेको जन्ती सवार बस दुर्घटना, ३ जनाको मृत्यु, ५२ घाइते >> होटेलमा बसेकी छोरीलाई रडले हानेर हत्या गर्ने बाबु पक्राउ >> आगलागीमा परेर एक जनाको मृत्यु, ३ घर जलेर नष्ट >> भारतमा लोकसभा चुनाव सुरु, २१ राज्यका १०२ सिटमा मतदान >> ऐतिहासिक जितगढीः बुटवलको गौरव >> एसीसी प्रिमियर कपः सेमिफाइनलमा आज नेपाल र यूएई भिड्दै >> जितगढी, उजिरसिंह र भगवती जात्राको महिमा फैलाऔं >> बुटवलले नसम्झने त्योे मे २९ >> अस्पतालमा एसईईका विद्यार्थीलाई स्वयंसेवाको अवसर >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> प्रधान सेनापतिद्धारा सैनिक फिल्ड अस्पताल र महाविद्यालयको उद्घाटन >> पोखरा महानगरमा घुस प्रकरण : तारेखमा छुटिन् उषाकिरण >> सल्यान उद्योग बाणिज्य संघको निर्वाचन तयारी पूरा

विद्यार्थीहरु न्यायाधीशसँग अन्तरसम्वाद गर्दा खुशी

३ चैत्र २०७९, शुक्रबार
३ चैत्र २०७९, शुक्रबार

दाङ, ३ चैत ।

ज्ञानसिन्धु माध्यमिक विद्यालय घोराही दाङमा कानून विषय अध्ययन गरिरहेका विद्यार्थीहरुले शुक्रबार दाङ जिल्ला अदालतका न्यायाधीशसँग सम्वाद गर्न पाउँदा दंग भएका छन् ।

कार्यक्रममा जिल्ला अदालत दाङका न्यायाधीश कृपासुर कार्कीले मुलुकी देवानी संहिता, २०७४ मुलुकी देवानी कार्याविधि संहिता २०७४, मुलुकी अपराध संहिता २०७४, मुलुकी फौजदारी कार्यविधि संहिता २०७४, विद्युतीय कारोवार सम्बन्धी कसुर र सजाय (विद्युत कारोवार ऐन) २०६३ का बारेमा आधारभूत जानकारी गराएका थिए । यसैगरी, समाजमा बढ्दो अपराध रोकथामका लागि युवाहरु बढी सजग हुनुपर्ने र विद्यमान कानूनका बारेमा सचेतना फैलाउन लाग्नुपर्नेमा जोड दिएका थिए । पछिल्लो समय युवाहरुमा बढ्दो लागु औषधको दुव्र्यसन नियन्त्रण गर्न लागु औषध (नियन्त्रण) ऐन, २०३३ मा भएका प्रावधानहरुको विषयमा प्रकाश पार्दै न्यायाधीश कार्कीले कसुर गरेर अपराधको भागीदार हुनुभन्दा समयमै सचेत भई सभ्य नागरिक बन्न सुझाव दिएका थिए ।

सहभागी विद्यार्थीहरुको जिज्ञासा मेटाउँदै उनले कुनै पनि भावनामा नबगी सोच विचारका साथ सही गलत के हो भनेर छुट्टयाउन सकिएमा युवाहरु कुलत बाटो छोड्न सक्ने बताए । सही मार्गमा हिड्न सफल हुने हुँदा भविष्य बोकेर अध्ययनमा लागेका हरेक विद्यार्थी आफ्नो कर्तव्यमा लाग्नुपर्नेमा उनले सचेत गराए ।

सोही विद्यालयमा कक्षा ११ मा अध्ययनरत छात्रा पवित्रा तामाङले कानूनका बारेमा व्यावहारिक ज्ञान दिने कार्यक्रम आगामी दिनमा पनि गर्न आग्रह गरिन् । आफूले सिकेका कुरा व्यवहारमा लागु गर्ने र गाउँघरमा सबैलाई जानकारी गराउने बताइन् । राप्ती शिक्षा क्याम्पसका सहायक क्याम्पस प्रमुख गणेशकुमार खड्काले विद्यार्थीहरुलाई आधारभूत ज्ञान दिने उद्देश्यले कानुनी साक्षरता कार्यक्रम राखेर विद्यार्थीलाई जानकारी गराएको बताए । विद्यालय कोर्डिनेटर तिलक अधिकारीले कानुन विषय लिएर अध्ययन गरिरहेका विद्यार्थीले थप ज्ञान लिन पाएको बताए ।

ज्ञानसिन्धु माविका प्राचार्य एवम् राप्ती शिक्षा क्याम्पस दाङका क्याम्पस प्रमुख हुकुम बुढाथोकीले आफ्ना विद्यालयका विद्यार्थी कानुन पढिरहेकालाई थप ज्ञान दिन पाएकोमा खुशी भए । कक्षा ११ र १२ मा कानुन विषय लिएका विद्यार्थीलाई सहभागी गराइएको बताए ।

कानून संकायको १२ कक्षामा अध्ययनरत देवी घर्र्ती मगरको स्वागत मन्तव्यबाट सुरु भएको कार्यक्रमको सहजीकरण दाङ जिल्ला अदालतका शाखा अधिकृत तथा सूचना अधिकारी राजेन्द्रकुमार शर्माले गरेका थिए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?