ट्रेंडिंग:

>> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ह्वील चियर वितरण >> राप्ती नदीमा माछा मार्ने क्रममा बगेर एक युवा वेपत्ता >> दाङमा मुटुका बिरामीको छैन तथ्याङ्क >> बुटवल उद्योग बाणिज्य संघको नेतृत्वका लागि अर्यालको प्यानल घोषणा >> बुटवलको समृद्धिको लागि औधोगिक क्षेत्र विकासको फड्को मार्ने थलो >> तिलोत्तमा–१३ को जनता माविमा निःशुल्क औद्योगिक प्रशिक्षण तालिम हुने >> एमाले कर्णाली अधिवेशनको निर्वाचन कार्यक्रम सार्वजनिक >> अभिनेता अनमोल केसी पक्राउ >> सल्यानमा जीप दुर्घटना, १५ जना घाइते >> बजार अनुगमनमा तीव्रता (फोटो फिचर) >> आयोग प्रभावकारी भए मात्र संसद र सरकार प्रभावकारी >> डाक्टर कुट्नेलाई कारवाही गर्न निर्देशन >> राजेश स्मृतिको विजयी शुरुवात >> मृगौला रोगीलाई ११ हजार रुपैया आर्थिक सहयोग >> एमाले बागमतीको मतदान फेरि एक बजे सर्‍यो >>  राष्ट्रिय फुटबल टोलीका विमल अस्ट्रेलिया पलायन >> एमाले बागमती अध्यक्ष चुन्न आज मतदान >> रविको चेतावनी : २०८४ को चुनावमा पुराना दल वा रास्वपा मध्ये एउटाको राजनीति सकिन्छ >> प्रधानमन्त्री प्रचण्ड पाण्डा प्रजनन केन्द्र हेर्न छेन्दुमा,भोलि नेपाल फर्कने >> आज विश्व मुटु दिवस, विभिन्न जनचेतनामूलक कार्यक्रमहरू गरी मनाइँदै >> एमाले कोशी प्रदेश अधिवेशन आजबाट सुरु हुँदै >> पुसभित्र सबै जिल्लाका अधिवेशन गर्ने एमाले लुम्बिनी प्रदेशको निर्णय >> इजरायलमा कामदार पठाउने सरकारको तयारी >> ‘मुटु जोगाउनै मूख्य चुनौति’ >> विद्यालयमा अनिवार्य सूचना अधिकारी >> सियारीमा अति विपन्न १४ परिवारलाई आवास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कृषक फकाउँदै स्थानीय सरकार >> संस्कृत भाषा अथाह सागर हो, अवमूल्यन नगरौं >> क्रिकेट खेलको पुर्वाधारमा जोड दिन आग्रह >> फरार प्रतिवादी पक्राउ >> दशौ राष्ट्रिय प्रतियोगिता लक्षित खेलाडी उत्पादनमा जोड >> घोराहीमा रेविज सप्ताह सम्पन्न >> मोटरसाइकलमा आगो लगाएको अभियोगमा महिला पक्राउ >> पाल्पाका चिकित्सकहरु पनि आन्दोलनमा >> राष्ट्रपतिद्वारा पैदल हिंडेरै इन्द्रजात्रा अवलोकन >> विजय सभाको झल्को दिने गरी श्रेष्ठ प्यानलको घोषणा सभा >> राष्ट्रिय यातायात उद्यमशील मजदुर भलाई कोषमा पुनः भुषाल >> तीन व्यवसायीको ६० करोड लगानीमा तिलोत्तमामा सिद्धार्थ भूमि ग्रुप >> वर्षौंदेखि जङ्गलमा बास, भएन व्यवस्थापनको पहल >> आकस्मिकबाहेक सबै सेवा बन्द गरेर बाँकेका डाक्टरहरु आन्दोलनमा >> ‘मोहम्द डे’ को उत्सवमा सहभागी भएर मुख्यमन्त्री चौधरीले दिए शुभकामना >> कर्णाली एमाले अधिवेशन : प्यानल बनाएर चुनाव लड्ने तयारी >> भेरी करिडोर सिंचाई तथा नदी व्यवस्थापन कार्यालय स्थापना >> भदौ ६ को सहमति अनुसार सुन तस्करी अनुसन्धान आयोग बनाऊ : रास्वपा >> देवघाटमा नुहाउन गएका दुई युवक वेपत्ता >> गुण्डा नाइके समेत ६७० बन्दीको कैद मिनाहाबारे सरकारसंग जवाफ मागिने >> एमाले बागमतिको मतदान समय स-यो >> आज इन्द्रजात्रा पर्व मनाइँदै
सम्पादकीय

मुलुकी ऐनको पाइला(सम्पादकीय)

