ट्रेंडिंग:

>> रोटरी क्लव अफ बुटवल चौतारीद्वारा सदस्यहरुलाई अभिमुखीकरण >> बंगलादेशमा आरक्षण विरोधी आन्दोलन: ३५ जनाको मृत्यु, देशभर कर्फ्यू >> कृषकको आम्दानी बढाउन बाख्रापालन >> ९९ वर्षकी कमलादेवीको सफल उपचार >> प्रतिष्ठानले प्रकाशन शुरु गर्यो आफ्नै बैज्ञानिक जर्नल ! >> नेपालको राजनीतिमा महामानव विपि >> सिमलताल बस दुर्घटना : हराएका यात्रु र बसको खोजीका लागि भारतीय उद्धार टोली खटिँदै >> मनसुनको एक महिना : बाढी, पहिरो र चट्याङबाट दुई सयको मृत्यु >> गुरुत्वले पूर्ण गुरु डा. स्वामी रामानन्द गिरि >> विभेदले जन्मिएकी अभियन्ता >> अखिल क्रान्तिकारीद्वारा बुटवल क्याम्पसमा छात्रा भेला >> नेपाल दक्षिण एसियाली करातेमा ६२ पदकसहित टिम च्याम्पियन >> दाङ जिल्ला अदालतमा १८ महिना कटेका मुद्दा शुन्य >> आजको मौसम : देशका केही ठाउँमा भारी वर्षाको संभावना >> पोलियो मुक्त घोषणा भएको १० वर्षपछि भेटियो भाइरस >> जलवायु परिवर्तनको जोखिममा सिमान्तकृत समुदाय >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> उच्च अदालतको ठहर– गौशाला–२६ बालिग नै हुन्, सन्दीपसँगका सबै घटनाक्रम सहमतिमै >> सडक बत्ती जडानमा अनियमितताको आरोप >> उपसभामुख रानालाई जिम्मेवारीबाट हटाउन माग गर्दै संसदीय समितिमा उजुरी >> महिला एसिया कप क्रिकेटमा नेपालकाे ऐतिहासिक जित, यूएई ६ विकेटले पराजित >> उपसभामुख रानामगरले भनिन्- करुणाभावले सहयोग गरे, डेढ वर्षपछि विवादित बनाउन खोजियो >> महिला एशिया कप: युएईले नेपाललाई दियो ११६ रनको लक्ष्य >> नाबालिका वेश्यावृत्तिमा लगाउने गेष्टहाउस सञ्चालकहरू पक्राउ >> माइक्रोसफ्टको सर्भर डाउन: विश्वभरका एयरलाइन्स, बैंक र दुरसञ्चार सेवा प्रभावित >> रगत अभाव रोक्न रक्तदान अभियान >> प्रधानमन्त्री ओलीलाई मोदीले पठाए औपचारिक बधाई सन्देश >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> महिला एसिया कप : यूएईविरुद्ध नेपालले टस जित्यो, पहिले फिल्डिङ गर्ने >> राष्ट्रपति पौडेलद्वारा पेरिस ओलम्पिकमा भाग लिने खेलाडीलाई शुभकामनासहित बिदाई >> संसद भवनको निर्माण ढिलाई: सभामुख घिमिरेले गरे उपप्रधानसहित अधिकारीहरुसँग छलफल >> सिमलताल दुर्घटना: २३ शव फेला, १४ जनाको सनाखत >> त्रिशुलीमा हाम फालेर ट्रकका सहचालक बेपत्ता >> ट्रम्प फेरी राष्ट्रपति बनेमा काम गर्न सहज हुदैन-युक्रेनी राष्ट्रपति जेलेन्स्की >> मौद्रिक नीति सार्बजनिक आज नहुने >> सिंहदरबारमा खादा र मालाको लर्को छोडेर उद्धार तथा राहतमा ध्यानदिन सरकारसँग कांग्रेस नेता महरको आग्रह >> नवलपुरमा कोरा साइक्लिङ >> क्रिकेटर हार्दिक पाण्डेयको पत्नी नताशासँग डिभोर्स >> बुटवल ईजलासमा आठ वर्षयताकै उच्च फैसला >> रिल बनाउदा झरनामा खसेर युवतीको मृत्यु >> आज देशैभर भारी वर्षाको चेतावनी >> विवादमा उपसभामुख, राजीनामा दिन दबाब बढ्दै >> नगरसभा नहुँदा बजेटविहीन लमही >> वडाध्यक्षले पढाउँछन् निःशुल्क ट्युसन कक्षा >> पाल्पाका सहरी क्षेत्रका बालबालिकामा कुपोषण बढि >> शिक्षकमाथिको भेदभाव रोकिने कहिले ? >> जग्गामा महिला स्वामित्व बढ्दै >> राहदानीबाट ६ करोड राजस्व >> शान्ति नमुना माविको व्यवहारिक सीप कार्यक्रमः विद्यार्थीलाई ‘गड्यौला पैँचो’ >> एसीसी महिला टी–२० एसिया कप क्रिकेट: नेपालले युएईको सामना गर्दै

