ट्रेंडिंग:

>> पेट्रोलियम पदार्थको मूल्य बढ्यो >> स्वस्थ नागरिक बनाउन स्वास्थ्य, शिक्षा र कृषिको एकीकृत कार्ययोजना आवश्यक >> हरायो मौलिकता ! >> अवैध सुनसहित भारतीय नागरिक पक्राउ >> सशक्तको १६ औ स्थापना दिवसमा रक्तदान तथा गौशालामा सहयोग >> भैरहवा सेजबाट ईको नेपाल इनर्जीले सुरु ग-यो व्यावसायिक उत्पादन >> दोहोरो अंकले घट्यो नेप्से >> ट्याक्टर दुर्घटना हुँदा चालकको मृत्यु >> १०२ किलो गाँजासहित तीन जना पक्राउ >> फेरी मन्त्री बने शरतसिंह भण्डारी >> तेस्रो कार्यकालमा देश र जनताको सेवामा समर्पित हुने अवसर पाए-प्रचण्ड >> प्रधानमन्त्रीमा ओलीको नियुक्तिविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट >> माधव नेपाल प्रधानमन्त्रीको शपथ समारोहमा अनुपस्थित >> नवनियुक्त प्रधानमन्त्री ओलीलाई भारतीय प्रधानमन्त्री मोदीले दिए बधाई >> प्रधानमन्त्री ओलीसहित दुई उपप्रधान र १९ मन्त्रीले लिए शपथ >> प्रकाशमान सिंह र विष्णु पौडेल बने उपप्रधानमन्त्री >> ओलीले लिए प्रधानमन्त्रीको शपथ >> प्रधानमन्त्री ओलीसहित २१ मन्त्रीले शपथ लिदै >> सुनको मुल्य अहिलेसम्मकै उच्च >> पेशागत महासंघले ग-यो एमाले रुपन्देहीको नयाँ नेतृत्वलाई सम्मान >> अर्जेन्टिनाले जित्यो कोपा अमेरिकाको उपाधि >> काँग्रेसबाट को को बन्दै छन् मन्त्री ? >> एमालेबाट विष्णु पौडेल अर्थ र पृथ्वीसुब्बा सञ्चारमन्त्री बन्दै >> रोटरी क्लव अफ सेन्ट्रल लुम्बिनीको पदस्थापन >> एमालेले टुंग्यायो ८ मन्त्री (सूचीसहित) >> आज कहाँ कहाँ छ वर्षाको संभावना ? >> नवनियुक्त प्रधानमन्त्री ओलीको शपथ आज >> स्पेनले चौथोपटक जित्यो युरोकपको उपाधि >> कपिलवस्तु पूर्ण खोप सुनिश्चित >> ओली नेतृत्वको सरकार र अपेक्षा >> बढ्दै अर्टिजमको जालो, बच्ने कसरी ? >> सीप सिक्नेको आत्मनिर्भर हुने धोको >> उद्योगले तिरेनन् विद्युतको ५० करोड बक्यौता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कर्णाली सरकारले साउन १ गते बिदा दिने >> बुटवल टाईगर्स राउण्ड टेबल–२८ को छैठौं साधारणसभा तथा अधिवेशन >> आईसीएफसी फाइनान्सद्वारा छात्राहरुलाई सेनेटरी प्याड वितरण >> घोराहीको गिठेपानी जलाशयमा डुबेर युवक बेपत्ता  >> एमाले अध्यक्ष केपी ओली प्रधानमन्त्रीमा नियुक्त >> त्रिविले शैक्षिक क्यालेण्डर लागू गरेकोमा प्रधानमन्त्रीद्वारा धन्यवाद व्यक्त >> कांग्रेसमा मन्त्री छान्न सकस, कोइराला पक्ष छलफलमा >> भारतबाट चिनी आयात गर्न १० उद्योगलाई अनुमति >> त्रिशूलीमा बेपत्ता यात्रुको खोजीलाई तीव्रता दिन सुरक्षा प्रमुखहरूलाई प्रधानमन्त्रीको निर्देशन >> ‘देशलाई माथि लैजाने वा तल झार्ने कुरा शिक्षा मन्त्रालयमा भर पर्छ’ >> ट्रम्पलाई गोली हान्ने युवकको परिचय खुल्यो >> बागमती प्रदेशमा नयाँ सरकार गठनको बाटो खुल्दै  >> त्रिशुलीमा बेपत्तामध्ये भेटियो थप एक जनाको शव >> सिमलताल घटना: ५८ जना अझै बेपत्ता >> स्वर्णिम वाग्लेले कुट्ने धम्की दिएको मुकुल ढकालको आरोप >> युरो कप उपाधिका लागि आज राति स्पेन र इङ्ल्यान्ड खेल्दै
फ्रन्टपेज

