ट्रेंडिंग:

>> तुलसीपुरमा आधुनिक बधशाला निर्माणकालागि छलफल >> अर्थतन्त्र ओरालो लाग्दै : अर्थमन्त्री भन्छन्– सुधारोन्मुख छ, ढुक्क भएर लगानी गर्नुस् >> अर्थमन्त्रीले गरे महेशपुर भन्सारको निरीक्षण, राजश्व संकलन वृद्धि गर्न निर्देशन >> गणपतिको सातौ शाखा योगीकुटीमा >> शिव, गणेश एवं नन्दीको प्राण प्रतिष्ठा >> सिगलतर्फ अन्तिम आठको टुगो >> त्रिकोणात्मक सिरिजमा नेपालको दोस्रो हार, नेदरल्यान्ड्ससँग २ रनले पराजित >> ‘जग्गा हडप्ने खेलले बुटवलको रानीगन्ज ललिता निवास र बालुवाटर जस्तै,छानवीन होस्’ >> पर्यटन व्यवसाय फस्टाउन सरकारी पक्षले तत्काल गर्नुपर्ने २५ काम >> नेदरल्यान्ड्सले नेपाललाई दियो १८५ रनको लक्ष्य >> १० प्रदेश इन्चार्ज तोक्ने माओवादी केन्द्रको निर्णयप्रति जनार्दन शर्माको असहमति >> दाङमा टिप्परको ठक्करबाट एकजनाको मृत्यु >> माओवादीले राष्ट्रिय सभा अध्यक्षमा दाबी नछाड्ने >> युनिग्लोब कलेज : व्यवस्थापन शिक्षामा उत्कृष्ट गन्तव्य >> इलाम २ र बझाङ–१ क मा हुने उपचुनावको मतदाता अद्यावधिक हुंदै >> क्यानडामा दुघर्टनामा मृत्यु भएका दुई युवाहरुको शव नेपाल पठाइदै >> टी–२० त्रिदेशीय क्रिकेट शृङ्खला : आज नेपाल नेदरल्यान्ड्ससँग खेल्दै >> लगानी सम्मेलनमा किन ढिलाई ? >> एमाले सल्यानमा अहिले के पाकिरहेको छ ? >> बौद्ध शिक्षाभित्रको कल्याणकारी अर्थशास्त्र >> कपिलवस्तु साझेदारी वनमा चुनावी रौनक >> देवदहमा अमानवीय क्रियाकलापप्रति पेशागत महासंघको विरोध >> जलविद्युतको शिरै अँध्यारो >> लुम्बिनी अस्पतालमा प्रदेश सरकारको झेल ! >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् :आजको राशीफल >> दाङ क्रिकेट लिगः तुलसीपुर रोयल्स र घोराही टाईगर्स विजयी >> साई ग्लोबल कपः लीलाराम र प्यारामाउण्टको लगातार जित >> सुरक्षित महिनावारी अक्षयकोष स्थापना >> दाङमा दोस्रो अन्तराष्ट्रिय कुस्ती प्रतियोगिता रौनक >> लुम्बिनी अस्पताललाई पश्चिम क्षेत्रकै विशिष्टकृत अस्पताल बनाउँछौं : मन्त्री खनाल >> खेलकुद तथा सास्कृतिक क्षेत्रमा प्राथमिकता दिएको नगरप्रमुख पाण्डेको दाबी >> संसद्‍मा छिरेका ४९ जना ‘लघुवित्त पीडित’ विरुद्ध मुद्दा चलाइँदै >> लुम्बिनी प्रदेश फेसिंङ संघ गठन >> सिंहदरबार, बालुवाटार र बानेश्वरका पेटीमा हिँड्न निषेध >> नगरपालिकामा हुलहुज्जत गर्नेमाथि कानुनी उपचार खोजिने >> सातै प्रदेशमा माओवादी इन्चार्ज फेरिए >> नामिबियाविरुद्धको पहिलो खेलमा नेपाल २० रनले पराजित >> राष्ट्रिय एचआईभी एड्स महासंघमा खड्का निर्वाचित >> निर्णय कार्यान्वयन नगर्न अदालतको आदेश >> प्रभु बैंकका डेपुटी सीईओ सहित ९ जना पक्राउ >> टी–२० त्रिदेशीय क्रिकेट शृङ्खला: पहिलो खेलमा आज नेपाल र नामिबिया खेल्दै >> चार प्रदेशमा वर्षा र हिमपातको सम्भावना >> मगर एकता दिवसको सान्दर्भिकता >> आकाश देखिने कक्षाकोठा ! >> पेडा, खुवा र पनिर बनाउँदै विद्यार्थी >> सिद्धबाबा र गोरखनाथ मन्दिर बीचको सम्बन्ध >> ‘गाउँमै बस्छु—केही गर्छु’ >> कछुवा गतिमा प्रदेश सरकार ! >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> दुर्घटना न्यूनीकरणका लागि अव अनिवार्य यान्त्रिक परीक्षण
पर्यटन
प्रदेश सरकार

‘मानसरोवर पार्क’ योजनाः सम्झना छ कि भुल्यो प्रदेश सरकार ?

