ट्रेंडिंग:

>> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सस्कृति संरक्षण समाज बुटवललाई उपाधि >> साना किसान कृषि सहकारीको १९ औँ साधारण सभा >> स्वास्थ्यमन्त्री बस्नेतलाई बर्खास्त गर्न डा. गोविन्द केसीको माग >> गैरीखुट्टा–रुपन्देही समाज गठन >> सर्भिस लेनको डिजाईन फेर्न बुटवल उपमहानगरले ग–यो यस्तो प्रस्ताव >> टेम्पो सञ्चालनमा स्थानीय सरकारको ज्यादतीः ब्यवसायीले गराए दलहरुको ध्यानाकर्षण >> रुपन्देही सामाजिक संजाल अष्ट्रेलियाको अध्यक्षमा काफ्ले र महासचिवमा पाण्डे चयन >> दाङ—रुपन्देही सम्पर्क समाज गठन >> केपी ओली कप : गण्डकी र लुम्बिनी तथा मधेस र पुलिस क्लब खेल्दै >> सांस्कृतिक कार्यक्रमले महोत्सवमा दर्शकहरुको आकर्षण बढ्दै >> गुल्मीमा सत्यवती मेला >> रित्तिदै गाउँ, ६० प्रतिशत गाउँबाहिर, उब्जाउ भूमि बाँझै >> लायन्स स्टार्सद्वारा सहयोग >> रोकिएनन् महिलामाथिको हिंसा
अर्थ

विदेश छोडेर शंकरनगरमा फूलखेती रोजेका इश्वरीः स्वदेशमै मासिक एक लाख कमाइ (भिडियोसहित)

२६ कार्तिक २०८०, आईतवार १९:४१
२६ कार्तिक २०८०, आईतवार १९:४१

 

बुटवल, २६ कात्तिक ।

रुपन्देहीको शंकरनगर चोकबाट करिब डेढ किलोमिटर पुर्व लागेपछि वनवाटिका पर्छ । त्यहाँ नपुग्दै शारदा स्कुलकै छेवैंबाट उत्तर लागेपछि फुलैफूलको बगैंचा आउँछ । तिलोत्तमा नगरपालिका वडा नम्बर २ मा पर्ने यो ठाउँको दृश्य निकै मनमोहक देखिन्छ । यस्तै फूलका बगैचा तिलोत्तमा–२ जानकीनगरको पामिर स्कुल नजिकै र तिलोत्तमा–२ शंकरनगरमै गरेर तीनवटा छन् ।

तीन ठाउँमा गरेर ४६ कट्ठामा फुलेका सयपत्री फूल तिहारसँगै सकिने क्रममा छन् । यी फूलहरु फूलाएका हुन् स्थानीय इश्वरी भण्डारीले । उनले यसका लागि वार्षिक ४ लाख रुपियाँ जग्गाको भाडा बुझाउँछन् ।

ग्रिन जोन एग्रो फार्मको नामबाट व्यवसाय सुरु गरेका भण्डारी भारतको कलकत्तामा १२ वर्ष बिताएपछि स्वदेश फर्किएर पुष्पखेतीमा लागेका स्थानीय हुन् । पुष्पखेती सुरु गर्नुभन्दा अगाडि उनले अन्य व्यवसायमा समेत हात नहालेका होइनन् । उनले मसलाको बजार प्रतिनिधि भएर काम गरेको अनुभव बटुल्दै किराना पसल खोले । तर कोभिड महामारीसँगै भएको लकडाउनले उनको सोंच बदलिदियो । अनि थाले कृषि कर्म ।

भण्डारीले कृषि कर्ममा हात हालेको ३ वर्षमात्र भएको छ । २०७७ सालमा उनले शंकरनगरमा १४ कट्ठा जग्गा भाडामा लिए । सुरुमा उनले तरकारी खेती थाले । जसमा लौका, घिरौंला, सिमी, तितेकरेला, फर्सी, काँक्रा, टमाटर, मुलालगायतका तरकारी उत्पादन गरे । तर उत्पादित तरकारीले बजार नपाउनु, लागत अनुसारको प्रतिफल नउठ्नु जस्ता कारणले उनको तरकारी खेतीको सोंच पनि बदलियो । अनि सुरु गरे फूल खेती ।

‘कलकत्तामा १२ वर्ष बिताएर आएपछि यहाँ केही समय मसलाको बजार प्रतिनिधि भएर काम गर्ने, तर आफै केही गर्ने सोंच पलायो, किराना मसल खोलें, त्यसबाट पनि मन मरेपछि तरकारी खेती सुरु गरे, तर लागत नै नउठेपछि फूलखेती गरेको हुँ”–भण्डारीले भने–“ फूलखेती गरेको पहिलो वर्षमै लगानी उठाउन सफल भएँ ।” पहिलो वर्ष उनले ८ कट्ठामा फूल लगाएका थिए । जसबाट उनले ६ लाख रुपियाँ आम्दानी गरे । भण्डारीले फूलसँगै नर्सरी उत्पादन पनि गरेका छन् । गतवर्षसम्म १४ कट्ठा जग्गामा फूलखेती र नर्सरी गरेका उनले माग धान्न नसकेपछि यसवर्ष ४६ कट्ठामा फूल र नर्सरी उत्पादन गरेका छन् ।

