ट्रेंडिंग:

>> बंगलादेशमा आरक्षण विरोधी आन्दोलन: ३५ जनाको मृत्यु, देशभर कर्फ्यू >> कृषकको आम्दानी बढाउन बाख्रापालन >> ९९ वर्षकी कमलादेवीको सफल उपचार >> प्रतिष्ठानले प्रकाशन शुरु गर्यो आफ्नै बैज्ञानिक जर्नल ! >> नेपालको राजनीतिमा महामानव विपि >> सिमलताल बस दुर्घटना : हराएका यात्रु र बसको खोजीका लागि भारतीय उद्धार टोली खटिँदै >> मनसुनको एक महिना : बाढी, पहिरो र चट्याङबाट दुई सयको मृत्यु >> गुरुत्वले पूर्ण गुरु डा. स्वामी रामानन्द गिरि >> विभेदले जन्मिएकी अभियन्ता >> अखिल क्रान्तिकारीद्वारा बुटवल क्याम्पसमा छात्रा भेला >> नेपाल दक्षिण एसियाली करातेमा ६२ पदकसहित टिम च्याम्पियन >> दाङ जिल्ला अदालतमा १८ महिना कटेका मुद्दा शुन्य >> आजको मौसम : देशका केही ठाउँमा भारी वर्षाको संभावना >> पोलियो मुक्त घोषणा भएको १० वर्षपछि भेटियो भाइरस >> जलवायु परिवर्तनको जोखिममा सिमान्तकृत समुदाय >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> उच्च अदालतको ठहर– गौशाला–२६ बालिग नै हुन्, सन्दीपसँगका सबै घटनाक्रम सहमतिमै >> सडक बत्ती जडानमा अनियमितताको आरोप >> उपसभामुख रानालाई जिम्मेवारीबाट हटाउन माग गर्दै संसदीय समितिमा उजुरी >> महिला एसिया कप क्रिकेटमा नेपालकाे ऐतिहासिक जित, यूएई ६ विकेटले पराजित >> उपसभामुख रानामगरले भनिन्- करुणाभावले सहयोग गरे, डेढ वर्षपछि विवादित बनाउन खोजियो >> महिला एशिया कप: युएईले नेपाललाई दियो ११६ रनको लक्ष्य >> नाबालिका वेश्यावृत्तिमा लगाउने गेष्टहाउस सञ्चालकहरू पक्राउ >> माइक्रोसफ्टको सर्भर डाउन: विश्वभरका एयरलाइन्स, बैंक र दुरसञ्चार सेवा प्रभावित >> रगत अभाव रोक्न रक्तदान अभियान >> प्रधानमन्त्री ओलीलाई मोदीले पठाए औपचारिक बधाई सन्देश >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> महिला एसिया कप : यूएईविरुद्ध नेपालले टस जित्यो, पहिले फिल्डिङ गर्ने >> राष्ट्रपति पौडेलद्वारा पेरिस ओलम्पिकमा भाग लिने खेलाडीलाई शुभकामनासहित बिदाई >> संसद भवनको निर्माण ढिलाई: सभामुख घिमिरेले गरे उपप्रधानसहित अधिकारीहरुसँग छलफल >> सिमलताल दुर्घटना: २३ शव फेला, १४ जनाको सनाखत >> त्रिशुलीमा हाम फालेर ट्रकका सहचालक बेपत्ता >> ट्रम्प फेरी राष्ट्रपति बनेमा काम गर्न सहज हुदैन-युक्रेनी राष्ट्रपति जेलेन्स्की >> मौद्रिक नीति सार्बजनिक आज नहुने >> सिंहदरबारमा खादा र मालाको लर्को छोडेर उद्धार तथा राहतमा ध्यानदिन सरकारसँग कांग्रेस नेता महरको आग्रह >> नवलपुरमा कोरा साइक्लिङ >> क्रिकेटर हार्दिक पाण्डेयको पत्नी नताशासँग डिभोर्स >> बुटवल ईजलासमा आठ वर्षयताकै उच्च फैसला >> रिल बनाउदा झरनामा खसेर युवतीको मृत्यु >> आज देशैभर भारी वर्षाको चेतावनी >> विवादमा उपसभामुख, राजीनामा दिन दबाब बढ्दै >> नगरसभा नहुँदा बजेटविहीन लमही >> वडाध्यक्षले पढाउँछन् निःशुल्क ट्युसन कक्षा >> पाल्पाका सहरी क्षेत्रका बालबालिकामा कुपोषण बढि >> शिक्षकमाथिको भेदभाव रोकिने कहिले ? >> जग्गामा महिला स्वामित्व बढ्दै >> राहदानीबाट ६ करोड राजस्व >> शान्ति नमुना माविको व्यवहारिक सीप कार्यक्रमः विद्यार्थीलाई ‘गड्यौला पैँचो’ >> एसीसी महिला टी–२० एसिया कप क्रिकेट: नेपालले युएईको सामना गर्दै >> रातिदेखिको वर्षाले रुपन्देही, पाल्पा, चितवन, सिन्धुपाल्चोक र काठमाण्डौमा बाढी

