ट्रेंडिंग:

>> गठबन्धनको सरकारबाट संसद विघटनको खेल हुन सक्छः चित्रबहादुर केसी >> भैरहवा विमानस्थलः उडान आन्तरिक, शुल्क अन्तर्राष्ट्रिय >> व्यापार मन्दीको ज्योतिषीय कारणहरू र समाधानको उपाय >> रोटरी क्लव अफ बुटवल चौतारीद्वारा सदस्यहरुलाई अभिमुखीकरण >> बंगलादेशमा आरक्षण विरोधी आन्दोलन: ३५ जनाको मृत्यु, देशभर कर्फ्यू >> कृषकको आम्दानी बढाउन बाख्रापालन >> ९९ वर्षकी कमलादेवीको सफल उपचार >> प्रतिष्ठानले प्रकाशन शुरु गर्यो आफ्नै बैज्ञानिक जर्नल ! >> नेपालको राजनीतिमा महामानव विपि >> सिमलताल बस दुर्घटना : हराएका यात्रु र बसको खोजीका लागि भारतीय उद्धार टोली खटिँदै >> मनसुनको एक महिना : बाढी, पहिरो र चट्याङबाट दुई सयको मृत्यु >> गुरुत्वले पूर्ण गुरु डा. स्वामी रामानन्द गिरि >> विभेदले जन्मिएकी अभियन्ता >> अखिल क्रान्तिकारीद्वारा बुटवल क्याम्पसमा छात्रा भेला >> नेपाल दक्षिण एसियाली करातेमा ६२ पदकसहित टिम च्याम्पियन >> दाङ जिल्ला अदालतमा १८ महिना कटेका मुद्दा शुन्य >> आजको मौसम : देशका केही ठाउँमा भारी वर्षाको संभावना >> पोलियो मुक्त घोषणा भएको १० वर्षपछि भेटियो भाइरस >> जलवायु परिवर्तनको जोखिममा सिमान्तकृत समुदाय >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> उच्च अदालतको ठहर– गौशाला–२६ बालिग नै हुन्, सन्दीपसँगका सबै घटनाक्रम सहमतिमै >> सडक बत्ती जडानमा अनियमितताको आरोप >> उपसभामुख रानालाई जिम्मेवारीबाट हटाउन माग गर्दै संसदीय समितिमा उजुरी >> महिला एसिया कप क्रिकेटमा नेपालकाे ऐतिहासिक जित, यूएई ६ विकेटले पराजित >> उपसभामुख रानामगरले भनिन्- करुणाभावले सहयोग गरे, डेढ वर्षपछि विवादित बनाउन खोजियो >> महिला एशिया कप: युएईले नेपाललाई दियो ११६ रनको लक्ष्य >> नाबालिका वेश्यावृत्तिमा लगाउने गेष्टहाउस सञ्चालकहरू पक्राउ >> माइक्रोसफ्टको सर्भर डाउन: विश्वभरका एयरलाइन्स, बैंक र दुरसञ्चार सेवा प्रभावित >> रगत अभाव रोक्न रक्तदान अभियान >> प्रधानमन्त्री ओलीलाई मोदीले पठाए औपचारिक बधाई सन्देश >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> महिला एसिया कप : यूएईविरुद्ध नेपालले टस जित्यो, पहिले फिल्डिङ गर्ने >> राष्ट्रपति पौडेलद्वारा पेरिस ओलम्पिकमा भाग लिने खेलाडीलाई शुभकामनासहित बिदाई >> संसद भवनको निर्माण ढिलाई: सभामुख घिमिरेले गरे उपप्रधानसहित अधिकारीहरुसँग छलफल >> सिमलताल दुर्घटना: २३ शव फेला, १४ जनाको सनाखत >> त्रिशुलीमा हाम फालेर ट्रकका सहचालक बेपत्ता >> ट्रम्प फेरी राष्ट्रपति बनेमा काम गर्न सहज हुदैन-युक्रेनी राष्ट्रपति जेलेन्स्की >> मौद्रिक नीति सार्बजनिक आज नहुने >> सिंहदरबारमा खादा र मालाको लर्को छोडेर उद्धार तथा राहतमा ध्यानदिन सरकारसँग कांग्रेस नेता महरको आग्रह >> नवलपुरमा कोरा साइक्लिङ >> क्रिकेटर हार्दिक पाण्डेयको पत्नी नताशासँग डिभोर्स >> बुटवल ईजलासमा आठ वर्षयताकै उच्च फैसला >> रिल बनाउदा झरनामा खसेर युवतीको मृत्यु >> आज देशैभर भारी वर्षाको चेतावनी >> विवादमा उपसभामुख, राजीनामा दिन दबाब बढ्दै >> नगरसभा नहुँदा बजेटविहीन लमही >> वडाध्यक्षले पढाउँछन् निःशुल्क ट्युसन कक्षा >> पाल्पाका सहरी क्षेत्रका बालबालिकामा कुपोषण बढि >> शिक्षकमाथिको भेदभाव रोकिने कहिले ? >> जग्गामा महिला स्वामित्व बढ्दै