२७ फाल्गुन २०७९, शनिबार
२७ फाल्गुन २०७९, शनिबार

बाँके फागुन- हिन्दूहरुको आस्थाको केन्द्र हो कैलाश मानसरोवर । बाँके तिब्बतमा पर्ने कैलाशको दर्शन गर्न जाने ‘ट्रान्जिट’ पनि हो । बर्षेनी संयौको संख्यामा भारतीय तिर्थयात्रीहरु बाँके हुँदै कैलाश दर्शन गर्न जान्छन् । त्यसरी आउने बिदेशी तथा स्वदेशी दर्शनार्थीका लागि बैजनाथमै कैलाशको प्रतिक बनाउने महत्वकांक्षी योजना बनाएका थिए, तत्कालिन मुख्यमन्त्री शंकर पोखरेलले ।
तत्कालिन प्रदेश पर्यटनमन्त्री एवं हालका मुख्यमन्त्री लिला गिरी समेतको उपस्थितीमा २०७६ फागुन पाँच गते पोखरेलले उक्त पार्कको शिलान्यास गरे । शिलान्यास लगत्तै जग्गाको सुरक्षाका लागि तारबार र एउटा भवनसम्म त बन्यो तर त्यसयता भने कैलाश निर्माणको काम अलपत्र परेको छ । पोखरेल मुख्यमन्त्रीबाट हटेलगत्तै कुलप्रसाद केसी र अहिले गिरी मुख्यमन्त्री छन् । तर पार्क निर्माणको खोजि कसैले गरेका छैनन् । प्रदेश सरकारले महत्वकांक्षी योजनाको सपना देखाएर अलपत्र छाडेपछि स्थानीय रुष्ट छन् ।
कैलाशको प्रतिक मात्र होइन त्यहाँ बोटानिकल गार्डेन समेत बनाउने योजना थियो । न्यू हरियाली सामुदायिक वन उपभोक्ता समुहको जङ्गल हाताभित्र निर्माण गरिने मानसरोवर पार्क तत्कालिन मुख्यमन्त्री पोखरेलको प्राथमिक योजना हो ।
तत्कालिन समयमा प्रदेश सरकारबाट बिनियोजित रकम मध्येबाट डिभिजन वन कार्यालय बाँकेको आर्थिक वर्ष ०७६र७७ को वार्षिक बजेट कार्यक्रम अन्तर्गत राज निर्माण निर्माण सेवा नेपालगन्ज सङ्ग १ करोड ६ लाख ८ हजार २ सय ९१ रुपैयाँमा २०७६ पौष २४ गते सम्झौता भइ २०७७ असार २५ गते सम्म निर्माण सम्पन्न हुनेगरी निर्माण कम्पनीले काम शुरु गरे पनि । पछि थप बजेट बिनियोजना नहुँदा काम अघि बढेन ।
जिल्ला वन कार्यालय बाँकेका सूचना अधिकारी गणेश खड्काले तत्कालिन समयमा वनको कार्यक्षेत्रमा उक्त पार्क निर्माणको पर्ने भए पनि अहिले पनि फेरिएको बताए । उक्त काम अहिले पर्यटन डिभिजन कार्यालय कोहलपुर अन्र्तगत पर्छ । उक्त कार्यालयका प्रमुख दिनेश अधिकारीले चालु आर्थिक वर्षका लागि रु १० लाख बजेट बिनियोजन भएको जानकारी दिए । भर्खरै सरुवा भई आएका र कैलाश पार्क निर्माणका बारेमा बुझ्दै गरेका अधिकारीले भने,–‘योजना निकै ठूलो रहेछ । मैले पनि निर्माणस्थल हेरे । अब चाँडै सरोकारवाला निकायसंग यस सम्बन्धमा बुझ्छु ।’
पर्यटनसंग सम्बन्धित अगुवाहरुले सरकार फेरिएसंगै अघिल्लो सरकारले ल्याएका योजना कार्यान्वयन नहुँदा काम अघि बढ्न नसकेको बताउँछन् । बिकासे योजना प्रतिशोध साध्दाको परिणाम कैलाश पार्क निर्माणको योजना अलपत्र पर्नु दुखद भएको उनीहरुले बताए । होमस्टे एशोसियसनका महासचिव कृष्ण चौधरीले बाँकेको पर्यटन प्रर्बद्धन हुने आशा गरिएको योजना अलपत्र पार्नु उचित नभएको बताए । उनले प्रदेश सरकारसंग योजना कार्यान्वयनका लागि अग्रसरता लिन माग गरेका छन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?