ज्येष्ठ नागरिकमाथिको दुव्र्यवहार रोक

३ असार २०८१, सोमबार
३ असार २०८१, सोमबार

राष्ट्रिय मानव अधिकार आयोगले पछिल्लोसमय ज्येष्ठ नागरिकहरूमाथि दुव्र्यवहारका घटना बढ्दै गएको भन्दै गंभीर चिन्ता प्रकट गरेको छ । निश्चितरूपमा आयोगले भनेजस्तै ज्येष्ठ नागरिकहरू अनेक प्रकारका यातना, दुव्र्यवहार, हिंसा र अपहेलनाको शिकार भैरहेका छन । ज्येष्ठ नागरिकहरूमाथि दुव्र्यवहारका घटना बढ्दै जानु दुःखद रहेको बताईरहँदा उनीहरूको संरक्षणको खाँचो छ । नेपालमा ज्येष्ठ नागरिकहरूमाथि हुने दुव्र्यवहारका प्रति २४ वटा घटनाहरूमा एउटा मात्र घटना कानुनी कारबाहीको दायरामा पुग्ने गरेको र बाँकी घटनाहरू मेलमिलाप र ढाकछोप गरिने तथ्यांकले ज्येष्ठ नागरिकहरूमाथि कति ज्यादती भैरहेको छ भन्ने कुरा घामजत्तिकै छर्लङ्ग भएको छ । ज्येष्ठ नागरिकहरू आफैपनि न्यायमा पहुँच नपुगेको गुनासो गर्दै आएका छन । ज्येष्ठ नागरिकहरू सवैभन्दा पहिले आफ्नै घरबाट अपहेलित, पीडित, शोषित हुनुपरेको छ । समाजमा पनि ज्येष्ठ नागरिकलाई दुव्र्यवहार हुने गरेको छ । उनीहरूमाथि समान पहुँचको हक सरकारले उपलब्ध गराउनै सकेको छैन । जसका कारण सवैतिर ज्येष्ठ नागरिक मारमा पर्दै आएका छन । उनीहरू पीडित हुनुपरेको छ ।

