ट्रेंडिंग:

>> बंगलादेशमा आरक्षण विरोधी आन्दोलन: ३५ जनाको मृत्यु, देशभर कर्फ्यू >> कृषकको आम्दानी बढाउन बाख्रापालन >> ९९ वर्षकी कमलादेवीको सफल उपचार >> प्रतिष्ठानले प्रकाशन शुरु गर्यो आफ्नै बैज्ञानिक जर्नल ! >> नेपालको राजनीतिमा महामानव विपि >> सिमलताल बस दुर्घटना : हराएका यात्रु र बसको खोजीका लागि भारतीय उद्धार टोली खटिँदै >> मनसुनको एक महिना : बाढी, पहिरो र चट्याङबाट दुई सयको मृत्यु >> गुरुत्वले पूर्ण गुरु डा. स्वामी रामानन्द गिरि >> विभेदले जन्मिएकी अभियन्ता >> अखिल क्रान्तिकारीद्वारा बुटवल क्याम्पसमा छात्रा भेला >> नेपाल दक्षिण एसियाली करातेमा ६२ पदकसहित टिम च्याम्पियन >> दाङ जिल्ला अदालतमा १८ महिना कटेका मुद्दा शुन्य >> आजको मौसम : देशका केही ठाउँमा भारी वर्षाको संभावना >> पोलियो मुक्त घोषणा भएको १० वर्षपछि भेटियो भाइरस >> जलवायु परिवर्तनको जोखिममा सिमान्तकृत समुदाय >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> उच्च अदालतको ठहर– गौशाला–२६ बालिग नै हुन्, सन्दीपसँगका सबै घटनाक्रम सहमतिमै >> सडक बत्ती जडानमा अनियमितताको आरोप >> उपसभामुख रानालाई जिम्मेवारीबाट हटाउन माग गर्दै संसदीय समितिमा उजुरी >> महिला एसिया कप क्रिकेटमा नेपालकाे ऐतिहासिक जित, यूएई ६ विकेटले पराजित >> उपसभामुख रानामगरले भनिन्- करुणाभावले सहयोग गरे, डेढ वर्षपछि विवादित बनाउन खोजियो >> महिला एशिया कप: युएईले नेपाललाई दियो ११६ रनको लक्ष्य >> नाबालिका वेश्यावृत्तिमा लगाउने गेष्टहाउस सञ्चालकहरू पक्राउ >> माइक्रोसफ्टको सर्भर डाउन: विश्वभरका एयरलाइन्स, बैंक र दुरसञ्चार सेवा प्रभावित >> रगत अभाव रोक्न रक्तदान अभियान >> प्रधानमन्त्री ओलीलाई मोदीले पठाए औपचारिक बधाई सन्देश >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> महिला एसिया कप : यूएईविरुद्ध नेपालले टस जित्यो, पहिले फिल्डिङ गर्ने >> राष्ट्रपति पौडेलद्वारा पेरिस ओलम्पिकमा भाग लिने खेलाडीलाई शुभकामनासहित बिदाई >> संसद भवनको निर्माण ढिलाई: सभामुख घिमिरेले गरे उपप्रधानसहित अधिकारीहरुसँग छलफल >> सिमलताल दुर्घटना: २३ शव फेला, १४ जनाको सनाखत >> त्रिशुलीमा हाम फालेर ट्रकका सहचालक बेपत्ता >> ट्रम्प फेरी राष्ट्रपति बनेमा काम गर्न सहज हुदैन-युक्रेनी राष्ट्रपति जेलेन्स्की >> मौद्रिक नीति सार्बजनिक आज नहुने >> सिंहदरबारमा खादा र मालाको लर्को छोडेर उद्धार तथा राहतमा ध्यानदिन सरकारसँग कांग्रेस नेता महरको आग्रह >> नवलपुरमा कोरा साइक्लिङ >> क्रिकेटर हार्दिक पाण्डेयको पत्नी नताशासँग डिभोर्स >> बुटवल ईजलासमा आठ वर्षयताकै उच्च फैसला >> रिल बनाउदा झरनामा खसेर युवतीको मृत्यु >> आज देशैभर भारी वर्षाको चेतावनी >> विवादमा उपसभामुख, राजीनामा दिन दबाब बढ्दै >> नगरसभा नहुँदा बजेटविहीन लमही >> वडाध्यक्षले पढाउँछन् निःशुल्क ट्युसन कक्षा >> पाल्पाका सहरी क्षेत्रका बालबालिकामा कुपोषण बढि >> शिक्षकमाथिको भेदभाव रोकिने कहिले ? >> जग्गामा महिला स्वामित्व बढ्दै >> राहदानीबाट ६ करोड राजस्व >> शान्ति नमुना माविको व्यवहारिक सीप कार्यक्रमः विद्यार्थीलाई ‘गड्यौला पैँचो’ >> एसीसी महिला टी–२० एसिया कप क्रिकेट: नेपालले युएईको सामना गर्दै >> रातिदेखिको वर्षाले रुपन्देही, पाल्पा, चितवन, सिन्धुपाल्चोक र काठमाण्डौमा बाढी

