ट्रेंडिंग:

>> तुलसीपुरमा आधुनिक बधशाला निर्माणकालागि छलफल >> अर्थतन्त्र ओरालो लाग्दै : अर्थमन्त्री भन्छन्– सुधारोन्मुख छ, ढुक्क भएर लगानी गर्नुस् >> अर्थमन्त्रीले गरे महेशपुर भन्सारको निरीक्षण, राजश्व संकलन वृद्धि गर्न निर्देशन >> गणपतिको सातौ शाखा योगीकुटीमा >> शिव, गणेश एवं नन्दीको प्राण प्रतिष्ठा >> सिगलतर्फ अन्तिम आठको टुगो >> त्रिकोणात्मक सिरिजमा नेपालको दोस्रो हार, नेदरल्यान्ड्ससँग २ रनले पराजित >> ‘जग्गा हडप्ने खेलले बुटवलको रानीगन्ज ललिता निवास र बालुवाटर जस्तै,छानवीन होस्’ >> पर्यटन व्यवसाय फस्टाउन सरकारी पक्षले तत्काल गर्नुपर्ने २५ काम >> नेदरल्यान्ड्सले नेपाललाई दियो १८५ रनको लक्ष्य >> १० प्रदेश इन्चार्ज तोक्ने माओवादी केन्द्रको निर्णयप्रति जनार्दन शर्माको असहमति >> दाङमा टिप्परको ठक्करबाट एकजनाको मृत्यु >> माओवादीले राष्ट्रिय सभा अध्यक्षमा दाबी नछाड्ने >> युनिग्लोब कलेज : व्यवस्थापन शिक्षामा उत्कृष्ट गन्तव्य >> इलाम २ र बझाङ–१ क मा हुने उपचुनावको मतदाता अद्यावधिक हुंदै >> क्यानडामा दुघर्टनामा मृत्यु भएका दुई युवाहरुको शव नेपाल पठाइदै >> टी–२० त्रिदेशीय क्रिकेट शृङ्खला : आज नेपाल नेदरल्यान्ड्ससँग खेल्दै >> लगानी सम्मेलनमा किन ढिलाई ? >> एमाले सल्यानमा अहिले के पाकिरहेको छ ? >> बौद्ध शिक्षाभित्रको कल्याणकारी अर्थशास्त्र >> कपिलवस्तु साझेदारी वनमा चुनावी रौनक >> देवदहमा अमानवीय क्रियाकलापप्रति पेशागत महासंघको विरोध >> जलविद्युतको शिरै अँध्यारो >> लुम्बिनी अस्पतालमा प्रदेश सरकारको झेल ! >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् :आजको राशीफल >> दाङ क्रिकेट लिगः तुलसीपुर रोयल्स र घोराही टाईगर्स विजयी >> साई ग्लोबल कपः लीलाराम र प्यारामाउण्टको लगातार जित >> सुरक्षित महिनावारी अक्षयकोष स्थापना >> दाङमा दोस्रो अन्तराष्ट्रिय कुस्ती प्रतियोगिता रौनक >> लुम्बिनी अस्पताललाई पश्चिम क्षेत्रकै विशिष्टकृत अस्पताल बनाउँछौं : मन्त्री खनाल >> खेलकुद तथा सास्कृतिक क्षेत्रमा प्राथमिकता दिएको नगरप्रमुख पाण्डेको दाबी >> संसद्‍मा छिरेका ४९ जना ‘लघुवित्त पीडित’ विरुद्ध मुद्दा चलाइँदै >> लुम्बिनी प्रदेश फेसिंङ संघ गठन >> सिंहदरबार, बालुवाटार र बानेश्वरका पेटीमा हिँड्न निषेध >> नगरपालिकामा हुलहुज्जत गर्नेमाथि कानुनी उपचार खोजिने >> सातै प्रदेशमा माओवादी इन्चार्ज फेरिए >> नामिबियाविरुद्धको पहिलो खेलमा नेपाल २० रनले पराजित >> राष्ट्रिय एचआईभी एड्स महासंघमा खड्का निर्वाचित >> निर्णय कार्यान्वयन नगर्न अदालतको आदेश >> प्रभु बैंकका डेपुटी सीईओ सहित ९ जना पक्राउ >> टी–२० त्रिदेशीय क्रिकेट शृङ्खला: पहिलो खेलमा आज नेपाल र नामिबिया खेल्दै >> चार प्रदेशमा वर्षा र हिमपातको सम्भावना >> मगर एकता दिवसको सान्दर्भिकता >> आकाश देखिने कक्षाकोठा ! >> पेडा, खुवा र पनिर बनाउँदै विद्यार्थी >> सिद्धबाबा र गोरखनाथ मन्दिर बीचको सम्बन्ध >> ‘गाउँमै बस्छु—केही गर्छु’ >> कछुवा गतिमा प्रदेश सरकार ! >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> दुर्घटना न्यूनीकरणका लागि अव अनिवार्य यान्त्रिक परीक्षण
अन्तर्वार्ता

