ट्रेंडिंग:

>> प्रहरी ऐनको संशोधन प्रस्ताव एक महिनाभित्र संसद्‌मा लैजान्छु-गृहमन्त्री लेखक >> लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा पित्तथैलीको शल्यक्रिया सेवा पुनः सुचारु >> नेप्सेमा ५४ अंकको उच्च बृद्धि, १२ अर्बको कारोबार >> रोम विधान अनुमोदन गर्न माग गर्दै प्रशासनमा ज्ञापनपत्र >> प्रधानमन्त्री ओलीले आइतबार विश्वासको मत लिने >> रुपन्देहीको स्विमिङ पुलमा डुबेर एक जनाको मृत्यु >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> ढाकास्थित दूतावासले नेपालीलाई भन्यो– अत्यावश्यक कामबाहेक बाहिर ननिस्कनु >> बाबुले कुकुर मारे, छोराले बाबु >> वीरगन्जमा १५ लाख बढीको भन्सार छलीको सामान बरामद >> रुपन्देहीमा ‘मेरो सवारी मेरो लेन’ अभियान >> ओमानको समुन्द्रमा तेल ट्याङ्कर पल्टियो, १३ भारतीयसहित १६ जना बेपत्ता >> ‘कार्साङ’ को वर्कशपमा दयाहाङ, एक सातापछि छायांकन सुरु >> निरन्तर बढ्दै सुनको मुल्य, तोलाको कति पुग्यो ? >> अदालतको आदेशपछि न्युरोडको फुटपाथ विस्तार पुन शुरु >> सर्पदंशबाट बालकको मृत्यु >> नवलपुरमा पुलबाट खसेर एकको मृत्यु >> प्रधानमन्त्रीसँग अमेरिकी राजदुतको भेटवार्ता >> डिजिटल माध्यमबाट बधाई दिन प्रधानमन्त्री ओलीको आग्रह >> अलपत्र कन्चनिया पुल : करोडौ लगानी, नागरिकलाई सास्ती >> आज हरिशयनी एकादशी, कस्तो छ शास्त्रीय मान्यता ? >> जनज्योतीमा पोशाक वितरण >> आज यी ६ प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> पाण्डवेश्वर मन्दिरमा महा शिवपुराण सुरु >> लायन्स स्टार्सद्वारा बिद्यालयलाई सहयोग >> शिक्षाका लागि समान अवसर आवश्यक >> दृष्टिविहीन स्थायी शिक्षकः खुसी भन्दा पीडा बढि >> भूकम्प पीडितको समस्या समाधान गर >> वातावरणीय नैतिकता सम्झाउने साउन महिना >> रेसुङ्गामा एक महिने साउने मेला शुरु >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> बाढी, पहिरो लगायतका विपद्‍मा परी हालसम्म १२० जनाको मृत्यु >> सिमलताल दुर्घटना: गणपति डिलक्सका चालक र सहचालकको शव फेला >> समाजवादी मोर्चाको बैठक शुरु >> राष्ट्रपति पौडेलद्वारा तीन विधेयक प्रमाणिकरण >> जन्मदिनमा फजुल खर्च नगरी विद्यार्थीलाई सहयोग >> इङल्याण्डका प्रशिक्षक साउथगेटद्वारा राजीनामा >> महान्यायाधिवक्ता पोखरेलको राजीनामा >> सिरिजको अन्तिम खेलमा नेपाली महिला क्रिकेट टिम विजयी >> मोतिपुरमा सातौ जुनियर युवा गोष्ठी सम्पन्न >> अवैध लागूऔषध सहित विभिन्न स्थानबाट १२ जना पक्राउ >> नेप्सेमा हरियाली, ७० अंकले बढ्यो >> लुम्बिनीका प्रादेशिक अस्पतालमा निःशुल्क टिकटको व्यवस्था खारेज >> वैवाहिक बलात्कारको मुद्दामा गायक ओडलाई सफाई >> सहयोगको याचना गर्दै न्यौपाने >> परराष्ट्रमन्त्री राणालाई भारत र पाकिस्तानका समकक्षीको बधाई >> उपप्रधानमन्त्री सिंहसँग भारतीय राजदुतको भेटवार्ता >> उत्तर कोरियाका कूटनीतिज्ञले दक्षिण कोरियामा शरण लिएको दाबि >> अक्षयकुमारको सरफिरा बक्स अफिसमा असफल >> समाजवादी मोर्चाको बैठक बस्दै

विश्वभर सडक दुर्घटनामा मृत्यु भएकाहरुको स्मृतीमा बृहत् मैनबत्ती प्रज्ज्वलन

३ मंसिर २०८०, आईतवार
३ मंसिर २०८०, आईतवार

बुटवल, ३ मंसिर ।

सडकमैत्री कानुन र पूर्वाधार अभावको कारण देशमा ठूलो संख्यामा जनधनको क्षति हुने गरेको नेशनल रोड सेफ्टी एलाएन्सका केन्द्रीय अध्यक्ष योगेश भट्टराईले बताएका छन् । बर्सेनि ३ हजार जनाको सडक दुर्घटनामा मृत्यु हुने दरलाई रोक्ने गरी सरोकारवाला निकायहरु लाग्नुपर्ने उनले बताए।

