ट्रेंडिंग:

>> तुलसीपुरमा आधुनिक बधशाला निर्माणकालागि छलफल >> अर्थतन्त्र ओरालो लाग्दै : अर्थमन्त्री भन्छन्– सुधारोन्मुख छ, ढुक्क भएर लगानी गर्नुस् >> अर्थमन्त्रीले गरे महेशपुर भन्सारको निरीक्षण, राजश्व संकलन वृद्धि गर्न निर्देशन >> गणपतिको सातौ शाखा योगीकुटीमा >> शिव, गणेश एवं नन्दीको प्राण प्रतिष्ठा >> सिगलतर्फ अन्तिम आठको टुगो >> त्रिकोणात्मक सिरिजमा नेपालको दोस्रो हार, नेदरल्यान्ड्ससँग २ रनले पराजित >> ‘जग्गा हडप्ने खेलले बुटवलको रानीगन्ज ललिता निवास र बालुवाटर जस्तै,छानवीन होस्’ >> पर्यटन व्यवसाय फस्टाउन सरकारी पक्षले तत्काल गर्नुपर्ने २५ काम >> नेदरल्यान्ड्सले नेपाललाई दियो १८५ रनको लक्ष्य >> १० प्रदेश इन्चार्ज तोक्ने माओवादी केन्द्रको निर्णयप्रति जनार्दन शर्माको असहमति >> दाङमा टिप्परको ठक्करबाट एकजनाको मृत्यु >> माओवादीले राष्ट्रिय सभा अध्यक्षमा दाबी नछाड्ने >> युनिग्लोब कलेज : व्यवस्थापन शिक्षामा उत्कृष्ट गन्तव्य >> इलाम २ र बझाङ–१ क मा हुने उपचुनावको मतदाता अद्यावधिक हुंदै >> क्यानडामा दुघर्टनामा मृत्यु भएका दुई युवाहरुको शव नेपाल पठाइदै >> टी–२० त्रिदेशीय क्रिकेट शृङ्खला : आज नेपाल नेदरल्यान्ड्ससँग खेल्दै >> लगानी सम्मेलनमा किन ढिलाई ? >> एमाले सल्यानमा अहिले के पाकिरहेको छ ? >> बौद्ध शिक्षाभित्रको कल्याणकारी अर्थशास्त्र >> कपिलवस्तु साझेदारी वनमा चुनावी रौनक >> देवदहमा अमानवीय क्रियाकलापप्रति पेशागत महासंघको विरोध >> जलविद्युतको शिरै अँध्यारो >> लुम्बिनी अस्पतालमा प्रदेश सरकारको झेल ! >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् :आजको राशीफल >> दाङ क्रिकेट लिगः तुलसीपुर रोयल्स र घोराही टाईगर्स विजयी >> साई ग्लोबल कपः लीलाराम र प्यारामाउण्टको लगातार जित >> सुरक्षित महिनावारी अक्षयकोष स्थापना >> दाङमा दोस्रो अन्तराष्ट्रिय कुस्ती प्रतियोगिता रौनक >> लुम्बिनी अस्पताललाई पश्चिम क्षेत्रकै विशिष्टकृत अस्पताल बनाउँछौं : मन्त्री खनाल >> खेलकुद तथा सास्कृतिक क्षेत्रमा प्राथमिकता दिएको नगरप्रमुख पाण्डेको दाबी >> संसद्‍मा छिरेका ४९ जना ‘लघुवित्त पीडित’ विरुद्ध मुद्दा चलाइँदै >> लुम्बिनी प्रदेश फेसिंङ संघ गठन >> सिंहदरबार, बालुवाटार र बानेश्वरका पेटीमा हिँड्न निषेध >> नगरपालिकामा हुलहुज्जत गर्नेमाथि कानुनी उपचार खोजिने >> सातै प्रदेशमा माओवादी इन्चार्ज फेरिए >> नामिबियाविरुद्धको पहिलो खेलमा नेपाल २० रनले पराजित >> राष्ट्रिय एचआईभी एड्स महासंघमा खड्का निर्वाचित >> निर्णय कार्यान्वयन नगर्न अदालतको आदेश >> प्रभु बैंकका डेपुटी सीईओ सहित ९ जना पक्राउ >> टी–२० त्रिदेशीय क्रिकेट शृङ्खला: पहिलो खेलमा आज नेपाल र नामिबिया खेल्दै >> चार प्रदेशमा वर्षा र हिमपातको सम्भावना >> मगर एकता दिवसको सान्दर्भिकता >> आकाश देखिने कक्षाकोठा ! >> पेडा, खुवा र पनिर बनाउँदै विद्यार्थी >> सिद्धबाबा र गोरखनाथ मन्दिर बीचको सम्बन्ध >> ‘गाउँमै बस्छु—केही गर्छु’ >> कछुवा गतिमा प्रदेश सरकार ! >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> दुर्घटना न्यूनीकरणका लागि अव अनिवार्य यान्त्रिक परीक्षण
सुरक्षा÷अपराध
फ्रन्टपेज

