ट्रेंडिंग:

>> नारायणगढ- मुग्लिङ सडकमा बस र ट्याङ्कर ठोक्किए, १६ जना घाइते >> मलेसियामा नयाँ राजा सुल्तान इब्राहिम इस्कन्दरले सम्हाले राजगद्दी >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले भोलि विश्वासको मत लिने >> गठबन्धनको सरकारबाट संसद विघटनको खेल हुन सक्छः चित्रबहादुर केसी >> भैरहवा विमानस्थलः उडान आन्तरिक, शुल्क अन्तर्राष्ट्रिय >> व्यापार मन्दीको ज्योतिषीय कारणहरू र समाधानको उपाय >> रोटरी क्लव अफ बुटवल चौतारीद्वारा सदस्यहरुलाई अभिमुखीकरण >> बंगलादेशमा आरक्षण विरोधी आन्दोलन: ३५ जनाको मृत्यु, देशभर कर्फ्यू >> कृषकको आम्दानी बढाउन बाख्रापालन >> ९९ वर्षकी कमलादेवीको सफल उपचार >> प्रतिष्ठानले प्रकाशन शुरु गर्यो आफ्नै बैज्ञानिक जर्नल ! >> नेपालको राजनीतिमा महामानव विपि >> सिमलताल बस दुर्घटना : हराएका यात्रु र बसको खोजीका लागि भारतीय उद्धार टोली खटिँदै >> मनसुनको एक महिना : बाढी, पहिरो र चट्याङबाट दुई सयको मृत्यु >> गुरुत्वले पूर्ण गुरु डा. स्वामी रामानन्द गिरि >> विभेदले जन्मिएकी अभियन्ता >> अखिल क्रान्तिकारीद्वारा बुटवल क्याम्पसमा छात्रा भेला >> नेपाल दक्षिण एसियाली करातेमा ६२ पदकसहित टिम च्याम्पियन >> दाङ जिल्ला अदालतमा १८ महिना कटेका मुद्दा शुन्य >> आजको मौसम : देशका केही ठाउँमा भारी वर्षाको संभावना >> पोलियो मुक्त घोषणा भएको १० वर्षपछि भेटियो भाइरस >> जलवायु परिवर्तनको जोखिममा सिमान्तकृत समुदाय >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> उच्च अदालतको ठहर– गौशाला–२६ बालिग नै हुन्, सन्दीपसँगका सबै घटनाक्रम सहमतिमै >> सडक बत्ती जडानमा अनियमितताको आरोप >> उपसभामुख रानालाई जिम्मेवारीबाट हटाउन माग गर्दै संसदीय समितिमा उजुरी >> महिला एसिया कप क्रिकेटमा नेपालकाे ऐतिहासिक जित, यूएई ६ विकेटले पराजित >> उपसभामुख रानामगरले भनिन्- करुणाभावले सहयोग गरे, डेढ वर्षपछि विवादित बनाउन खोजियो >> महिला एशिया कप: युएईले नेपाललाई दियो ११६ रनको लक्ष्य >> नाबालिका वेश्यावृत्तिमा लगाउने गेष्टहाउस सञ्चालकहरू पक्राउ >> माइक्रोसफ्टको सर्भर डाउन: विश्वभरका एयरलाइन्स, बैंक र दुरसञ्चार सेवा प्रभावित >> रगत अभाव रोक्न रक्तदान अभियान >> प्रधानमन्त्री ओलीलाई मोदीले पठाए औपचारिक बधाई सन्देश >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> महिला एसिया कप : यूएईविरुद्ध नेपालले टस जित्यो, पहिले फिल्डिङ गर्ने >> राष्ट्रपति पौडेलद्वारा पेरिस ओलम्पिकमा भाग लिने खेलाडीलाई शुभकामनासहित बिदाई >> संसद भवनको निर्माण ढिलाई: सभामुख घिमिरेले गरे उपप्रधानसहित अधिकारीहरुसँग छलफल >> सिमलताल दुर्घटना: २३ शव फेला, १४ जनाको सनाखत >> त्रिशुलीमा हाम फालेर ट्रकका सहचालक बेपत्ता >> ट्रम्प फेरी राष्ट्रपति बनेमा काम गर्न सहज हुदैन-युक्रेनी राष्ट्रपति जेलेन्स्की >> मौद्रिक नीति सार्बजनिक आज नहुने >> सिंहदरबारमा खादा र मालाको लर्को छोडेर उद्धार तथा राहतमा ध्यानदिन सरकारसँग कांग्रेस नेता महरको आग्रह >> नवलपुरमा कोरा साइक्लिङ >> क्रिकेटर हार्दिक पाण्डेयको पत्नी नताशासँग डिभोर्स >> बुटवल ईजलासमा आठ वर्षयताकै उच्च फैसला >> रिल बनाउदा झरनामा खसेर युवतीको मृत्यु >> आज देशैभर भारी वर्षाको चेतावनी >> विवादमा उपसभामुख, राजीनामा दिन दबाब बढ्दै >> नगरसभा नहुँदा बजेटविहीन लमही >> वडाध्यक्षले पढाउँछन् निःशुल्क ट्युसन कक्षा

