ट्रेंडिंग:

>> लुम्बिनी प्रदेश : अल्पमतका मुख्यमन्त्रीको राजीनामा गर्न आलटाल >> अमेरिकी राष्ट्रपति बाइडेनलाई कोरोना संक्रमण >> कस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> आज यी पाँच प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> सञ्चारिका समूह दाङको तेस्रो साधारण सभा एवं अधिवेशन सम्पन्न >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पहिलो चौमासिकभित्रै विकासका कामको ठेक्का लगाउन बुटवल नगर प्रमुखको निर्देशन >> बाढी, पहिरो अपडेट: अहिलेसम्म १२४ जनाको मृत्यु >> बंगलादेशकी प्रधानमन्त्री हसिनाको नोकरसँग ३४ मिलियन डलरको सम्पत्ति >> चन्द्रागिरी केवलकारमा फसेका सबै यात्रुको सकुशल उद्धार >> बुटवल कोरा २०२४ को तयारी पुरा >> कर्णाली प्रदेश : राजीनामा दिने तयारीमा माओवादीका मन्त्री >> प्रहरी ऐनको संशोधन प्रस्ताव एक महिनाभित्र संसद्‌मा लैजान्छु-गृहमन्त्री लेखक >> लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा पित्तथैलीको शल्यक्रिया सेवा पुनः सुचारु >> नेप्सेमा ५४ अंकको उच्च बृद्धि, १२ अर्बको कारोबार >> रोम विधान अनुमोदन गर्न माग गर्दै प्रशासनमा ज्ञापनपत्र >> प्रधानमन्त्री ओलीले आइतबार विश्वासको मत लिने >> रुपन्देहीको स्विमिङ पुलमा डुबेर एक जनाको मृत्यु >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> ढाकास्थित दूतावासले नेपालीलाई भन्यो– अत्यावश्यक कामबाहेक बाहिर ननिस्कनु >> बाबुले कुकुर मारे, छोराले बाबु >> वीरगन्जमा १५ लाख बढीको भन्सार छलीको सामान बरामद >> रुपन्देहीमा ‘मेरो सवारी मेरो लेन’ अभियान >> ओमानको समुन्द्रमा तेल ट्याङ्कर पल्टियो, १३ भारतीयसहित १६ जना बेपत्ता >> ‘कार्साङ’ को वर्कशपमा दयाहाङ, एक सातापछि छायांकन सुरु >> निरन्तर बढ्दै सुनको मुल्य, तोलाको कति पुग्यो ? >> अदालतको आदेशपछि न्युरोडको फुटपाथ विस्तार पुन शुरु >> सर्पदंशबाट बालकको मृत्यु >> नवलपुरमा पुलबाट खसेर एकको मृत्यु >> प्रधानमन्त्रीसँग अमेरिकी राजदुतको भेटवार्ता >> डिजिटल माध्यमबाट बधाई दिन प्रधानमन्त्री ओलीको आग्रह >> अलपत्र कन्चनिया पुल : करोडौ लगानी, नागरिकलाई सास्ती >> आज हरिशयनी एकादशी, कस्तो छ शास्त्रीय मान्यता ? >> जनज्योतीमा पोशाक वितरण >> आज यी ६ प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> पाण्डवेश्वर मन्दिरमा महा शिवपुराण सुरु >> लायन्स स्टार्सद्वारा बिद्यालयलाई सहयोग >> शिक्षाका लागि समान अवसर आवश्यक >> दृष्टिविहीन स्थायी शिक्षकः खुसी भन्दा पीडा बढि >> भूकम्प पीडितको समस्या समाधान गर >> वातावरणीय नैतिकता सम्झाउने साउन महिना >> रेसुङ्गामा एक महिने साउने मेला शुरु >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> बाढी, पहिरो लगायतका विपद्‍मा परी हालसम्म १२० जनाको मृत्यु >> सिमलताल दुर्घटना: गणपति डिलक्सका चालक र सहचालकको शव फेला >> समाजवादी मोर्चाको बैठक शुरु >> राष्ट्रपति पौडेलद्वारा तीन विधेयक प्रमाणिकरण >> जन्मदिनमा फजुल खर्च नगरी विद्यार्थीलाई सहयोग >> इङल्याण्डका प्रशिक्षक साउथगेटद्वारा राजीनामा >> महान्यायाधिवक्ता पोखरेलको राजीनामा