सालझण्डी झारफुकमा युवती मृत्यु काण्ड: परिवारलाई पीडामाथि पीडा

२९ फाल्गुन २०७९, सोमबार
२९ फाल्गुन २०७९, सोमबार

बुटवल,  फागुन- सैनामैना फुलबारीकी १४ वर्षिय सीता ज्ञवालीलाई झारफुकको क्रममा यातना दिएर मृत्यु भएको आठ दिन बित्यो । घरमा एक्ली आमा लिला ज्ञवाली छिन् । माईत आएकी छोरी र उनको बच्चासंग उनि रुदै बसेकी छिन । मलामी गएका धेरै प्रहरी हिरासतमा परेपछि छरछिमेकहरुबाट यो घर टाढिएको छ । यो घटनासंगै मृतक ज्ञवालीको परिवार समाजमा एक्लो भएको छ । ‘घरमा सबै तिरबाट एक्लो भईयो ।’–उनले रुदै थपिन –‘दैवबाट एक्लो पार्यो तेत्रो भएकी छोरीलाई गुमाउनुपर्यो अर्कोतर्फ गाउछिमेकी आउने बाटो हरायो । हामी त बाच्न भन्दा परिवार नै मर्न बेस भयो ।’ उनी रुदै भन्छिन । छरछिमेकीले उनिहरुलाई बाटैबाट आखा तारेर हिडेका छन । फागुन २० गते शनिबार झारफुकको क्रममा यातनाको कारण सीताको मृत्यु भयो । उनको परिवारहरु मिलेर रातारात अत्येष्ठी गरे । दुई दिनपछि यातना दिएको भिडियो सार्वजनिक भयो । योसंगै प्रहरीको अनुसन्धानको क्रममा उपचार गर्ने माता, माताको परिवार, मृतकको बुबा ताराप्रसाद ज्ञवाली, मृतकका मामा ईश्वरी पोखरेलसहित मलामी जाने १८ जना थुनामा छन । १० जना तारेकमा छन । छोरीको मृत्युको पिडामा थप पिडामा उनि छिन । श्रीमान, भाई थुनामा छन भने छरछिमेकहरु हेर्दैनन ।

घटना यस्तो थियो
सैनामैना नगरपालिका वडा नं १० का स्थाई बसोबासी बुबा ताराप्रसाद ज्ञवाली, आमा लिला ज्ञवालीका ३ छोरी र १ छोरा थिए । त्यसमध्ये दुई छोरीहरुको बिबाह भैसकेको थियो ।
१४ वर्षिय सीता ज्ञवाली कान्छी छोरी थिईन । उनि सालझण्डी माबिमा ९ कक्षामा पढ्थिन । सीतालाई केही दिनदेखी कान दुख्ने, जरो आउने समस्या भएको थियो । शुक्रबार र शनिबार दुई दिन लगातार सालझण्डीकै क्लिनिकमा लगेर उनको आमाले उपचार गराईन । बाबू मेडिकल हलमा शनिबार पिसाब, रगत जाच गरि दिउसो स्लाईन चढाएर उपचार पछि केही निको लागेपछि घर फर्किएका थिए । थप केही समस्या भए भोली बुटवल लैजानु भनेर क्लिनिकमा समेत जानकारी दिएको आमाले बताउछिन । भैरहवा सोयाबिन फैक्ट्रिमा कार्यरत बुबा ताराप्रसाद ज्ञवाली कामबाट फर्किए । खानपिन गरेर रातीको समयमा फेरि दुखाईले च्यापेपछि छोरीलाई अटोमा राखेर माताकोमा देखाउन पुगेका थिए ।

घटनास्थल माताको घर सैनामैना वडा नं १० बेमटेनी टोल र मृतक ज्ञवालीको घर फुलबारी टोलको दुरी बढीमा डेढ किलोमिटरको दुरीमा छ । माताले शुरुमा पानीले छ्यापिन, पहेलो अक्षेता हानिन । दिनभरि ग्लुकोज चढाएर कमजोर भएकी छोरीलाई यातना दिएको देखेर आमाले रोक्न खोजिन । यतीबेला माताको बुबाआमाले सम्झाउन लागे । यो सबै यातना छोरीमाथि लागेको बोक्सीलाई हो । छोरीलाई केही हुदैन भन्न थाले । ‘जति पिटेपनि छोरीलाई दुख्दैन, बोक्सीलाई दुख्छ भनेर माताले पिट्न थालिन ।’–रुदै मृतककी आमाले भनिन । माताले बोक्सी नचाएर देखाउछु भन्दै त्यसको भिडियो समेत खिच्न मृतककी मामालाई भनिन ।
सैनामैना नगरपालिका वडा नं १० को बेमटेनीकी २२ वर्षिय अविवाहित संज्ञा रेश्मी माता भएको धेरै लामोसमय भएको थिएन । प्लस टुमा शिक्षा शास्त्र अध्ययन गरेकी उनलाई केही समयदेखि माता उत्रने गरेको छिमेकीहरु बताउछन । छरछिमेकमा बच्चाहरुलाई जरो आउने, हात हेर्ने, झारफुक गरेर ठिक बनाउने उनको दैनिक थियो । अगाडी सानो कच्ची काठको घरमा उनको पुजा कोठा छ । जहा बिहान पुजापाठबाट उनको दैनिकी शुरु हुने गथ्र्यो ।
एक कान दुई कान हुदै उनको प्रचार भयो । घरमा हात हेराउन र झारफुक गर्न आउनेको भिड लाग्ने थाल्यो । उनि आफनो सबै काम छोडेर यही काममा ब्यस्त भईन । सोही क्रममा शनिबार राती यस्तो घटना भएको थियो ।

