ट्रेंडिंग:

>> पश्चिमी वायुसँगै न्युनचापीय प्रणालीको प्रभाव, चार प्रदेशका पहाडी क्षेत्रमा हल्का वर्षाको सम्भावना >> देउवाले बोलाए पदाधिकारी र पूर्वपदाधिकारी बैठक >> बाणासुरको अनुभूति दिलाउने नेताहरु >> बन्द गर जनताको आँखामा छारो हाल्ने काम >> भैरहवाबाट अन्तर्राष्ट्रिय नियमित उडान, आश्वासनमात्र विमान आएन >> भैलोको रकमबाट अपाङ्ग आश्रममा सहयोग >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पोखरामा आइटीएफ जे–३० टेनिस जारी >> पोखरालाई पर्यटकीय राजधानी घोषणा गर्न अध्ययन समिति गठन >> महिलाहरुको लागि एकहप्ते मिसेज गुरुङ तालिम सुरु >> लागुऔषध मुद्दाका फरार प्रतिवादी पक्राउ >> ‘लैंगिक समानताका लागि शिक्षा र नागरिक जागरण आवश्यक’ >> लुम्बिनीमा ‘शान्ति घन्टी’ को उद्घाटन, पर्यटनमन्त्रीले भने –‘बुद्धको सन्देश विश्वरभर फैलाऔं’ >> भैरहवा मेलामा बुधबारदेखि कुस्ती प्रतियोगिता हुँदै >> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल
कृषि
कृषि

कृषि यन्त्रको प्रयोगले खेती गर्न सहज

बिगतका समयमा कृषि कार्य गर्दा मजदुरको सहयोग लिंदा धेरै खर्च हुन्थ्यो, अहिले कम खर्चमा काम हुने चौधरी बताउँछन् । कम लागतमा कृषिको उत्पादन लिन सकिने भएको छ । समयको सदुपयोगको साथै खर्च पनि कम हुने भएको छ । अझ अव धान रोप्ने यन्त्र पनि सरकारले दिए त झनै सजिलो हुने उनको अपेक्षा छ ।
१ चैत्र २०७९, बुधबार १३:५१
१ चैत्र २०७९, बुधबार १३:५१

दाङ, १ चैत ।

घोराही उपमहानगरपालिका १३ का रामु चौधरीले पुखौं देखि खेत जोत्न प्रयोग हँुदै आएको गोरुले जोत्न छोडेका छन् । उनले जोत्नका लागि गोरुको ठाउँमा (पावर टिलर) को प्रयोग गरेका छन् । रामुले कम श्रममा एकै पटक धेरै खेत जोत्न सकिने भए पछि गोरु ब्ोचेर पावर टेलर खरिद गरेको बताए । गोरु पाल्नका लागि घरका अरु सदस्यले घाँस काट्ने, खुवाउने र चराउने कार्यका लागि खट्नु पथ्र्यो । उनी अगाडि थप्छन्, “पावर टिलर खरिद गरेपछि गोरुलाई जस्तो स्याहार सुसार गर्नु परेको छैन, मानिसको काम आधा घटेको छ । गोरुलाई दाना पानी, घाँसपात गर्ने छुट्टै समय चाहिन्थ्यो त्यो पनि कम भएको छ । गोरुको स्याहार गर्ने मान्छेले खेतीमा समय दिन पाइएको छ । गोरुले एक विघा खेत जोत्न कम्तीमा चार दिन लाग्थ्यो । पावर टेलरको प्रयोग गर्न थाले पछि चार दिनको काम एक घण्टा मै पुरा हुन थालेको छ ।”