राष्ट्रिय मानव अधिकार आयोगले विज्ञप्ती नै जारी गरेर ज्येष्ठ नागरिकप्रतिको दुव्र्यवहारप्रति दुःख ब्यक्त गर्नुका साथै चिन्ता प्रकट गरेको छ । नेपालमा आयोगले गरेको चिन्ताप्रति सरकारले त्यसप्रतिको चासो गंभीररूपमा लिन गरेको छैन । बाहिरी देशमा आयोगले यस्तो चिन्ता ब्यक्त गरेको अवस्थामा सरकारले बिषयलाई गंभीररूपमा लिदै छानबीन समिति नै गठन हुुन्थ्यो तर नेपाल सतिले सरापेको देश त्यसै भएको होइन । राष्ट्रिय मानव अधिकार आयोगले यत्रो विज्ञप्ती जारी गरेर चिन्ता प्रकट गर्दा सरकार भने घटनाका प्रतिम मौन छ । मानौं राष्ट्रिय मानव अधिकार आयोगको काम विज्ञप्ती जारी गर्ने मात्रै हो । आयोगले ज्येष्ठ नागरिकहरूले पाउने स्वास्थ्य लगायतका सुविधाको प्रभावकारी रूपमा कार्यान्वयन हुन नसकेको जनाएको छ । आयोगले ज्येष्ठ नागरिकहरूमा रहेको ज्ञान, सीप, अनुभवलाई अन्तरपुस्ता हस्तान्तरण गर्न, ज्येष्ठ नागरिकको अधिकारको संरक्षण र सम्बद्र्धनका सम्बन्धमा व्यवस्था भएका राष्ट्रिय र अन्तर्राष्ट्रिय कानुनको प्रभावकारी कार्यान्वयन गर्न तीनै तहका सरकार र सम्बद्ध सबै पक्षलाई आग्रह गरेको छ । सरकारले ज्येष्ठ नागरिकप्रति कतिसम्म दुःख दिन्छ भन्ने कुरा पछिल्लो उदाहरण काफी छ । सरकारले सामाजिक सुरक्षा भत्ताका लागि ज्येष्ठ नागरिकलाई अनिवार्य राष्ट्रिय परिचय पत्रको व्यवस्था गरेको छ । अहिले ४४ डिग्रीको उखरमाउलो गर्मीमा राष्ट्रिय परिचयपत्रका लागि ज्येष्ठ नागरिक लाईनमा बस्न विवस छन । सरकार ज्येष्ठ नागरिकको बेदना सुन्दैन भन्ने कुरा यो उदाहरण काफी छ । सामाजिक सुरक्षा भत्ताका लागि ज्येष्ठ नागरिकहरू अक्सिजन सिलिण्डरका साथ लाईनमा बस्नुपरेको दर्दनाक तस्वीर संचार माध्यममा सार्वजनिक हुँदा पनि सरकार मौन छ । यस्तो लाग्छ– सरकार आफै ज्येष्ठ नागरिकमाथि दुव्र्यवहार गरिरहेको छ । यसै सन्दर्भमा १९ औँ ज्येष्ठ नागरिक दुव्र्यवहार विरुद्धको विश्व चेतना दिवस शनिवार मनाइयो । जेष्ठ नागरिकमाथि हुने दुव्र्यवहार विरुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय सञ्जालले सन् २००६ देखि हरेक वर्ष जुन १५ तारिखलाई ज्येष्ठ नागरिक दुव्र्यवहार विरुद्धको विश्व चेतना दिवस मनाउन थालेको हो । नेपालले यो दिवस सन् २०१२ देखि मनाउन शुरु गरेको हो । दिवसको अवसरमा सरकारका तर्फबाट महिला बालबालिका तथा ज्येष्ठ नागरिक मन्त्री भगवती चौधरीले सम्पूर्ण ज्येष्ठ नागरिकप्रति सम्मान व्यक्त गर्दै ज्येष्ठ नागरिकको ज्ञान, सीप र अनुभवलाई नयाँ पुस्ताले ग्रहण गर्नुपर्नेमा बताइन । ज्येष्ठ नागरिकलाई सम्मानपूर्वक बाँच्न पाउने वातावरण सिर्जना गरी सरल, सहज जीवनयापन गर्न, सबै प्रकारका दुव्र्यवहारको अन्त्य र सम्मानजनक व्यवहारको आवश्यकतामा सरकारको जोड छ तर त्यो देखावटी मात्र !

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?