 

मृतकको मामाले फोन गरेर बोलाएका आफन्त समेत थुनामा

राती १० बजे बालिकाको मृत्युपछि मामा ईश्वरी पोखरेलले फोन घुमाउन थाले । भान्जीको अन्त्येष्ठी गर्न आफना आफन्त नाता खोजे । यही क्रममा शान्ति टोल सालघारीकी ५० वर्षिय कमला पोखरेललाई उनले फोन गरे । एक्लै भएको र भान्जीको अन्त्येठी गर्न समस्या भएको बताएसंगै अत्तालिएर कमला हिड्ने तयारी गरिन । रातीको समय बाटोमा एक्लै जानसमस्या भएपछि उनले छिमकी विष्णु पोखरेललाई छोडिदिन आग्रह गरिन । परिक्षाको तयारीमा रहेको विष्णु पोखरेल अबेरसम्म आफनो तयारीमा थिए ।
कमलाको आग्रहमा उनी बाईक निकालेर छोड्न गए । बालिकाको लास बाटामा राखेर भिड भएको ठाउमा पुगेर कमलाले आवश्यक जानकारी लिईन । केही बेरमा कमला र विष्णु घटना बुझेर घरतिर लागे । अनुसन्धानका क्रममा प्रहरीले अहिले दुबैलाई हिरासतमा राखेको छ । यही टोलमा मृतकका मामा इश्वर बस्ने हुदा पनि उनले टोलका साथीभाईलाई बोलाए । अहिले घटना घटेपछि फोन गरेर बोलाएका कारण शान्तिटोल सालघारीका ८ जना अनुसन्धानमा तानिएका छन । घटनाको ६ दिनपछि प्रहरीले घटनामा जोडिएका दुई दर्जन बढी स्थानियलाई पक्राउ पुर्जि जारी गरि गरेको छ । यसबाट समुदायमा त्रास फैलिएको विष्णुका बुबा प्रकाश पोखरेलले रुदै भने । आफनो परिक्षाको तयारीमा रहेको छोरा सहयोग गर्दा प्रहरी हिरासतमा परेको दुखेसो गर्छन ।


सैनामैना नगरपालिका वडा नं १० का वडाअध्यक्ष कृष्ण प्रसाद घिमिरे आफनो वडामा अकल्पनीय घटना भएको बताउछन । घटना लगतै कार्यालयमा कुनै पक्ष उजुरी नआएको भन्दै उनले मृतकको बाआमा, मामा, लामा गर्ने बैनी बुबाआमाले घटनाको भिडियो बाहिर आएपछि एकाएक घटना बाहिरिएको बताए । हात हेराउने लामाले आफैले भिडियो गर्न भनेको पाईएको भन्दै उनले मन्दिरभित्रको कोठामा घटनापछि मृतकको मामाले फोन गरेर बोलाएका छिमेकीहरुलाई प्रहरीले अनुसन्धानको नाममा हिरासतमा राखिदा केही समस्या भएको बताए । यसको राम्रो छानबिन हुनुपर्ने उनले बताए । सामाजिक मर्यादा र परम्परा अनुसार समाजमा घटेका घटनामा छिमेकीहरु मलामी जादा प्रहरी अनुसन्धानमा परेको उनि बताउछन ।
इलाका प्रहरी कार्यालय बुटवलका प्रहरी नायव उपरिक्षक दान बहादुर थापा भने यो घटनामा कानुनी उपचार अघि बढेको बताउछन । घटनाको विषयबारे अदालतबाट अनुमति लिई अनुसन्धान अघि बढेको उनले बताए । प्रहरी अनुसन्धानमा सबैबाट सहयोग जरुरी रहने भन्दै उनले कानुनी प्रक्रियालाई अवरोध नगर्न समेत सुझाव दिए । सामाजिक रुपमा रहेका बिकृति र बिसंगतिका घटनाबारे स्थानिय जनप्रतिनिधिहरु सचेतना कार्यक्रमलाई अघि बढाउन जरुरी देखिएको उनले बताए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?