काकाकुल रेक्चाबासी : पानी माग्न आन्दोलन

१ असार २०८१, शनिबार
१ असार २०८१, शनिबार

सुर्खेत ।

पश्चिम सुर्खेतको चौकुने गाउँपालिकाको रेक्चागाउँ । जहाँका नागरिक खानेपानी माग्न आन्दोलन गर्न बाध्य छन् ।

उनीहरुले पानी माग्न थालेको वर्षाै भइसक्यो, माग सुनुवाई नभएपछि अन्ततः उनीहरु आन्दोलन गर्न बाध्य भएका हुन् । सधै झै डोकोमा गाग्री बोकेर पानी लिन जाने स्थानीयबासी गएको बिहीवार भने गाउँपालिकामा आन्दोलनमा आए । उनीहरु खानेपानीको माग गर्दै डोकोमा रित्तो गाग्री बोकेर आन्दोलनमा उत्रिए ।

रेक्चा गाउँ चौकुने पालिकाको केन्द्र गुटुदेखि उत्तरतर्फ करिब चार किलोमिटरको दुरीमा पर्छ । अग्लो पहाडको थुम्कोमाथि समथर मैदानमा रहेको यो गाउँ वर्षौँदेखि पानीको चरम अभावमा गुज्रिरहेको छ । स्थानीय तपेन्द्र क्षेत्रीले खानेपानी सङ्घर्ष समितिको नेतृत्व गरिरहेका छन्, उनी वडा सदस्य पनि हुन् । उनकै नेतृत्वमा यहाँका महिला, केटाकेटीदेखि बुढापाकाहरू बिहीबार बिहानै डोको र गाग्री बोकेर आन्दोलन गर्न पालिकाको मुकाम गुट आएका थिए ।

स्थानीय खगिसरा शाहीले खडेरीको समयमा पनि खानेपानी नहुँदा गुजरा चलाउनै समस्या भएको बताइन् । ‘पानी भर्नेकै लागि दिनभरीको समय लाग्छ, खडेरीका कारण भएका कुवा सुकेपछि अहिले खानेपानी नै छैन,’ उनले भनिन्, ‘कतिबेला घरधन्दाको काम गर्ने खेतीपाती बस्तु भाउलाई हेर्ने समय जति पानीकै पालो कुर्नुपर्छ त्यही पनि पानी नै पाइदैन ।’

रेक्चा गाउँ अहिले काकाकुल छ । यहाँका स्थानीयले झण्डै पाँचदशकदेखि पानीकै लागि ठूलो सास्ती भोगिरहेका छन् । गाउँमा ११ वटा कुवा छन् । तर सबैजसो कुवा सुकेका छन् । स्थानीयले अहिले लेदो पानी कपडाले छानेर खाइरहेका छन् ।

चौकुने गाउँपालिकाले चार वर्षअघि कर्णाली नदीबाट लिफ्ट गरेर रेक्चामा ल्याउने भन्दै एक करोड ७२ लाख रूपैयाँमा ठेक्का आह्वान ग¥यो । तर अझैसम्म पनि कामले गति लिएको छैन । भौगोलिक विकटता तथा सडक र विद्युतको अभावमा उक्त आयोजना अगाडि बढ्न नसकेको हो ।

पाँचवर्ष अघिसम्म एक सय १५ घरधुरी रहेको रेक्चामा खानेपानीकै अभावका कारण अहिले ८० घरधुरी छन् ।

पानीको चरम अभाव भएको रेक्चालाई सरकारले कहिल्यै प्राथमिकता लिएको छैन । स्थानीय सरकार बनेपछि पनि न पर्याप्त बजेटको व्यवस्था छ न कुनै आयोजनाका लागि प्रदेश र संघसँग पहल नै थालेको छ ।

मानवअधिकारवादी संस्थाहरूले यहाँको खानेपानी अभावको विषयलाई लिएर राज्य विरुद्ध मुद्दा समेत दायर गरेका थिए । गाउँपालिकाका अध्यक्ष खड्ग विकले रेक्चामा खानेपानीको समस्या समाधान गर्न स्थानीय सरकारले मात्र नभ्याउने बताउँछन् । ‘भौगोलिक विकटताको समस्या छ भने अर्काेतिर पानीको श्रोत टाढा छ जसका कारण पानी ल्याउन समस्या परेको हो’ उनी भन्छन्, ‘स्थानीय सरकारको बलिबुताले नसक्ने हुनाले प्रदेश र केन्द्र सरकार नै लाग्नुपर्ने देखिन्छ ।’

खानेपानीकै समस्या लिएर प्रदेश सरकारका मन्त्रीहरुलाई समेत भेटघाट गरेको उनी बताउँछन् । ‘जलस्रोत तथा उर्जा मन्त्री समक्ष भेटघाट गरेको छु’ गाउँपालिका अध्यक्ष बिकले भने, ‘मन्त्रीज्यूहरु पनि समस्याप्रति सकारात्मक हुनुहुन्छ ।’ यो ठाउँको दीर्घकालीन समस्या समाधानका लागि भने नयाँ तरिकाले सम्भाव्यता अध्ययन गर्नुपर्ने उनको भनाइ छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?