ट्रेंडिंग:

>> बंगलादेशमा आरक्षण विरोधी आन्दोलन: ३५ जनाको मृत्यु, देशभर कर्फ्यू >> कृषकको आम्दानी बढाउन बाख्रापालन >> ९९ वर्षकी कमलादेवीको सफल उपचार >> प्रतिष्ठानले प्रकाशन शुरु गर्यो आफ्नै बैज्ञानिक जर्नल ! >> नेपालको राजनीतिमा महामानव विपि >> सिमलताल बस दुर्घटना : हराएका यात्रु र बसको खोजीका लागि भारतीय उद्धार टोली खटिँदै >> मनसुनको एक महिना : बाढी, पहिरो र चट्याङबाट दुई सयको मृत्यु >> गुरुत्वले पूर्ण गुरु डा. स्वामी रामानन्द गिरि >> विभेदले जन्मिएकी अभियन्ता >> अखिल क्रान्तिकारीद्वारा बुटवल क्याम्पसमा छात्रा भेला >> नेपाल दक्षिण एसियाली करातेमा ६२ पदकसहित टिम च्याम्पियन >> दाङ जिल्ला अदालतमा १८ महिना कटेका मुद्दा शुन्य >> आजको मौसम : देशका केही ठाउँमा भारी वर्षाको संभावना >> पोलियो मुक्त घोषणा भएको १० वर्षपछि भेटियो भाइरस >> जलवायु परिवर्तनको जोखिममा सिमान्तकृत समुदाय >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> उच्च अदालतको ठहर– गौशाला–२६ बालिग नै हुन्, सन्दीपसँगका सबै घटनाक्रम सहमतिमै >> सडक बत्ती जडानमा अनियमितताको आरोप >> उपसभामुख रानालाई जिम्मेवारीबाट हटाउन माग गर्दै संसदीय समितिमा उजुरी >> महिला एसिया कप क्रिकेटमा नेपालकाे ऐतिहासिक जित, यूएई ६ विकेटले पराजित >> उपसभामुख रानामगरले भनिन्- करुणाभावले सहयोग गरे, डेढ वर्षपछि विवादित बनाउन खोजियो >> महिला एशिया कप: युएईले नेपाललाई दियो ११६ रनको लक्ष्य >> नाबालिका वेश्यावृत्तिमा लगाउने गेष्टहाउस सञ्चालकहरू पक्राउ >> माइक्रोसफ्टको सर्भर डाउन: विश्वभरका एयरलाइन्स, बैंक र दुरसञ्चार सेवा प्रभावित >> रगत अभाव रोक्न रक्तदान अभियान >> प्रधानमन्त्री ओलीलाई मोदीले पठाए औपचारिक बधाई सन्देश >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> महिला एसिया कप : यूएईविरुद्ध नेपालले टस जित्यो, पहिले फिल्डिङ गर्ने >> राष्ट्रपति पौडेलद्वारा पेरिस ओलम्पिकमा भाग लिने खेलाडीलाई शुभकामनासहित बिदाई >> संसद भवनको निर्माण ढिलाई: सभामुख घिमिरेले गरे उपप्रधानसहित अधिकारीहरुसँग छलफल >> सिमलताल दुर्घटना: २३ शव फेला, १४ जनाको सनाखत >> त्रिशुलीमा हाम फालेर ट्रकका सहचालक बेपत्ता >> ट्रम्प फेरी राष्ट्रपति बनेमा काम गर्न सहज हुदैन-युक्रेनी राष्ट्रपति जेलेन्स्की >> मौद्रिक नीति सार्बजनिक आज नहुने >> सिंहदरबारमा खादा र मालाको लर्को छोडेर उद्धार तथा राहतमा ध्यानदिन सरकारसँग कांग्रेस नेता महरको आग्रह >> नवलपुरमा कोरा साइक्लिङ >> क्रिकेटर हार्दिक पाण्डेयको पत्नी नताशासँग डिभोर्स >> बुटवल ईजलासमा आठ वर्षयताकै उच्च फैसला >> रिल बनाउदा झरनामा खसेर युवतीको मृत्यु >> आज देशैभर भारी वर्षाको चेतावनी >> विवादमा उपसभामुख, राजीनामा दिन दबाब बढ्दै >> नगरसभा नहुँदा बजेटविहीन लमही >> वडाध्यक्षले पढाउँछन् निःशुल्क ट्युसन कक्षा >> पाल्पाका सहरी क्षेत्रका बालबालिकामा कुपोषण बढि >> शिक्षकमाथिको भेदभाव रोकिने कहिले ? >> जग्गामा महिला स्वामित्व बढ्दै >> राहदानीबाट ६ करोड राजस्व >> शान्ति नमुना माविको व्यवहारिक सीप कार्यक्रमः विद्यार्थीलाई ‘गड्यौला पैँचो’ >> एसीसी महिला टी–२० एसिया कप क्रिकेट: नेपालले युएईको सामना गर्दै >> रातिदेखिको वर्षाले रुपन्देही, पाल्पा, चितवन, सिन्धुपाल्चोक र काठमाण्डौमा बाढी

