ट्रेंडिंग:

>> न्यू होराइजन स्पोर्टस् क्लबको अध्यक्षमा ठकुरी >> अर्घाखाँची र गुल्मीमा वनको डढेलो गाउँमा पस्दा ६० बढी घरगोठ जले >> बागेश्वरी संगीतालयले मनायो रजत जयन्ती >> आम्दानीको स्रोत बन्दै सालको पात >> एसीसी प्रिमियर कपः नेपाल हङकङसँग पराजित >> आफूबाहेक अरुलाई वामपन्थी नदेख्ने ओली सच्चिएपछि अहिलेको समीकरण : भुसाल >> कानुनविपरित भर्ना शुल्क असुल्दै निजी विद्यालयः बुटवल उपमहानगर भन्छ– गुनासो आएको छ, अनुगमन गर्छौं >> हामीलाई कमजोर ठाने फेरि अर्को उथलपुथल : नेपाल >> लुम्बिनीसहित देशका विभिन्न प्रदेशमा ठूलो हावाहुरी, २४ घण्टे चेतावनी >> रास्वपा स्वार्थी, अस्थिर र डोलायमान : ओली >> एनजी मार्केटको बम्पर उपहार विजेतालाई डेढकरोडको घर बनाइदिने सम्झौता हस्तान्तरण >> नासिंदै चौपारीहरु : गमलाको पिपल पूजा गर्दै, संस्कृति जोगाउँदै >> भारतले रोक्यो नेपाली चिया निर्यात,१७ ट्रक चिया भारतमा अलपत्र >> काठमाडौँबाट संखुवासभा जाँदै गरेको माइक्रोबस धनकुटामा दुर्घटना, १९ जना घाइते >> सल्यान उद्योग वाणिज्य संघको मतदान सुरु >> नवलपरासीमा आगलागी : १० घर जलेर नष्ट >> आइपिओ जारी गर्दै ड्रिम इन्टरनेशनल >> एमाले प्रतिनिधि परिषद् बैठक आज, २ हजार ४ सयको सहभागिता रहने >> कथाः हेडसर >> यसरी नियन्त्रण गर्न सकिन्छ आगलागी >> सरकारसँगै फेरिन्छन भूमि आयोग >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कान्तिमा स्तरमापन परीक्षा >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा एमडी तहको पठनपाठन शुरु >> पेमेन्ट गेटवे प्रकरणमा टेलिकमका प्रबन्ध निर्देशक सुनील पौडेल भ्रष्टाचारी ठहर, मधु मरासिनीलाई सफाइ >> सुप्रिम सहकारीका अध्यक्ष गुरुङ थुनामा, दीपेश पुनसहित ६ जना धरौटीमा रिहा हुने >> यूएईसँग नेपाल ६ विकेटले पराजित, एसिया कप खेल्ने चाहना अधूरै >> संजिवनी टोलको १० औ रक्तदान >> सुदूरपश्चिममा सत्ता गठबन्धन मन्त्रालय भागबण्डाको गृहकार्यमा >> विपिनको रिहाइका लागि पहल गरिदिन प्रधानमन्त्रीलाई आग्रह >> नेपालले युएईलाई दियो १२० रनको लक्ष्य >> अर्घाखाँची बस दुर्घटनामा घाइते १७ मध्ये एक जनाको मृत्यु >> सुन तोलामा ७ सय रुपैयाँले बढयो >> युएईविरुद्ध पहिला ब्याटिङ गर्दै नेपाल >> स्वचालित विधिबाट परीक्षा केन्द्रको निर्धारण हुने >> इरानमा इजरायलले सुरु गर्‍यो मिसाइल आक्रमण >> जन्ती लिन जान लागेको गाडीले ठक्कर दिंदा एकजनाको मृत्यु >> सिन्धुपाल्चोकमा बेहुली बोकेको जन्ती सवार बस दुर्घटना, ३ जनाको मृत्यु, ५२ घाइते >> होटेलमा बसेकी छोरीलाई रडले हानेर हत्या गर्ने बाबु पक्राउ >> आगलागीमा परेर एक जनाको मृत्यु, ३ घर जलेर नष्ट >> भारतमा लोकसभा चुनाव सुरु, २१ राज्यका १०२ सिटमा मतदान >> ऐतिहासिक जितगढीः बुटवलको गौरव >> एसीसी प्रिमियर कपः सेमिफाइनलमा आज नेपाल र यूएई भिड्दै >> जितगढी, उजिरसिंह र भगवती जात्राको महिमा फैलाऔं >> बुटवलले नसम्झने त्योे मे २९ >> अस्पतालमा एसईईका विद्यार्थीलाई स्वयंसेवाको अवसर >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> प्रधान सेनापतिद्धारा सैनिक फिल्ड अस्पताल र महाविद्यालयको उद्घाटन >> पोखरा महानगरमा घुस प्रकरण : तारेखमा छुटिन् उषाकिरण >> सल्यान उद्योग बाणिज्य संघको निर्वाचन तयारी पूरा