प्रगति विवरण होइन, काम देखाउ सरकार

२ असार २०८१, आईतवार
२ असार २०८१, आईतवार

संघीय सरकारका मन्त्रीहरूले मन्त्रालय सम्हालेको तीन महिना पूरा भएको अवसरमा आफूहरूले गरेका कामको उपलब्धि सार्वजनिक गरिरहेका छन । मन्त्रीहरू अहिले कामभन्दा पनि प्रगति विवरणको दौडमा छन् । संयोग के छ भने प्रधानमन्त्री प्रचण्डले दुईजना मन्त्रीलाई बिदा गरेर दुई मन्त्रीलाई भित्राउनु छ । नतिजा देखाउन नसक्ने मन्त्रीहरूलाई बिदाई गर्ने हल्लाका बीच मन्त्रीहरू अहिले तीन महिनाको छोटो अवधीमा पनि यो गरेँ, त्यो गरेँको फेहरिस्त सार्वजनिक गरिरहेका छन् । मन्त्रीहरूलाई अहिले भयको अवस्था सिर्जना भएको छ । नागरिक उन्मुक्ति पार्टी र सिके राउतको दललाई एक एक मन्त्रालय दिने सहमतिका कारण वर्तमान मन्त्रिपरिषदका दुई मन्त्री छिटै बिदाई हुँदैछन् । यस बीचमा मन्त्रीहरू हतासको मनस्थितिमा देखिएका छन । तीन महिनाको बीचमा सरकारले खासै राम्रो काम गर्न नसकेको गुनासो छ । सरकारप्रति आम जनताको गुनासो र आलोचना बढ्दै र्गा प्रधानमन्त्री प्रचण्ड नेतृत्वको सरकार काम भन्दा पनि विवरण देखाउन आतुर हुनु राम्रो होइन । यसबाट के देखिन्छ भने सरकार काम भन्दा पनि कुरामा बढी विश्वास गरिरहेको छ । यद्यपि सरकारले तीन महिनाको बीचमा धेरै काम गरेको भन्दै कामको फेहरिस्त नै प्रस्तुत गरेको छ । त्यसमा जनतालाई डेलिभरी दिने कामसहित तस्करमाथि कारबाही, विकास निर्माणमा द्रुतता, सार्वजनिक खर्चमा मितव्ययीता, राजमार्ग र सडक सुरक्षामा प्रभावकारिता, अध्यागमनमा नयाँ प्रणाली लागू, पेट्रोलियम चुहावटमा रोक, सामाजिक सुरक्षा भत्ता वितरणमा पारदर्शिता, औचित्यहीन भ्रमणमा नियन्त्रण र प्राथमिकताका आधारमा वैदेशिकसम्बन्ध राखिएको छ । सरकारले थप उपलब्धिका रूपमा शिक्षामा दूरगामी महत्वका काम, पुनर्निर्माणमा नतिजामुखी काम, सामाजिक सुरक्षा कडाईलाई प्राथमिकताका साथ उल्लेख गरिएको छ । यी उपलब्धि सरकारले अघि सारेको विकास र समृद्धिसँग जोडिएको कुरामा पनि जोड दिइएको छ ।

सरकारले अघि सारेका उपलब्धि केही कार्यनीतिगत कार्यक्रम र केही रणनीतिक कार्यक्रमसँग प्रत्यक्ष जोडिएका छन् । तथापि, सरकारले प्रस्तुत गरी दाबी गरेको तथ्यांक र जनताले प्रत्यक्ष अनुभूत गरेका कुराका बीचमा केही बेमेल देखापरेका छन् ।
सरकारका प्रगति विवरण हेर्दा आशालाग्दा छन तर निरासा ओकलिरहेका छन । सरकारको बजेट नै घाटा बजेट छ । राष्ट्रिय गौरवका आयोजना निर्माणको काममा बाधा उत्पन्न हुने अवस्था छ । सरकारको बजेट घटेको छ । उद्योगी व्यवसायी, पर्यटन क्षेत्र सरकारप्रति आशाबादी बन्न सकिरहेको छैन । यत्रतत्रसर्वत्र निरासामात्रै छ । दीर्घकालीन योजनासंग सम्बन्धित रणनीतिक कार्यक्रमको अभाव देखिएको गुनासो छ । आशा पलाउने र भविष्य देखाउने नयाँ योजना हुन् तर ती योजना तत्काल जनताका लागि राहत तथा सेवा प्रदान गर्ने योजना होइनन् । जनताले जीविकोपार्जनमुखी समस्यालाई सम्बोधन गर्ने गरी सरकारले योजना तथा कार्यक्रम ल्याओस् भन्ने चाहन्छन् । यो भनेको सरकारका नीति तथा योजना दैनिक आइपरेका समस्यालाई हल गर्न सहयोग गर्दै जनतालाई साथ दिऊन् भन्ने पनि हो । तर, सरकार वास्तविक समस्याभित्र प्रवेश गर्नै सकेको छैन । जनता अभावमा छन्, समस्यामा छन् र पीडा तथा अन्योलमा छन् । सरकारका मन्त्रीहरूले तीन महिनाको विवरण सार्वजनिक गरे तर ती विवरणबाट जनता लाभान्वित हुने, जनतालाई प्रत्यक्ष फाईदा पुग्ने कुरा धेरै परेको कुरा भएको छ । निश्चितरूपमा समृद्धि एकै दिनमा वा एकैपटक आउने कुरा होइन, तर मेहनत ग¥यो भने असंभव छैन । मन्त्रीहरूले गरेको प्रगतिको फेहरिस्तभित्र पद जोगाउने षडयन्त्रको गन्ध नआओस् । तसर्थ अवको दिनमा जनतालाई प्रगतिको फेहरिस्त भन्दा पनि कामको विवरण आवश्यक छ । जनता नतिजा चाहन्छन् । सरकार बनाउने र भत्काउने खेल चलिरहँदा मन्त्रीहरूलाई पद जोगाउनकै लागि प्रगति विवरण सार्वजनिक गर्नुपर्ने अवस्था आउनु चाहिँ चिन्ताको कुरा हो । अव जनतालाई प्रगति विवरण सुन्नेभन्दापनि परिवर्तन देख्ने धोको छ । सरकारको ध्यान जाओस् ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?