ट्रेंडिंग:

>> तुलसीपुरमा आधुनिक बधशाला निर्माणकालागि छलफल >> अर्थतन्त्र ओरालो लाग्दै : अर्थमन्त्री भन्छन्– सुधारोन्मुख छ, ढुक्क भएर लगानी गर्नुस् >> अर्थमन्त्रीले गरे महेशपुर भन्सारको निरीक्षण, राजश्व संकलन वृद्धि गर्न निर्देशन >> गणपतिको सातौ शाखा योगीकुटीमा >> शिव, गणेश एवं नन्दीको प्राण प्रतिष्ठा >> सिगलतर्फ अन्तिम आठको टुगो >> त्रिकोणात्मक सिरिजमा नेपालको दोस्रो हार, नेदरल्यान्ड्ससँग २ रनले पराजित >> ‘जग्गा हडप्ने खेलले बुटवलको रानीगन्ज ललिता निवास र बालुवाटर जस्तै,छानवीन होस्’ >> पर्यटन व्यवसाय फस्टाउन सरकारी पक्षले तत्काल गर्नुपर्ने २५ काम >> नेदरल्यान्ड्सले नेपाललाई दियो १८५ रनको लक्ष्य >> १० प्रदेश इन्चार्ज तोक्ने माओवादी केन्द्रको निर्णयप्रति जनार्दन शर्माको असहमति >> दाङमा टिप्परको ठक्करबाट एकजनाको मृत्यु >> माओवादीले राष्ट्रिय सभा अध्यक्षमा दाबी नछाड्ने >> युनिग्लोब कलेज : व्यवस्थापन शिक्षामा उत्कृष्ट गन्तव्य >> इलाम २ र बझाङ–१ क मा हुने उपचुनावको मतदाता अद्यावधिक हुंदै >> क्यानडामा दुघर्टनामा मृत्यु भएका दुई युवाहरुको शव नेपाल पठाइदै >> टी–२० त्रिदेशीय क्रिकेट शृङ्खला : आज नेपाल नेदरल्यान्ड्ससँग खेल्दै >> लगानी सम्मेलनमा किन ढिलाई ? >> एमाले सल्यानमा अहिले के पाकिरहेको छ ? >> बौद्ध शिक्षाभित्रको कल्याणकारी अर्थशास्त्र >> कपिलवस्तु साझेदारी वनमा चुनावी रौनक >> देवदहमा अमानवीय क्रियाकलापप्रति पेशागत महासंघको विरोध >> जलविद्युतको शिरै अँध्यारो >> लुम्बिनी अस्पतालमा प्रदेश सरकारको झेल ! >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् :आजको राशीफल >> दाङ क्रिकेट लिगः तुलसीपुर रोयल्स र घोराही टाईगर्स विजयी >> साई ग्लोबल कपः लीलाराम र प्यारामाउण्टको लगातार जित >> सुरक्षित महिनावारी अक्षयकोष स्थापना >> दाङमा दोस्रो अन्तराष्ट्रिय कुस्ती प्रतियोगिता रौनक >> लुम्बिनी अस्पताललाई पश्चिम क्षेत्रकै विशिष्टकृत अस्पताल बनाउँछौं : मन्त्री खनाल >> खेलकुद तथा सास्कृतिक क्षेत्रमा प्राथमिकता दिएको नगरप्रमुख पाण्डेको दाबी >> संसद्‍मा छिरेका ४९ जना ‘लघुवित्त पीडित’ विरुद्ध मुद्दा चलाइँदै >> लुम्बिनी प्रदेश फेसिंङ संघ गठन >> सिंहदरबार, बालुवाटार र बानेश्वरका पेटीमा हिँड्न निषेध >> नगरपालिकामा हुलहुज्जत गर्नेमाथि कानुनी उपचार खोजिने >> सातै प्रदेशमा माओवादी इन्चार्ज फेरिए >> नामिबियाविरुद्धको पहिलो खेलमा नेपाल २० रनले पराजित >> राष्ट्रिय एचआईभी एड्स महासंघमा खड्का निर्वाचित >> निर्णय कार्यान्वयन नगर्न अदालतको आदेश >> प्रभु बैंकका डेपुटी सीईओ सहित ९ जना पक्राउ >> टी–२० त्रिदेशीय क्रिकेट शृङ्खला: पहिलो खेलमा आज नेपाल र नामिबिया खेल्दै >> चार प्रदेशमा वर्षा र हिमपातको सम्भावना >> मगर एकता दिवसको सान्दर्भिकता >> आकाश देखिने कक्षाकोठा ! >> पेडा, खुवा र पनिर बनाउँदै विद्यार्थी >> सिद्धबाबा र गोरखनाथ मन्दिर बीचको सम्बन्ध >> ‘गाउँमै बस्छु—केही गर्छु’ >> कछुवा गतिमा प्रदेश सरकार ! >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> दुर्घटना न्यूनीकरणका लागि अव अनिवार्य यान्त्रिक परीक्षण
कृषि