राजनीतिक आडमा लुटको साम्राज्य चलाउँदै क्याम्प प्रमुख

८ असार २०८१, शनिबार
८ असार २०८१, शनिबार

सिरहा । सिरहाको गोलवजारस्थित रामप्रसाद रामप्रताप तामाङ जनता बहुमुखि क्याम्पसका प्रमुख किशोर कुमार साहले करोडौं रकम घोटाला गरको तथ्य वाहिरीएको छ। क्याम्पसका प्रमुख साहले संचालक समितिलाई राजनितिक र आर्थिक प्रभावमा पारेर रकम हिनामिना गरेको रहस्य बाहिरीएको हो।

उनले क्याम्पसकै केही प्रध्यापकलाई समेत प्रभावित बनाएर एक दशक देखि आफ्नो लुटको सामराज्य एकक्षत्र चलाई रहेका छन्। उनले एक जना विद्यार्थी सँग मात्र क्याम्पससभाले तोके भन्दा वार्षिक चार हजार पाँच सय देखि ६ हजार पाँचसय सम्म बढी रकम लिने गरेका छन। यसैगरी एकजना विद्यार्थीको रकम हेर्दा सामान्य जस्तो देखिए पनि विद्यार्थी सङ्ख्यामा यसलाई गुनण गर्नेहो भने यसको परीणाम करोडौंमा हुन जान्छ।

क्याम्पसले बैशाख २२ गते क्याम्पस सभामा सार्वजनिक गरेको ‘वर्षिक प्रतिवेदन २०८०’ मा गत आर्थिक वर्ष २०७९÷०८० भन्दा अघिसम्म विभिन्न शिर्षकमा प्रति विद्यार्थी ११ हजार पाँच सय ५० रुपैयाँ लिने उल्लेख छ। सोही अवधिमा विद्यार्थी सँग भने उनले १६ देखि १८ हजारसम्म लिने गरेको पाइएको हो।

क्याम्पसले सार्वजनिक गरेको तथ्याङ्क अनुसार २०७९÷०८० मा एक हजार चार सय ७५ जना  विद्यार्थीको नामाङ्कन भएको छ। विद्यार्थी संख्या र उनले असुली गरेको बढी रकमको मात्र सोझो हिसाव गर्ने हो भनेपनि एक वर्षमा मात्रै करिव ६६ लाख देखि  ९६ लाख रुपैयाँ गोलमाल गरेको पुष्टि हुन्छ।

त्यसैगरी, आर्थिक वर्ष २०७८÷०७९ मा एक हजार तीन सय जना विद्यार्थीको नामाङ्कन भएको छ। यसवर्ष पनि क्याम्पस प्रमुख साहले करिव ५९ देखि ८५ लाख रुपैयाँको हिसाव गोलमाल गरेको छ।

यसरी उनले विद्यार्थीसँग लिएको बढी रकमको हिसाव कतै देखाएको छैन। २०८०÷०८१ बाटमात्र उनले प्रति विद्यार्थी विभिन्न शिर्षकमा वार्षिक रुपमा २० हजार रुपैयाँ लिने निर्णय गरेको छ। तर, विद्यार्थीसँग सो भन्दाबढी रकम असुल गरेको विद्यार्थीहरुको आरोप छ।

यसरी क्याम्पस प्रमुख साहले आफनो कार्यकालमा सात करोडभन्दा बढी रकम झ्वाम पारेको देखिन्छ। सर्वसाधारणले पनि नाङ्गो आँखाले देख्नेगरी क्याम्पस प्रमुख साहले करोडौं रकम गोलमाल गरेको र जुन विद्यार्थीसँग असुल गरेर क्याम्पसको कुनै हिसावमा उल्लेख नै गरेको छैन।

थेशिस लेखीदिने नाममा एक दशकमा करिव २ करोड भन्दाबढीको घोटाला

क्याम्पस प्रमुख किशोर साहले स्नाकोत्तरका विद्यार्थीहरुसंग थेशिस लेखीदिने भन्दै आफनो कार्यकालमा करिव २ करोड भन्दा बढी रकम घोटाला गरेको पाइकोएको छ । उनले स्नातकोत्तरका विद्यार्थीसँग थेशिसबापत पनि ठूलो रकम हिनामिना गरेको पाइएको हो।

