ट्रेंडिंग:

>> लुम्बिनी प्रदेश : अल्पमतका मुख्यमन्त्रीको राजीनामा गर्न आलटाल >> अमेरिकी राष्ट्रपति बाइडेनलाई कोरोना संक्रमण >> कस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> आज यी पाँच प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> सञ्चारिका समूह दाङको तेस्रो साधारण सभा एवं अधिवेशन सम्पन्न >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पहिलो चौमासिकभित्रै विकासका कामको ठेक्का लगाउन बुटवल नगर प्रमुखको निर्देशन >> बाढी, पहिरो अपडेट: अहिलेसम्म १२४ जनाको मृत्यु >> बंगलादेशकी प्रधानमन्त्री हसिनाको नोकरसँग ३४ मिलियन डलरको सम्पत्ति >> चन्द्रागिरी केवलकारमा फसेका सबै यात्रुको सकुशल उद्धार >> बुटवल कोरा २०२४ को तयारी पुरा >> कर्णाली प्रदेश : राजीनामा दिने तयारीमा माओवादीका मन्त्री >> प्रहरी ऐनको संशोधन प्रस्ताव एक महिनाभित्र संसद्‌मा लैजान्छु-गृहमन्त्री लेखक >> लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा पित्तथैलीको शल्यक्रिया सेवा पुनः सुचारु >> नेप्सेमा ५४ अंकको उच्च बृद्धि, १२ अर्बको कारोबार >> रोम विधान अनुमोदन गर्न माग गर्दै प्रशासनमा ज्ञापनपत्र >> प्रधानमन्त्री ओलीले आइतबार विश्वासको मत लिने >> रुपन्देहीको स्विमिङ पुलमा डुबेर एक जनाको मृत्यु >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> ढाकास्थित दूतावासले नेपालीलाई भन्यो– अत्यावश्यक कामबाहेक बाहिर ननिस्कनु >> बाबुले कुकुर मारे, छोराले बाबु >> वीरगन्जमा १५ लाख बढीको भन्सार छलीको सामान बरामद >> रुपन्देहीमा ‘मेरो सवारी मेरो लेन’ अभियान >> ओमानको समुन्द्रमा तेल ट्याङ्कर पल्टियो, १३ भारतीयसहित १६ जना बेपत्ता >> ‘कार्साङ’ को वर्कशपमा दयाहाङ, एक सातापछि छायांकन सुरु >> निरन्तर बढ्दै सुनको मुल्य, तोलाको कति पुग्यो ? >> अदालतको आदेशपछि न्युरोडको फुटपाथ विस्तार पुन शुरु >> सर्पदंशबाट बालकको मृत्यु >> नवलपुरमा पुलबाट खसेर एकको मृत्यु >> प्रधानमन्त्रीसँग अमेरिकी राजदुतको भेटवार्ता >> डिजिटल माध्यमबाट बधाई दिन प्रधानमन्त्री ओलीको आग्रह >> अलपत्र कन्चनिया पुल : करोडौ लगानी, नागरिकलाई सास्ती >> आज हरिशयनी एकादशी, कस्तो छ शास्त्रीय मान्यता ? >> जनज्योतीमा पोशाक वितरण >> आज यी ६ प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> पाण्डवेश्वर मन्दिरमा महा शिवपुराण सुरु >> लायन्स स्टार्सद्वारा बिद्यालयलाई सहयोग >> शिक्षाका लागि समान अवसर आवश्यक >> दृष्टिविहीन स्थायी शिक्षकः खुसी भन्दा पीडा बढि >> भूकम्प पीडितको समस्या समाधान गर >> वातावरणीय नैतिकता सम्झाउने साउन महिना >> रेसुङ्गामा एक महिने साउने मेला शुरु >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> बाढी, पहिरो लगायतका विपद्‍मा परी हालसम्म १२० जनाको मृत्यु >> सिमलताल दुर्घटना: गणपति डिलक्सका चालक र सहचालकको शव फेला >> समाजवादी मोर्चाको बैठक शुरु >> राष्ट्रपति पौडेलद्वारा तीन विधेयक प्रमाणिकरण >> जन्मदिनमा फजुल खर्च नगरी विद्यार्थीलाई सहयोग >> इङल्याण्डका प्रशिक्षक साउथगेटद्वारा राजीनामा >> महान्यायाधिवक्ता पोखरेलको राजीनामा