रुपन्देहीमा पहिलो प्रादेशिक युवा खाद्य सम्मेलन सम्पन्न

२१ असार २०८१, शुक्रबार
२१ असार २०८१, शुक्रबार

बुटवल, २१ असार ।

संयुक्त राष्ट्रिय संघिय खाद्य तथा कृषि संगठन (एफ ए ओ),सघिय कृषि मन्त्रालयको आयोजना र राष्ट्रिय युवा परिषद्को संयुक्त समन्वयमा लुम्बिनी प्रदेशको रुपन्देही स्थित तिलोत्तमामा पहिलो युवा खाद्य प्रादेशिक सम्मेलन सम्पन्न भएको छ ।

युवाहरुलाई आत्मनिर्भर बनाउन कृषि र खाद्यका क्षेत्रमा युवाको पनि अनिवार्य भुमिका हुनुपर्ने र विशेषगरी कृषि खाद्य क्षेत्रलाई परिमार्जन गर्नका लागि र युवालाई उद्यममा जोड्नका लागि, लगानीको वातावरण बनाउनका लागि यस्तो सम्मेलन गरिएको (एफ ए ओ) नेपालका राष्ट्रिय विज्ञ सबिन लामिछानेले बताए । युवालाई माटो र उत्पादन सगँ प्रत्यक्ष जोडिन प्रोत्साहन गर्दै खाद्य कृषि प्रणालीको प्रबद्र्धनका लागि पनि युवाको महत्वपूर्ण भूमिका र सुझावहरु संकलन गर्ने र त्यसलाई राष्ट्रिय नीतिमा समाबेश गर्ने उद्धेश्यले लुम्बिनी प्रदेशबाट कार्यक्रम सुरु गरेको विज्ञ लामिछानेले बताए ।

कार्यक्रममा लुम्बिनी प्रदेशका सांसद शान्ति लोधले हरेक क्षेत्रमा युवाहरुको अर्थपूर्ण सहभागिता हुनुपर्ने बताए उनले युवाको क्षेत्रमा लगानी गरे मात्रै राष्ट्रले लाभ लिन सक्ने बताउँदै युवामा लगानी बढाउन सरकार लाग्नु पर्ने बताए । आफु पनि किसानकै छोरी भएको स्मरण गर्दै आफ्नै धेरै सङ्घर्ष र मेहनतले यहाँ सम्म आएको बताउदै अहिलेको अबस्थामा महिला र युवाले पनि अलि सङ्घर्ष सगै हस्तक्षेपकारी भुमिका बाट भए पनि आफ्नो अधिकार सुनिश्चित गर्नुपर्ने बताइन् ।

संयुक्त राष्ट्रसंघीय खाद्य तथा कृषि संगठन हरेक वर्ष इटालीमा विश्व खाद्य सम्मेलन गर्ने गर्दछ, जहाँ विश्वभरिका युवाहरुले आफ्नो उद्यमका कथा, नविनतम सोच, बिज्ञान र प्रविधिको मार्फतबाट खाद्य प्रणालीमा के ल्याउन सक्छ, त्यसको माध्यमबाट देशको अर्थतन्त्रलाई कसरी सपोर्ट हुन सकिन्छ भन्ने बारे छलफल र बहस चलेको थियो । कार्यक्रममा युवाहरुले युवा कार्य नीति, विज्ञान तथा प्रविधि, शिक्षा, संस्कृति तथा उद्यमशीलतामा युवाका भूमिकाका लागि भावी रणनीति समेत तयार पारेका थिए ।

कार्यक्रममा लुम्बिनी प्रदेश सासंद शान्ति लोध, कृषि तथा पशुपन्छी विकास मन्त्रालयका पदाधिकारी, राष्ट्रिय युवा परिषदका प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत दिनेश घिमिरे, प्रादेशिक कृषि तथा भूमि व्यवस्थापन मन्त्रलय,सुनवल नगरपालिकाका नगर प्रमुख विमला अर्याल लगायत विभिन्न क्षेत्रका उद्यमीहरु र प्रदेशभरबाट २ सय युवाहरुको उपस्थिति रहेको थियो ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?