खेतबारी जोत्नदेखि तरकारी खेतीका लागि बारी तयार गर्ने, रोपाईका लागि खेत तयार गर्ने काम सजिलो भएको छ । कृषि यन्त्रको सहयोगले कृषि कार्य छिटो छरितो हुनुका साथै समयको समेत बचत भएको उनी बताउँछन् । कृषि उत्पादनमा समेत विगतको तुलनामा दोव्वरले बृद्धि भएको छ । पावर टिलरले जोतेको खेतमा बाली धेरै उब्जनी भएको छ । गोरुले जोतेको भन्दा राम्रोसंग माटो जोतिने भएकाले रोपाई गर्दा पनि एकदमै छिटो र सजिलो हुन्छ । आफ्नो एक विघा जमिन जोतेर सकियो भने अरुको खेत जोतेर आम्दानी पनि हुने गरेको छ । एक घण्टा खेत जोतेको नौ सय रुपैयाँ लिने गरेको उनी बताउँछन् ।

घोराही –६ निवासी चरण चौधरीले बिगत ३ वर्ष देखि पावर टेलरले खेत जोतिरहेका छन् । उनले जोत्ने गरेको पावर टिलर घोराही उपमहानगरको कृषि शाखाले अनुदानमा दिएको हो । “पावरटेलरले जोतेको माटो मसिनो र एकनासले जोतिने भएकाले रोप्ने रोपारालाई सजिलो हुन्छ, मेलो सर्छ”, उनले भने, “उत्पादन पनि धेरै हुन्छ, धान, मकै र गहुँ लगायतका बाली भित्र्याउँदा बिगतमा जनशक्ति परिचालन गरी बालि भित्र्याउनु पथ्र्यो ।” गोरुको सहायताले दाई गनुपर्ने हुन्थ्यो खेतबाट आँगनमा ल्याउन र खेतबाट आँगनमा ल्याएको बाली घरमा भित्र्याउनका लागि एक महिना कुर्नु पथ्र्यो । खेतमै पावर टिलर, ट्रयाक्टरमा ट्राली जोडेर अाँगनसम्म बाली ल्याउन सजिलो भएको छ । यन्त्रमा रिपर जडान गरेर धान गहुँ दाउन थ्रेसरको सहायताले छिटो काम हुन थालेको उनको भनाई छ ।

बिगतका समयमा कृषि कार्य गर्दा मजदुरको सहयोग लिंदा धेरै खर्च हुन्थ्यो, अहिले कम खर्चमा काम हुने चौधरी बताउँछन् । कम लागतमा कृषिको उत्पादन लिन सकिने भएको छ । समयको सदुपयोगको साथै खर्च पनि कम हुने भएको छ । अझ अव धान रोप्ने यन्त्र पनि सरकारले दिए त झनै सजिलो हुने उनको अपेक्षा छ ।

घोराही उपमहानगरपालिका कृषि शाखा प्रमुख चोपनारायण खानालले आधुनिक कृषियन्त्र तथा औजार किसानको मागको आधारमा प्रत्येक वर्ष वितरण गर्ने गरेको बताए । कृषियन्त्र र औजारको प्रयोगले किसानहरुलाई खेतीमा आकर्षण गरेको छ । निर्वाहमुखी खेती गरिरहेका किसान व्यावसायिक रुपले अघि बढेका छन् ।

सरकारले कृषिको उत्पादकत्व बढाई कृषि उत्पादनको लागत खर्च कटौती गर्नका लागि यन्त्रको मूल्य अनुसार ५० देखि ६० प्रतिशत अनुदानमा कृषियन्त्र उपलब्ध गराउने गरेको उनले बताए । साना सिँचाइका यन्त्र, पलाष्टिक टनेल, कृषि यन्त्र आदि पालिकाका १९ वटै वडाका किसानको मागको आधारमा पालैपालो सहयोग गर्दै आएको उनले बताए ।

किसानले कृषियन्त्रको प्रयोगलाई प्राथमिकतादिन थालेका छन् । साना किसानले पावरटीलर र धेरै खेती गर्ने किसानले ठूलो टेक्टर अनुदानमा प्रदेश सरकारले बिगतका वर्षमा उपलब्ध गराएको थियो । कृषिमा बढ्दो व्यवसायीकरणका कारण समेत आधुनिक कृषियन्त्रको प्रयोग हुन थालेको छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?