ट्रेंडिंग:

>> बंगलादेशमा आरक्षण विरोधी आन्दोलन: ३५ जनाको मृत्यु, देशभर कर्फ्यू >> कृषकको आम्दानी बढाउन बाख्रापालन >> ९९ वर्षकी कमलादेवीको सफल उपचार >> प्रतिष्ठानले प्रकाशन शुरु गर्यो आफ्नै बैज्ञानिक जर्नल ! >> नेपालको राजनीतिमा महामानव विपि >> सिमलताल बस दुर्घटना : हराएका यात्रु र बसको खोजीका लागि भारतीय उद्धार टोली खटिँदै >> मनसुनको एक महिना : बाढी, पहिरो र चट्याङबाट दुई सयको मृत्यु >> गुरुत्वले पूर्ण गुरु डा. स्वामी रामानन्द गिरि >> विभेदले जन्मिएकी अभियन्ता >> अखिल क्रान्तिकारीद्वारा बुटवल क्याम्पसमा छात्रा भेला >> नेपाल दक्षिण एसियाली करातेमा ६२ पदकसहित टिम च्याम्पियन >> दाङ जिल्ला अदालतमा १८ महिना कटेका मुद्दा शुन्य >> आजको मौसम : देशका केही ठाउँमा भारी वर्षाको संभावना >> पोलियो मुक्त घोषणा भएको १० वर्षपछि भेटियो भाइरस >> जलवायु परिवर्तनको जोखिममा सिमान्तकृत समुदाय >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> उच्च अदालतको ठहर– गौशाला–२६ बालिग नै हुन्, सन्दीपसँगका सबै घटनाक्रम सहमतिमै >> सडक बत्ती जडानमा अनियमितताको आरोप >> उपसभामुख रानालाई जिम्मेवारीबाट हटाउन माग गर्दै संसदीय समितिमा उजुरी >> महिला एसिया कप क्रिकेटमा नेपालकाे ऐतिहासिक जित, यूएई ६ विकेटले पराजित >> उपसभामुख रानामगरले भनिन्- करुणाभावले सहयोग गरे, डेढ वर्षपछि विवादित बनाउन खोजियो >> महिला एशिया कप: युएईले नेपाललाई दियो ११६ रनको लक्ष्य >> नाबालिका वेश्यावृत्तिमा लगाउने गेष्टहाउस सञ्चालकहरू पक्राउ >> माइक्रोसफ्टको सर्भर डाउन: विश्वभरका एयरलाइन्स, बैंक र दुरसञ्चार सेवा प्रभावित >> रगत अभाव रोक्न रक्तदान अभियान >> प्रधानमन्त्री ओलीलाई मोदीले पठाए औपचारिक बधाई सन्देश >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> महिला एसिया कप : यूएईविरुद्ध नेपालले टस जित्यो, पहिले फिल्डिङ गर्ने >> राष्ट्रपति पौडेलद्वारा पेरिस ओलम्पिकमा भाग लिने खेलाडीलाई शुभकामनासहित बिदाई >> संसद भवनको निर्माण ढिलाई: सभामुख घिमिरेले गरे उपप्रधानसहित अधिकारीहरुसँग छलफल >> सिमलताल दुर्घटना: २३ शव फेला, १४ जनाको सनाखत >> त्रिशुलीमा हाम फालेर ट्रकका सहचालक बेपत्ता >> ट्रम्प फेरी राष्ट्रपति बनेमा काम गर्न सहज हुदैन-युक्रेनी राष्ट्रपति जेलेन्स्की >> मौद्रिक नीति सार्बजनिक आज नहुने >> सिंहदरबारमा खादा र मालाको लर्को छोडेर उद्धार तथा राहतमा ध्यानदिन सरकारसँग कांग्रेस नेता महरको आग्रह >> नवलपुरमा कोरा साइक्लिङ >> क्रिकेटर हार्दिक पाण्डेयको पत्नी नताशासँग डिभोर्स >> बुटवल ईजलासमा आठ वर्षयताकै उच्च फैसला >> रिल बनाउदा झरनामा खसेर युवतीको मृत्यु >> आज देशैभर भारी वर्षाको चेतावनी >> विवादमा उपसभामुख, राजीनामा दिन दबाब बढ्दै >> नगरसभा नहुँदा बजेटविहीन लमही >> वडाध्यक्षले पढाउँछन् निःशुल्क ट्युसन कक्षा >> पाल्पाका सहरी क्षेत्रका बालबालिकामा कुपोषण बढि >> शिक्षकमाथिको भेदभाव रोकिने कहिले ? >> जग्गामा महिला स्वामित्व बढ्दै >> राहदानीबाट ६ करोड राजस्व >> शान्ति नमुना माविको व्यवहारिक सीप कार्यक्रमः विद्यार्थीलाई ‘गड्यौला पैँचो’ >> एसीसी महिला टी–२० एसिया कप क्रिकेट: नेपालले युएईको सामना गर्दै >> रातिदेखिको वर्षाले रुपन्देही, पाल्पा, चितवन, सिन्धुपाल्चोक र काठमाण्डौमा बाढी