क्याम्पस प्रमुख साहले प्रति विद्यार्थी ३० देखि ५० हजारसम्म असुल्ने गरेको विद्यार्थीहरु नै बताउँछन्। क्याम्पसले सार्वजनिक गरेको विद्यार्थीसंख्याको आधारमा तीन वर्षको अवधिमामात्र दुई सय ३४ जना विद्यार्थीले स्नातकोत्तर गरेको देखिन्छ। समग्रमा प्रति विद्यार्थी ३५ हजारका दरले उनले दिएको प्रतिवेदानको आधारमा मात्र तिन वर्षका हिसाव जोड्दा पनि ८१ लाख रकम असुलि गरेको देखिन्छ।

यसले विद्यार्थीहरुले आर्थिक मार त वेहोर्नु परेको छ नै उनीहरुको शिर्जनशिलता, विषय खोेजी गर्ने शिपको क्षय तथा विषय विज्ञताको विकासमा पनि कमी हुने जानकारहरु बताउँछन्। थेशिस विद्यार्थीले आफ्नो विषय विज्ञताको लागि गर्ने शोध हो तर यहाँ क्याम्पस प्रमुखले पैसाको लोभमा यसमा पनि विद्यार्थीलाई अडचन लगाउने गरेको तथ्य बाहिरीएको छ।

कुनै विद्यार्थी आफैले मेहनत गरेर थेशिस लेखेर ल्यायोभने पास नगरिदिने, विभिन्न बाहानामा अलमल्याउने, पैसा मागेर दुःखदिने गरेको विद्यार्थीको गुनासो छ। एक विद्यार्थीले आफैले तयार पारेको थेशिस क्याम्पस प्रमुख साहलाई पछिल्लो ९ महिनाको अवधिमा ४ पटक बुझाउँदा पनि नहेरिदिएको हामीसँग दुखेसो पोखे। ती विद्यार्थीले भने, ‘मैले क्याम्पस प्रमुख साहलाई ९ महिनाको अवधिमा ४ पटक थेशिस प्रिन्ट गरेर दिए। सोही अवधिमा उनले क्याम्पस प्रमुख साहको इसेवामा दुई पटक १५÷१५ का दुरले ३० हजार गरेर बुझाए। तर, अहिलेसम्म थेशिस हेरीदिएको छैन।

साहले विद्यार्थीसँग थेशिस वापत लिने गरेको रकमको हिसाव समेत वर्षिक प्रतिवेदनमा कहि कतै उल्लख छैन। यसले  यो सव रकम उनले हजम गरेको पुष्टि हुन्छ।

अन्य किनमेलामा पनि साहको एकलौटी प्रवृति रहेको छ। उनले क्याम्पसको नाममा विभिन्न सामान खरिदगर्दा सञ्चालक समितिलाई समेत पछिमात्र जानकारी हुने समितिका एक सदस्यले बताए। उनले भने, ‘हामीलाई केही सामान किन्दा कुनै जानकारी नै हुँदैन। किनेर ल्याईसकेपछिमात्र हामीले जानकारी पाउँछौं। खरिद प्रकृयापनि अपादर्शी छ।’

सवैभन्दा घतलाग्दो विषय हजारौं विद्यार्थीङ्ख्या, वार्षिक करौडौं कारोवार हुने यस क्याम्पसमा एकजना लेखापाल समेत छैन। एकजना पुस्तकालय हेर्न भनेर न्यूक्त भएका व्यक्तिले विद्यार्थीको रसिद काट्नेकाम गर्छ। बाँकी सवै हिसाव क्याम्पस प्रमुख साहले नै गर्ने भएकाले पनि यहाँ हिनामिना हुने गरेको संचालक समितिका सदस्यहरु नै बताउँछन्।

यस विषयमा क्याम्पस संचालक समितिका अध्यक्ष सूर्यमान लामासँग प्रतिकृया माग्दा उनले यस विषयलाई पुष्टिहुनेगरी क्याम्पस प्रमुख साहको केही कमजोरीहरु रहेको बताए। उनले भने, ‘क्याम्पस प्रमुख साहको केही कमजोरीहरु पनि छन्। तर, उहाँ राम्रो मान्छे हो।’

क्याम्पस प्रमुख साहसँग प्रतिकृया लिनखोज्दा उनले भेटेरै कुरा गर्रौं भन्ने। भेट्दा तपाईहरु मेरो विरुद्धमा लाग्नु नै भएको छ, जे मनलाग्छ त्यहि लेख्नुस् भन्दै ओठेजवाफ दिने गरेका छन्।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?