ट्रेंडिंग:

>> गठबन्धनको सरकारबाट संसद विघटनको खेल हुन सक्छः चित्रबहादुर केसी >> भैरहवा विमानस्थलः उडान आन्तरिक, शुल्क अन्तर्राष्ट्रिय >> व्यापार मन्दीको ज्योतिषीय कारणहरू र समाधानको उपाय >> रोटरी क्लव अफ बुटवल चौतारीद्वारा सदस्यहरुलाई अभिमुखीकरण >> बंगलादेशमा आरक्षण विरोधी आन्दोलन: ३५ जनाको मृत्यु, देशभर कर्फ्यू >> कृषकको आम्दानी बढाउन बाख्रापालन >> ९९ वर्षकी कमलादेवीको सफल उपचार >> प्रतिष्ठानले प्रकाशन शुरु गर्यो आफ्नै बैज्ञानिक जर्नल ! >> नेपालको राजनीतिमा महामानव विपि >> सिमलताल बस दुर्घटना : हराएका यात्रु र बसको खोजीका लागि भारतीय उद्धार टोली खटिँदै >> मनसुनको एक महिना : बाढी, पहिरो र चट्याङबाट दुई सयको मृत्यु >> गुरुत्वले पूर्ण गुरु डा. स्वामी रामानन्द गिरि >> विभेदले जन्मिएकी अभियन्ता >> अखिल क्रान्तिकारीद्वारा बुटवल क्याम्पसमा छात्रा भेला >> नेपाल दक्षिण एसियाली करातेमा ६२ पदकसहित टिम च्याम्पियन >> दाङ जिल्ला अदालतमा १८ महिना कटेका मुद्दा शुन्य >> आजको मौसम : देशका केही ठाउँमा भारी वर्षाको संभावना >> पोलियो मुक्त घोषणा भएको १० वर्षपछि भेटियो भाइरस >> जलवायु परिवर्तनको जोखिममा सिमान्तकृत समुदाय >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> उच्च अदालतको ठहर– गौशाला–२६ बालिग नै हुन्, सन्दीपसँगका सबै घटनाक्रम सहमतिमै >> सडक बत्ती जडानमा अनियमितताको आरोप >> उपसभामुख रानालाई जिम्मेवारीबाट हटाउन माग गर्दै संसदीय समितिमा उजुरी >> महिला एसिया कप क्रिकेटमा नेपालकाे ऐतिहासिक जित, यूएई ६ विकेटले पराजित >> उपसभामुख रानामगरले भनिन्- करुणाभावले सहयोग गरे, डेढ वर्षपछि विवादित बनाउन खोजियो >> महिला एशिया कप: युएईले नेपाललाई दियो ११६ रनको लक्ष्य >> नाबालिका वेश्यावृत्तिमा लगाउने गेष्टहाउस सञ्चालकहरू पक्राउ >> माइक्रोसफ्टको सर्भर डाउन: विश्वभरका एयरलाइन्स, बैंक र दुरसञ्चार सेवा प्रभावित >> रगत अभाव रोक्न रक्तदान अभियान >> प्रधानमन्त्री ओलीलाई मोदीले पठाए औपचारिक बधाई सन्देश >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> महिला एसिया कप : यूएईविरुद्ध नेपालले टस जित्यो, पहिले फिल्डिङ गर्ने >> राष्ट्रपति पौडेलद्वारा पेरिस ओलम्पिकमा भाग लिने खेलाडीलाई शुभकामनासहित बिदाई >> संसद भवनको निर्माण ढिलाई: सभामुख घिमिरेले गरे उपप्रधानसहित अधिकारीहरुसँग छलफल >> सिमलताल दुर्घटना: २३ शव फेला, १४ जनाको सनाखत >> त्रिशुलीमा हाम फालेर ट्रकका सहचालक बेपत्ता >> ट्रम्प फेरी राष्ट्रपति बनेमा काम गर्न सहज हुदैन-युक्रेनी राष्ट्रपति जेलेन्स्की >> मौद्रिक नीति सार्बजनिक आज नहुने >> सिंहदरबारमा खादा र मालाको लर्को छोडेर उद्धार तथा राहतमा ध्यानदिन सरकारसँग कांग्रेस नेता महरको आग्रह >> नवलपुरमा कोरा साइक्लिङ >> क्रिकेटर हार्दिक पाण्डेयको पत्नी नताशासँग डिभोर्स >> बुटवल ईजलासमा आठ वर्षयताकै उच्च फैसला >> रिल बनाउदा झरनामा खसेर युवतीको मृत्यु >> आज देशैभर भारी वर्षाको चेतावनी >> विवादमा उपसभामुख, राजीनामा दिन दबाब बढ्दै >> नगरसभा नहुँदा बजेटविहीन लमही >> वडाध्यक्षले पढाउँछन् निःशुल्क ट्युसन कक्षा >> पाल्पाका सहरी क्षेत्रका बालबालिकामा कुपोषण बढि >> शिक्षकमाथिको भेदभाव रोकिने कहिले ? >> जग्गामा महिला स्वामित्व बढ्दै