३ भाद्र २०७५, आईतवार ०७:३३
३ भाद्र २०७५, आईतवार ०७:३३

भदौ पहिलो दिनदेखि लागू भएको नयाँ मुलुकी संहिता कार्यान्वयनमा आएको छ । ७७ ओटै जिल्लामा जिल्ला अदालतले मुलुकी संहिता शुभारम्भ गरेका छन् । नयाँ मुुलुकीसंहिता कार्यान्वयनका लागि ७७ जिल्ला अदालतले जनचेतनामूलक, प्रचारमूलक, सन्देश र सूचनामूलक कार्यक्रम गरी मुलुकी संहिता शुभारम्भ भएको घोषणा गरे । कानुन व्यवसायी, प्रहरी र सरकारी वकिलको कार्यालयहरूसँग जिल्ला अदालतले समन्वय गरी मुलुकी संहिता कार्यान्वयन भएको घोषणा गरेका हुन् । यो ऐन कार्यान्वयनका क्रममा आएका बाधा अड्काउ फुकाउन सकिने भएकाले अब सबैले आ–आफ्नो स्थानबाट ऐन कार्यान्वयनमा सहयोग गर्नुपर्ने कानुनविद्ले धारणा राखेका छन् । उनीहरूले मुलुकी ऐनका बारेमा कतिपयको असन्तुष्टि भए कानुन कार्यान्वयनका क्रममा संशोधन गरेर भए पनि ऐन कार्यान्वयन गर्नुपर्नेमा जोड दिएका छन् । ऐनमा कतिपय गुनासा उठेका छन् । तर पनि कानुन कार्यान्वयन गर्नुपर्ने राय उनीहरूको छ ।
कानुन सबैका लागि आवश्यक हुन्छ । कानुनले नै मानिसलाई ठीक ठाउँमा उभ्याउने गर्छ । तर, कानुन ठूलालाई चैन र सानालाई ऐन बन्नुहुँदैन । यसो भयो भने त्यो कानुन नभएर ठूलाबडाको बोली बन्न पुग्छ । अहिलेसम्म नेपालको अवस्था हेर्दा कानुन बडाको बोली बन्दै आएको छ । अपवादबाहेक ठूलाबडालाई कानुन निकै कम आकर्षित हुँदै आएका तमाम तथ्यहरू छन् । मुलुकी ऐनलाई त्यस्तो बनाइनु हुँदैन । पैसाले चोखिने एकखालको परम्पराजस्तो बनेको छ । त्यसो त पौराणिक कालदेखि नै मानिसका जात, धर्म किनबेच भएका तमाम उदाहरण छन् । अहिले पनि कतिपय ठाउँमा जरिमाना तिराएर जात खसेका मानिसलाई चोख्याउने गरिएका घटना छन् । ती अबैज्ञानिक र परम्परावादी चलनहरू हुन् । सामन्ती संस्कारहरू हुन् । लिखित कानुन बनाएपछि को राष्ट्रपति, को प्रधानमन्त्री, को पहुँचवाला, को सर्बसाधारण सबैलाई कानुन एकैप्रकारले आकर्षित हुनुपर्छ । यसमा तलमाथि गरियो भने त्यसप्रकारको विभेदले मानिसलाई त खाइदिन्छ नै, त्यसले कानुनलाई पनि खाइदिन्छ । यो कुरा कानुनका अक्षरहरूमा खेल्नेले बुझ्नु आवश्यक हुन्छ ।
जेहोस्, मुलुकी ऐनको नामबाट अबदेखि कानुन आएको छ । यो कानुनलाई तत्कालै सर्बसाधारण नागरिकले बुझ्न नसक्ने अवस्था पनि होला । त्यसैले यसको प्रचारप्रसार गरिनु आवश्यक छ । आम जनतालाई कानुन बुझ्नु र बुझाउनु आवश्यक पर्छ । नेपालमा लगभग लामो समयसम्म पञ्चायतकालीन कानुन आकर्षित भएको थियो । जसलाई मानिसले काइते कानुन भनेर पनि चिन्थे । नयाँ मुलुकी ऐन नआएको अवस्थासम्म त्यहि काइते कानुन लागू भइरहेको थियो । जसले न्याय दिनुको साटो मानिसलाई यातनामात्र दिइरहेको थियो । अदालतमा न्याय खोज्न गएका मानिसले लामो समय बिताउनु पथ्र्यो । युवा अवस्थामा न्याय माग्न अदालत पसेका मानिसहरू सेतै कपाल हुँदासम्म पनि न्याय नपाएका तमाम उदाहरण छन् । नयाँ दिने मानिसले लामो समय लिएर मानिसको समय बर्बाद पार्दा कुन कानुन आकर्षित हुने ? त्यसको पनि मुलुकी ऐनमा ब्यवस्था हुनुपर्छ । बाँझिएका, अपुग भएका कुराहरूलाई संशोधन र समाबेस गरेर लैजानु पर्छ । यसतर्फ न्याय कानुन ब्यबसायीले छलफल, विचार मन्थन गर्दै जानुपर्छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?