ट्रेंडिंग:

>> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सस्कृति संरक्षण समाज बुटवललाई उपाधि >> साना किसान कृषि सहकारीको १९ औँ साधारण सभा >> स्वास्थ्यमन्त्री बस्नेतलाई बर्खास्त गर्न डा. गोविन्द केसीको माग >> गैरीखुट्टा–रुपन्देही समाज गठन >> सर्भिस लेनको डिजाईन फेर्न बुटवल उपमहानगरले ग–यो यस्तो प्रस्ताव >> टेम्पो सञ्चालनमा स्थानीय सरकारको ज्यादतीः ब्यवसायीले गराए दलहरुको ध्यानाकर्षण >> रुपन्देही सामाजिक संजाल अष्ट्रेलियाको अध्यक्षमा काफ्ले र महासचिवमा पाण्डे चयन >> दाङ—रुपन्देही सम्पर्क समाज गठन >> केपी ओली कप : गण्डकी र लुम्बिनी तथा मधेस र पुलिस क्लब खेल्दै >> सांस्कृतिक कार्यक्रमले महोत्सवमा दर्शकहरुको आकर्षण बढ्दै >> गुल्मीमा सत्यवती मेला >> रित्तिदै गाउँ, ६० प्रतिशत गाउँबाहिर, उब्जाउ भूमि बाँझै >> लायन्स स्टार्सद्वारा सहयोग >> रोकिएनन् महिलामाथिको हिंसा
मुख्य समाचार
१५ नेवा गुठी, खल, समाजहरुले मनायो बुटवलमा भब्य नया वर्ष

हामी सबैको सम्वत ‘नेपाल सम्वत’

२८ कार्तिक २०८०, मंगलवार १३:२८
२८ कार्तिक २०८०, मंगलवार १३:२८

बुटवल, २८ कार्तिक। रुपन्देहीमा रहेका नेवा समुदायका संघसंस्थाहरुले नेपालीहरुको मौलिक संवत् नेपाल संवत् ११४४ संयुक्त रुपमा मनाएका छन । नेवा सेवा समिति, भिमसेन नेवा समाज, तिलोत्तमा नेवा मैजु खल, भिन्धो नेवा समाज रानीगंजा, नेवा पुच तामनगर, नेवा पुच नेवा विकास परिषद, नेवा देय दबु बुटवल नगर समिति, नेवा संस्कृत संरक्षण समिति, नेवा समाज बुटवल १–२, गणेश नेवा समाज, नेवा समाज अर्घाखाँची रुपन्देही, नेवा मिसा दबु बुटवल नगर समिति, भिमसेन नेवा समाज देविनगर, भिन्धो नेवा पुच, नेवा पुच दिपनगर सहितको सदस्यहरुले बिहान संयुक्त रयाली तथा औपचारिक शुभकामना आदानप्रदान कार्यक्रम गरि मनाएका हुन ।

समितिको सचिवालय माझगाउबाट कुमारी, घोडाजात्रा, पंचकन्या, नेवारी भेषभुषा, झाकीसहित निकालिएको रयाली मिलनचोक, मिलनचोक, कालिकानगर, होराईजन चोक, देविनगर हुँदै पुनः माझगाउ पुगेर समापन भएको थियो ।