सालझण्डी झारफुकमा युवती मृत्यु काण्ड: परिवारलाई पीडामाथि पीडा

२९ फाल्गुन २०७९, सोमबार
२९ फाल्गुन २०७९, सोमबार

बुटवल,  फागुन- सैनामैना फुलबारीकी १४ वर्षिय सीता ज्ञवालीलाई झारफुकको क्रममा यातना दिएर मृत्यु भएको आठ दिन बित्यो । घरमा एक्ली आमा लिला ज्ञवाली छिन् । माईत आएकी छोरी र उनको बच्चासंग उनि रुदै बसेकी छिन । मलामी गएका धेरै प्रहरी हिरासतमा परेपछि छरछिमेकहरुबाट यो घर टाढिएको छ । यो घटनासंगै मृतक ज्ञवालीको परिवार समाजमा एक्लो भएको छ । ‘घरमा सबै तिरबाट एक्लो भईयो ।’–उनले रुदै थपिन –‘दैवबाट एक्लो पार्यो तेत्रो भएकी छोरीलाई गुमाउनुपर्यो अर्कोतर्फ गाउछिमेकी आउने बाटो हरायो । हामी त बाच्न भन्दा परिवार नै मर्न बेस भयो ।’ उनी रुदै भन्छिन । छरछिमेकीले उनिहरुलाई बाटैबाट आखा तारेर हिडेका छन । फागुन २० गते शनिबार झारफुकको क्रममा यातनाको कारण सीताको मृत्यु भयो । उनको परिवारहरु मिलेर रातारात अत्येष्ठी गरे । दुई दिनपछि यातना दिएको भिडियो सार्वजनिक भयो । योसंगै प्रहरीको अनुसन्धानको क्रममा उपचार गर्ने माता, माताको परिवार, मृतकको बुबा ताराप्रसाद ज्ञवाली, मृतकका मामा ईश्वरी पोखरेलसहित मलामी जाने १८ जना थुनामा छन । १० जना तारेकमा छन । छोरीको मृत्युको पिडामा थप पिडामा उनि छिन । श्रीमान, भाई थुनामा छन भने छरछिमेकहरु हेर्दैनन ।

घटना यस्तो थियो
सैनामैना नगरपालिका वडा नं १० का स्थाई बसोबासी बुबा ताराप्रसाद ज्ञवाली, आमा लिला ज्ञवालीका ३ छोरी र १ छोरा थिए । त्यसमध्ये दुई छोरीहरुको बिबाह भैसकेको थियो ।
१४ वर्षिय सीता ज्ञवाली कान्छी छोरी थिईन । उनि सालझण्डी माबिमा ९ कक्षामा पढ्थिन । सीतालाई केही दिनदेखी कान दुख्ने, जरो आउने समस्या भएको थियो । शुक्रबार र शनिबार दुई दिन लगातार सालझण्डीकै क्लिनिकमा लगेर उनको आमाले उपचार गराईन । बाबू मेडिकल हलमा शनिबार पिसाब, रगत जाच गरि दिउसो स्लाईन चढाएर उपचार पछि केही निको लागेपछि घर फर्किएका थिए । थप केही समस्या भए भोली बुटवल लैजानु भनेर क्लिनिकमा समेत जानकारी दिएको आमाले बताउछिन । भैरहवा सोयाबिन फैक्ट्रिमा कार्यरत बुबा ताराप्रसाद ज्ञवाली कामबाट फर्किए । खानपिन गरेर रातीको समयमा फेरि दुखाईले च्यापेपछि छोरीलाई अटोमा राखेर माताकोमा देखाउन पुगेका थिए ।

घटनास्थल माताको घर सैनामैना वडा नं १० बेमटेनी टोल र मृतक ज्ञवालीको घर फुलबारी टोलको दुरी बढीमा डेढ किलोमिटरको दुरीमा छ । माताले शुरुमा पानीले छ्यापिन, पहेलो अक्षेता हानिन । दिनभरि ग्लुकोज चढाएर कमजोर भएकी छोरीलाई यातना दिएको देखेर आमाले रोक्न खोजिन । यतीबेला माताको बुबाआमाले सम्झाउन लागे । यो सबै यातना छोरीमाथि लागेको बोक्सीलाई हो । छोरीलाई केही हुदैन भन्न थाले । ‘जति पिटेपनि छोरीलाई दुख्दैन, बोक्सीलाई दुख्छ भनेर माताले पिट्न थालिन ।’–रुदै मृतककी आमाले भनिन । माताले बोक्सी नचाएर देखाउछु भन्दै त्यसको भिडियो समेत खिच्न मृतककी मामालाई भनिन ।
सैनामैना नगरपालिका वडा नं १० को बेमटेनीकी २२ वर्षिय अविवाहित संज्ञा रेश्मी माता भएको धेरै लामोसमय भएको थिएन । प्लस टुमा शिक्षा शास्त्र अध्ययन गरेकी उनलाई केही समयदेखि माता उत्रने गरेको छिमेकीहरु बताउछन । छरछिमेकमा बच्चाहरुलाई जरो आउने, हात हेर्ने, झारफुक गरेर ठिक बनाउने उनको दैनिक थियो । अगाडी सानो कच्ची काठको घरमा उनको पुजा कोठा छ । जहा बिहान पुजापाठबाट उनको दैनिकी शुरु हुने गथ्र्यो ।
एक कान दुई कान हुदै उनको प्रचार भयो । घरमा हात हेराउन र झारफुक गर्न आउनेको भिड लाग्ने थाल्यो । उनि आफनो सबै काम छोडेर यही काममा ब्यस्त भईन । सोही क्रममा शनिबार राती यस्तो घटना भएको थियो ।

