ट्रेंडिंग:

>> तिनाउ नदीमा डुबेर कालिकाका विद्यार्थीको निधन >> बुटवल देशकै सबल आर्थिक केन्द्र >> रामग्राममा वुद्ध जयन्तीको अवसरमा धातु जात्रा >> राप्ती राजमार्ग बन्द हुने >> गृहमन्त्री र महान्यायाधिवक्ताविरुद्धको रिट दर्ता गर्न आदेश >> बाँकेमा ३५ हजार बढी बालबालिकालाई आईपीभी खोप लगाईँदै >> सन्दीप लामिछानेलाई अमेरिकाले दिएन भिसा >> कर्णालीमा कृषि मन्त्रालय स्वीकार गरि विनोदकुमारले आजै सपथ लिने >> सिरोहियालाई ३ दिन हिरासतमा राख्न अदालतको अनुमति >> जलवायु परिवर्तनबाट प्रभावित देशलाई आर्थिक  सहयोग आवश्यक: प्रचण्ड >> दाङमा ३७ हजार बढी बालबालिकालाई आइपीभी खोप लगाइँदै >> अदालतको अनुमति लिएर अनुसन्धान गरिनु प्रेस स्वतन्त्रताको हनन नहुने रास्वपाको जिकिर >> नेपालमा जलवायु परिवर्तनका कारण बङ्गलादेशको अस्तित्व खतरामा पर्ने चिन्ता >> विदेश पठाइदिन्छु भन्दै ठगी गर्ने ३ जना पक्राउ >> जैविक विविधता योजनाको हिस्सा किन र कसरी बन्ने ? >> अदालती प्रक्रियामा बढ्ता हो–हल्ला गर्न जरुरी छैन: प्रचण्ड >> सिरोहियालाई धनुषा अदालतमा म्याद थपका लागि ल्याइयो, सुरक्षा व्यवस्था कडा >> प्रधानमन्त्री अदृश्य अधिनायकवादतर्फ उद्यत : सुधिर शर्मा >> कांग्रेस केन्द्रीय कार्यसमिति र संसदीय दलको संयुक्त बैठक बस्दै >> वडा नं. ३ लाई उजिरसिह वडा कप क्रिकेटको उपाधि >> चार प्रदेशमा हावाहुरीसहित वर्षाको सम्भावना >> लोकतन्त्रवादी आदिवासी जनजाति महासंघ, सिद्धार्थनगर–१ को अधिवेशन >> सुरक्षण मुद्रण घोटालामा विकलसहित ४ जना दोषी ठहर, २ वर्ष कैद र २५ करोड जरिवाना >> च्याम्पियन टिमलाई ‘दाता’ को पीर >> गुलियो उखु, अमिलो मन >> जैविक विविधता संरक्षणमा ढिलाई नगरौं >> पोलियोबाट बालबालिका बचाउन आईपिभी खोप अभियान >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> प्रधानमन्त्रीले लिएको विश्वासको मतमाथि सर्वोच्चले उठायो प्रश्न >> सिरोहियालाई पक्राउ गरिनु प्रतिशोधपूर्ण : पत्रकार महासंघ >> सातौ राष्ट्रिय भलिबल दिवसमा दिप प्रज्जवलन तथा शुभकामना >> सिरोहियाको पक्राउ प्रचण्डको ज्ञानेन्द्रपथ : बाबुराम >> राजपुर–५ का वडा अध्यक्ष विष्टमाथि साधुद्वारा त्रिशुल प्रहार >> गैँडाको खाग खरिदबिक्रीको आरोपमा नवलपुरका ५ सहित ६ जना पक्राउ >> एमाले दाङको १४औँ अधिवेशनबाट नवनिर्वाचित पदाधिकारीसहित सदस्यहरुले गरे शपथ ग्रहण >> कान्तिपुर मिडिया ग्रुपका अध्यक्ष कैलाश सिरोहिया पक्राउ >> गृहमन्त्री लामिछानेलाई पदबाट मुक्त गर : वरिष्ठ पत्रकार घिमिरे >> पक्राउ पुर्जिविरुद्ध सिरोहिया सर्वोच्चमा,प्रहरी टोली कान्तिपुरको अफिसमा >> कान्तिपुर मिडिया ग्रुपका अध्यक्ष कैलाश सिरोहियाका नाममा पक्राउ पुर्जी जारी >> प्रतिनिधि सभाको बैठक जेठ ११ गते बस्ने >> विपक्षीको नाराबाजीबीच राष्ट्रपतिलाई धन्यवाद >> कान्तिपुरका अध्यक्ष सिरोहियाविरुद्ध पक्राउ पुर्जी जारी >> समस्याग्रस्त सहकारीको सम्पत्ति लिलामी गरेर बचत फिर्ता गर्न चुनौती >> ऐतिहासिक विन्दुबाट झर्‍यो सुनको भाउ >> गृहमन्त्री लामिछानेको नाम उल्लेख गरेर छानवीन समिति बन्ने >> बस र टिपर ठोक्किँदा १३ जना घाइते, दुई जना गम्भीर >> कोषाध्यक्षले अह्राएर पशुपतिको भेटी चोरेको दावी >> सहकारी ठगी प्रकरणको कार्यदलको वैठक बस्दै >> आजको मौसमः लुम्बिनीसहित तीन प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षा >> आज रुपन्देहीका बोर्डिङ स्कूलहरुमा शोक विदा
कृषि