बुटवल–नारायणगढ सडकको सास्ती

२६ असार २०८१, बुधबार
२६ असार २०८१, बुधबार

वि. सं.२०७५ माघमा बुटवल नारायणगढ सडक बिस्तारको लागि सम्झौता भएर काम सुरु गरिएको सडकको भौतिक प्रगति हालसम्म ५२ प्रतिशतमात्रै छ । ११४ किलोमिटर सडक बनाउन ६ बर्ष लाग्दा पनि सम्पन्न नहुनुका पछि निर्माण कम्पनीको गंभीर लापरवाही हो । निर्माण कम्पनीले अझ डेढ वर्ष म्याद थपका लागि निवेदन दिएको छ । पूर्व पश्चिम राजमार्गको नारायणगढ–बुटवल सडक विस्तार योजनाको दोस्रोपटक थपिएको म्याद आउँदो साउन ८ गते सकिँदै छ । हालसम्म नवलपरासी पूर्वी खण्डमा ५२ प्रतिशत काम सम्पन्न भएको छ । अहिले बर्षाको समय छ र उक्त सडक खण्ड भएर यात्रा गर्नेहरूले निकै सास्ती पाएका छन । निरन्तर परेको वर्षाको कारण नारायणगढ बुटवल सडक खण्ड विस्तारको काम ठप्प भएको छ । समयमै सडक नबनाउने निर्माण कम्पनीको म्याद पटक पटक थप्ने र कम्पनीलाई कारवाहीको साटो उल्टो म्याद थपेर पुरस्कृत गर्ने काम भएकै कारण समस्या झनै बल्झिदै गएको छ । यस प्रकारका कामले निर्माण पक्षको मनोबल झनै बढेको अवस्था छ । समयमै सडक विस्तारको काम नसकेको निर्माण कम्पनी चाइना स्टेट इन्जिनीयरिङ कर्पोरेसन लिमिटेडले दोस्रो पटक पाएको म्याद थपको अवधि यही साउन ८ गते सकिँदैछ । म्याद सकिन लागेपछि निर्माण कम्पनीले अझ एक वर्ष म्याद थपका लागि निवेदन दिएको छ । अहिले म्याद थपका लागि समयमै काम सम्पन्न हुन नसक्नुका पछिको कारण देखाउँदै निर्माण पक्ष संघीय राजधानी काठमाण्डौं धाउँदै छ । सडक निर्माणको काम समयमै सम्पन्न गर्नुपर्नेमा म्याद थपका लागि दौडधुप गर्नु निश्चय नै सुहाउने कुरा होइन । पूर्व पश्चिम नेपाललाई जोड्ने यो सडक नेपालकै महत्वपूर्ण सडक खण्ड हो । निर्माण पक्षको लापरवाहीका कारण अहिले सडक विस्तारको क्रममा यात्रुले सास्ती पाएका छन् ।

घण्टौं जाममा बस्नुपर्ने बाध्यता खेप्दै आएका यात्रुहरू समयमा नै सडक निर्माण कार्य नसकिँदा दिक्क छन् । कुनैपनि विकास निर्माणको काम समयमा नै सम्पन्न नहुने ठूलो समस्याको रूपमा रहेको यो सडक गतिलो उदाहरण छ । जुन गतिमा निर्माण कार्य हुनुपर्ने हो त्यो नहुँदा यात्रीले सास्ती पाउने स्वाभाविक हो । सवारी आवागमन नै रोकेर गरिएको काम सुस्त गतिमा अगडि बढेको छ । सडक विस्तार आयोजनाको हेलचेक्र्याइँ र लापरबाहीको कारण यात्रुले ज्यान नै गुमाउने अवस्था सृजना भएको छ । सडक निर्माणको क्रममा सरकारी अनुगमन पनि सुस्त छ । जोखिमयुक्त स्थानमा सचेतना चिह्न नराख्नु दुर्घटनाको कारण बनेको छ । यो सडकका कारण हजारौं यात्रुले सास्ती खेप्दै आएका छन् । अहिले वर्षाको समय भएकोले सडकको अवस्थाका बिषयमा यात्रुलाई समयमै सूचना दिनु जरूरी छ । बर्षाको यो समयमा सावधानी अपनाउनुको अर्को विकल्प छैन । आयोजनाले जोखिम कम गर्नको लागि सडक विस्तार भइरहेका स्थानमा झर्न लागेका ढिस्का झारेर सडकलाई कम जोखिमयुक्त बनाउनुपर्छ । जति धेरै निर्माण कार्यमा ढिलाइ भयो त्यति नै धेरै जोखम हुने देखिन्छ । दैनिक १० हजारको हाराहारीमा यस सडकमा सवारीसाधन आवतजावत गर्ने भएकाले पनि समयमा नै काम सम्पन्न गर्नु र यात्रुहरूको आवागमनलाई सहज बनाउनु सम्वन्धित निकायको दायित्व एवं कर्तव्य हो । म्याद सकिनै लाग्दा आयोजनाले उक्त सडक खण्डमा भएका खाल्डाखुल्डी पुर्ने, वर्षातले बाटो चिप्लो भएको ठाउँमा गिट्टी राख्ने, पहिरो हटाउने लगायतको काम गरेको छ । पाँच बर्षसम्म सडक निर्माणको काममा बेवास्ता गर्ने र पटक पटक म्याद थप्न लबिङ्ग गर्ने काम अव सैह्य हुन सक्दैन् । बुटवल नारायणगढ सडकको बिषयमा अव कसैलाई कुनैपनि प्रकारको सन्देह छैन । समयमै सकिनुपर्ने काम ढिलाई भएर हजारौं यात्रुले सास्ती पाउँदा पनि फेरीपनि म्याद थपका लागि धाउने प्रवृत्ति घातक छ । तसर्थ सरकारले यो बिषयमा अव गंभीर ढंगले निर्णय गरोस् ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?