ट्रेंडिंग:

>> गोमाको ‘घरको अचार’ >> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी >> मसिना युवा क्लबद्वारा तीन दिवसीय भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कन्चनमा प्रस्तावना तथा प्रतिवेदन लेखन सम्बन्धी तालिम सुरु >> टिसिएल लगातार दुई वर्ष ग्लोबल टप २ टिभी ब्रान्डको स्थानमा >> सिटिजन्स बैंकले ९.९९ प्रतिशत ब्याजदरमै घर कर्जा दिने >> दैलेखमा अन्तरपालिकास्तरीय खेलकुद प्रतियोगिता >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्रीको दोहोरो चरित्रः शिखर सम्मेलनमा ७ करोड खर्चिदा बालमैत्रीको बजेटमा बेवास्ता >> प्रदिप र अभिलाषा उपाधि रक्षाको दाउमा >> कर्णालीको पानी लम्की ल्याइँदै, मुख्यमन्त्री शाहद्वारा आयोजनाको शिलान्यास >> गाउँबस्ती सफा राख्न अन्तक्र्रिया >> लुम्बिनी प्रदेश सभाको बैठक ६ मिनेटमै सकियो >> स्वास्थ्य बीमा कार्यक्रम प्रभावकारी बनाउन सांसद घिमिरेको माग >> नामिबियाविरुद्ध नेपालको रोमाञ्चक जित >> सहमती कार्यान्वयनको माग राख्दै बर्दघाटमा धर्ना >> फोहोर जलाउने क्रममा घरमा आगलागी, दुई लाख ३० हजारको क्षति >> रुपन्देही र इलामका होटेल व्यवसायीको माग : पर्यटनलाई सरकारले मुख्य एजेण्डा बनाओस् >> देवदह नगरपालिकामा उपभोक्ता समितिको परिचालन र व्यवस्थापन >> रुन्न बरिलै भन्दै आइन् सुजाता >> दुई बर्ष भित्र घोराही लैंगिक हिंसा नियन्त्रित नगर घोषणा गर्ने तयारी >> टी- २० सिरिज: नेपालले आज नामिबियाको सामना गर्दै, जित्नैपर्ने दबाबमा नेपाल >> उद्घाटन खेलमा लुम्बिनी टिम गण्डकीसंग खेल्दै >> सरकारद्वार स्वर्गद्वारी गुठीपीडित किसानसंग वार्ता समिति गठन >> हिउँदयाम सकियो, आजदेखि प्रिमनसुन सुरु >> लुम्बिनीको हिउँदे अधिवेशन आजदेखि, शनिबार प्रधानमन्त्रीले सम्बोधन गर्ने >> ठेकेदार लापरबाहीले नागरिकलाई सास्ती >> लुम्बिनी स्वच्छतामा बढ्दो लापरवाही >> दादुरा रुबेला खोपः बालबालिकाको जोगाउँछ जीवन >> आठ वर्षमा बन्यो प्रदेशको लैंगिक नीति, छिट्टै कार्यान्वयनको आशा >> प्रिन्टेड पेपर ‘क्यान्सरको घर’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> नेपालगन्जमा होटल पौवाको ५ तारे होटलको शिलान्यास >> नेपाल स्काउटको बुटवल आयुक्तमा खरेल >> मुख्यमन्त्रीलाई सभामुख घर्तीका १० गम्भीर प्रश्न >> किन हुँदैछ कर्णालीलाई डिजिटल बनाउने बहस् ? >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा टोकन प्रणाली शुरु >>   प्रदिप, प्रनव, रितिक र निशान्त छैटौ बुटवल खुला राष्ट्रिय लनटेनिसको अन्तिम चारमा >> फुलबारीमा कुडुले घर >> अखिल नेपाल महिला संघको कर्णाली अध्यक्षमा रेग्मी >> कृषिमन्त्रीको राजीनामा माग्दै दूध किसान सडकमा (भिडियोसहित) >> रुपन्देहीको व्यवसाय चलायमान बनाउन सुझाव संकलन >> विश्व किर्तीमानधारी हरिबहादुरलाई सम्मानको ओइरो >> लुम्बिनीमा शिखर सम्मेलनः मुख्यमन्त्रीको स्वार्थमा शक्ति केन्द्रको चलखेल
सम्पादकीय