‘विद्यार्थीको पठनपाठनमा अभिभावकको भूमिका अपरिहार्य’

२४ माघ २०७९, मंगलवार
२४ माघ २०७९, मंगलवार

कपिलवस्तु, २४ माघ ।

लुम्बिनी प्रदेशका मन्त्री चेत नारायण आचार्यले विद्यार्थीको पठनपाठनमा अभिभावकको भूमिका अपरिहार्य रहेको बताएका छन् । शिक्षकले निर्वाह गर्ने जिम्मेवारी भन्दा अभिभावकले खेल्ने भूमिका महत्त्वपूर्ण हुने गरेको उनले बताए । शैक्षिक गुणस्तर बढाउन अभिभावकले कहीँ कतै चुक्न नहुने कुरामा मन्त्री आचार्यले जोड दिए ।

कपिलवस्तुको विजयनगर गाउँपालिका वडा नम्बर–१, गुगौलीमा आयोजित दूधाधारी नमूना विद्यालयको ६५ औँ वार्षिकोत्सव तथा अभिभावक दिवस समारोहलाई समोधन गर्दै मन्त्री आचार्यले मंगलबार यस्तो बताएका हुन् ।

दुधाधारी माध्यमिक विद्यालयमा अध्ययनका लागि करिब दश किलोमिटर टाढाबाट आउने विद्यार्थीको समस्यालाई मध्यनजर गर्दै यसै वर्ष नभए आगामी वर्षमा प्रदेश सरकारबाट बस उपलब्ध गराउने प्रतिबद्धतासमेत उनले जनाए ।

विद्यार्थी घरबाट निस्किन्छ तर विद्यालयसम्म गएको छ ? छैन ? भन्ने कुरामा अभिभावकले ध्यान नदिँदा अनैतिक क्रियाकलापमा फस्ने गरेको आचार्यले बताए । आफ्ना बालबालिकालाई अभिभावकले ध्यान दिंदै शैक्षिक क्षेत्रमा चाँसो राख्न समेत उनले आग्रह गरे ।

यसैबीच संघीय सांसद बलराम अधिकारीले विद्यार्थीको अनुपातमा शिक्षक दरबन्दी नहुँदा शैक्षिकस्तरमा समस्या हुने गरेको बताए । उनले भने, “प्राइभेट भन्दा सरकारी विद्यालयको गुणस्तर टिक्ने र बिक्ने हुनुपर्छ ।”

यस्तै लुम्बिनी प्रदेश सभा सदस्य अर्जुन कुमार केसीले यस विद्यालयलाई शैक्षिक प्रतिष्ठानको रुपमा स्थापना गर्नका लागि व्यवस्थापन समिति, शिक्षक र अभिभावकले सशक्त रुपमा अगाडि बढ्न आवश्यक रहेको बताए ।

जबसम्म प्रधानाध्यापक लगायत शिक्षकहरुले आफ्नो हो भनी अहोरात्र नखटिएसम्म शिक्षाको विकास हुन नसक्ने सदस्य केसीको भनाई छ । विजयनगर गाउँपालिका अध्यक्ष गोपाल बहादुर थापाले विजयनगर गाउँपालिका जिल्लाकै विकट क्षेत्रमा पछिल्लो समय चौतर्फीरुपमा विकास हुँदै गएको बताए । उनले हरेक क्षेत्रको विकासमा प्रदेश सरकारको ध्यानाकर्षण हुनुपर्नेमा जोड दिए । यस क्षेत्रमा १३ हजार विद्यार्थी रहेकाले क्याम्पस सञ्चालनको लागि पालिकाले पहल गरिरहेको अध्यक्ष थापाले जिकिर गरे ।

विद्यालय व्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष राम प्रघट कोरीले गुणस्तरीय शिक्षाका लागि विद्यालय व्यवस्थापन समितिले आवश्यकता अनुसार निरन्तर लागेको बताए । शिक्षातर्फ मात्र नभई प्राविधिक शिक्षामा अगाडि बढेको उनले बताए । विद्यार्थीहरुको आवश्यकता र चाहना अनुसार प्राविधिक धारतर्फ डिप्लोमा इन्जिनियरिङ्ग कक्षा समेत सञ्चालनमा रहेको अध्यक्ष कोरीले जनाए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?