ट्रेंडिंग:

>> लुम्बिनीमा ‘शान्ति घन्टी’ को उद्घाटन, पर्यटनमन्त्रीले भने –‘बुद्धको सन्देश विश्वरभर फैलाऔं’ >> भैरहवा मेलामा बुधबारदेखि कुस्ती प्रतियोगिता हुँदै >> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सस्कृति संरक्षण समाज बुटवललाई उपाधि >> साना किसान कृषि सहकारीको १९ औँ साधारण सभा >> स्वास्थ्यमन्त्री बस्नेतलाई बर्खास्त गर्न डा. गोविन्द केसीको माग >> गैरीखुट्टा–रुपन्देही समाज गठन >> सर्भिस लेनको डिजाईन फेर्न बुटवल उपमहानगरले ग–यो यस्तो प्रस्ताव >> टेम्पो सञ्चालनमा स्थानीय सरकारको ज्यादतीः ब्यवसायीले गराए दलहरुको ध्यानाकर्षण >> रुपन्देही सामाजिक संजाल अष्ट्रेलियाको अध्यक्षमा काफ्ले र महासचिवमा पाण्डे चयन >> दाङ—रुपन्देही सम्पर्क समाज गठन >> केपी ओली कप : गण्डकी र लुम्बिनी तथा मधेस र पुलिस क्लब खेल्दै >> सांस्कृतिक कार्यक्रमले महोत्सवमा दर्शकहरुको आकर्षण बढ्दै >> गुल्मीमा सत्यवती मेला >> रित्तिदै गाउँ, ६० प्रतिशत गाउँबाहिर, उब्जाउ भूमि बाँझै
सुरक्षा÷अपराध

त्रिपालमुनिको बसाईले भूकम्पपीडित बिरामी

२ मंसिर २०८०, शनिबार २०:०४
२ मंसिर २०८०, शनिबार २०:०४

सुर्खेत, २ मंसिर ।

चिसो बढेसँगै भुकम्पपीडितहरु बिरामी पर्न थालेका छन् । त्रिपालमुनि कष्टकर जिवन बिताइरहेका जाजरकोट र पश्चिम रुकुमका पीडितहरु बिरामी पर्न थालेका हुन् । अहिले उनीहरु विभिन्न सरुवा रोगको शिकार हुन पुगेका छन् ।

भुकम्पले घर तहसनस भएपछि त्रिपालमा बस्दै आएकी देउमा रानाले चिसो बढ्न लागेसँगै बालवालिकाहरु बिरामी पर्न थालेको बताइन् । बालवालिकाहरुमा रुघाखोकी तथा ज्वरोको समस्या देखिन थालेको उनले बताईन् । अहिले बालबालिकामा आँखा पाक्ने रोग समेत देखा पर्न थालेको स्थानीय कलिमान रानाले बताए । ‘त्रिपालमुनिको बसाईका कारण बच्चाहरुलाई चिसो लागेको छ’ उनले भने, ‘धेरैजसो बालवालिकाहरुलाई रुघाखोकी लागेको छ । कतिलाई त निमोनिया पनि देखिएको छ ।’

बालवालिकासँगै गर्भवती र सुत्केरी आमाहरु पनि अहिले विभिन्न रोगको शिकार बन्दै आएका छन् । त्रिपालमुनि बस्दै आएकी १८ दिनकी सुत्केरी विमला तिरुवा पनि कष्टकर दिन गुजार गर्दै आएकी छन् । चिसो र आवश्यक स्याहार सुसार नहुँदा आमाका साथै बच्चा पनि बिरामी रहेका छन् । त्रिपालको चिसोले आमा र नवजात शिशु दुवैका मुख, आँखा, हातखुट्टा सुनिएको छ ।

भेरी नगरपालिका–१ पुष्पा सिंहको एक महिना अघि बनाएको घर भूकम्पले भत्किएपछि त्रिपालमा बस्दै आएकी छन् । दुई महिनाको छोरासहित बस्दै आएकी उनको दैनिकी पनि समस्याले गाजेको छ । छोरीलाई आँखा पाक्ने रोगले हैरान बनाएको उनले बताइन् । ‘हामीसँग न त खाने अन्न छ न जीउ ढाक्ने कपडा नै । के खाएर बाँच्ने’ उनले भनिन्, ‘चिसो र भोकले मर्ने बेला भयो, बालवालिकाहरु पनि बिरामी पर्न थालेका छन् ।’

त्रिपालमा बसेका धेरै सुत्केरी र बालबालिकामा रुघाखोकी, ज्वरो, निमोनियालगायत समस्या देखिन थालेको नलगाड नगरपालिका–१ पालीकी कल्पना विक बताउँछिन् । उनले सुत्केरी, गर्भवती र बालबालिकालाई पोषिलो खानेकुराको अभाव भएका कारण पनि थप समस्यामा रहेको बताइन् ।

जाजरकोटका अधिकांश नागरिकहरु त्रिपालभित्र छन् । शौचालय नहुँदा बस्ती नजिक खुला ठाउँलाई नै शौचको रुपमा प्रयोग गर्न गर्न थालिएको छ ।

स्वास्थ्य सेवा कार्यालय जाजरकोटका निमित्त स्वास्थ्य सेवा व्यवस्थापक डा.प्रतीक्षा भारतीले चिसोले धेरै बालबालिका बिरामी पर्न थालेको बताउँछिन् । उपचारका लागि अस्पताल आउने धेरैजसो बालवालिका तथा वृद्धवृद्धाहरुमा रुघाखोकी तथा ज्वरो देखिएको बताइन् । उनले अस्पतालमा बिरमीको चाप बढेका कारण उपचारको व्यवस्था मिलाउन सम्बन्धित पालिका र स्वास्थ्य संस्थालाई आग्रह गरिएको बताइन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?