सुरक्षित यात्रा अभियान नेपाल, मिडिया एक्सन फर रोड सेफ्टी, रोटरी डिष्ट्रिक ३२९२ रिजन ५ अन्तर्गतका ३ दर्जन क्लबहरुको संयुक्त आयोजनामा भएको कार्यक्रममा उनले यस्तो बताएका हुन् । “संयुक्त राष्ट्र संघको घोषणापत्रमा सडक दुर्घटना २०३० सम्म ५० प्रतिशत घटाउने लक्ष्यसहित विश्वका कतिपय देशहरुले अभियान थालेका छन्”– उनले भने । सडक सुरक्षाको निम्ति सरकारले बनाउने कानुनको लागि दबाब दिनेगरी सरोकारवालाहरु लाग्नुपर्ने उनले बताए । स्थानीय सरकार, प्रदेश र संघीय सरकारलाई यो कानुन बनाउने विषयमा जोडदार दबाब जरुरी रहेको उनले बताए । यो विषयमा सामाजिक संजालबाट नै आफ्नो धारणा अगाडि सार्न जरुरी रहेको उनले बताए ।

दुर्घटना न्युनीकरणका लागि कानुन बनाउनुका साथै अभियानमुलक कार्यक्रमलाई सरोकारवालाहरुले अघि बढाउनुपर्ने उनले सुझाव दिए । “अझै पनि कानुनको अभाव छ । यसले गर्दा दुर्घटना घट्ने अवस्था छैन”– उनले भने । सडक सुरक्षा काउन्सिलको सडक कानुन निर्माण पछि बन्ने हुँदा पनि सरकारी संयन्त्रहरु विकासपछिको समस्याबारे खासै चासो नदिने गरेको उनले दुखेसो गरे । प्रत्येक वर्ष ३ हजार मानिसको मृत्यु हुने गरेको छ । अझ बढीमा दुई पाँग्रेमा ८० प्रतिशत मृत्यु हुने तथ्यांक अझ भयानक रहेको उनले बताए । दुई पाङ्ग्रेको पछि बस्नेको मृत्यु हुने धेरै रहेको उनले बताए ।

कुल राष्ट्रको जिडिपिमा २ प्रतिशत नोक्सानी यसले गरेको छ । पूर्वाधार निर्माण अनुसारको नियमसंगत सवारी नचलाउँदा अझ दुर्घटनाको कारक रहेको, नया बनेका सडकमा कुन लेनको प्रयोग गर्ने हो त्यो ज्ञान नहुँदा पनि अर्को समस्या रहेको उनले बताए । सबै सामाजिक संघसंस्था र आम नागरिकको सहभागिताबाट मात्र यो अभियान सफल हुने उनले बताए । “मौलिक हकका रुपमा सुरक्षित यात्रा गर्न पाउनु पर्ने लेखिएको छ जसको लागि सचेतना जरुरी छ”–भट्टराईले भने । नेपाली लाईसेन्सले अन्तर्राष्ट्रिय मान्यता नपाएको कारण पनि नेपाली नागरिक विदेशमा गएर सवारी चालक अनुमति पत्र लिन ठूलो धनराशी खर्च गर्नुपर्ने, नया पुस्तामा सवारी साधन दैनिक जिवनमा अनिवार्य रहेको हँुदा पनि यसलाई अगाडि बढाउनुपर्ने उनले बताए ।

कार्यक्रममा नेपाल अटोमोबाईल स्पोर्ट्स एशोसिएशन(नासा) फाउन्डेसनका अध्यक्ष गोबिन्द भट्टराई, सुरक्षित यात्रा नेपाल अभियानका महासचिव दिनेश पाण्डे, राजमार्ग सुरक्षा तथा ट्राफिक ब्यवस्थापन कार्यालय बुटवलका प्रहरी निरिक्षक शोभा पाण्डेले सहभागी स्कुटी चालक महिलाहरुलाई प्रशिक्षण दिएका थिए ।

कार्यक्रममा सहभागी १ सय २० बढी स्कुटी चालक महिलालाई दुर्घटना न्युनीकरण र लेन सुरक्षाबारे प्रशिक्षण दिईएको थियो । प्रशिक्षणपश्चात सहभागी स्कुटी चालक महिलाहरु योगीकुटीबाट सचेतनामुलक र्याली मणिग्राम पुगेर पुनः योगिकुटीमा फर्किएर समापन गरिएको थियो । कोणसभालाई सम्बोधन गर्दै नेश्नल रोड सेफ्टी एलाएन्सका केन्द्रीय अध्यक्ष योगेश भट्टराईले निकै महत्वपूर्ण विषयमा सरोकारवाला निकायहरु एकतावद्घ भएर कार्यक्रम गरिएको भन्दै निरन्तर अभियान चलाउन सुझाव दिए ।

कार्यक्रममा रोटरी ईन्टरनेशनल ३२९२ का डिष्ट्रिक गभर्नर राजेन्द्र प्रसाद ध्वजुले सामाजिक हितमा रहेर निरन्तर लागेको रोटरी अभियानमा थप फलदायी हुने र प्रभावकारी कार्यक्रम भएको बताए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?