ट्रेंडिंग:

>> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सस्कृति संरक्षण समाज बुटवललाई उपाधि >> साना किसान कृषि सहकारीको १९ औँ साधारण सभा >> स्वास्थ्यमन्त्री बस्नेतलाई बर्खास्त गर्न डा. गोविन्द केसीको माग >> गैरीखुट्टा–रुपन्देही समाज गठन >> सर्भिस लेनको डिजाईन फेर्न बुटवल उपमहानगरले ग–यो यस्तो प्रस्ताव >> टेम्पो सञ्चालनमा स्थानीय सरकारको ज्यादतीः ब्यवसायीले गराए दलहरुको ध्यानाकर्षण >> रुपन्देही सामाजिक संजाल अष्ट्रेलियाको अध्यक्षमा काफ्ले र महासचिवमा पाण्डे चयन >> दाङ—रुपन्देही सम्पर्क समाज गठन >> केपी ओली कप : गण्डकी र लुम्बिनी तथा मधेस र पुलिस क्लब खेल्दै >> सांस्कृतिक कार्यक्रमले महोत्सवमा दर्शकहरुको आकर्षण बढ्दै >> गुल्मीमा सत्यवती मेला >> रित्तिदै गाउँ, ६० प्रतिशत गाउँबाहिर, उब्जाउ भूमि बाँझै >> लायन्स स्टार्सद्वारा सहयोग >> रोकिएनन् महिलामाथिको हिंसा
अर्थ

नवलपुर कृषि पर्यटनको उर्वर भूमिः मन्त्री थापा मगर

१ मंसिर २०८०, शुक्रबार १८:१८
१ मंसिर २०८०, शुक्रबार १८:१८

नवलपुर, १ मंसिर ।

मगर इतिहास, भाषा, लिपि, संस्कृति, संरक्षण–संवद्र्धन मगरहरुको मूल मन्त्रः मगरात पहिचान र स्वायत्त शासन सहितको संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र” भन्ने मूल नाराका साथ नवलपरासी पुर्वको कावासोतीमा शुक्रबारदेखि प्रथम नवलपुर मगर सांस्कृतिक, कृषि पर्यटन तथा व्यापारिक महोत्सव शुरु भएको छ ।

महोत्सबको गण्डकी प्रदेशका वन, उद्योग तथा पर्यटन मन्त्री दिपेन्द्र थापा मगरले उदघाटन गरे । त्यस अवसरमा उनले धर्म सँस्कृतिको रक्षा गर्दै पर्यटनको विकासमा लाग्न सके गण्डकी प्रदेश पर्यटनको संभावना नै संभावना भएको प्रदेशका रुपमा अगाडि रहेको बताएका छन् ।

धर्म सँस्कृतिको रक्षा बिना कुुनै पनि समाज अगाडि बढ्न नसक्ने भएकाले पर्यटन विकासको खुडकिलाका रुपमा यस्ता महोत्सवको आयोजना हुनु राम्रो भएकोमा उनले जोड दिए ।

नवलपरासी पुर्व पर्यटनको प्रचुर सँभावना भएको जिल्लका रुपमा रहेको बताउँदै मगर समुदायको महोत्सवले मगर जातीको धर्म सँस्कृतिको पहिचान झल्कने र यसको सँरक्षणमा समेत टेवा पुग्ने बताए ।

महोत्सव ११ दिन सम्म चल्ने आयोजकले जनाएका छन् । जिल्लामा पहिलो पटक हुुन लागेको मगरहरुको कला, संस्कृति, भाषा, भेषभूषाको संरक्षणका साथै स्थानीय उत्पादनको प्रदर्शन र कृषि पर्यटनको विकासको लागि टेवा पु¥याउने गरी स्टलको व्यवस्था गरिएको नेपाल मगर संघ जिल्ला समन्वय समिति नवलपुरका सचिव नम्सु सुनारी मगरले जानकारी दिए ।

महोत्सव स्थलमा १५० स्टल रहेका छन् । महोेत्सवलाई विशेष झल्को दिनका लागि मगरहरूको पहिचान झल्कने प्रवेश गेट, मगरहरूले परापुर्व कालमा प्रयोग गर्ने घरको नमुना, भाँडाकुडाको प्रदर्शन कक्ष रहेको छ ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?