ट्रेंडिंग:

>> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ह्वील चियर वितरण >> राप्ती नदीमा माछा मार्ने क्रममा बगेर एक युवा वेपत्ता >> दाङमा मुटुका बिरामीको छैन तथ्याङ्क >> बुटवल उद्योग बाणिज्य संघको नेतृत्वका लागि अर्यालको प्यानल घोषणा >> बुटवलको समृद्धिको लागि औधोगिक क्षेत्र विकासको फड्को मार्ने थलो >> तिलोत्तमा–१३ को जनता माविमा निःशुल्क औद्योगिक प्रशिक्षण तालिम हुने >> एमाले कर्णाली अधिवेशनको निर्वाचन कार्यक्रम सार्वजनिक >> अभिनेता अनमोल केसी पक्राउ >> सल्यानमा जीप दुर्घटना, १५ जना घाइते >> बजार अनुगमनमा तीव्रता (फोटो फिचर) >> आयोग प्रभावकारी भए मात्र संसद र सरकार प्रभावकारी >> डाक्टर कुट्नेलाई कारवाही गर्न निर्देशन >> राजेश स्मृतिको विजयी शुरुवात >> मृगौला रोगीलाई ११ हजार रुपैया आर्थिक सहयोग >> एमाले बागमतीको मतदान फेरि एक बजे सर्‍यो >>  राष्ट्रिय फुटबल टोलीका विमल अस्ट्रेलिया पलायन >> एमाले बागमती अध्यक्ष चुन्न आज मतदान >> रविको चेतावनी : २०८४ को चुनावमा पुराना दल वा रास्वपा मध्ये एउटाको राजनीति सकिन्छ >> प्रधानमन्त्री प्रचण्ड पाण्डा प्रजनन केन्द्र हेर्न छेन्दुमा,भोलि नेपाल फर्कने >> आज विश्व मुटु दिवस, विभिन्न जनचेतनामूलक कार्यक्रमहरू गरी मनाइँदै >> एमाले कोशी प्रदेश अधिवेशन आजबाट सुरु हुँदै >> पुसभित्र सबै जिल्लाका अधिवेशन गर्ने एमाले लुम्बिनी प्रदेशको निर्णय >> इजरायलमा कामदार पठाउने सरकारको तयारी >> ‘मुटु जोगाउनै मूख्य चुनौति’ >> विद्यालयमा अनिवार्य सूचना अधिकारी >> सियारीमा अति विपन्न १४ परिवारलाई आवास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कृषक फकाउँदै स्थानीय सरकार >> संस्कृत भाषा अथाह सागर हो, अवमूल्यन नगरौं >> क्रिकेट खेलको पुर्वाधारमा जोड दिन आग्रह >> फरार प्रतिवादी पक्राउ >> दशौ राष्ट्रिय प्रतियोगिता लक्षित खेलाडी उत्पादनमा जोड >> घोराहीमा रेविज सप्ताह सम्पन्न >> मोटरसाइकलमा आगो लगाएको अभियोगमा महिला पक्राउ >> पाल्पाका चिकित्सकहरु पनि आन्दोलनमा >> राष्ट्रपतिद्वारा पैदल हिंडेरै इन्द्रजात्रा अवलोकन >> विजय सभाको झल्को दिने गरी श्रेष्ठ प्यानलको घोषणा सभा >> राष्ट्रिय यातायात उद्यमशील मजदुर भलाई कोषमा पुनः भुषाल >> तीन व्यवसायीको ६० करोड लगानीमा तिलोत्तमामा सिद्धार्थ भूमि ग्रुप >> वर्षौंदेखि जङ्गलमा बास, भएन व्यवस्थापनको पहल >> आकस्मिकबाहेक सबै सेवा बन्द गरेर बाँकेका डाक्टरहरु आन्दोलनमा >> ‘मोहम्द डे’ को उत्सवमा सहभागी भएर मुख्यमन्त्री चौधरीले दिए शुभकामना >> कर्णाली एमाले अधिवेशन : प्यानल बनाएर चुनाव लड्ने तयारी >> भेरी करिडोर सिंचाई तथा नदी व्यवस्थापन कार्यालय स्थापना >> भदौ ६ को सहमति अनुसार सुन तस्करी अनुसन्धान आयोग बनाऊ : रास्वपा >> देवघाटमा नुहाउन गएका दुई युवक वेपत्ता >> गुण्डा नाइके समेत ६७० बन्दीको कैद मिनाहाबारे सरकारसंग जवाफ मागिने >> एमाले बागमतिको मतदान समय स-यो >> आज इन्द्रजात्रा पर्व मनाइँदै
समाज

