Logo
१४ चैत्र २०७९, मंगलवार
मुख्य खबर

पुर्खाैली सामग्री जुटाउदै थारु युवा


चन्द्रौटा(कपिलवस्तु), माघ-  थारु समुदाय यतिबेला समुदायको अस्तित्व झल्किने पुर्खाैली सामग्री संकलनमा जुटेको छ । पहिचान जोगाउन पछिल्लो समय लोप हुँदै गएका खासगरी हस्तकला सामग्री संकलनको तयारी जुटेको हो । थारु साँस्कृतिक संरक्षण केन्द्र कपिलवस्तुका अध्यक्ष पवन कुमार थारुले विशेषगरी बुद्घभुमि नगरपालिकाभित्र रहेका थारु जातिको घरघरमा पुगी सामग्री संकलन गरिरहेको बताए । ढकिया, डेल्वा, डोकवा, मचिया, हाँरी, करवा, गग्री, हेल्का, पिर्खा हरजोठा, डेहरी, डेलिया लगायत हस्तकला गरगहना पोशाक समेत संकलन गरेको उनको भनाइ छ ।


करोडौँको लागतमा बुड्ढीमा निर्माण हुन लागेको बुद्धभुमि नगरपालिकामा नगरस्तरीय थारु संग्रहालयमा सजाइएर सौजन्य गरेका नामावलीसहित राख्ने कार्यको सुरुवात गरेको अध्यक्ष थारुले जनाए । स्थानीय युवाहरुको रहेको संस्था दर्ता गरि आफ्नो पहिचान जोगाउने उद्देश्यले लोप हुँदै गएका हस्ताकला, पोशाकसहितको नृत्य संस्कृति सो समुदायको इतिहास रहेको उनले जिकिर गरे ।


संरक्षण केन्द्रका सह–सचिव शिव गुलाम थारुले थारुहरुको हकहितका लागि संस्था स्थापन गरिएको बताए । केही समय यता नितान्त लोपान्मुख भएका थारुको अस्तित्व बचाउने संस्कृति र संस्कार युवा पुस्तामा स्थानान्तरण गर्न नसक्दा लोप हुँदै गएको उनले जनाए । थारु जातिको पहिचान झल्किने साँस्कृतिक कार्यक्रमले मात्र पूरा नहुने बताउँदै अध्ययन सँगसँगै राजनीतिमा पहुँच पनि बढाउन जरुरी रहेको समेत उनको भनाइ छ ।

यस्तै थारु अगुवा मंगल प्रसाद थारुले युवा पिँढीले गम्भीर भएर समाज अध्ययन गर्ने बेला आएको बताए । शिक्षा आर्जन नगरे समाज एकदमै पछि ढकेलिने जनाउँदै समाजमा विकृति फैलाउने आधुनिक नृत्यले नभएर समुदायको पहिचान झल्किने ऐतिहासिक पोशाकमा वाद्यबाजन क्षमतालाई समेत बढाउनुपर्ने अगुवा उनले जोड दिए । पछिल्लो समय थारु युवा पुस्ता शिक्षा लिनु भन्दा बाहिर रहेर मजदुर लगायत क्रियाकलापमा बढी सक्रिय रहेको जानकार बताउँछन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?