कर्णालीका सांसद भन्छन्ः बजेटमा विचौलिया हावी भए

५ असार २०८१, बुधबार
५ असार २०८१, बुधबार

सुर्खेत, ५ असार ।

कर्णाली प्रदेश सरकारले ल्याएको बजेट वितरणमुखी भएको भन्दै सांसदहरुले विरोध जनाएका छन् । प्रतिपक्षी दलका सांसद मात्र होइन सत्तापक्षका सांसदहरुले समेत बजेटमा विचौलिया हावी भएको जनाएका छन् । बजेट माथिको छलफलमा बोल्दै अधिकांश सांसदहरुले बजेट सन्तुलित वितरण नभएको बताएका हुन् ।

आगामी आर्थिक वर्ष २०८१÷०८२ का लागि ल्याएको बजेट नसच्याएको खण्डमा सदन अवरुद्ध गर्ने प्रमुख प्रतिपक्षी दल नेपाली काँग्रेसले जनाएको छ । विकासको आधारमा भन्दा पनि मन्त्रीहरुको निर्वाचन क्षेत्रमा बजेट केन्द्रित रहेको सांसदहरुको भनाई छ ।

प्रमुख प्रतिपक्षी दल काँग्रेसका सांसदहरुले विगतमा प्रमुख प्रतिपक्षी दलमा एमाले हुँदा गरिएको व्यवहार अनुसार बजेट संशोधन हुनुपर्ने नत्र काँग्रेसले सदन अवरुद्ध गर्ने चेतावनी दिएका छन् ।

काँग्रेस सांसद घनश्याम भण्डारीले बजेट सन्तुलित वितरण नभएको जनाएका छन् । ‘बिहानीले दिउँसोको संकेत गर्छ भनेझै बजेटले देखाउँछ । बजेट नेतामुखी रहेको भन्ने हामी माननीयले बुझेका छौ’ सांसद भण्डारीले भने, ‘मुख्यमन्त्री, मन्त्रीहरु कर्णाली प्रदेशकै हुनुपर्ने थियो तर, मुख्यमन्त्री, मन्त्री निर्वाचन क्षेत्रका लागि भयो कि भन्ने यस बजेटले देखाउँछ ।’ उनले बजेटमा विचौलिया हावी भएको बताए ।

बजेटमाथि छलफलमा भागलिदै राप्रपाका सांसद सन्तोषी शाहीले पहुँचको आधारमा बजेट वितरण भएको बताइन् । ‘जता मन्त्री उतै बजेट गएको छ’ उनी भन्छिन्, ‘यसले गर्दा आवश्यकता भन्दा पनि पहुँचको आधारमा बजेट वितरण भएको देखिन्छ ।’

छलफलमा सहभागी हुँदै सांसद इन्द्राकुमारी शाहीले बजेट विभेदकारी रहेको बताइन् । आवश्यक र महत्वपूर्ण कार्यक्रममा बजेट नछुट्याइएको बताइन् । ‘बैंंक खाता छोरीको, सुरक्षा जिवन भरीको कार्यक्रम किन हटाइयो यसको जवाफ चाहन्छु,’ उनी भन्छिन्, ‘आस्था र आफ्ना कार्यकर्ता पोस्नको लागि बजेट ल्याइएको छ ।’

माओवादीका सांसद मंगलबहादुर शाहीले सरकारले मनलाग्दी गरेको जनाएका छन् । सांसद शाहीले तीन वटा जिल्लाको भन्दा सुर्खेतको एउटा पालिकामा मात्र बढी बजेट छुट्याएको बताए । जुम्ला, मुगु र कालिकोटमा तीन जिल्लामा २० करोड ६५ लाख बजेट र वीरेन्द्रनगर नगरपालिकामा २४ करोड ५६ लाख बजेट छुट्याइएको जनाए । ‘वीरेन्द्रनगरसँग मेरो गुनासो होइन तर, बजेट वितरणमा यो अन्याय भयो । यो बजेटमा मेरो विरोध छ । यो बजेटमा विचौलिया रहेको पुष्टि हुन्छ । ‘१५ लाखसम्मका विगतमा टुक्रे योजना भनियो तर, अहिले ४० वटा छन् यस्ता योजना एउटै पालिकामा राखिएको छ’ उनले भने ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?