भिआइए स्क्रिनिङ शिविरमा ६१ जना महिलाले सेवा लिए

३१ जेष्ठ २०८१, बिहीबार
३१ जेष्ठ २०८१, बिहीबार

दाङ, ३१ जेठ ।

घरछेउँमा स्वास्थ्य शिविर पाउँदा नागरिक खुशी भएका छन् । घोराही उपमहानगरपालिका –११ शिवपुरमा प्रजनन रुग्णता कार्यक्रम अन्तरर्गत भिआइए स्क्रिनिङ शिविर बुधबार हापुरको शिवपुरमा संचालन भएको थियो । घोराही उपमहानगरपालिका स्वास्थ्य प्रबद्र्धन शाखा र वडा नम्बर ११ को आयोजनामा भएको शिबिरमा ६१ जना महिलाको प्रजनन स्वास्थ्यको परिक्षण गरिएको थियोे । जसमा पाठेघर खसेका १४ जना, क्यान्सरको शंका लागेका २ जना, पाठेघरमा मासु पलाएका ४ जना बिरामी भेटिएका थिए । अन्य बिरामीहरुमा महिनावारी गडबडी भएका, सेतोपानी बग्ने, तल्लो पेट दुख्ने, पाठेघरमा घाउखटिरा भएका बिरामीले सेवा लिएको भिआइए फोकल पर्सन बिमला पौडेलले जानकारी दिइन् ।

वडा नम्बर ११ का अध्यक्ष कुलबहादुर लामिछानेले पाठेघरको परिक्षण गर्न लाज मान्न नहुने बताए । प्रजनन स्वास्थ्य महिलाको अधिकार भित्रको कुरा भएकाले समयमै सचेत हुन आग्रह गरे । क्यान्सर जस्ता प्राणघातक रोग लागेमा घरबास बेचेर औषधि उपचार गर्दापनि रोग निको नहुने भएकाले समयमै परिक्षण गर्न आग्रह गरे । घरघर सेवा दिने उद्धेश्यले स्वास्थ्यकर्मी सहितको टालीले स्वास्थ्य सेवा लिन लागेको बताए । घोराही उपमहानगरपालिका उपप्रमुख हुमाकुमारी डिसीले महिलाहरु आफ्नो स्वास्थ्यको बारेमा सचेत हुनुपर्ने बताइन् । स्वास्थ्य सेवाबाट बन्चित हुनुनपरोस भनेर घर आँगनमा सेवा दिनका लागि शिबिरको आयोजना गरिएको बताइन । भीआइए परिक्षणबाट पाठेघरमा क्यान्सर भए नभएको पत्ता लगाउने पहिलो चरणको परिक्षण भएकाले सबैले परिक्षण गर्न आग्रह गरिन् । क्यान्सरका बिरामीलाई स्थानीय तहले केही रकम सहयोग गर्ने भएकाले दैनिक ५।६ जना क्यान्सरका बिरामीको सिफारिस गर्नुपर्दा साह्रै मन दुख्ने गरेका कारण २०८० मंसिर महिना देखि राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा प्रत्येक बिहीबार पाठेघरको भिआइए परिक्षण सुरु गरेको बताइन् । महिलाहरुले लाज र डर नमानी सेवा लिन आग्रह गरिन । घोराही उपमहानगरपालिका जन स्वास्थ्य शाखा प्रमुख राधा पौडेलले स्वास्थ्यमा पहुँच नभएका महिलाहरूलाई सेवा दिनका लागि शिविर सुरु गरेको बताइन् । निरोगी हुनु पहिलो अधिकार भएकाले सबैले स्वास्थ्य सेवा लिन आग्रह गरिन् । शिवपुर स्वास्थ्य केन्द्रका प्रमुख ललित बुढाथोकी लगाएतले भनाइ राखेका थिए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?