ट्रेंडिंग:

>> बंगलादेशमा आरक्षण विरोधी आन्दोलन: ३५ जनाको मृत्यु, देशभर कर्फ्यू >> कृषकको आम्दानी बढाउन बाख्रापालन >> ९९ वर्षकी कमलादेवीको सफल उपचार >> प्रतिष्ठानले प्रकाशन शुरु गर्यो आफ्नै बैज्ञानिक जर्नल ! >> नेपालको राजनीतिमा महामानव विपि >> सिमलताल बस दुर्घटना : हराएका यात्रु र बसको खोजीका लागि भारतीय उद्धार टोली खटिँदै >> मनसुनको एक महिना : बाढी, पहिरो र चट्याङबाट दुई सयको मृत्यु >> गुरुत्वले पूर्ण गुरु डा. स्वामी रामानन्द गिरि >> विभेदले जन्मिएकी अभियन्ता >> अखिल क्रान्तिकारीद्वारा बुटवल क्याम्पसमा छात्रा भेला >> नेपाल दक्षिण एसियाली करातेमा ६२ पदकसहित टिम च्याम्पियन >> दाङ जिल्ला अदालतमा १८ महिना कटेका मुद्दा शुन्य >> आजको मौसम : देशका केही ठाउँमा भारी वर्षाको संभावना >> पोलियो मुक्त घोषणा भएको १० वर्षपछि भेटियो भाइरस >> जलवायु परिवर्तनको जोखिममा सिमान्तकृत समुदाय >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> उच्च अदालतको ठहर– गौशाला–२६ बालिग नै हुन्, सन्दीपसँगका सबै घटनाक्रम सहमतिमै >> सडक बत्ती जडानमा अनियमितताको आरोप >> उपसभामुख रानालाई जिम्मेवारीबाट हटाउन माग गर्दै संसदीय समितिमा उजुरी >> महिला एसिया कप क्रिकेटमा नेपालकाे ऐतिहासिक जित, यूएई ६ विकेटले पराजित >> उपसभामुख रानामगरले भनिन्- करुणाभावले सहयोग गरे, डेढ वर्षपछि विवादित बनाउन खोजियो >> महिला एशिया कप: युएईले नेपाललाई दियो ११६ रनको लक्ष्य >> नाबालिका वेश्यावृत्तिमा लगाउने गेष्टहाउस सञ्चालकहरू पक्राउ >> माइक्रोसफ्टको सर्भर डाउन: विश्वभरका एयरलाइन्स, बैंक र दुरसञ्चार सेवा प्रभावित >> रगत अभाव रोक्न रक्तदान अभियान >> प्रधानमन्त्री ओलीलाई मोदीले पठाए औपचारिक बधाई सन्देश >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> महिला एसिया कप : यूएईविरुद्ध नेपालले टस जित्यो, पहिले फिल्डिङ गर्ने >> राष्ट्रपति पौडेलद्वारा पेरिस ओलम्पिकमा भाग लिने खेलाडीलाई शुभकामनासहित बिदाई >> संसद भवनको निर्माण ढिलाई: सभामुख घिमिरेले गरे उपप्रधानसहित अधिकारीहरुसँग छलफल >> सिमलताल दुर्घटना: २३ शव फेला, १४ जनाको सनाखत >> त्रिशुलीमा हाम फालेर ट्रकका सहचालक बेपत्ता >> ट्रम्प फेरी राष्ट्रपति बनेमा काम गर्न सहज हुदैन-युक्रेनी राष्ट्रपति जेलेन्स्की >> मौद्रिक नीति सार्बजनिक आज नहुने >> सिंहदरबारमा खादा र मालाको लर्को छोडेर उद्धार तथा राहतमा ध्यानदिन सरकारसँग कांग्रेस नेता महरको आग्रह >> नवलपुरमा कोरा साइक्लिङ >> क्रिकेटर हार्दिक पाण्डेयको पत्नी नताशासँग डिभोर्स >> बुटवल ईजलासमा आठ वर्षयताकै उच्च फैसला >> रिल बनाउदा झरनामा खसेर युवतीको मृत्यु >> आज देशैभर भारी वर्षाको चेतावनी >> विवादमा उपसभामुख, राजीनामा दिन दबाब बढ्दै >> नगरसभा नहुँदा बजेटविहीन लमही >> वडाध्यक्षले पढाउँछन् निःशुल्क ट्युसन कक्षा >> पाल्पाका सहरी क्षेत्रका बालबालिकामा कुपोषण बढि >> शिक्षकमाथिको भेदभाव रोकिने कहिले ? >> जग्गामा महिला स्वामित्व बढ्दै >> राहदानीबाट ६ करोड राजस्व >> शान्ति नमुना माविको व्यवहारिक सीप कार्यक्रमः विद्यार्थीलाई ‘गड्यौला पैँचो’ >> एसीसी महिला टी–२० एसिया कप क्रिकेट: नेपालले युएईको सामना गर्दै >> रातिदेखिको वर्षाले रुपन्देही, पाल्पा, चितवन, सिन्धुपाल्चोक र काठमाण्डौमा बाढी

