ट्रेंडिंग:

>> बुहारीलाई कन्यादान >> लुम्बिनीमा स्थानीय पाठ्यक्रमः अलमलमै बित्यो स्थानीय तहको सात वर्ष >> लुम्बिनी प्रदेश : अल्पमतका मुख्यमन्त्रीको राजीनामा गर्न आलटाल >> अमेरिकी राष्ट्रपति बाइडेनलाई कोरोना संक्रमण >> कस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> आज यी पाँच प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> सञ्चारिका समूह दाङको तेस्रो साधारण सभा एवं अधिवेशन सम्पन्न >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पहिलो चौमासिकभित्रै विकासका कामको ठेक्का लगाउन बुटवल नगर प्रमुखको निर्देशन >> बाढी, पहिरो अपडेट: अहिलेसम्म १२४ जनाको मृत्यु >> बंगलादेशकी प्रधानमन्त्री हसिनाको नोकरसँग ३४ मिलियन डलरको सम्पत्ति >> चन्द्रागिरी केवलकारमा फसेका सबै यात्रुको सकुशल उद्धार >> बुटवल कोरा २०२४ को तयारी पुरा >> कर्णाली प्रदेश : राजीनामा दिने तयारीमा माओवादीका मन्त्री >> प्रहरी ऐनको संशोधन प्रस्ताव एक महिनाभित्र संसद्‌मा लैजान्छु-गृहमन्त्री लेखक >> लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा पित्तथैलीको शल्यक्रिया सेवा पुनः सुचारु >> नेप्सेमा ५४ अंकको उच्च बृद्धि, १२ अर्बको कारोबार >> रोम विधान अनुमोदन गर्न माग गर्दै प्रशासनमा ज्ञापनपत्र >> प्रधानमन्त्री ओलीले आइतबार विश्वासको मत लिने >> रुपन्देहीको स्विमिङ पुलमा डुबेर एक जनाको मृत्यु >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> ढाकास्थित दूतावासले नेपालीलाई भन्यो– अत्यावश्यक कामबाहेक बाहिर ननिस्कनु >> बाबुले कुकुर मारे, छोराले बाबु >> वीरगन्जमा १५ लाख बढीको भन्सार छलीको सामान बरामद >> रुपन्देहीमा ‘मेरो सवारी मेरो लेन’ अभियान >> ओमानको समुन्द्रमा तेल ट्याङ्कर पल्टियो, १३ भारतीयसहित १६ जना बेपत्ता >> ‘कार्साङ’ को वर्कशपमा दयाहाङ, एक सातापछि छायांकन सुरु >> निरन्तर बढ्दै सुनको मुल्य, तोलाको कति पुग्यो ? >> अदालतको आदेशपछि न्युरोडको फुटपाथ विस्तार पुन शुरु >> सर्पदंशबाट बालकको मृत्यु >> नवलपुरमा पुलबाट खसेर एकको मृत्यु >> प्रधानमन्त्रीसँग अमेरिकी राजदुतको भेटवार्ता >> डिजिटल माध्यमबाट बधाई दिन प्रधानमन्त्री ओलीको आग्रह >> अलपत्र कन्चनिया पुल : करोडौ लगानी, नागरिकलाई सास्ती >> आज हरिशयनी एकादशी, कस्तो छ शास्त्रीय मान्यता ? >> जनज्योतीमा पोशाक वितरण >> आज यी ६ प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> पाण्डवेश्वर मन्दिरमा महा शिवपुराण सुरु >> लायन्स स्टार्सद्वारा बिद्यालयलाई सहयोग >> शिक्षाका लागि समान अवसर आवश्यक >> दृष्टिविहीन स्थायी शिक्षकः खुसी भन्दा पीडा बढि >> भूकम्प पीडितको समस्या समाधान गर >> वातावरणीय नैतिकता सम्झाउने साउन महिना >> रेसुङ्गामा एक महिने साउने मेला शुरु >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> बाढी, पहिरो लगायतका विपद्‍मा परी हालसम्म १२० जनाको मृत्यु >> सिमलताल दुर्घटना: गणपति डिलक्सका चालक र सहचालकको शव फेला >> समाजवादी मोर्चाको बैठक शुरु >> राष्ट्रपति पौडेलद्वारा तीन विधेयक प्रमाणिकरण >> जन्मदिनमा फजुल खर्च नगरी विद्यार्थीलाई सहयोग