लुम्बिनी प्राविधिक विश्वविद्यालयको आईटी कोर्ष सबैका लागि उपयोगी (अन्तर्वार्ता)

२६ भाद्र २०८०, मंगलवार
२६ भाद्र २०८०, मंगलवार

लुम्बिनी प्राविधिक विश्वविद्यालय स्थापना गरिएको करिव एक वर्ष पूरा भएको छ । बाकेको खजुरामा स्थापना भएको यो विश्वविद्यालयले स्थापनाको छोटो समयमै विभिन्न विधामा विद्यार्थी भर्ना खुलाएको छ । विश्वविद्यालयका उपकुलपति विनोद ढकाल दीर्घकालीन योजनाका साथ विश्वविद्यालय अघि बढेको बताउँछन् । नेपालगन्ज स्थित डिभिजन वन परिसर भित्र रहेको भवनमा सञ्चालित लुम्बिनी प्राविधिक विश्वविद्यालयको शैक्षिक कार्यक्रम, विश्वविद्यालयको भावी योजना लगायतका विषयमा केन्द्रित रहेर न्युज बुटवल टुडेले विश्वविद्यालयका उपकुलपति ढकालसँग गरेको कुारकानीको सारसंक्षेपः

विश्वविद्यालयले कस्ता शैक्षिक कार्यक्रमहरु अगाडि बढाएको छ ?

विश्वविद्यालयमा इन्जिनियरिङ्ग, कृषि, वन, सूचना प्रविधि तथा पर्यटन गरी पाँचवटा विधामा शैक्षिक कार्यक्रमहरु छन् । त्यसमध्ये विश्वविद्यालयले ‘बी टेक इन सीएस एन्ड एआई’ र ‘बी टेक इन आईटी’मा भर्ना खुला गरेको छ ।

यी विषयमा भर्ना हुन चाहने विद्यार्थीको मापदण्ड के हो ?

बी टेक इन सीएस एन्ड एआई विषयमा भर्ना हुन कक्षा ११÷१२ मा फिजिक्स, केमेस्ट्री र म्याथ विषय लिई न्यूनतम ‘सी’ ग्रेड अथवा सेकेन्ड डिभिजन ल्याएको हुनुपर्छ । त्यस्तै बी टेक इन आईटीमा भर्ना हुन भने कक्षा ११÷१२ मा जुनसुकै विषय लिए पनि न्यूनतम ‘डी’ ग्रेड प्राप्त गरेको हुनुपर्छ । इच्छुक विद्यार्थीले आगामी असोज ५ गतेसम्म नियमित र विलम्ब शुल्कमा असोज १२ सम्म फाराम भर्न सक्नेछन् । यी दुवै विषयको प्रवेश परीक्षा भने असोज १७ गते हुने छ । साथै असोज मसान्तसम्म ओरियन्टेसन कक्षा सञ्चालन गर्ने विश्वविद्यालयको योजना छ ।

यसको कोर्षबारे बताइदिनु न ?