प्रजनन् स्वास्थ्यमा स्थानीय तहले प्राथमिकता दिनुपर्ने

१९ जेष्ठ २०८०, शुक्रबार १८:३५
१९ जेष्ठ २०८०, शुक्रबार १८:३५

दाङ, १९ जेठ ।

नेपाल परिवार नियोजन संघ दाङ शाखा र महिला पुनस्र्थापना केन्द्र (ओरेक) को आयोजनामा प्रजनन् स्वास्थ्य सम्बन्धी छलफल भएको छ । सो छलफलमा प्रजनन् स्वास्थ्यमा स्थानीय तहले प्राथमिकता दिनुपर्ने निश्कर्ष निकालिएको थियो ।

नेपाल परिवार नियोजन संघ दाङ शाखाका प्रबन्ध निर्देशक बसन्त खनालले कार्यक्रमबारे प्रकाश पार्दै समुदायस्तरमा अझै पनि महिलाले प्रजनन् स्वास्थ्य सम्बन्धी बिभिन्न समस्या लुकाएर राख्ने प्रवृत्ति कायम भएको हुँदा यसको समस्या समाधान हुन नसकेको बताए । परिवार नियोजन संघले समय समयमा स्वास्थ्य शिबिर राख्ने गरेको र सो शिविरमा आउने महिलाहरुमा बिभिन्न स्वास्थ्य समस्या देखापर्ने गरेको बताए । श्रीमान्संग रोग लुकाएका महिलालाई परामर्स मार्फत उपचारका सहभागि गराउने गरेको बताए । दाङका १० वटा स्थानीयतहहरुमा नेपाल सरकारले स्वास्थ्य सम्बन्धि बजेट पठाउने गरेपनि लक्षित वर्गका लागि स्वास्थ्य सम्बन्धी कार्यक्रम सञ्चालन हुन नसकेको बताए ।

कार्यक्रममा केही दिन पहिले शान्तिनगर गाउँपालिकाको १ र ७ नम्वर वडामा नेपाल परिवार नियोजन संघ र महिला पुनस्र्थापना केन्द्र (ओरेक) को सयूक्त आयोजनामा गरिएको स्वास्थ्य शिविरको प्रतिवेदन ओरेकका रुकुम संयोजक दिपा धितालले प्रस्तुत गरेकी थिइन् । पालिका भित्रका ३ सय ४१ जना महिलाले स्वास्थ्य सेवा लिएको मध्ये पाठेघरको मुखमा घाउ भएका ४९ जना, पाठेघरको मुख सुन्निएका ५७, पाठेघरको क्यान्सरको पोजेटिभ ४ जना, पाठेघर झरेको ७ जना र पाठेघरको मुखमा मासु पलाएको ५ जना भेटिएको उनले जानकारी दिइन् ।
महिलाहरुका १७ प्रकारका रोगको उपचार गरिएको र जटिल प्रकारका बिरामीलाई थप उपचारका लागि अन्यत्र रिफर समेत गरिएको थियो ।
कार्यक्रममा ओरेक नेपाल केन्द्रका कार्यक्रम सञ्चालक तथा व्यवस्थापक सुनिता मैनालीले महिलालाई मेरो शरिर मेरो अधिकार भन्ने विषय अझै बोल्न सक्ने वातावारण नभएको बताइन् । आफ्नो शरीरको रोगका बारेमा नजिकको साथी श्रीमानलाई समेत लुकाएर महिला पिडामा बाच्नु परेको बताइन् । ओरेकले महिलाको प्रजनन् स्वास्थ्यका विषयमा विगतदेखि काम गर्दै आएको उनले बताइन् ।

प्रेस काउन्सील नेपालका सदस्य शरद अधिकारी, पत्रकार महासंघ दाङका अध्यक्ष दुर्गालाल केसी, सल्लाहकार लक्ष्मी आचार्य लगायतले महिलासंग सम्बन्धित रोगमा फराकिलो सोच नआएको बताए । नागरिकहरुमा सोच, विचार परिवर्तन हुन नसक्दा यसको निराकरण हुन नसकेको बताए । दुरदराजका बस्तीहरुका महिलाहरु स्वास्थ्य उपचारबाट बन्चित हुन नपरोस् भनेर हरेक स्थानीय तहमा महिला स्वास्थ्यकर्मी सहितको सुविधा हुनुपर्ने बताए । ओरेकका कार्यसमिति सदस्य पद्मा चौधरीको अध्यक्षतामा भएको कार्यक्रमको सहजीकरण ओरेकका बिन्दु शर्माले गरेकी थिइन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?