तिलोत्तमाको अति विपन्न नागरिक बिमा कोषः विपन्नका लागि वरदान बन्दै

३० जेष्ठ २०८१, बुधबार
३० जेष्ठ २०८१, बुधबार

बुटवल।

तिलोत्तमा नगरपालिका वडा नम्बर ४ शित्तलकुन्जका चुनबहादुर बस्नेत ६४ वर्षको उमेरमा निःशुल्क स्वास्थ्य बीमा गराउन पाउँदा दङ्ग छन् । वडा कार्यालयबाट स्वास्थ्य बीमा दर्ता सहयोगी घरमै आएर उनको बिमा गराइृदिएपछि अव एक लाखसम्मको उपचार निःशुल्क पाइने कुराले बस्नेतलाई खुशी तुल्याएको छ । “बुढ्यौली उमेरमा पैसा नतिरीकन स्वास्थ्य बिमा सुविधा पाउँदा खुशी छु, अव कुनै रोग लागे एकलाखसम्मको उपचार निःशुल्क हुन्छ भनेका छन्”–उनले भने ।

बस्नतेलाई जस्तै उत्साह तुल्याएको छ तिलोत्तमा–४ बस्ने ७३ वर्षीया ज्येष्ठ नागरिक सुमित्रा आचार्यलाई पनि । उनले पनि निःशुल्क स्वास्थ्य बिमा गराउन पाउँदा खुशी लागेको बताइन् । “निःशुल्क बिमा भएर मात्र हुँदैन, उपचार पनि सहज भैदिए राम्रो हुन्थ्यो”–उनले भनिन् । “पहिला त केही बिरामी भएर अस्पताल जाँदा धेरै खर्च हुने गथ्र्यो, अव भने अस्पतालमा पुगेपछि कुनै पैसा लाग्दैन, हामी जस्ता ज्येष्ठ नागरिकलाई राम्रो भएको छ”, उनले भनिन् ।

तिलोत्तमा नगरपालिकाले नगरभित्रका ज्येष्ठ नागरिक, अति विपन्न परिवार र रातो कार्ड भएका अपाङ्गता भएका व्यक्तिलाई समेत लक्षित गर्दै अति विपन्न नागरिक बिमा कोष स्थापना गरेको छ । उक्त कोषमा चालु आर्थिक वर्ष २०८०÷८१ का लागि १० लाख बजेट बिनियोजन गरिएको छ ।

तिलोत्तमा नगरपालिका स्वास्थ्य शाखा प्रमुख ानप्रसाद पौडेलका अनुसार यो वर्ष उक्त कोषबाट निःशुल्क बिमाका लागि ३० हजार रकम खर्च गरिसकिएको छ । नगरपालिकाले नगरका १७ वटै वडामा रहेका प्रत्येक टोल विकास संस्थाबाट १–१ जना अतिविपन्न नागरिकलाई निःशुल्क बिमाका लागि सिफारिश गर्न आग्रह गरेको छ । त्यसबाहेक ७० वर्ष उमेर पुगेका ज्येष्ठ नागरिकको पनि निःशुल्क स्वास्थ्य बिमा अभियान चलाइरहेको छ ।

