ट्रेंडिंग:

>> कस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> आज यी पाँच प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> सञ्चारिका समूह दाङको तेस्रो साधारण सभा एवं अधिवेशन सम्पन्न >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पहिलो चौमासिकभित्रै विकासका कामको ठेक्का लगाउन बुटवल नगर प्रमुखको निर्देशन >> बाढी, पहिरो अपडेट: अहिलेसम्म १२४ जनाको मृत्यु >> बंगलादेशकी प्रधानमन्त्री हसिनाको नोकरसँग ३४ मिलियन डलरको सम्पत्ति >> चन्द्रागिरी केवलकारमा फसेका सबै यात्रुको सकुशल उद्धार >> बुटवल कोरा २०२४ को तयारी पुरा >> कर्णाली प्रदेश : राजीनामा दिने तयारीमा माओवादीका मन्त्री >> प्रहरी ऐनको संशोधन प्रस्ताव एक महिनाभित्र संसद्‌मा लैजान्छु-गृहमन्त्री लेखक >> लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा पित्तथैलीको शल्यक्रिया सेवा पुनः सुचारु >> नेप्सेमा ५४ अंकको उच्च बृद्धि, १२ अर्बको कारोबार >> रोम विधान अनुमोदन गर्न माग गर्दै प्रशासनमा ज्ञापनपत्र >> प्रधानमन्त्री ओलीले आइतबार विश्वासको मत लिने >> रुपन्देहीको स्विमिङ पुलमा डुबेर एक जनाको मृत्यु >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> ढाकास्थित दूतावासले नेपालीलाई भन्यो– अत्यावश्यक कामबाहेक बाहिर ननिस्कनु >> बाबुले कुकुर मारे, छोराले बाबु >> वीरगन्जमा १५ लाख बढीको भन्सार छलीको सामान बरामद >> रुपन्देहीमा ‘मेरो सवारी मेरो लेन’ अभियान >> ओमानको समुन्द्रमा तेल ट्याङ्कर पल्टियो, १३ भारतीयसहित १६ जना बेपत्ता >> ‘कार्साङ’ को वर्कशपमा दयाहाङ, एक सातापछि छायांकन सुरु >> निरन्तर बढ्दै सुनको मुल्य, तोलाको कति पुग्यो ? >> अदालतको आदेशपछि न्युरोडको फुटपाथ विस्तार पुन शुरु >> सर्पदंशबाट बालकको मृत्यु >> नवलपुरमा पुलबाट खसेर एकको मृत्यु >> प्रधानमन्त्रीसँग अमेरिकी राजदुतको भेटवार्ता >> डिजिटल माध्यमबाट बधाई दिन प्रधानमन्त्री ओलीको आग्रह >> अलपत्र कन्चनिया पुल : करोडौ लगानी, नागरिकलाई सास्ती >> आज हरिशयनी एकादशी, कस्तो छ शास्त्रीय मान्यता ? >> जनज्योतीमा पोशाक वितरण >> आज यी ६ प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> पाण्डवेश्वर मन्दिरमा महा शिवपुराण सुरु >> लायन्स स्टार्सद्वारा बिद्यालयलाई सहयोग >> शिक्षाका लागि समान अवसर आवश्यक >> दृष्टिविहीन स्थायी शिक्षकः खुसी भन्दा पीडा बढि >> भूकम्प पीडितको समस्या समाधान गर >> वातावरणीय नैतिकता सम्झाउने साउन महिना >> रेसुङ्गामा एक महिने साउने मेला शुरु >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> बाढी, पहिरो लगायतका विपद्‍मा परी हालसम्म १२० जनाको मृत्यु >> सिमलताल दुर्घटना: गणपति डिलक्सका चालक र सहचालकको शव फेला >> समाजवादी मोर्चाको बैठक शुरु >> राष्ट्रपति पौडेलद्वारा तीन विधेयक प्रमाणिकरण >> जन्मदिनमा फजुल खर्च नगरी विद्यार्थीलाई सहयोग >> इङल्याण्डका प्रशिक्षक साउथगेटद्वारा राजीनामा >> महान्यायाधिवक्ता पोखरेलको राजीनामा >> सिरिजको अन्तिम खेलमा नेपाली महिला क्रिकेट टिम विजयी >> मोतिपुरमा सातौ जुनियर युवा गोष्ठी सम्पन्न

बुटवलमा ‘हाइमास्ट लाइट’ उज्यालो

हाईमास्ट लाइट अग्लो पोलमा चौतर्फी उज्यालो प्रदान गर्ने प्रविधि हो । मुख्य मुख्य चोक एवं ठूला बाटोको संगम क्षेत्रमा राखिने यस लाइट फरक–फरक तरिकाले राखिएको हुन्छ । १२ मिटरदेखि १६ मिटर उचाइ भएको पोलले २५ मिटरको दुरीसम्म उज्यालो पुग्दछ ।
४ असार २०८१, मंगलवार
४ असार २०८१, मंगलवार