 

मृतकको मामाले फोन गरेर बोलाएका आफन्त समेत थुनामा

राती १० बजे बालिकाको मृत्युपछि मामा ईश्वरी पोखरेलले फोन घुमाउन थाले । भान्जीको अन्त्येष्ठी गर्न आफना आफन्त नाता खोजे । यही क्रममा शान्ति टोल सालघारीकी ५० वर्षिय कमला पोखरेललाई उनले फोन गरे । एक्लै भएको र भान्जीको अन्त्येठी गर्न समस्या भएको बताएसंगै अत्तालिएर कमला हिड्ने तयारी गरिन । रातीको समय बाटोमा एक्लै जानसमस्या भएपछि उनले छिमकी विष्णु पोखरेललाई छोडिदिन आग्रह गरिन । परिक्षाको तयारीमा रहेको विष्णु पोखरेल अबेरसम्म आफनो तयारीमा थिए ।
कमलाको आग्रहमा उनी बाईक निकालेर छोड्न गए । बालिकाको लास बाटामा राखेर भिड भएको ठाउमा पुगेर कमलाले आवश्यक जानकारी लिईन । केही बेरमा कमला र विष्णु घटना बुझेर घरतिर लागे । अनुसन्धानका क्रममा प्रहरीले अहिले दुबैलाई हिरासतमा राखेको छ । यही टोलमा मृतकका मामा इश्वर बस्ने हुदा पनि उनले टोलका साथीभाईलाई बोलाए । अहिले घटना घटेपछि फोन गरेर बोलाएका कारण शान्तिटोल सालघारीका ८ जना अनुसन्धानमा तानिएका छन । घटनाको ६ दिनपछि प्रहरीले घटनामा जोडिएका दुई दर्जन बढी स्थानियलाई पक्राउ पुर्जि जारी गरि गरेको छ । यसबाट समुदायमा त्रास फैलिएको विष्णुका बुबा प्रकाश पोखरेलले रुदै भने । आफनो परिक्षाको तयारीमा रहेको छोरा सहयोग गर्दा प्रहरी हिरासतमा परेको दुखेसो गर्छन ।


सैनामैना नगरपालिका वडा नं १० का वडाअध्यक्ष कृष्ण प्रसाद घिमिरे आफनो वडामा अकल्पनीय घटना भएको बताउछन । घटना लगतै कार्यालयमा कुनै पक्ष उजुरी नआएको भन्दै उनले मृतकको बाआमा, मामा, लामा गर्ने बैनी बुबाआमाले घटनाको भिडियो बाहिर आएपछि एकाएक घटना बाहिरिएको बताए । हात हेराउने लामाले आफैले भिडियो गर्न भनेको पाईएको भन्दै उनले मन्दिरभित्रको कोठामा घटनापछि मृतकको मामाले फोन गरेर बोलाएका छिमेकीहरुलाई प्रहरीले अनुसन्धानको नाममा हिरासतमा राखिदा केही समस्या भएको बताए । यसको राम्रो छानबिन हुनुपर्ने उनले बताए । सामाजिक मर्यादा र परम्परा अनुसार समाजमा घटेका घटनामा छिमेकीहरु मलामी जादा प्रहरी अनुसन्धानमा परेको उनि बताउछन ।
इलाका प्रहरी कार्यालय बुटवलका प्रहरी नायव उपरिक्षक दान बहादुर थापा भने यो घटनामा कानुनी उपचार अघि बढेको बताउछन । घटनाको विषयबारे अदालतबाट अनुमति लिई अनुसन्धान अघि बढेको उनले बताए । प्रहरी अनुसन्धानमा सबैबाट सहयोग जरुरी रहने भन्दै उनले कानुनी प्रक्रियालाई अवरोध नगर्न समेत सुझाव दिए । सामाजिक रुपमा रहेका बिकृति र बिसंगतिका घटनाबारे स्थानिय जनप्रतिनिधिहरु सचेतना कार्यक्रमलाई अघि बढाउन जरुरी देखिएको उनले बताए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?