ट्रेंडिंग:

>> लुम्बिनी प्रदेश : अल्पमतका मुख्यमन्त्रीको राजीनामा गर्न आलटाल >> अमेरिकी राष्ट्रपति बाइडेनलाई कोरोना संक्रमण >> कस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> आज यी पाँच प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> सञ्चारिका समूह दाङको तेस्रो साधारण सभा एवं अधिवेशन सम्पन्न >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पहिलो चौमासिकभित्रै विकासका कामको ठेक्का लगाउन बुटवल नगर प्रमुखको निर्देशन >> बाढी, पहिरो अपडेट: अहिलेसम्म १२४ जनाको मृत्यु >> बंगलादेशकी प्रधानमन्त्री हसिनाको नोकरसँग ३४ मिलियन डलरको सम्पत्ति >> चन्द्रागिरी केवलकारमा फसेका सबै यात्रुको सकुशल उद्धार >> बुटवल कोरा २०२४ को तयारी पुरा >> कर्णाली प्रदेश : राजीनामा दिने तयारीमा माओवादीका मन्त्री >> प्रहरी ऐनको संशोधन प्रस्ताव एक महिनाभित्र संसद्‌मा लैजान्छु-गृहमन्त्री लेखक >> लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा पित्तथैलीको शल्यक्रिया सेवा पुनः सुचारु >> नेप्सेमा ५४ अंकको उच्च बृद्धि, १२ अर्बको कारोबार >> रोम विधान अनुमोदन गर्न माग गर्दै प्रशासनमा ज्ञापनपत्र >> प्रधानमन्त्री ओलीले आइतबार विश्वासको मत लिने >> रुपन्देहीको स्विमिङ पुलमा डुबेर एक जनाको मृत्यु >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> ढाकास्थित दूतावासले नेपालीलाई भन्यो– अत्यावश्यक कामबाहेक बाहिर ननिस्कनु >> बाबुले कुकुर मारे, छोराले बाबु >> वीरगन्जमा १५ लाख बढीको भन्सार छलीको सामान बरामद >> रुपन्देहीमा ‘मेरो सवारी मेरो लेन’ अभियान >> ओमानको समुन्द्रमा तेल ट्याङ्कर पल्टियो, १३ भारतीयसहित १६ जना बेपत्ता >> ‘कार्साङ’ को वर्कशपमा दयाहाङ, एक सातापछि छायांकन सुरु >> निरन्तर बढ्दै सुनको मुल्य, तोलाको कति पुग्यो ? >> अदालतको आदेशपछि न्युरोडको फुटपाथ विस्तार पुन शुरु >> सर्पदंशबाट बालकको मृत्यु >> नवलपुरमा पुलबाट खसेर एकको मृत्यु >> प्रधानमन्त्रीसँग अमेरिकी राजदुतको भेटवार्ता >> डिजिटल माध्यमबाट बधाई दिन प्रधानमन्त्री ओलीको आग्रह >> अलपत्र कन्चनिया पुल : करोडौ लगानी, नागरिकलाई सास्ती >> आज हरिशयनी एकादशी, कस्तो छ शास्त्रीय मान्यता ? >> जनज्योतीमा पोशाक वितरण >> आज यी ६ प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> पाण्डवेश्वर मन्दिरमा महा शिवपुराण सुरु >> लायन्स स्टार्सद्वारा बिद्यालयलाई सहयोग >> शिक्षाका लागि समान अवसर आवश्यक >> दृष्टिविहीन स्थायी शिक्षकः खुसी भन्दा पीडा बढि >> भूकम्प पीडितको समस्या समाधान गर >> वातावरणीय नैतिकता सम्झाउने साउन महिना >> रेसुङ्गामा एक महिने साउने मेला शुरु >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> बाढी, पहिरो लगायतका विपद्‍मा परी हालसम्म १२० जनाको मृत्यु >> सिमलताल दुर्घटना: गणपति डिलक्सका चालक र सहचालकको शव फेला >> समाजवादी मोर्चाको बैठक शुरु >> राष्ट्रपति पौडेलद्वारा तीन विधेयक प्रमाणिकरण >> जन्मदिनमा फजुल खर्च नगरी विद्यार्थीलाई सहयोग >> इङल्याण्डका प्रशिक्षक साउथगेटद्वारा राजीनामा >> महान्यायाधिवक्ता पोखरेलको राजीनामा

विद्यालयमा सामग्री पाएपछि खुशी

३० जेष्ठ २०८१, बुधबार
३० जेष्ठ २०८१, बुधबार

बुटवल, ३० जेठ । सृष्टी रम्जाली बुटवलको प्रगती माध्यमिक विद्यालयको कक्षा ४ पढ्छिन् । मंगलबार दिदीसँगै सेतोगुराँस बालविकास सेवा केन्द्रबाट झोला भरी कापी, कलम, जुत्ता, स्कुल पोसाक पाए पछि दङ्ग परेकी छिन् । विद्यालयमा शिक्षकले जाने भने पछि त्यहाँ आएकी उनलाई यति धेरै पढ्न सामग्री पाउँछु भन्नै साेंच नै थिएन । उनी भन्छिन्–यति साम्रगी पाए पछि त एक वर्ष पढ्नलाई तनाव नै नहुनी भयो । उनका बुवा आमा विहान साँझको छाक कटाउन संघर्ष गरिरहेको अवस्था छ । भनेको बेलामा कापी किताव किन्न समस्या छ घरमा । उनी भन्छिन् बुवा आमाले बुटवलको फूलबारीमा सानो पसल गर्नु भएको छ । थोरै आम्दानी छ त्यसैलाई मिलाएर पढ्ने हो ।