सय भन्दा बढि स्थान बाढी पहिरोको जोखिम क्षेत्र

३ असार २०८१, सोमबार
३ असार २०८१, सोमबार

पाल्पा, २ असार । चार वर्ष अगाडि रभ्भा गाउँपालिकाको फोक्सिड्डकोट गाउँमा बाढी पहिरोको कारण धन जनको क्षति भयो । तीन वर्ष अगाडि तिनाउ गाउँपालिकाको गिट्टी खानी नजिक चुनढुंगाबाट बगेको कारण धनजनको क्षति भयो । वर्षायामको थालनीसंगै मनसुनजन्य विपदका कारण धनजनको क्षति हुँदै आइरहेको छ । मानव सिर्जीत व्यवहार र प्राकृतिक वातावरणका कारण जिल्लामा वर्षायाममा वाढी पहिरोको जोखिम रहेको, जिल्लाको विपद व्यवस्थापन समितिका अनुसार वर्षायामको समयमा सय भन्दा बढि स्थान बाढीको उच्च जोखिम र त्यही अनुपातमा पहिरोको जोखिम क्षेत्र निर्धारण गरिएको छ ।

विपदले निम्ताउने समस्याको समाधान तथा पूर्वतयारीका लागि स्थानीय सरकार, सडक कार्यालय, शहरी बिकास तथा डिभिजन भवन कार्यालय, विद्यालय, नेपाल प्रहरी, नेपालसेना, ससस्त्र प्रहरी, लुम्बिनी मेडिकल कलेज, युनाइटेड सिसन अस्पताल जस्ता निकाय संग समन्वय गरिएको समितिका अध्यक्ष तथा प्रमुख जिल्ला अधिकारी आनन्द काफ्लेले बताए ।

विपद व्यवस्थापनका विषयमा कार्ययोजना बनेको छ । असार लागेपछि नदीजन्य, खानी जन्य बस्तुको उत्खनन गर्न पाइने छैन । वन पैदवार, वनक्षेत्र बाट ओसार पसार गर्न नपाइने, वर्षायाममा हुने मानविय तथा भौतिक क्षति कम गर्न जन चेतना नै बढी आवश्यकता भएको हो । त्यसको तयारी भएको छ । विपद व्यवस्थापनका विषयमा स्थानीय सरकारलाई नै बढि जिम्मेवारी बनाएको छ । यसका लागि स्थानीय सरकारका प्रमुख संग पटक–पटक अन्तक्र्रिया भएको प्रमुख जिल्ला अधिकारी काफ्ले बताउँछन् ।

विपदका समयमा खर्च गर्ने गरी बजेट विनियोजन गरिएको छ । आगलागी बाढी पहिरोको कारण क्षति भएको खण्डमा विपद व्यवस्थापन कोषबाट खर्च गरिने रामपुर नगर सरकारका प्रमुख रमण थापा बताउँछन्  । निस्दी, रैनादेवी, माथागढी, तिनाउ गाउँपालिकाहरू बाढी पहिरोको उच्च जोखिममा रहेका छन् तर अधिकांश स्थानीय निकायले विपद व्यवस्थापन कोषमा अत्यन्तै कम रकम जम्मा गरेका छन् ।
काली गण्डकी, तिनाउ, निस्दी तथा खोलका तटिय क्षेत्रहरू बढि जोखिममा रहेका छन् । निस्दी गाउँपालिकाको ज्यामिरे, माथागढी गाउँपालिकाकोे रहवास गोठादी, तिनाउको दोभान, रैनादेवीको सिद्देश्वर क्षेत्र चुन ढुंगा खानी क्षेत्र हुन । वातावरणिय र मूल्यांकन अनुरूप उत्खनन् नगरी उद्योगहरूले आफूखुसी उत्खनन् गरेका कारण खानी क्षेत्रका वरपरका भु–भागहरू पहिरोको उच्च जोखिममा रहेका स्थानीयहरू बताउँछन् ।

होङशी सिमेन्ट उद्योगको चुन ढुंगा खानीका कारण वर्षायाममा ज्यामिरेको तल्लो क्षेत्र पहिरोको उच्च जोखिममा रहेको स्थानीय बासिन्दा गगन सिंह सोती बताउँछन् । यही खानीका कारण ५० घर परिवार उच्च पहिरोको जोखिममा रहेको उनले बताए । तिनाउ गाउँपालिकाको सुकेताल नजिक रहेको अल्फा सिमेन्ट उद्योगको चुन ढुंगा खानीको पहुँचमार्ग निर्माण गर्दा प्रयोग गरिएको मेसिन नै भासिएको गंगा नेपाली बताउँछिन् ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?