ट्रेंडिंग:

>> प्रतिनिधिसभा बैठक आज बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> कोशी, गण्डकी र बाग्मती  प्रदेशमा चट्याङ्ग सहित वर्षा, यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान >> इन्धनको मूल्य घट्यो >> कोलनगर नजिकै थप पुरातात्विक बस्तु फेला >> मकैमा फौजी किराको प्रकोप >> प्रदेश सरकारका अस्थिर पर्यटन नीति र त्यसका असरहरू >> प्रगति विवरण होइन, काम देखाउ सरकार >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मोटरबाटोले हरायो बटुवा हिंड्ने गोरेटो >> चाइना स्टेट कम्पनीको ३ वटा टिपर र एउटा जेसिबी प्रहरी नियन्त्रणमा >> काकाकुल रेक्चाबासी : पानी माग्न आन्दोलन >> छिपछिपे सहकारीका ७ जना पुर्पक्षका लागि कारागार चलान >> लुम्बिनीको वजेट ३८ अर्ब ९५ करोड (पूर्ण पाठ सहित) >> चिदिका–रुपन्देही सम्पर्क समाजको रक्तदान, १५१ युनिट रगत संकलन >> चाैथाे अधिवेशन । तेह्राैं बैंठक | लुम्बिनी प्रदेश सभा । २०८१ असार १ गते >> आईसीसीले पनि भन्यो– दक्षिण अफ्रिकाविरुद्ध नेपालको प्रदर्शन गर्व गर्न लायक >> राप्रपा नेपालले आगामी फागुनमा राष्ट्रिय महाधिवेशन गर्ने >> तिलोत्तमा व्यापार संघद्वारा ९ वटा वस्तुगत समिति गठन >> तिलोत्तमा व्यापार संघद्वारा कार्यालय प्रमुखको बिदाई र स्वागत >> मातृभाषी चलचित्रसम्बन्धी विचार गोष्ठी बुटवलमा सम्पन्न >> राष्ट्रपति पौडेल आजदेखि जर्मनीको औपचारिक भ्रमणमा >> दक्षिण अफ्रिकासँग १ रनले हार्‍यो नेपाल, सुपर ८ मा पुग्ने सम्भावना समाप्त >> नेपालले दक्षिण अफ्रिकालाई ११५ रनमै रोक्यो, कुशल भुर्तेलले लिए ४ विकेट >> नेपाल टस जितेर फिल्डिङ गर्दै, सागरको ठाउँमा सन्दीप >> अभिभावकको छहारी >> उल्टो धारमा सुल्टो धारणा >> ‘बल ब्वाय’ बाट कोच >> बाली बीमामा ‘बढेन आकर्षण’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सप्तकोशी बैंकका पूर्वसीईओ नवीन सुवेदीलाई ३ वर्ष भन्दा बढी कैद, २ करोड बढी जरिवाना >> असार ३ गते सार्वजनिक बिदा >> गण्डकीमा फ्लोर क्रस गर्ने सांसद देवकोटा पदमुक्त >> विकास र राजनीतिलाई जोडेर लैजाऔं : पौडेल >> लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयको रजिष्ट्रारमा तेस्रोपटक आचार्य >> चर्को गर्मीले विद्यार्थी बेहोस, सल्यानमा विद्यालय बन्द >> ‘हरेक ५० जना बालबालिकामा एकजनालाई अटिजम’ >> ताप्लेजुङमा पहिरोले घर बगाउंदा चारजनाको मृत्यु >> एमाले गुल्मीको अध्यक्षमा बालसिंह काउछा निर्वाचित >> वेस्ट इन्डिज पुग्यो नेपाली टोली : भोलि दक्षिण अफ्रिकासँग खेल्दै >> टी-२० विश्वकप :आज अफगानिस्तान र पीएनजी तथा अमेरिका र आयरल्याण्डबिच खेल हुँदै >> लुम्बिनी प्रदेशमा आज पनि पानी नपर्नेः यस्तो छ अन्य ठाउँमा मौसम पूर्वानुमान >> नेपालको शिक्षा नीतिमै अलमल : नैतिकता र संस्कारको खडेरी >> निर्माणाधीन नालामा माटोको ढिस्कोले पुरिंदा तीन मजदुरको मृत्यु >> किसानलाई उपकरण वितरण >> १६ दिने निःशुल्क वारिष्ठा तालिम सुरु >> रक्तदातालाई प्रोत्साहनको खाँचो >> बैँकको खाताबाट बचत गायब सेवाग्राहीको बिचल्ली ! >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मानव विकास सूचकांकले गिज्याउँदै प्रदेश सरकार >> लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा असार १ गतेदेखि अनलाइन टिकेट सेवा 

