ट्रेंडिंग:

>> लुम्बिनीमा ‘शान्ति घन्टी’ को उद्घाटन, पर्यटनमन्त्रीले भने –‘बुद्धको सन्देश विश्वरभर फैलाऔं’ >> भैरहवा मेलामा बुधबारदेखि कुस्ती प्रतियोगिता हुँदै >> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सस्कृति संरक्षण समाज बुटवललाई उपाधि >> साना किसान कृषि सहकारीको १९ औँ साधारण सभा >> स्वास्थ्यमन्त्री बस्नेतलाई बर्खास्त गर्न डा. गोविन्द केसीको माग >> गैरीखुट्टा–रुपन्देही समाज गठन >> सर्भिस लेनको डिजाईन फेर्न बुटवल उपमहानगरले ग–यो यस्तो प्रस्ताव >> टेम्पो सञ्चालनमा स्थानीय सरकारको ज्यादतीः ब्यवसायीले गराए दलहरुको ध्यानाकर्षण >> रुपन्देही सामाजिक संजाल अष्ट्रेलियाको अध्यक्षमा काफ्ले र महासचिवमा पाण्डे चयन >> दाङ—रुपन्देही सम्पर्क समाज गठन >> केपी ओली कप : गण्डकी र लुम्बिनी तथा मधेस र पुलिस क्लब खेल्दै >> सांस्कृतिक कार्यक्रमले महोत्सवमा दर्शकहरुको आकर्षण बढ्दै >> गुल्मीमा सत्यवती मेला >> रित्तिदै गाउँ, ६० प्रतिशत गाउँबाहिर, उब्जाउ भूमि बाँझै
मुख्य समाचार

सिकाइ सुधार्न गाउँटोलमा ‘फुर्सद कक्षा’

बिहान र साँझको समयमा विद्यालय समय बाहेक विभिन्न टोल–टोलमा कक्षा ५ भन्दा तलका विद्यार्थीले भाग लिने गरेका छन् । यसलाई स्थानीय तिलोत्तमा युवा क्लबले ‘फुर्सद कक्षा’ नाम दिएको छ ।
४ मंसिर २०८०, सोमबार ०५:५३
४ मंसिर २०८०, सोमबार ०५:५३

बुटवल, ४ मंसिर ।  अधिकांस विद्यार्थीहरू बिहान १० बजे देखि साँझ ४ बजे सम्म विद्यालय आउने जाने गर्छन् । विद्यालयमा दिएको गृहकार्य गरेर सकेपछि अधिकांस विद्यार्थीहरू फुर्सदमा रहन्छन् । उनीहरू पछिल्लो समयमा मोवाईल, ल्यापटप, टिभी लगायतका अन्य ईलेक्ट्रोनिक्स डिभाईसमा भुल्ने गरेको पनि पाईन्छ । तर पाल्पा जिल्लाको तिनाउ गाउँपालिका वडा नम्बर ३ झुम्सा सहित ४ स्थानमा बालवालिका दिउँसोको समयमा विद्यालय जाने र अन्य समयमा भने ‘फुर्सद कक्षा’ मा भाग लिने गरेका छन् ।

स्थानीय तिलोत्तमा युवा क्लवले ४ बर्ष पहिला सुरुवात गरेको ‘फुर्सद कक्षा’ मा तिनाउका ४ स्थानमा बालवालिका नियमित जसो भाग लिने गरेका हुन् । बिहान र साझँको समयमा विद्यालय समय बाहेक विभिन्न टोल–टोलमा कक्षा ५ भन्दा तल्लो कक्षाका विद्यार्थीहरू जम्मा पारेर टोल टोलमा स्थानीय विद्यालयका शिक्षक र स्नातक, स्नाकोत्तर तह पुरा गरेर खाली रहेका विद्यार्थीहरूले विद्यार्थीहरूलाई नै पढाउँछन् । यसलाई स्थानीय तिलोत्तमा युवा क्वलले ‘फुर्सद कक्षा’ नाम दिएको छ । तल्लो कक्षाका बालबालिकाको सिकाइ सुधार गर्ने उद्देश्यले फुर्सद कक्षा संचालन गरिरहेको क्लबले जनाएको छ ।

