ट्रेंडिंग:

>> तुलसीपुरमा आधुनिक बधशाला निर्माणकालागि छलफल >> अर्थतन्त्र ओरालो लाग्दै : अर्थमन्त्री भन्छन्– सुधारोन्मुख छ, ढुक्क भएर लगानी गर्नुस् >> अर्थमन्त्रीले गरे महेशपुर भन्सारको निरीक्षण, राजश्व संकलन वृद्धि गर्न निर्देशन >> गणपतिको सातौ शाखा योगीकुटीमा >> शिव, गणेश एवं नन्दीको प्राण प्रतिष्ठा >> सिगलतर्फ अन्तिम आठको टुगो >> त्रिकोणात्मक सिरिजमा नेपालको दोस्रो हार, नेदरल्यान्ड्ससँग २ रनले पराजित >> ‘जग्गा हडप्ने खेलले बुटवलको रानीगन्ज ललिता निवास र बालुवाटर जस्तै,छानवीन होस्’ >> पर्यटन व्यवसाय फस्टाउन सरकारी पक्षले तत्काल गर्नुपर्ने २५ काम >> नेदरल्यान्ड्सले नेपाललाई दियो १८५ रनको लक्ष्य >> १० प्रदेश इन्चार्ज तोक्ने माओवादी केन्द्रको निर्णयप्रति जनार्दन शर्माको असहमति >> दाङमा टिप्परको ठक्करबाट एकजनाको मृत्यु >> माओवादीले राष्ट्रिय सभा अध्यक्षमा दाबी नछाड्ने >> युनिग्लोब कलेज : व्यवस्थापन शिक्षामा उत्कृष्ट गन्तव्य >> इलाम २ र बझाङ–१ क मा हुने उपचुनावको मतदाता अद्यावधिक हुंदै >> क्यानडामा दुघर्टनामा मृत्यु भएका दुई युवाहरुको शव नेपाल पठाइदै >> टी–२० त्रिदेशीय क्रिकेट शृङ्खला : आज नेपाल नेदरल्यान्ड्ससँग खेल्दै >> लगानी सम्मेलनमा किन ढिलाई ? >> एमाले सल्यानमा अहिले के पाकिरहेको छ ? >> बौद्ध शिक्षाभित्रको कल्याणकारी अर्थशास्त्र >> कपिलवस्तु साझेदारी वनमा चुनावी रौनक >> देवदहमा अमानवीय क्रियाकलापप्रति पेशागत महासंघको विरोध >> जलविद्युतको शिरै अँध्यारो >> लुम्बिनी अस्पतालमा प्रदेश सरकारको झेल ! >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् :आजको राशीफल >> दाङ क्रिकेट लिगः तुलसीपुर रोयल्स र घोराही टाईगर्स विजयी >> साई ग्लोबल कपः लीलाराम र प्यारामाउण्टको लगातार जित >> सुरक्षित महिनावारी अक्षयकोष स्थापना >> दाङमा दोस्रो अन्तराष्ट्रिय कुस्ती प्रतियोगिता रौनक >> लुम्बिनी अस्पताललाई पश्चिम क्षेत्रकै विशिष्टकृत अस्पताल बनाउँछौं : मन्त्री खनाल >> खेलकुद तथा सास्कृतिक क्षेत्रमा प्राथमिकता दिएको नगरप्रमुख पाण्डेको दाबी >> संसद्‍मा छिरेका ४९ जना ‘लघुवित्त पीडित’ विरुद्ध मुद्दा चलाइँदै >> लुम्बिनी प्रदेश फेसिंङ संघ गठन >> सिंहदरबार, बालुवाटार र बानेश्वरका पेटीमा हिँड्न निषेध >> नगरपालिकामा हुलहुज्जत गर्नेमाथि कानुनी उपचार खोजिने >> सातै प्रदेशमा माओवादी इन्चार्ज फेरिए >> नामिबियाविरुद्धको पहिलो खेलमा नेपाल २० रनले पराजित >> राष्ट्रिय एचआईभी एड्स महासंघमा खड्का निर्वाचित >> निर्णय कार्यान्वयन नगर्न अदालतको आदेश >> प्रभु बैंकका डेपुटी सीईओ सहित ९ जना पक्राउ >> टी–२० त्रिदेशीय क्रिकेट शृङ्खला: पहिलो खेलमा आज नेपाल र नामिबिया खेल्दै >> चार प्रदेशमा वर्षा र हिमपातको सम्भावना >> मगर एकता दिवसको सान्दर्भिकता >> आकाश देखिने कक्षाकोठा ! >> पेडा, खुवा र पनिर बनाउँदै विद्यार्थी >> सिद्धबाबा र गोरखनाथ मन्दिर बीचको सम्बन्ध >> ‘गाउँमै बस्छु—केही गर्छु’ >> कछुवा गतिमा प्रदेश सरकार ! >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> दुर्घटना न्यूनीकरणका लागि अव अनिवार्य यान्त्रिक परीक्षण
अर्थ
बेलहिया नाकाबाट आयात उच्च