बाख्रा पालक किसान भन्छन्–‘पहुँचको भरमा अनुदान नदियोस्’

४ माघ २०७९, बुधबार
४ माघ २०७९, बुधबार

दाङ, ४ माघ ।

नेपाल व्यावसायिक बाख्रापालक महासंघ नगर कमिटी घोराहीको आयोजना दोस्रो बाख्रा पालन दिवस दाङको घोराहीमा मनाइएको छ । घोराही उपमहानगरपालिका पशु सेवा शाखाको सहयोगमा कार्यक्रम भएको हो ।

सृजनशिल पशुपन्छी कृषि सहकारी संस्था लिमिटेडका सल्लाहकार प्रशान्त बुढाथोकीले बाख्रापालन ब्यवसायीलाई भेटेनरी र स्थानीय सरकारबाट आयको सुविधाको बारेमा जानकारी नहुने गरेको बताए । किसानले पाउने सूचनाको बारेमा जानकारी हुँदैन । सो कुराको सुनुवाइ हुनु अवश्यक रहेको उनले बताए ।

घोराही उपमहानगरपालिका उपमेयर हुमा डिसीले दाङमा कृषिको लागि उपयुक्त वातावरण छ । कुखुरा, दुध, तरकारीमा आत्म निर्भर भैसकेको उनले बताइन् । किसानले उत्पादन गरेको कृषि सामाग्रीको बजारमा समस्या छैन । घोराहीको पशु शाखाले प्राविधिक सहयोग गरेको उनले बताइन् । प्राबिधिक लगायतका कुरालाई अनुगमन गरेर कृषि शाखाले गर्ने किसानलाई सहयोग गरेको बताइन् ।

भेटेरनरी अस्पताल तथा विज्ञ केन्द्र दाङका प्रमुख सुदाम भट्टले पशपालक किसानहरु सबैको फरक फरक समस्या हुन्छ । बाख्रा पालन महासङ्घ पनि छुट्टै पहिचान बोकेको सस्था भएको बताए । संघीय सरकारले ८० प्रतिशत बिमाको काम गरेको छ । किसानको माग र प्रतिफलमा आधारित सुबिधा दिने गरेको उनले बताए । खोप, खोर सुधार जस्ता कुरामा सरकारले काम गरेको छ । व्यावसायमा कसरी नाफा गर्नेतिर सोच बनाएर किसानले काम गर्नु पर्ने उनले बताए ।
नेपाल व्यावसायिक बाख्रा पालन संघका केन्द्रीय सदस्य पवित्रा घर्ती किसानको आवाज बुलन्द गर्नका लागि व्यावसायिक बाख्रा पालन संघ गठ्न गरिएको बताइन् । किसानको लागि छुट्टाएको बजेट वास्तबिक किसानको हातमा नपुगेको आरोप लगाइन् ।

घोराही उपमहानगरपालिका अर्थ विकास समितिका संयोजक खोपीराम चौधरीले बाख्रापालन किसानले डाले घाँस मात्रै खुवाएर आम्दानी हुन नसक्ने बताए । पशुपालक किसानहरुलाइ अनुदान दिने गरेको छ, त्यसको प्रतिफल कति भयो त्यसको अनुगमन हुनुपर्ने उनले बताए ।

घोराही उपमहानगरपालिका पशु शाखाका प्रमुख खिमबाहादुर बस्नेतले किसानहरु आफ्ना समस्या लियर आउनुपर्छ । किसानको समस्या समाधान गर्नका लागि किसान सम्बन्धि निकायमा जानुपर्ने बताए । घोराहीको पशुसेवा शाखा सधैं किसानलाई सहयोग गर्न तयार रहेको उनले बताए । नेपाल बाख्रा पालक संघका नगर अध्यक्ष शरद केसीको अध्यक्षतामा कार्यक्रम भएको थियो । दाङमा गत वर्ष देखि व्यावसायिक रुपमा बाख्रा पालन गरेका किसानहरुले साझा संस्था निर्माण गरेर काम गर्ने गरेका छन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?