बुटवल, ४ असार । बुटवलमा रात्रीकालीन बजारको अवधारणा अनुसार काम भैरहेको छ । सोही अवधारणालाई मुर्तरूप दिनको लागि बुटवलका विभिन्न ५२ वटा स्थानमा अहिले उच्च क्षमता युक्त सडक बक्ती ‘हाइमास्ट लाइट’ जडान कार्य जारी रहेको छ । बुटवलको अस्पताल लाईन, बसपार्क, तिनकुने, देवीनगर लगायतका स्थानमा बत्ती जडान काम सकिएको छ भने प्राविधिक रूपमा परिक्षण पश्चात नियमित रूपमा बत्ती बल्ने छन् ।

बुटवल उपमहानरापलिकाका उज्यालो बुटवल अभियान लाई लिए बुटवलका ५२ वटा स्थानमा उच्च क्षमताका सडक बत्ती हाइमास्ट लाइट जडानका लागि प्रस्ताव तयार गरी सङ्घीय सरकारमा पठाइएको सोही अनुसार काम भैरहेको रका योजना महाशाखा प्रमुख गौतम रौनियारले बताउँछन् । नेपाल सरकारको सम्पुरक अनुदान ८० लाख, नेपाल सरकारकै ससर्त अनुदान ४० लाख र बुटवल उपमहानरपालिकाको आन्तरिक स्रोत १ करोड १७ लाख १४ हजार ६ सय ८०.१५ रूपैयाँमा बुटवलमा उच्च क्षमताका हाईमास्ट लाईट जडान कार्य जारी रहेको हो ।
उक्त बत्ती जडानको लागि कुल लागत अनुमान २ करोड ३७ लाख १४ हजार ६ सय ४०.१८ रूपैयाँ अनुमान गरिएकोमा नेपाल पावर सोलुसन प्रालिले कुल १ करोड ८१ लख ७२ हजार १ सय ३५.६३ रूपैयाँमा ठेल्ला पाएको थियो ।

वि.सं. २०८० साल माघ १२ गते देखि सुरुवात भएको कार्यक्रम वि.सं. २०८१ जेठ ३१ गते रहेको भएपनि पछिल्लो समयमा म्याद थप गरिए काम भैरहेको छ । प्राविधिकको सर्वेअनुसार कुनै स्थानमा १२ र कुनैमा १६ मिटर अग्ला पोलमा लाईट जडान गरिने छ । आगामी वर्ष जोगिकुटीदेखि चिडियाखोला र धागो कारखाना देखि तिनाउ पुलसम्म जडान गर्ने नगरपालिकाको योजना अनुदसार काम भैरहेको छ ।

बुटवल उपमहानरपालिका प्रमुख खेलराज पाण्डेयले रात्रीकालिन बजार व्यवस्थापन अहिलेको आवश्यकता भएकोले यसको लागि उज्यालो बनाउन र बुटवलको सौन्दर्यकरणको लागि यो अभियान प्रभावकारी रहने विश्वास गरिएको जनाकारी दिए । उनले उज्यालो बुटवल अभियान अन्र्तगत विद्युत प्राधिकरणसँग समेत विद्युत आपुर्तीको लागि सम्झौता समेत भएको जानकारी दिँदै यसबाट सुरक्षाको दृष्टिकोणले समेत बत्ती आवश्यक रहेको बताए । उनले भने–‘यो उज्यालो बुटवल अभियान अन्तर्गतकै अभियान हो, जसबाट धेरैले लाभ लिन सक्नुहुन्छ ।’

बुटवलका भित्री गल्ली र स्थानमा समेत सडक बत्ती व्यवस्थापनको लागि स्थानीय टोल विकाससंस्था मार्फत काम भैरहेको मेयर पाण्डेयको भनाइ रहेको छ । टोल विकास संस्था मार्फत सडक बत्ती व्यवस्थापन संगै चौक, गल्लीमा रहेका घरधनी (घरबेटी) लाई अनिवार्य एउटा बत्ती सडक तर्फ फकाएर बाल्नको लागि अभियान नै सुरुवात गरिने गरी सूचना प्रवाह भएको मेयर पाण्डेको भनाई रहेको छ ।

हाईमास्ट लाइट अग्लो पोलमा चौतर्फी उज्यालो प्रदान गर्ने प्रविधि हो । मुख्य मुख्य चोक एवं ठूला बाटोको संगम क्षेत्रमा राखिने यस लाइट फरक फरक तरिकाले राखिएको हुन्छ । १२ मिटरदेखि १६ मिटर उचाइ भएको पोलले २५ मिटरको दुरीसम्म उज्यालो पुग्दछ ।

यसको फाइदा दुर्घटना न्यूनीकरणका साथै साना व्यवसायीहरू, ठेला व्यवसायी, चिया कफी बेच्नेलाई, पर्यटकीय क्षेत्रको रूपमा तथा सुरक्षाको लागि पनि महत्वपूर्ण हुने उपमहानगरको दाबी छ । मुख्य हाइवे अन्तर्गत बुटवल बेलहिया व्यापारिक मार्गमा रहेका सोलार बत्ती स्ट्रीट लाईट रहेकोले बुटवल हाइवेका चोक चोकमा जडान गरिने उपमहानगरले जनाएको छ । à

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?