Logo
२३ जेष्ठ २०८०, मंगलवार
कला वार्ता

लुकेको प्रतिभा फुकाउने मञ्च बनाएका छौं


राजिव खनाल
प्रबन्ध निर्देशक, नेक्स्ट रिभोलुसन नेपाल
मिस बेष्ट्रन नेपालको शनिबार होटल फ्लामिङगोमा फिनालेको आवश्यक तयारी पूरा भएको छ । मिस नेपाल हिडन ट्रेजरको फ्रेन्चाईचीका रुपमा नेक्स्ट रिभोलुसन नेपालले पाचौ संस्करणको प्रतियोगिताको तयारी पुरा गरेको हो । अन्तर्राष्ट्रिय मान्यताअनुसार न्यूनतम ५ फिट ३ इन्च उचाई तथा १८ देखि २७ वर्षका अविवाहित ९ जना अन्तिम सहभागीहरु दुई हप्तासम्म योगा प्रशिक्षक निश्चल ईन्द्रायणी, राजिव खनाल, गोपाल अधिकारी, छबि शर्मा, समुन्द्र घिमिरे जिसिबाट तालिम लिएर फिनालेको चरणमा पुगेका छन । तिलोत्तमा नगरपालिकाका बिनिता भट्टराई, बुटवलका ममता घिमिरे, बुटवल निशा पाण्डे, सबिता बेलबासे, तिलोत्तमाका करुणा काफ्ले, सैनामैना अफसना सुनार, सैनामैना कृष्णा माहोत्रा, सिद्धार्थनगरकी मनिषा चौधरी, सैनामैनाकी अजिता रेग्मी अन्तिम ९ प्रतियोगी हुन ।
यसै विषयमा नेक्स्ट रिभोलुसन नेपालका प्रबन्ध निर्देशक राजिव खनालसंग बुटवल टुडेकर्मी स्वस्तिक श्रेष्ठले गरेको कुराकानी ।

मिस बेष्ट्रन नेपाल आयोजनाको मुख्य उद्येश्य के हो ?
सन २०१८ बाट यो क्षेत्रमा हामीले पहिलो प्रतियोगिता गरेका थियौ । पाचौ संस्करणमा आईपुग्दा हामीले धेरैलाई प्लेटफर्म दिन सफल भएका छौ । वास्तवमै महिला शसक्तिकरण कुरा गर्नेभन्दा पनि ब्यवहारमा उतार्न जरुरी छ । संस्थागत रुपमा हामीले पाचौ संस्करणसम्म आईपुग्दा धेरै युवाहरुलाई उनिहरुको लक्ष्य देखाउन सफल भएका छौ । मिस बेष्ट्रन नेपाल युवा उमेरमा समाज चिनाउने, उनिहरुको चाहना, भावना बुझ्ने बुझाउने र भविष्य उनिहरु के बन्न चाहन्छन त्यसबारे दिशानिर्देश गर्ने महत्वपूर्ण कार्यक्रम हो । लिगको आधारमा हुने विभेदलाई अन्त्य गर्न महिलाहरुको क्षमता विकासमा जोड दिनुपर्छ । अझ भन्नुपर्दा यो कार्यक्रम उनिहरुलाई बाहिरी सुन्दरतासंगै उनिहरुको लुकेको प्रतिभा र क्षमता प्रस्फुटन गराउने मंच हो ।

यसमा सहभागीहरुले के कस्ता क्षमता विकासमा सहभागी हुन्छन ?
सुन्दरी प्रतियोगिताको बारेमा कुनै बेला नकारात्मक टिकाटिप्पणी हुने गरेको थियो । समाज बदलिएको छ । आज यो युवाहरुलाई एउटा उपयोगी प्लटफर्मका रुपमा रहेको छ । महिलाको सुन्दरतालाई मात्र हेर्ने नभई बौद्धिकता समेत मापन गर्ने रुपमा यो प्रतियोगिता बनेको छ । सहभागीहरुलाई दक्ष प्रशिक्षकहरुबाट नेतृत्व विकास, समाजमा आफनो मनका कुरा पोख्न सक्ने आत्मविश्वास बढाउने तालिम, जिवनमा सकारात्मक परिवर्तन ल्याउन उपयोगी हुने क्षमता विकासका अवसरका साथै सुचना प्रविधिको उपयोग र दुरुपयोग रोक्ने विषयमा ज्ञान दिएका छौ । क्लोज क्याम्पमा योगा, नेतृत्व तालिम, बजारीकरण, फोटो र भिडियो सुट, युवा उद्यमी सम्बन्धि तालिम उनिहरुलाई दिईएको छ । समाज रहेका विसंगति, बेतिथिहरुका बिरुद्ध आवाज उठाउन सक्ने गरि हामीले उनिहरुलाई तयार गर्दछौ ।

उपाधि विजेताले के उपलब्धि प्राप्त गर्नेछन ?
यो प्रतियोगिताको फिनालेमा विजेता एक जनाले पश्चिम क्षेत्रबाट प्रतिनिधित्व गर्दै मिस नेपालमा भाग लिने छ । ब्यक्तिगत प्रतिस्प्रर्धामात्र नभई समुहगत विकास र समन्वय विकास गराउन र जीवन जिउन सिकाउन सफल भएका छौ । सन २०१८ बाट यो क्षेत्रमा वर्षेनी गरिएको प्रतियोगिताबाट दर्जनौ सहभागीहरुलाई विभिन्न क्षेत्रमा सफलता दिलाउन सफल भएका छौ । यस क्षेत्रबाट प्रतिनिधित्व गरेका सहभागीले मिस नेपालमा टप १२ सम्म पुगेका छन ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?