उजीरसिंह माध्यमिक विद्यालयमा पढ्ने पुजा बुढाको अनुभव पनि उस्तै छ । बजारमा चुक बेसार बेच्ने बुवा आमा भनेको बेलामा थोरै पैसाले पनि कापी कलम किन्न सकिदैन । आज एकै पटकमा यति धेरै पढ्ने सामान पाउँदा खुशीको सिमा नै छैन । बुढा भन्छिन्–‘विद्यालय जाने हो कहिले किताब हुन्न, कहिले कापी कहिले कलम यो त दिनहँु हुने समस्या हो । यो पाली यसरी एकमुष्ट यति धेरै सामान पाउँदा मलाई सपना जस्तै लागेको छ । छोरी सँगै आएकी आमा धनिकला बुढाले सन्तानलाई राम्रो बनाउने रहर त हुन्छ नि तर धेरै समस्या छ । आम्दानी गर्ने राम्रो स्रोत छैन । त्यसैले हाट बजारमा गाँउबाट ल्याएको चुक, बेसार बेच्ने हो मैले र श्रीमानले त्यसैबाट खाने, लगाउने, स्वास्थ्य उपचार गर्ने सबै हो त्यसैले पनि सन्तानलाई विद्यालयमा सबै पु¥याउन समस्या छ । यसरी सहयोग पाउँदा सन्तानलाई पढाउन हौसला मिल्छ ।

आयुश कुर्मी प्रगती माध्यमिक विद्यालयका विद्यार्थी हुन् । उनी भन्छिन् सामान पाउना साथ के के रहेछ भनेर झोला खोलेर हेर्दा त मेरो खुशीको सिमा नै रहेन । कापी कलम जुत्ता ड्रेस पाए पछि उनी खुशी हुदै अब विद्यालयमा टेनसन नहुनी भयो भन्दै मख्ख पर्ने आमालाई हेरिरहेका थिए । कुर्मीकी आमा भन्छिन् हाम्रो आर्थिक अवस्था कमजोर छ । यसरी सहयोग पाए त छोरालई पढाउन सहयोग हुन्छ कहिले काही छ एउटा कापी किन्ने नि पैसा हुदैन । उजुरसिंह माध्यमिक विद्यालयमा पढ्ने निर्मल सार्कीलाई पनि मंगलवार अरू दिन भन्दा धेरै खुशी लागेको छ । विद्यालय पोसाक कापी, कलम, जुत्ता लगायतका सामान पाउदा उनी दङ्ग छन् । कक्षा ५ मा पढ्ने सार्कीलाई कापी किताव नहुदा विद्यालय जान नै मन लाग्ने गरेको बताए । यो वर्ष त डे«स जुत्ता कापी कलम सबे सामा्रगी भए पछि पढ्न पनि आन्नद लाग्ने भयो ।

समिक्षा परियार प्रगति माध्यमिक विद्यालयको कक्षा २ मा पढ्छिन । विद्यालय साम्रगी भए पछि उनी निकै खुशी छिन् आमा संगिता परियारले आर्थिक अवस्था कमजोर छ हाम्रो छोरा छोरी पढाउन गाह्रो छ । दिन दिनै कमाउने खाने र बच्चा पढाउने हो । कहिले काही त विद्यालयमा चाहिने कापी किताव नि पु¥याउन नसक्दा दुख लाग्छ । ज्याला मजदुरीले घर धान्ने गाह्रो छ उनी भन्छिन् ।

मंगलबार सेतो गुरास बालविकास सेवाकेन्द्र र किडासले विश्व बालश्रमका विरुद्धको दिवस पारेर बुटवल उपमहानगर पािलका भित्र रहेका २३ सामुदायिक विद्यालयका आर्थिक अवस्था कमजोर रहेका विद्यार्थीहरूलाई शौक्षिक साम्रगी वितरण गरेको छ ।

शौक्षिक सामग्री वितरण कार्यक्रममा बोल्दै सेतो गुरास बाल विकास सेव केन्द्रका प्रमुख सुमित्रा शर्माले बालबालिकाहरूलाई एक वर्षलाई पुग्ने शौक्षिक साम्रगीले वर्ष दिनभरी बालबालिकालाई अध्यन्नमा सहज हुने र साम्रगी अभावमा हुने मानसिक तनावबाट विद्यार्थी अभिभावक र विद्यालयलाई पनि कम हुने बताईन । कार्यक्रममा बोल्दै बुटवल उपमहानगरपािलका वडा नं ११ का वडा अध्यक्ष रामचन्द्र क्षेत्रीले सरकारले गर्न पर्ने संस्थाले गरेको भन्दै आगामी दिनमा पनि यस्तै सामाजिक काम गर्नुपर्ने र त्यसका लागि आफुले सरकारका तर्फबाट गर्ने सहगोग गर्ने प्रतिवद्धता व्यतm गरे । कार्यक्रममा बुटवल उपमहानगरपािलका भित्र रहेका २३ सामुदायिक विद्यालय २ सय ५८ जना बालबालिकाले शौक्षिक साम्रगी पाएका छन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?