तिलोत्तमा वडा नम्बर ४ का वडा सचिव काशीराम ज्ञवालीले आफ्नो वडाबाट १६ जना अति विपन्न नागरिकलाई निःशुल्क स्वास्थ्य बिमाका लागि नगरपालिकामा सिफारिश गरिएको जानकारी दिए । नगरपालिकामा हालसम्म ८ हजार ६५५ जनाले स्वास्थ्य बिमा गरेका छन् । जसमा निःशुल्क स्वास्थ्य बिमा गर्नेको संख्या भने अत्यन्तै न्युन रहेको स्वास्थ्य शाखा प्रमुख पौडेलले बताए । “निःशुल्क स्वास्थ्य बिमा गर्नेको छुट्टै तथ्यांक निकालेका छैनौ, तर यो संख्या अत्यन्तै न्युन छ”–उनले भने ।

स्वास्थ्य बिमा दर्ता सहयोगी शान्ति पाठकले ज्येष्ठ नागरिकको घरघरमै पुगेर स्वास्थ्य बिमा गरिदिने गरेको र अति विपन्न नागरिकको हकमा वडा कार्यालयले नगरपालिकामा सिफारिश गर्नुपर्ने व्यवस्था रहेको जानकारी दिइन् ।

नागरिकलाई वरदान सरह

गरिबी, आर्थिक हैसियत कम भएका मानिसले उपचार गर्ने एक माध्यमको रुपमा स्वास्थ्य बीमा कार्यक्रम रहेको छ । अहिले पनि कति नागरिकले बीमा कार्यक्रमबाट थोरै रुपैयाँमा स्वास्थ्य सेवा पाएर जीवन वरदान पाएको तिलोत्तमा नगरपालिकाका नगर प्रमुख रामकृष्ण खाणले बताए । “अति विपन्न नागरिकलाई निःशुल्क बिमाको पहुँचमा ल्याउनका लागि पनि नगरपालिकाले छुट्टै अति विपन्न नागरिक बिमा कोष स्थापना गरी कार्यान्वयनमा ल्याएको छ”–उनले भने ।

‘उपचारका लागि पाँच हजार रुपैयाँ पनि खर्च गर्ने सक्ने हैसियत नभएका गरिवी, विपन्नको एक लाखसम्म औषधि उपचार गर्न पाएका छन् । कतिले यसलाई बरदान पनि भनेका छन् । गरिवीले महंगो उपचार गर्दा सडकमा आउनुपर्छ । तर बिमामार्फत त्यस्ता गरिब दिनदुःखीको उपचार नगर सरकारले गरेको छ’, उनले भने, ‘कोही पनि पैसाको अभावमा रोग लुकाएर बस्नु पर्दैन । आर्थिक अभाव भएका लागि उपचारका लागि एकमात्र माध्यम स्वास्थ्य बीमा कार्यक्रम रहेको छ ।’

बिमाका बारेमा नबुझेका मानिसलाई बुझाउन आवश्यक रहेको उनले बताए । सामाजिक स्वास्थ्य सुरक्षा कार्यक्रमअन्तर्गत बीमा गर्ने कुनै पनि व्यक्तिले तोकिएको कुनै पनि सरकारी अस्पतालबाट ओपिडी सेवा, इमर्जेन्सी, ल्याब उपचार, सामान्य शल्यक्रिया लगायतका उपचार प्राप्त गर्न सक्नेछन् ।

त्यस्तै, सरकारले तोकेको झन्डै ४८० प्रकारका निःशुल्क औषधि प्राप्त गर्न सक्नेछन् । निःशुल्कबाहेकको हकमा पाँच जनासम्मको परिवारका सदस्यले वार्षिक रु तीन हजार ५०० तिर्नुपर्ने र पाँचभन्दा बढी परिवारका सदस्य भएको हकमा प्रतिसदस्य रु ४५० का दरले शुल्क बुझाई बीमा गरेपछि एक वर्षका लागि बीमा गरेका परिवारका सदस्यले वार्षिक रूपमा एक लाखसम्म उपचार खर्च निःशुल्क हुने व्यवस्था छ ।

 

 

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?