औपचारिक कार्यक्रमको उद्घाटन गर्दै पुर्वमन्त्री तथा प्रदेश सभा सदस्य भोजप्रसाद श्रेष्ठले नेपालीहरुको मौलिक सम्वत नेपाल सम्वतको बारेमा सबैलाई बताउने र चिनाउने गरि लाग्नुपर्ने सुझाव दिए । नेपाल राज्यको अन्तरराष्ट्रिय मन्चमा आफनो पहिचान बनाउने गरि संयुक्त राज्य संघको सदस्यता प्राप्त गरेको ईतिहासमा नया सम्वत भएको कुरा राज्यले स्वीकार गरेको तर यसलाई राष्ट्रिय भाषाको रुपमा स्थापित गर्ने अभियानमा सरकार आलटान गरिरहेको उनले दुखेसो गरे । नेपाल संम्वतको ऐतिहासिक पक्षलाई हेरेर यो नेपालको मौलिक सम्वत भएको भन्दै यसलाई स्थापित गर्न पहल गर्नुपर्ने सुझाव दिए । ‘यो राष्ट्रिय सम्वत हो, यो आयातित सम्वत होईन ।’—उनले भने । यो दिवसलाई पर्वको रुपमा मनाउदै ऐतिहासिक पक्षको बारेमा खोज र ज्ञान लिन जरुरी रहेको उनले बताए । समाजमा सबै नेपाली जातजाती मिलेर बस्नुपर्ने भन्दै उनले सबै खाले संस्कृतिको आफनो पहिचान र महत्व हुने बताए । ऐतिहासिक पक्षलाई गुमराह गर्ने काम, अलमल गर्ने परिपार्टीका कारण स्पष्ट रुपमा दिशानिर्देशन गर्न नसकिएको उनले बताए । ‘हाम्रो सास्कृतिक पहिचानलाई नेवार समुदायले मात्र नभई सबै समुदायलाई नेपाल सम्वतको बारेमा जानकार हुनुपर्दछ ।’—उनले भने । आफनो मौलिक सम्वतप्रति माया हुनुपर्दछ । राष्ट्रिय सम्वतप्रति गर्व हुनुपर्दछ । हामी सबैको सम्वत नेपाल सम्वत भएको उनले बताए । प्रेरणा जाग्ने हिसाबबाट भावी पुस्तालाई सिक्नेसिकाउने प्रवृतिबाट योजना र कार्यक्रम बनाएर सबै समुदायहरु लाग्नुपर्ने बताए ।

कार्यक्रममा वडा नं ११ का वडाअध्यक्ष रामचन्द्र क्षेत्रीले नेपाललाई विश्व सामु चिनाउन नेवार समुदायको कला, संस्कृति, संस्कार महत्वपूर्ण पाटो बन्ने बताए ।

कार्यक्रममा समितिका सल्लाहकार रामलाल श्रेष्ठले पछिल्लो समय जातिय संगठनहरु संगठित हुने क्रम बढेको बताए । जातीय संगठनका कुरा जनयुद्ध आन्दोलन ताका शुरु भएको उनले बताए । यसअघि सबै जातजातीहरु मिलेर बसेको भन्दै उनले अन्य धेरै जातजातीहरु संगठित भएपनि जातीय राज्यका समेत आन्दोलन शुरु हुदा यस क्षेत्रका नेवारहरु धेरै पछि संगठित हुन थालेका बताए । भाषा, लिपि र संस्कृति पहिचान भएको भन्दै यसलाई जोगाउने कुरामा जोड दिनुपर्ने सुझाव दिए ।

कार्यक्रममा नेवा समाज अर्घाखाँची रुपन्देहीका अध्यक्ष बाबुराम श्रेष्ठ,नेवार देय दबुका अध्यक्ष गोपाल श्रेष्ठ, समितिका उपाध्यक्ष डिल्ली कुमार श्रेष्ठ, सचिव शारदा श्रेष्ठले नेवार समुदायको पहिचान एकता र गुठी भएको भन्दै यसलाई बचाउदै लाग्नुपर्नेमा जोड दिए ।
कार्यक्रममा समितिका अध्यक्ष चिरञ्जीवी श्रेष्ठले नेपाल सम्वतको बारे आम नागरिकमा सचेतना जगाउन जरुरी रहेको भन्दै सबै जातीहरुलाई समेटेर कार्यक्रम गर्ने गरि आफु लाग्ने बताए । कला, संस्कृतिबाट पर्यटन विकासमा टेवा पुग्ने उनले दाबी गरे ।

भिडियो सामग्री

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?