बी टेक इन सीएस एन्ड एआई भनेको ब्याचर अफ टेक्नोलोजी इन कम्प्युटर साइन्स एन्ड आर्टिफिसियल इन्टेलिजेन्स हो । यो कोर्ष चार वर्षे (आठ सेमेस्टर) हो । यो कोर्षमा कम्प्युर विज्ञान र एआई दुवै क्षेत्रको विषयहरू समेटिएको छ । प्रविधि तथा एआईसँग सम्बन्धित उद्योगका लागि जनशक्ति उत्पादन गर्न कोर्षमा सैद्धान्तिक सँगै प्रयोगात्मक विषय राखिएको छ । यो कोर्ष नियमित शुल्कमा पढ्न एक लाख ३० हजार र पूर्ण शुल्कमा पढ्न पाँच लाख १८ हजार रुपैयाँ लाग्छ ।

बी टेक इन आईटी भनेको ब्याचलर अफ टेक्नोलोजी इन इन्फर्मेसन टेक्नोलोजी कोर्ष हो । जुन चार वर्षे (आठ सेमेस्टर) हो । यो कोर्ष अध्ययन गर्ने विद्यार्थीलाई आईटी प्रिन्सिपल, कम्प्युटर सिस्टम, प्रोग्रामिङ ल्याङ्ग्वेज, नेटवर्किङ, डेटाबेस र सफ्टवेयर डेभलपमेन्टका विषयहरूको ज्ञान दिइने छ । प्रयोगात्मक कक्षा र सैद्धान्तिक ज्ञानलाई मिसाएर आईटी क्षेत्रका लागि विभिन्न जनशक्ति तयार पार्नु कोर्षको उद्देश्य रहेको छ । यो कोर्ष नियमित शुल्कमा पढ्न एक लाख १५ हजार र पूर्ण शुल्कमा पढ्न चार लाख ६० हजार रुपैयाँ लाग्छ ।

यसका लागि कति विद्यार्थीलाई अध्यापन गराउने विश्वविद्यालयको योजना छ ?

यी दुवै कोर्षको कोटा ४८ रहेको छ । जसमा विश्वविद्यालयले ४ जनालाई पूर्ण छात्रवृत्ति र १२ जनालाई नियमित शुल्कमा अध्यापन गराउने तयारी गरेको छ । यो भनेको भर्ना हुन आएका १२.५ प्रतिशत विद्यार्थीलाई लुम्बिनी प्रदेश मुख्यमन्त्री छात्रवृत्ति र ८.३ प्रतिशतलाई मेरिटका आधारमा छात्रवृत्ति दिइने छ । साथै नेपाल इन्जिनियरिङ परिषदबाट कोर्षको अनुमति पाउन साथै आईटी इन्जिनियरिङको पनि भर्ना खुला गर्ने तयारीमा छौं ।

विश्वविद्यालयको पूर्वाधार निर्माणको काम त अगाडि बढेको छैन नि ?

विश्वविद्यालयको पूर्वाधार निर्माणको काम हुन नसके अहिले रहेको कार्यालयबाटै पढाउने योजना छ । विश्वविद्यालय खजुरामा प्रस्तावित गरिएकोले पूर्वाधार निर्माणको काम पनि अव छिटै नै अघि बढ्ने विश्वासमा छौं । अर्को वर्षको शैक्षिक सत्रबाट थप शैक्षिक कार्यक्रम संचालन गर्ने योजनामा छौं ।

शैक्षिक कार्यक्रम कहाँकहाँ सञ्चालन हुँदैछन् ?

खजुराको केन्द्रीय क्याम्पसमा इन्जिनियरिङ्ग र सूचना प्रविधि र निकट भविष्यमा दाङ्ग र रुपन्देहीमा कृषि, वन र पर्यटनसंग सम्बन्धित कार्यक्रम संचालन हुने छन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?