कृषि यन्त्रको प्रयोगले खेती गर्न सहज

बिगतका समयमा कृषि कार्य गर्दा मजदुरको सहयोग लिंदा धेरै खर्च हुन्थ्यो, अहिले कम खर्चमा काम हुने चौधरी बताउँछन् । कम लागतमा कृषिको उत्पादन लिन सकिने भएको छ । समयको सदुपयोगको साथै खर्च पनि कम हुने भएको छ । अझ अव धान रोप्ने यन्त्र पनि सरकारले दिए त झनै सजिलो हुने उनको अपेक्षा छ ।
१ चैत्र २०७९, बुधबार
१ चैत्र २०७९, बुधबार

दाङ, १ चैत ।

घोराही उपमहानगरपालिका १३ का रामु चौधरीले पुखौं देखि खेत जोत्न प्रयोग हँुदै आएको गोरुले जोत्न छोडेका छन् । उनले जोत्नका लागि गोरुको ठाउँमा (पावर टिलर) को प्रयोग गरेका छन् । रामुले कम श्रममा एकै पटक धेरै खेत जोत्न सकिने भए पछि गोरु ब्ोचेर पावर टेलर खरिद गरेको बताए । गोरु पाल्नका लागि घरका अरु सदस्यले घाँस काट्ने, खुवाउने र चराउने कार्यका लागि खट्नु पथ्र्यो । उनी अगाडि थप्छन्, “पावर टिलर खरिद गरेपछि गोरुलाई जस्तो स्याहार सुसार गर्नु परेको छैन, मानिसको काम आधा घटेको छ । गोरुलाई दाना पानी, घाँसपात गर्ने छुट्टै समय चाहिन्थ्यो त्यो पनि कम भएको छ । गोरुको स्याहार गर्ने मान्छेले खेतीमा समय दिन पाइएको छ । गोरुले एक विघा खेत जोत्न कम्तीमा चार दिन लाग्थ्यो । पावर टेलरको प्रयोग गर्न थाले पछि चार दिनको काम एक घण्टा मै पुरा हुन थालेको छ ।”