भुकम्प प्रभावितलाई चिसोबाट बचाउ

७ मंसिर २०८०, बिहीबार
७ मंसिर २०८०, बिहीबार

जाजरकोट भुकम्प प्रभावितहरू भुकम्प गएको करिब तीनसाता हुँदापनि त्रिपाल र टहरामै बस्न बाध्य भएका छन । सरकारको फितलो समन्वयका कारण १० जना भुकम्प पीडितको चिसोकै कारण ज्यान गएको छ । प्रभावितहरूले जाडोको बेलामा पनि टहरा र त्रिपालमै दिनरात बिताउनु परेको भन्दै सरकारप्रति तीब्र असन्तुष्टी जनाएका छन । सरकारले एकद्वार प्रणालीमार्फत राहत संकलन र बितरणको काम गर्ने भनेपनि राहत वितरणमा राजनीति हावी भएको देखिएको छ । सरकारको ढिलासुस्ती र गैरजिम्मेवारीले भुकम्प पीडितहरूले सास्ती पाएका छन । अझैपनि अधिकांश भूकम्प प्रभावितहरू अझै टहरामै बस्न बाध्य छन् । जाडो मौसम शुरू भैसकेको छ । यो वर्ष अति प्रभावित क्षेत्रका भूकम्पपीडितहरू जाडोमा कठ्याग्रिनु पर्ने निश्चितजस्तै छ । सरकारबाट दिने भनिएको अनुदान रकम समयमै उपलब्ध हुन सकेको छैन । विभिन्न राजनैतिक दलका कार्यकर्ताहरूले भुकम्प प्रभावित क्षेत्रमा पुनर्निर्माणको काममा संलग्न हुने भनिएपनि प्रभावकारी काम हुन सकेको छैन । राजनीतिक दल तथा नेताहरूले भूकम्पपीडितहरूलाई सपना बाँड्दै छन् । तर भूकम्पपीडितको अवस्था भने जस्ताको त्यस्तै छ । यो जाडोमा पनि भूकम्पपीडितहरूले जाडोमै टहरामा कठ्याङ्ग्रिनुपर्ने निश्चित छ । नेपाली कांग्रेस र नेकपा एमालेले भुकम्प प्रभावित क्षेत्रमा आफ्ना नेता तथा कार्यकर्तालाई खटाएका छन । त्यहाँ अहिले पुनर्निर्माणको भन्दा पनि चिसोबाट बचाउन नागरिकलाई न्यानोका आवश्यकता छ । त्यसतर्फ सरकार र राजनैतिक दलहरूले बढी चिन्ता गर्नुपर्ने छ । अर्कोतर्फ विदेशबाट भुकम्प पीडितका लागि आएको सहायता सामाग्री बितरणमा समेत मनोमानी भएको र अनियमितता देखिएको छ । सरकारले समन्वय गर्ने भनेको छ तर समन्वयकारी भूमिका निर्वाह गर्न सकेको छैन । कतै भुकम्प पीडितका नाममा आएको सहयोग र सहायता सामाग्री दुरूपयोग हुने चिन्ता बढेको छ ।

भुकम्प प्रभावित क्षेत्रमा तत्काल गर्नुपर्ने काम भनेको स्थानीय जनतालाई चिसोबाट बचाउनु हो । त्यहाँ अहिलेपनि सयौं स्थानीय भुकम्प प्रभावित विरामी परेका छन । सुत्केरीले पोषण पाएका छैनन, उनीहरूको नाबालक बालबालिकाहरूका लागि औषधीको समेत ब्यवस्था छैन । चिसोले हुने दम, निमोनिया लगायतका रोगका कारण थला परेको अवस्था छ । त्यसतर्फ सरकारको ध्यान जानु जरुरी छ । विशेषज्ञ चिकित्सकको खाँचो देखिएको छ । अर्कोतर्फ सरकारले राहत सामाग्री उपलब्ध गराएपनि साँझ विहानको छाक टार्न र पकाउने सामाग्रीको अभाव भएको भन्दै पीडितहरूले गुनासो गरेका छन । त्यसतर्फ सरकारको ध्यान पुगेको छैन । तत्कालका लागि त्यहाँ अझैपनि राहतलाई प्रभावकारी बनाउनु जरुरी छ । त्यसपछि बल्ल पुनर्निर्माणको कामलाई गति दिनुपर्दछ । तसर्थ सरकारले भुकम्प पीडितहरूलाई त्रिपाल र टहरामा बसिरहेकाहरूलाई सुरक्षित बनाउनु जरुरी छ । अधिकांश घर भत्किएकोले तत्कालै सवै घर बनिसक्ने अवस्था नभएको अवस्थामा अन्तर्राष्ट्रिय मापदण्डका सामूहिक बासस्थानको व्यवस्था गर्नु जरुरी छ । त्यसतर्फ सरकारको ध्यान जाओस् । चिसो बढ्दै गएकोले भुकम्प पीडितहरूलाई चिसोबाट बचाउने र उपचार सेवा प्रभावकारी बनाउनेतर्फ कमी नहोस् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?