आधुनिक प्रविधिका बारेमा आफूले इन्टरनेटको माध्यमबाट थोरबहुत ज्ञान हासिल गरेर व्यवसायमा लागेको भण्डारी बताउँछन् ।

थोरै क्षेत्रफलमा पुष्पखेती सम्भव नहुने उनको अनुभव छ । फूलखेती र नर्सरी बिक्रीबाट वार्षिक ३० लाख आम्दानी हुने र महिनाको १ लाख रुपैयाँ बचत गर्ने गरेको उनले बताए ।

यो पटकको तिहारमा पनि फूलको राम्रो बिक्री भएको उनले बताए । यस व्यवसायमा लगानी थोरै लाग्ने र मिहिनेत पनि धेरै गरिरहन नपर्ने उनको तर्क छ । ‘थोरै लगानी र आम्दानी पनि राम्रै हुन्छ,’ उनले भने । यो वर्षको तिहारमा मात्रै करिव १० लाखको फूल बिक्री हुने भण्डारीको अनुमान छ । “दुईदिनमा ३ लाखको फूल बेचिसकें, उपभोक्ताहरु फूल र माला खरीद गर्न दिनभरीजसो आइरहनुभएको छ”–उनले भने ।

उनले फूल प्रति केजी ६०० रुपियाँ र माला प्रतिगोटा १३० रुपियाँमा बिक्री गरिरहेका छन् । बजारमा भने प्रतिगोटा मालाको मूल्य कम्तीमा १५० रुपियाँ पर्ने गरेको छ । “उपभोक्तालाई फर्ममै आएर लैजाँदा मूल्यमा पनि सस्तो भयो र ताजा फूल र माला नै उपभोक्ताले लैजान पाउने भए”–उनले भने । एक केजी फूलबाट ६ वटासम्म माला तयार गर्न सकिने उनको भनाई छ ।

उनले गत साउनमा रोपेको ३० हजार गोटा सयपत्रीको बिरुवाबाट तिहारमा फूल तयार भएको हो । तिहारका लागि मात्रै झण्डै १० हजार गोटा मालाको लागि फूल उत्पादन भएको भण्डारीले बताए ।

सम्भावना हुँदा–हुँदै पनि यस व्यवसायमा केही समस्या भने रहेको भण्डारीले बताए । नेपालमै अर्बौको फूल उत्पादन हुँदाहुँदै पनि सरकारले भारतबाट आयात गर्दा भने उनको मन खिन्न भएको छ ।

आयातले स्वदेशमै केही गर्छु भनेर लागेका व्यवसायीलाई मार पर्ने गरेको भण्डारीको गुनासो छ । पुष्प आयातलाई सरकारले पूर्णरुपमा रोक लगाउनुपर्ने उनको माग छ ।

तिहारको लागि फूल उत्पादन गर्न भण्डारीले गत साउन अन्तिम साता हाईब्रिड र कलकत्ता भेराईटी गरी दुई जातका सयपत्री रोपेका थिए । अहिले दुबै प्रजातीका सयपत्रीका बोटमा ढकमक्क फूल फूलेर पनि सकिन लागेको ।

कलकत्ता प्रजातीको फूल उत्पादन हुन ९० दिन लाग्छ भने हाईब्रिड फूल ५५ दिनमै तयार हुने भएकोले कहिलेको लागि उत्पादन गर्ने हो सोही अनुसार विरुवा तयार गरी लगाउने गरेको उनले बताए । भण्डारीका अनुसार बोटमा नियमित मलजल र गोडमेल गर्न सके एउटै बोटबाट एकसिजनमा ५० देखि १ सय वटासम्म थुंगा उत्पादन लिन सकिन्छ ।

तिहारको लागि मात्र होइन, विभिन्न सिजनका लागि उनले फूलको बिरुवा लगाएका छन् । विवाहको लागि समेत फूल उत्पादन गर्ने लक्ष्यका साथ बिरुवा रोपेको भण्डारी बताउँछन् । यो सँगसँगै बैशाख, जेठ, असार महिनालाई समेत लक्षित गरेर फूल उत्पादन गर्ने गरेको भण्डारी बताउँछन् । वर्षमा १० महिना फूल उत्पादन गर्ने योजना अनुसार काम गरिरहेको उनको भनाई छ । उनले फूलको माग धान्न नसकेपछि आगामी दिनमा फूलखेती बिस्तार गर्ने योजना समेत बनाएका छन् । त्यसैगरी यसको बजार प्रवद्र्धन गर्न र आयातित फूललाई नियन्त्रण गर्न आगामी वर्षदेखि फूलको सस्तो बजार आयोजना गर्ने लक्ष्य लिएको पनि भण्डारीले बताए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?