रामकथा प्रवचन लुम्बिनी बाहिर गर्न प्रदर्शन, प्रवचन रोकिंदैन : एसपी रेग्मी

२३ माघ २०७९, सोमबार
२३ माघ २०७९, सोमबार

बुटवल,२३ माघ ।    भारतीय हिन्दु धर्मगुरु मोरारी बापु द्वारा माघ २४ देखि हुने राम कथा प्रवचन कार्यक्रम बुद्ध जन्मस्थल लुम्बिनी पसिर बाहिर गर्न विभिन्न ६ वटा बौद्ध धर्मावलम्बी संघसंस्थाले माग गरेका छन् । लुम्बिनी गुरुयोजना क्षेत्र भित्र गैर बौद्ध धार्मिक कार्यक्रम गर्न नहुने माग गर्दै बौद्वमार्गी संयुक्त संघर्ष समितिले सोमबार दिनभर लुम्बिनीको पर्साचोकमा शान्तिपूर्ण विरोध प्रदर्शन गरेको थियो । उक्त प्रदर्शनको विरोधमा केही स्थानीय सडकमा उत्रेपछि दिनभरजसो लुम्बिनीमा तनाव भएको छ । प्रशासनले ठूलो संख्यामा प्रहरी परिचालन गरेर अप्रिय घटना हुन दिएन ।

लुम्बिनीमा राम कथा प्रवचन कार्यक्रम हुनु ठिक हो र हुनुहुदैन भन्ने दुई पक्षबीच बिवाद भएपछि तनाव उत्पन्न भएको हो । बौद्वमार्गी संयुक्त संघर्ष समितिले गरेको कोणसभामा दलबहादुर विरकट्टामगर रामचन्द्र थारु,रामचन्द्र कोइरी,झमबहादुर गुरुङ,शंकर गाहा,गंगा राना लगायतले बोल्दै आफूहरुले हिन्दु धर्म र मोरारे बापुको विरोध नगरेको तर बौद्ध मार्गीको आस्थाको केन्द्रमा गैर वौद्ध कार्यक्रम गर्नु उचित नभएकाले अन्यत्र गर्न माग मात्र गरेको बताए ।

उनीहरुले आफूहरुको माग र शान्तिपूर्ण प्रदर्शनलाई गलत व्याख्या गरिएको भन्दै आपत्ति जनाए । उनीहरुले वौद्धमार्गीहरु सधैं सामाजिक सद्भाव र धार्मिक सहिष्णुताको पक्षमा रहेको स्पष्ट पारे ।

लुम्बिनी विकास कोषले धार्मिक र सामुदायिक सद्भाव कायम गर्न सबैलाई अपिल गरेको छ । लुम्बिनीस्थित अन्तर्राष्ट्रिय सम्मेलन तथा ध्यान केन्द्रमा प्रवचन हुने कार्यक्रमका लागि हल प्रयोग गर्न अनुमति दिइएको विषयलाई लिएर सरोकारवाला संघसंस्थाले चासो, चिन्ता र प्रश्नहरू उठाएर विज्ञप्ति, ध्यानाकर्षण र विरोध जनाएपछि कोषले सद्भाव कायम राख्न अपिल गरेको हो ।
रूपन्देहीका प्रहरी प्रमुख एसपी रवीन्द्र रेग्मीले लुम्बिनीमा व्यापक रूपमा प्रहरी परिचालन गरिएको र भोलिदेखि शुरु हुने कथावाचन नरोकिने स्पष्ट पारे । कथावाचनका लागि मोरारे बापु रुपन्देही आइसकेका छन् । उनलाई पुर्व गृहमन्त्री बालकृष्ण खांण लगायतले विमानस्थलमा स्वागत गरेका छन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?