ट्रेंडिंग:

>> पश्चिमी वायुसँगै न्युनचापीय प्रणालीको प्रभाव, चार प्रदेशका पहाडी क्षेत्रमा हल्का वर्षाको सम्भावना >> देउवाले बोलाए पदाधिकारी र पूर्वपदाधिकारी बैठक >> बाणासुरको अनुभूति दिलाउने नेताहरु >> बन्द गर जनताको आँखामा छारो हाल्ने काम >> भैरहवाबाट अन्तर्राष्ट्रिय नियमित उडान, आश्वासनमात्र विमान आएन >> भैलोको रकमबाट अपाङ्ग आश्रममा सहयोग >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पोखरामा आइटीएफ जे–३० टेनिस जारी >> पोखरालाई पर्यटकीय राजधानी घोषणा गर्न अध्ययन समिति गठन >> महिलाहरुको लागि एकहप्ते मिसेज गुरुङ तालिम सुरु >> लागुऔषध मुद्दाका फरार प्रतिवादी पक्राउ >> ‘लैंगिक समानताका लागि शिक्षा र नागरिक जागरण आवश्यक’ >> लुम्बिनीमा ‘शान्ति घन्टी’ को उद्घाटन, पर्यटनमन्त्रीले भने –‘बुद्धको सन्देश विश्वरभर फैलाऔं’ >> भैरहवा मेलामा बुधबारदेखि कुस्ती प्रतियोगिता हुँदै >> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल
समाचार

रामकथा प्रवचन लुम्बिनी बाहिर गर्न प्रदर्शन, प्रवचन रोकिंदैन : एसपी रेग्मी

२३ माघ २०७९, सोमबार १७:१०
२३ माघ २०७९, सोमबार १७:१०

बुटवल,२३ माघ ।    भारतीय हिन्दु धर्मगुरु मोरारी बापु द्वारा माघ २४ देखि हुने राम कथा प्रवचन कार्यक्रम बुद्ध जन्मस्थल लुम्बिनी पसिर बाहिर गर्न विभिन्न ६ वटा बौद्ध धर्मावलम्बी संघसंस्थाले माग गरेका छन् । लुम्बिनी गुरुयोजना क्षेत्र भित्र गैर बौद्ध धार्मिक कार्यक्रम गर्न नहुने माग गर्दै बौद्वमार्गी संयुक्त संघर्ष समितिले सोमबार दिनभर लुम्बिनीको पर्साचोकमा शान्तिपूर्ण विरोध प्रदर्शन गरेको थियो । उक्त प्रदर्शनको विरोधमा केही स्थानीय सडकमा उत्रेपछि दिनभरजसो लुम्बिनीमा तनाव भएको छ । प्रशासनले ठूलो संख्यामा प्रहरी परिचालन गरेर अप्रिय घटना हुन दिएन ।

लुम्बिनीमा राम कथा प्रवचन कार्यक्रम हुनु ठिक हो र हुनुहुदैन भन्ने दुई पक्षबीच बिवाद भएपछि तनाव उत्पन्न भएको हो । बौद्वमार्गी संयुक्त संघर्ष समितिले गरेको कोणसभामा दलबहादुर विरकट्टामगर रामचन्द्र थारु,रामचन्द्र कोइरी,झमबहादुर गुरुङ,शंकर गाहा,गंगा राना लगायतले बोल्दै आफूहरुले हिन्दु धर्म र मोरारे बापुको विरोध नगरेको तर बौद्ध मार्गीको आस्थाको केन्द्रमा गैर वौद्ध कार्यक्रम गर्नु उचित नभएकाले अन्यत्र गर्न माग मात्र गरेको बताए ।

उनीहरुले आफूहरुको माग र शान्तिपूर्ण प्रदर्शनलाई गलत व्याख्या गरिएको भन्दै आपत्ति जनाए । उनीहरुले वौद्धमार्गीहरु सधैं सामाजिक सद्भाव र धार्मिक सहिष्णुताको पक्षमा रहेको स्पष्ट पारे ।

लुम्बिनी विकास कोषले धार्मिक र सामुदायिक सद्भाव कायम गर्न सबैलाई अपिल गरेको छ । लुम्बिनीस्थित अन्तर्राष्ट्रिय सम्मेलन तथा ध्यान केन्द्रमा प्रवचन हुने कार्यक्रमका लागि हल प्रयोग गर्न अनुमति दिइएको विषयलाई लिएर सरोकारवाला संघसंस्थाले चासो, चिन्ता र प्रश्नहरू उठाएर विज्ञप्ति, ध्यानाकर्षण र विरोध जनाएपछि कोषले सद्भाव कायम राख्न अपिल गरेको हो ।
रूपन्देहीका प्रहरी प्रमुख एसपी रवीन्द्र रेग्मीले लुम्बिनीमा व्यापक रूपमा प्रहरी परिचालन गरिएको र भोलिदेखि शुरु हुने कथावाचन नरोकिने स्पष्ट पारे । कथावाचनका लागि मोरारे बापु रुपन्देही आइसकेका छन् । उनलाई पुर्व गृहमन्त्री बालकृष्ण खांण लगायतले विमानस्थलमा स्वागत गरेका छन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?