भान्छामा पनि भारतकै भर

१९ माघ २०७९, बिहीबार
१९ माघ २०७९, बिहीबार

बुटवल, १९ माघ ।

हरेक वर्ष सरकारले नीति तथा कार्यक्रममा कृषिमा आत्मनिर्भर हुने प्रतिवद्धता गर्छ । सोही अनुसार बजेट विनियोजन पनि हुन्छ । त्यसमा पनि कृषिमन्त्री फेरिएसँगै आउने नयाँ मन्त्रीले कृषिमा आत्मनिर्भर हुने भाषण गर्ने प्रचलन नयाँ होइन । तर तथ्यांक हेर्दा भने डरलाग्दो छ । बेलहिया नाकाको मात्रै कुरा गर्ने हो भने पनि सामान्य कृषि उपजसमेत भारतसहित तेस्रो मुलुकबाट आयात हुँदा नेपाली भान्छा आयातकै भरमा चलेको छ । यसबाट मुलुकको परनिर्भरता झनै बढ्दै गएको छ । रुपन्देहीको बेलहिया नाकाबाट गत ६ महिनाको तथ्यांकलाई आधार मान्दा प्जादेखि लसुनसम्म र फलफूलदेखि तरकारीसम्मको ठूलो परिमाण भारतबाटै आयात भैरहेको छ ।

एकातिर आयात बढ्दै जाँदा परनिर्भरता झन् बढेको छ भने निर्यात व्यापार लगातार खस्किंदै गएको छ । मुलुकमा निर्यातयोग्य सामानको उत्पादन नहुँदा निकासी खुम्चिरहेको हो । चालु आर्थिक वर्षको पुस मसान्तसम्म बेलहिया नाका हुँदै एक खर्ब १७ अर्ब ४२ करोड रुपैयाँको ब्यापार भएको भैरहवा भन्सार कार्यालयको तथ्यांक छ ।

कुल ब्यापारमध्ये चार अर्ब ४९ करोड मूल्य बराबरको सामान नेपालबाट भारत तथा तेस्रो मुलुक निकासी भएको छ । जुन कुल ब्यापारको ३.८२ प्रतिशत हो । जबकी आर्थिक वर्षको ६ महिनामा भारत तथा अन्य मुलुकबाट बेलहिया नाका हुँदै आयात भने एक खर्ब १२ अर्ब ९३ करोड छ । जुन कुल ब्यापारको ९६.१८ प्रतिशत हो ।

सरकारले प्याज, लसुन र आलुमा पनि मुलुकलाई परनिर्भर बनाउँदै लगेको छ । भान्छामा उपभोग हुने झन्डै सम्पूर्ण कृषिजन्य पदार्थ आयात हुँदा कृषिप्रधान मुलुक भन्न पनि लाजै लागेर आउने कृषिविज्ञहरु बताउँछन् । निर्यातको तुलनामा आयातदर उच्च परिमाणमा बढेको छ ।