बुटवलमा ग्रील जोनलाई संघीय सरकारको एक करोड वजेट

जग्गा दिन उपमहानगरसंग व्यवसायीको माग
२ असार २०८१, आईतवार
२ असार २०८१, आईतवार

बुटवल, २ असार । जथाभावी छरिएर चलेका ग्रील उद्योगका कारण बजार क्षेत्रमा चर्को ध्वनी प्रदुषणले नगरवासी हैरान छन् । फलाम काट्दा आउने चर्को आवाजले विद्यार्थीहरुको पढाईमा समेत असर गरिरहेको छ । उद्योगबाट निस्कने फलामका कणले वातावरण प्रदुषण समेत भइरहेको र नगरवासीको स्वास्थ्यमा समेत असर गरिरहेको छ । तर यसको दोषी ग्रील उद्योगी मात्र हैनन् । स्थानीय तहका सरकारले यस्ता उद्योग सञ्चालनका लागि वस्ती छुट्टै ठाउं दिएको भए ग्रीलजोन स्थापना हुन सक्थ्यो । अनि घना वस्ती भएको बजार क्षेत्रमा ग्रील उद्योगको ध्वनी र वातावरण प्रदुषणको समस्या हुंदैन थियो ।
ग्रील तथा स्टील ब्यवसायी संघ रुपन्देहीले २०६६ सालदेखि नै ग्रील जानेको माग गर्दै आएको थियो । तत्कालीन जिल्ला अध्यक्ष अशोक वर्माको पालादेखि उठेको ग्रील जोनको माग उनी केन्द्रीय उपाध्यक्ष र लुम्बिनी प्रदेश अध्यक्ष हुंदासम्म व्यक्तिगत र संस्थागतरुपमा डेढ दशकसम्म निरन्तर उठाइ रहे ।
अन्तत: रुपन्देही २ का प्रतिनिधि सभा सदस्य एवं पुर्व अर्थमन्त्री विष्णु पौडेलले बुटवलमा ग्रील जोन स्थापना आवश्यक ठानेर आर्थिक वर्ष २०८१।८२ को संघीय सरकारको वजेटमा एक करोड रुपैयां वजेट विनियोजन गराृउन भूमिका खेले ।
वजेटमा औद्योगिक पुर्वाधार विकास कार्यक्रम अन्तर्गत बुटवलमा ग्रीलजोन स्थापनाका लागि एक करोड रुपैयां विनयोजन भएको छ । वजेट वक्तव्यमै ग्रीलजोनको माग सही सावित पुष्टी भएको ग्रील तथा स्टिल व्यवसायी महासंघका प्रदेश अध्यक्ष एवं केन्द्रीय उपाध्यक्ष अशोक वर्माले बताए ।
‘हामीले २०६६ सालदेखि ग्रीलजोनको माग गर्दै आएका हौं, ढेड दशकपछि यस क्षेत्रका संघीय सांसद विष्णु पौडेलले यसका लागि भूमिका खेलेर एक करोड वजेट पनि विनियोजन भयो यसले समग्र रुपन्देहीका ग्र्रील व्यवसायी खुशी र उत्साहित भएका छन्’–वर्माले भने–‘अब जथाभावी छरिएर चलेका ग्रील उद्योगहरुलाई एकै थलोमा ल्याएर चलाउन सबै स्थानीय तहहरुलाई सन्देश गएको छ, ठूलो वजेट नै विनियोजन भएकाले अब बुटवल उपमहानगरले त जग्गाको व्यवस्था गरिदिनुपर्ने हुन्छ, अन्यथा वजेट फिर्ता हुन्छ ।’
ग्रील तथा स्टिल व्यवसायी संघ रुपन्देहीका अध्यक्ष बुद्धि गुरुङले ग्रील जोन स्थापना हुन सके उपमहानगरको सुन्दरता बढ्ने, वस्तीमा हुंदै आएको ध्वनी र वातावरण प्रदुषण कम हुने मात्र नभई व्यवसाय समेत मर्यादित हुने बताए ।

यसअघि बुटवल मैनाबगरमा नगरभरि छरिएका ग्यारेजहरुलाई ल्याएर अटो भिलेज स्थापना गरिएको थियो । अटो भिलेज अहिले देशकै नमूनाका रुपमा चिनिन्छ ।

भोलिका दिनमा ग्रील जोन पनि स्थापना हुन सके यसले बुटवल उपमहानगरकै नाम र उचाई बढ्ने जिल्ला अध्यक्ष गुरुङ बताउंछन् । बुटवलमा करिब डेढ सय ग्रील उद्योग छन् । स्थानीय सरकारले जग्गा उपलब्ध गराएर स्थापना हुने ग्रील जोनबाट कारोबार गर्दा व्यवसायीहरु राज्य र उपभोक्तामाथि थप जिम्मेवार बन्ने र उपभोक्ताहरु मूल्यमा ठगिनबाट जोगिन,अस्वस्थ प्रतिस्पर्धा अन्त्य हुने र व्यवसाय मर्यादित हुने गुरुङले बताए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?