खेतबारी जोत्नदेखि तरकारी खेतीका लागि बारी तयार गर्ने, रोपाईका लागि खेत तयार गर्ने काम सजिलो भएको छ । कृषि यन्त्रको सहयोगले कृषि कार्य छिटो छरितो हुनुका साथै समयको समेत बचत भएको उनी बताउँछन् । कृषि उत्पादनमा समेत विगतको तुलनामा दोव्वरले बृद्धि भएको छ । पावर टिलरले जोतेको खेतमा बाली धेरै उब्जनी भएको छ । गोरुले जोतेको भन्दा राम्रोसंग माटो जोतिने भएकाले रोपाई गर्दा पनि एकदमै छिटो र सजिलो हुन्छ । आफ्नो एक विघा जमिन जोतेर सकियो भने अरुको खेत जोतेर आम्दानी पनि हुने गरेको छ । एक घण्टा खेत जोतेको नौ सय रुपैयाँ लिने गरेको उनी बताउँछन् ।

घोराही –६ निवासी चरण चौधरीले बिगत ३ वर्ष देखि पावर टेलरले खेत जोतिरहेका छन् । उनले जोत्ने गरेको पावर टिलर घोराही उपमहानगरको कृषि शाखाले अनुदानमा दिएको हो । “पावरटेलरले जोतेको माटो मसिनो र एकनासले जोतिने भएकाले रोप्ने रोपारालाई सजिलो हुन्छ, मेलो सर्छ”, उनले भने, “उत्पादन पनि धेरै हुन्छ, धान, मकै र गहुँ लगायतका बाली भित्र्याउँदा बिगतमा जनशक्ति परिचालन गरी बालि भित्र्याउनु पथ्र्यो ।” गोरुको सहायताले दाई गनुपर्ने हुन्थ्यो खेतबाट आँगनमा ल्याउन र खेतबाट आँगनमा ल्याएको बाली घरमा भित्र्याउनका लागि एक महिना कुर्नु पथ्र्यो । खेतमै पावर टिलर, ट्रयाक्टरमा ट्राली जोडेर अाँगनसम्म बाली ल्याउन सजिलो भएको छ । यन्त्रमा रिपर जडान गरेर धान गहुँ दाउन थ्रेसरको सहायताले छिटो काम हुन थालेको उनको भनाई छ ।

बिगतका समयमा कृषि कार्य गर्दा मजदुरको सहयोग लिंदा धेरै खर्च हुन्थ्यो, अहिले कम खर्चमा काम हुने चौधरी बताउँछन् । कम लागतमा कृषिको उत्पादन लिन सकिने भएको छ । समयको सदुपयोगको साथै खर्च पनि कम हुने भएको छ । अझ अव धान रोप्ने यन्त्र पनि सरकारले दिए त झनै सजिलो हुने उनको अपेक्षा छ ।

घोराही उपमहानगरपालिका कृषि शाखा प्रमुख चोपनारायण खानालले आधुनिक कृषियन्त्र तथा औजार किसानको मागको आधारमा प्रत्येक वर्ष वितरण गर्ने गरेको बताए । कृषियन्त्र र औजारको प्रयोगले किसानहरुलाई खेतीमा आकर्षण गरेको छ । निर्वाहमुखी खेती गरिरहेका किसान व्यावसायिक रुपले अघि बढेका छन् ।

सरकारले कृषिको उत्पादकत्व बढाई कृषि उत्पादनको लागत खर्च कटौती गर्नका लागि यन्त्रको मूल्य अनुसार ५० देखि ६० प्रतिशत अनुदानमा कृषियन्त्र उपलब्ध गराउने गरेको उनले बताए । साना सिँचाइका यन्त्र, पलाष्टिक टनेल, कृषि यन्त्र आदि पालिकाका १९ वटै वडाका किसानको मागको आधारमा पालैपालो सहयोग गर्दै आएको उनले बताए ।

किसानले कृषियन्त्रको प्रयोगलाई प्राथमिकतादिन थालेका छन् । साना किसानले पावरटीलर र धेरै खेती गर्ने किसानले ठूलो टेक्टर अनुदानमा प्रदेश सरकारले बिगतका वर्षमा उपलब्ध गराएको थियो । कृषिमा बढ्दो व्यवसायीकरणका कारण समेत आधुनिक कृषियन्त्रको प्रयोग हुन थालेको छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?