कर्णालीमा बढ्दै लागुऔषधको कारोवार

११ असार २०८१, मंगलवार
११ असार २०८१, मंगलवार

सुर्खेत, ११ असार ।

कर्णाली प्रदेशमा लागुऔषध कारोबार बढ्दो क्रममा रहेको पाइएको छ । प्रदेश प्रहरी कार्यालयको तथ्यांक अनुसार वर्सेनि कारोबार गर्नेहरु बढेको पाइएको हो । पछिल्लो चार वर्षको अवधिमा भण्डै चार सयवटा लागुऔषधका मुद्दाहरु दर्ता भएका छन् । प्रहरीको तथ्यांक अनुसार पछिल्लो चार वर्षको अवधिमा तीन सय ८७ वटा लागुऔषध कारोवार सम्बन्धीका मुद्दा दर्ता भएका छन् । उक्त मुद्दामा ६ सय ७२ जना पक्राउ परेका छन् । जसमध्ये ४५ जना महिला रहेका छन् ।

प्रदेश प्रहरी कार्यालयको तथ्यांक अनुसार आर्थिक वर्ष २०७७÷०७८ मा ८४ वटा लागुऔषध सम्बन्धीका मुद्दा दर्ता भएका थिए । उक्त वर्ष एक सय २१ पुरुष र १५ महिला पक्राउ परेका थिए ।

यस्तै, आर्थिक वर्ष २०७८÷०७९ मा ९५ वटा लागुऔषध सम्बन्धीका मुद्दा दर्ता भए । उक्त वर्षमा एक सय ६४ पुरुष र आठ महिलापक्राउ परेका थिए । आर्थिक वर्ष २०७९÷०८० मा एक सय १४ वटा लागुऔषध सम्बन्धीका मुद्दा दर्ता भए । उक्त वर्षमा एक सय ९९ पुरुष र १६ जना महिला पक्राउ परेको प्रदेश प्रहरी कार्यालय सुर्खेको तथ्यांकमा उल्लेख छ ।

प्रदेशभर चालु आर्थिक वर्षको हालसम्म ९४ वटा लागुऔषध सम्बन्धीका मुद्दा दर्ता भएका छन् । जसमा एक सय ४३ पुरुष र ६ जना महिला पक्राउ परेका छन् ।

लागुऔषधको कारोबारमा विशेषगरी १५ देखि ३५ वर्ष उमेर समूहका युवायुवतीको संलग्न रहेको प्रहरीले जनाएको छ । गरिवी, बेरोजगारी, असफल प्रेम, साथीको लहैलहैमा लागेर, छिटो पैसा कमाउने चाहना लगायतका कारणले गर्दा लागुऔषधको कारोबार र प्रयोगकर्ता बढेको प्रहरीको अनुसन्धानले देखाएको छ । कतिपय लागुऔषधको कारोबार मात्रै गर्ने भेटिएका छन् भने केही भारत गएर लागुऔषध सेवन गर्ने र आफूलाई खानका लागि उतैबाट बोकेर ल्याउने गरेका छन् । खासगरी भारतीय सिमा नाकाहरुबाट यसको कारोबार हुने गरेको पाइएको छ ।

प्रदेशका १० जिल्लामध्ये सबैभन्दा बढी प्रदेश राजधानी वीरेन्द्रनगरमा लागुऔषधको कारोबार र लागुऔषध प्रयोगकर्ता भेटिएका छन् । वीरेन्द्रनगरमा लागुऔषधको ओसारपसार हुने गरेको प्रहरीको भनाई छ ।

कर्णाली प्रदेश प्रहरी कार्यालयका प्रवक्ता एसपी वीरबहादुर ओलीले साथीहरुको लहैलहैमा लागेर युवाहरु यसको लतमा लाग्ने गरेको पाइएको बताए । उनले यसको नियन्त्रण गर्न चुनौती रहेको बताए ।

‘पहिले सुर्खेत तथा वीरेन्द्रनगरका आसपासमा मात्र कारोबार गरिएको भेटिन्थ्यो भने आजभोली प्रदेशका सबै जिल्लामा यो भेटिएको छ’ उनले भने, ‘यसको प्रयोगकर्ताहरु बढ्दै गएको पाइएको छ ।’ पछिल्लो समय फेसन जस्तो रुपमा अगाडी बढेको उनले बताए ।

‘पारिवारिक तनाव, आर्थिक समस्या र साथीहरूको संगतमा लागेर यसमा फस्ने गरेको पाइएको छ,’ एसपी ओलीले भने, ‘प्रयोगकर्तालाई नियन्त्रण गर्न विशेष प्रहरी परिचालन गरेका छौं र जनचेतनामूलक कार्यक्रमहरु पनि सञ्चालन गर्दै आएका छौ ।’

लागुऔषधमा फस्न सक्ने सम्भावना खासगरी ८ देखि १२ कक्षाका बढी हुने भएकाले पनि यसमा प्रहरीले विशेष जोड दिँदै आएको छ । लागु औषधका कारण समाजमा अन्य आपराधिक घटनाहरु पनि हुनसक्ने भएकाले यस्ता आपराधिक गतिविधिका घटना बारेमा पनि सचेत हुनुपर्ने वलीको भनाई छ । लागुऔषधका साथै सामाजमा हुने आपराधिक घटना न्यूनिकरण गर्नको लागि कर्णालीमा सामुदायिक प्रहरी साझेदारी कार्यक्रम, लाल्टीन अभियानलगायतका अभियान सञ्चालन गरिरहेको छ ।

कर्णाली प्रदेशको राजधानी सुर्खेतमा लागूऔषधको अवस्था चिन्ताजनक अवस्थामा रहेको छ । लागूऔषध कारोबारको अवस्था अत्यन्त नाजुक अवस्थामा रहेको पाइएको हो । पछिल्ला केहीवर्षको तथ्यांकले समेत सुर्खेतमा लागुऔषधको कारोबार बढेको देखिन्छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?