भन्सार कार्यालयको तथ्यांकअनुसार मुलुकमा आयात गरिएको वस्तुमध्ये एक खर्ब चार अर्ब ४४ करोड रुपैयाँ अर्थात् कुल ब्यापारको ९२.४८ प्रतिशत आयात भारतबाट मात्रै भएको छ । तेस्रो मुलुकबाट आठ अर्ब ४९ करोड भएको छ । जुन ७.५२ प्रतिशत हो । निर्यात भारतमा चार अर्ब ४४ करोड रुपैयाँ अर्थात् कुल निकासीको ९८.८९ प्रतिशत भएको छ । तेस्रो मुलुकमा भने पाँच करोड अर्थात् १.११ प्रतिशत मात्रै नेपालबाट सामान निर्यात भएको प्रमुख भन्सार अधिकृत मनिराम पौडेलले जानकारी दिए । यो अवधिमा सबैभन्दा बढी सेन्थेटिक यार्न एक अर्व ४७ करोड ९७ लाख १३ हजारको निर्यात भएको छ भने दोस्रोमा खजुरको प्रशोधित तेल ४९ करोड ७७ लाद ८१ हजारको निर्यात भएको छ ।

भन्सारका अनुसार सबैभन्दा धेरै तरकारी सुनौली÷बेलहिया नाकाबाट आयात हुने गर्छ । जसले नेपालीको भान्छा भारतकै भरमा चलिरहेको देखाउँछ । “बेलहियाबाट निर्यातको तुलनामा आयात कयौं गुणा बढी छ, यसले मुलुकलाई थप परनिर्भरतातर्फ धकेलिरहेको देखिन्छ”, प्रमुख भन्सार अधिकृत पौडेलले भने, “निकासीयोग्य बस्तु उत्पादनमा बृद्धि गरी आयात प्रतिस्थापनमा ध्यान दिन जरुरी देखिन्छ ।” अर्थशास्त्रीहरुले पनि सरकारले आयात प्रतिस्थापनमा ध्यान नदिने हो भने मुलुक केही वर्षमै शतप्रतिशत परनिर्भर हुने चिन्ता व्यक्त गर्छन् ।

रुपन्देहीको बेलहिया (भैरहवा) नाका हुँदै जीप, कार, भ्यान, मोटरसाइकल, पिकअप तथा डेलिभरी भ्यान, एमएस विलेट, हाइस्पिड डिजेल, ट्रक तथा मिनी ट्रक, मोबाइल, अटोरिक्सा, टेम्पो, ग्लेज टाइल, पत्थर कोइला, डिजेल–पेट्रोल लगायतका बस्तुहरु अत्यधिक आयात हुने गर्छन् । यस्तै, दैनिक उपभोग्य सामान, सानादेखि ठूला उद्योगसम्मका कच्चा पदार्थहरु आयात भइरहेको छ । फलफूलदेखि तरकारीसम्म भारतको भर पर्नुपर्दा आयात आकासिंँदै गइरहेको छ भने मुलुकको ठूलो रकम बाहिरिरहेको छ ।

भैरहवा नाका हुँदै सेन्थेटिक यार्न, खजुरको प्रशोधित तेल, पिना, खोटो रोजिन, चोकर, भुस, चाउचाउ, नुडल्स, पास्ता, काँच र डण्डी ट्युवहरु, अदुवा, सुठो, वनस्पति उत्पादनहरु, जडिबुटी लगायतका सामान भारतलगायत तेस्रो मुलुक निर्यात हुने गरेको छ । यी सामान पनि आयातको तुलनामा निकै कम निकासी भइरहेको छ ।

व्यापार घाटा कम गर्नका लागि खाद्यान्न आयातमा कडाई गर्नुपर्ने सिद्धार्थ उद्योग बाणिज्य संघका अध्यक्ष कुल प्रसाद न्यौपाने बताउँछन् । “निर्यातमुखी उत्पादनमा जोड दिएमात्रै आयात कम गर्न सकिन्छ र व्यापार घाटा कम हुन्छ”–उनले भने ।

विगत केही वर्षको तथ्याँकलाई हेर्दा नेपालबाट निर्यात भई रहेका प्रमुख वस्तुहरुमा पोलिष्टर तथा अन्य धागो, फलाम तथा स्टील र तिनका उत्पादनहरु, ऊनी गलैचा, तयारी पोशाक, जुट तथा जुटका उत्पादन, जुस, चिया, टेक्सटाइल, अलैंची, पश्मिना सल, फेल्ट, जडिवुटी, मुसुरोको दाल र जुत्ता रहेका छन् ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?