ट्रेंडिंग:

>> लुम्बिनी प्रदेश : अल्पमतका मुख्यमन्त्रीको राजीनामा गर्न आलटाल >> अमेरिकी राष्ट्रपति बाइडेनलाई कोरोना संक्रमण >> कस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> आज यी पाँच प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> सञ्चारिका समूह दाङको तेस्रो साधारण सभा एवं अधिवेशन सम्पन्न >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पहिलो चौमासिकभित्रै विकासका कामको ठेक्का लगाउन बुटवल नगर प्रमुखको निर्देशन >> बाढी, पहिरो अपडेट: अहिलेसम्म १२४ जनाको मृत्यु >> बंगलादेशकी प्रधानमन्त्री हसिनाको नोकरसँग ३४ मिलियन डलरको सम्पत्ति >> चन्द्रागिरी केवलकारमा फसेका सबै यात्रुको सकुशल उद्धार >> बुटवल कोरा २०२४ को तयारी पुरा >> कर्णाली प्रदेश : राजीनामा दिने तयारीमा माओवादीका मन्त्री >> प्रहरी ऐनको संशोधन प्रस्ताव एक महिनाभित्र संसद्‌मा लैजान्छु-गृहमन्त्री लेखक >> लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा पित्तथैलीको शल्यक्रिया सेवा पुनः सुचारु >> नेप्सेमा ५४ अंकको उच्च बृद्धि, १२ अर्बको कारोबार >> रोम विधान अनुमोदन गर्न माग गर्दै प्रशासनमा ज्ञापनपत्र >> प्रधानमन्त्री ओलीले आइतबार विश्वासको मत लिने >> रुपन्देहीको स्विमिङ पुलमा डुबेर एक जनाको मृत्यु >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> ढाकास्थित दूतावासले नेपालीलाई भन्यो– अत्यावश्यक कामबाहेक बाहिर ननिस्कनु >> बाबुले कुकुर मारे, छोराले बाबु >> वीरगन्जमा १५ लाख बढीको भन्सार छलीको सामान बरामद >> रुपन्देहीमा ‘मेरो सवारी मेरो लेन’ अभियान >> ओमानको समुन्द्रमा तेल ट्याङ्कर पल्टियो, १३ भारतीयसहित १६ जना बेपत्ता >> ‘कार्साङ’ को वर्कशपमा दयाहाङ, एक सातापछि छायांकन सुरु >> निरन्तर बढ्दै सुनको मुल्य, तोलाको कति पुग्यो ? >> अदालतको आदेशपछि न्युरोडको फुटपाथ विस्तार पुन शुरु >> सर्पदंशबाट बालकको मृत्यु >> नवलपुरमा पुलबाट खसेर एकको मृत्यु >> प्रधानमन्त्रीसँग अमेरिकी राजदुतको भेटवार्ता >> डिजिटल माध्यमबाट बधाई दिन प्रधानमन्त्री ओलीको आग्रह >> अलपत्र कन्चनिया पुल : करोडौ लगानी, नागरिकलाई सास्ती >> आज हरिशयनी एकादशी, कस्तो छ शास्त्रीय मान्यता ? >> जनज्योतीमा पोशाक वितरण >> आज यी ६ प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> पाण्डवेश्वर मन्दिरमा महा शिवपुराण सुरु >> लायन्स स्टार्सद्वारा बिद्यालयलाई सहयोग >> शिक्षाका लागि समान अवसर आवश्यक >> दृष्टिविहीन स्थायी शिक्षकः खुसी भन्दा पीडा बढि >> भूकम्प पीडितको समस्या समाधान गर >> वातावरणीय नैतिकता सम्झाउने साउन महिना >> रेसुङ्गामा एक महिने साउने मेला शुरु >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> बाढी, पहिरो लगायतका विपद्‍मा परी हालसम्म १२० जनाको मृत्यु >> सिमलताल दुर्घटना: गणपति डिलक्सका चालक र सहचालकको शव फेला >> समाजवादी मोर्चाको बैठक शुरु >> राष्ट्रपति पौडेलद्वारा तीन विधेयक प्रमाणिकरण >> जन्मदिनमा फजुल खर्च नगरी विद्यार्थीलाई सहयोग >> इङल्याण्डका प्रशिक्षक साउथगेटद्वारा राजीनामा >> महान्यायाधिवक्ता पोखरेलको राजीनामा

घरजग्गा कारोबारमा बृद्धि

३ असार २०८१, सोमबार
३ असार २०८१, सोमबार

काठमाडौं , ३ असार । नेपालमा घरजग्गा कारोबारमा बृद्धि भएको छ। जेठमा १ सय ३१ मालपोत कार्यालयले १ लाख ७५ हजार ६ सय २० कारोबार गरेको भूमि व्यवस्थापन तथा अभिलेख विभागले जनाएको छ।

नेपाल राष्ट्र बैंकले जेठ पहिलो साता चालू आर्थिक वर्षको मौद्रिक समीक्षामार्फत घरजग्गा कारोबारलाई सहज बनाएको थियो। यसअनुसार घरजग्गा खरिद प्रयोजनको लागि ऋण भुक्तानी अनुपातलाई ७० प्रतिशत कायम गरेको थियो। यसअघि यस्तो अनुपात ५० प्रतिशत थियो।

जेठ महिनामा १३१ मालपोत कार्यालयबाट लिखत पारित ६१ हजार १ सय ६१, नामसारी ७ हजार ७२, संशोधन १५ हजार ९२०, हालसाबिक ४ हजार १३७, रोक्का ४४ हजार ९७५, फुकुवा ३४ हजार २४०, अपार्टमेन्ट लिखत पारित ३०, जग्गा दर्ता ७५ कारोबार भएको छ।

त्यसैगरी दाखिल खारेज २७१३, मोही हक कायम ३, मोहियानी हक नामसारी ११०, मोही लगत कट्टा ५४१, जग्गा बाँडफाँट १६५, प्रतिलिपि प्रक्रियासम्बन्धी ३ हजार ६७६ वटा कारोबार भएको छ।

कुल कारोबारमध्ये सबैभन्दा बढी भूमिसुधार तथा मालपोत कार्यालय भद्रपुर झापाबाट ११ हजार ६०५ कारोबार भएको छ। उक्त कार्यालयबाट १ हजार ९ सय ८१ लिखत पारित, १३९ नामसारी, ५ हजार ९०३ संशोधन, ३१७ हालसाबिक, १५०४ रोक्का र १३५९ फुकुवाको कारोबार भएको विभागले उल्लेख गरेको छ।

उक्त कारोबारबाट कुल ४ अर्ब ३३ करोड ९२ लाख ४१ हजार ७ सय ६९ रुपैयाँ राजस्व संकलन भएको विभागले उल्लेख गरेको छ।

उक्त राजस्व १ सय ३२ मालपोत कार्यालयबाट संकलन भएको हो।

यसअघि वैशाखमा कुल १ अर्ब ३९ करोड ९० लाख ८४ हजार रुपैयाँ, ०८० चैतमा १ अर्ब ४६ करोड ९१ लाख र फागुनमा १ अर्ब २८ करोड ५० लाख रुपैयाँ कुल राजस्व संकलन भएको थियो।

कारोबारतर्फ वैशाखमा १ लाख ४१ हजार ७ सय ८२, ०८० चैतमा १ लाख ४६ हजार ६ सय ५०, फागुनमा १ लाख ४६ हजार ७०८ वटा कुल कारोबार भएको थियो।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?