तिलोत्तमा युवा क्वलका अध्यक्ष आशिष रायमाझीका अनुसार ४ बर्ष पहिला सुरुवात भएको यो फुर्सद कक्षा एक स्थानमा जारी थियो भने ४ स्थानमा आर्थिक अभावकै कारण बन्द भएको थियो । पछिल्लो समयमा भने देउसी भैलो बाट संकलन भएको रकमबाट पुनः सुरुवात गरिएको छ । अहिले ५ वटा टोलमा यसरी ६ जना शिक्षकले अध्यापन गराउन सुरुवात गरेका हुन । तिनाउ झुम्साको पानीमिल, झुम्सा,पलन्दर र ढापगैरामा टोलमा ५ स्थानमा पढाई हुन्छ । ५ बर्ष पहिला एउटा संस्था संग आवद्ध भएर यो कक्षा सुरुवात भएको भएपनि आर्थिक अभावको कारण बन्द भएको थियो ।

टोलमा विद्यार्थीहरुको संख्या हेरेर थप शिक्षकको समेत व्यव्स्थापन गर्दै आएको छ । अहिले एउटा टोलमा १२ जना भन्दा बढि विद्यार्थीहरू हुने गरेका छन् । टोलमा पढाउने शिक्षकको लागि क्लवले निश्चित रकम विनियोजन गरेको छ । प्रत्येक बर्ष जसो क्वलवे विद्यार्थीहरूको शिक्षा सुधारको लागि विद्यालयमा मात्रै नभएर घरमा पनि अध्यायनशिल बनाउने योजना अनुसार यो अभियानको थालनी गरेको हो । जस अनुसार कक्षा ५ सम्मका विद्यार्थीहरूको लागि यो फुर्सद शिक्षा बरदान जस्तै भएको दावि क्लवको छ ।

टोलमा शिक्षा लिएर विद्यार्थीहरूले विद्यालयमा शिक्षकले दिएको गृहकार्य समेत त्यहि गर्ने, नजानेको कुरा शिक्षक लाई सोध्ने हुँदा थप सृजनशिलता विकास हुने गरेको बताइएको छ । क्लवका अध्यक्ष रामाझी भन्छन्–‘स–सानो विद्यार्थीहरूको लागि घरमा विद्यालयको गृहकार्य समेत गराउने फुर्सद हुदैन, यसमा फुर्सद शिक्षाका शिक्षकहरूले सहकार्य गर्दै जानुहुन्छ, जसले गर्दा राम्रो हुन्छ । ’
क्लवले विनियोजन गरेको रकम अपुग भएपछि प्रत्येक विद्यार्थी बापत १०० रूपैयाँ अभिभावकबाट सहयोग शुल्क समेत लिने गरेको र त्यो रकम प्रत्यक्ष शिक्षकहरूलाई नै दिने गरेको छ । यसमा थप रकम क्लवले दिने गरेको हो । विद्यार्थीको लागि सहयोगी शिक्षक जस्तै बनेका शिक्षकहरूले विभिन्न समयमा फुर्सद शिक्षामा नै अतिरित्त मनोरञ्जन लगायतका खेलकुदजन्य गतिविधि समेत गर्दै आएका आएका छन् । जसलाई ‘मिनी स्कुल’ समेत भन्ने गरिएको छ । अभिभावकहरूले समय व्यवस्थान गर्न नसक्दा र पहिला विद्यार्थी पठाउने पछि घट्दै जाने परिपाटीको कारण पनि समस्या भएको भन्दै क्लवले विद्यार्थीहरूको नियमितताको लागि अभिभावकहरूसंग निरन्तर छलफल अन्तरक्रिया गर्दै आएको छ ।

भैलोबाट रकम संकलन

फुर्सद शिक्षा सञ्चालनको लागि यो पटक क्लवले देउसी भैलो खेलेको छ । २०८० को तिहारमा क्लवद्वारा संचालित देउसी भैलो कार्यक्रममा जम्मा १ लाख ३९ हजार १३८ रूपैयाँ संकलन गरेको थियो । जसमा खर्च रकम १ हजार ६ सय २० रहेको छ । देउसी भैलोको पुर्व घोषित उदेश्य बमोजिम पानीमिल, झुम्सा,पलन्दर र ढापगैरामा फुर्सद शिक्षा निरन्तर सन्चालन गर्ने र सडकबत्ती थप ३ स्थानमा जडान गर्ने समेत योजना रहेको क्लवले जनाएको छ ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?