ट्रेंडिंग:

>> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सस्कृति संरक्षण समाज बुटवललाई उपाधि >> साना किसान कृषि सहकारीको १९ औँ साधारण सभा >> स्वास्थ्यमन्त्री बस्नेतलाई बर्खास्त गर्न डा. गोविन्द केसीको माग >> गैरीखुट्टा–रुपन्देही समाज गठन >> सर्भिस लेनको डिजाईन फेर्न बुटवल उपमहानगरले ग–यो यस्तो प्रस्ताव >> टेम्पो सञ्चालनमा स्थानीय सरकारको ज्यादतीः ब्यवसायीले गराए दलहरुको ध्यानाकर्षण >> रुपन्देही सामाजिक संजाल अष्ट्रेलियाको अध्यक्षमा काफ्ले र महासचिवमा पाण्डे चयन >> दाङ—रुपन्देही सम्पर्क समाज गठन >> केपी ओली कप : गण्डकी र लुम्बिनी तथा मधेस र पुलिस क्लब खेल्दै >> सांस्कृतिक कार्यक्रमले महोत्सवमा दर्शकहरुको आकर्षण बढ्दै >> गुल्मीमा सत्यवती मेला >> रित्तिदै गाउँ, ६० प्रतिशत गाउँबाहिर, उब्जाउ भूमि बाँझै >> लायन्स स्टार्सद्वारा सहयोग >> रोकिएनन् महिलामाथिको हिंसा
शिक्षा / स्वाथ्य

मानव स्वस्थ्य रहन प्राकृतिक आयुर्वेद

रोटरी डाउनटाउनले जाजरकोट भुकम्प पीडितलाई एक लाख सहयोग गर्ने
२४ कार्तिक २०८०, शुक्रबार १७:४५
२४ कार्तिक २०८०, शुक्रबार १७:४५

बुटवल, २४ कात्तिक ।

मानव स्वस्थ रहन प्राकृतिक आयुर्वेद जीवनशैली अप्नाउनुपर्ने कामधेनु गौशालाका प्रमुख संरक्षक योगी सोमराज महाराजले सुझाव दिएका छन् । शरीरलाई उर्जा प्राप्त गर्न खाना आवश्यक हुने भए पनि वर्तमान जीवनशैलीमा खाएको पचाउन उर्जा खर्च हुने अवस्थाको कारण मानव अस्वस्थ बन्दै गएको उनले दाबी गरेका छन् ।

रोटरी क्लब अफ बुटवल डाउन टाउनको ९५७ औ नियमित बैठक तथा शुभ दिपावली तथा छ्ठ पर्वको शुभकामना आदाप्रदान कार्यक्रमलाई सम्बोधन गर्दै उनले आयु शब्दको अर्थ जीवन र वेदको अर्थ विज्ञानबाट आयुर्वेद उत्पन्न भएको बताए । निरोगी शरीर बनाउनु पहिलो सुख भएको भन्दै विचार, आहारबिहार, पंचतत्वको सन्तुलनबाट यो प्राप्त हुने उनले बताए । मानिसहरुको स्वस्थ्यप्रति खेलबाड भैरहेको भन्दै अहिलेको खानपिन मन्द विष भएको उनको जिकिर छ ।

मेटाबोलिज्मको कारण नै अहिले मानिसहरुमा दीर्घरोगहरु देखा परिरहेको उनले दाबी गरे ।
तितो र टर्रो बस्तु पाचन प्रकृयामा उपयुक्त हुने उनले सुझाव दिए । सुत्नेबेला शरीर आराम गर्ने समय भएको भन्दै सुत्नुभन्दा ३ घण्टा अघि कुनै पनि खाना सेवन लिन नहुने उनले बताए ।

मित्ररोग र सत्रुरोगका बारेमा ज्ञान लिन जरुरी रहेको उनले बताए । खाना पकाउदा प्रयोग हुने भाँडाकुडाले समेत नकारात्मक उर्जालाई बल गर्ने भन्दै भोजन पकाउदा गिल्टीमा पकाउनु ठिक नहुने बरु माटोमा पकाउनु सबैभन्दा उपयुक्त हुने उनको तर्क दिए ।

ऋतु अनुसार खानपानमा समेत ध्यान दिनुपर्ने तर्क दिदै उनले पित्त वृद्धि हुने बेला भएकाले अहिलेको अवस्थामा तितोटर्रो खानपान गर्नुपर्ने बताए । लक्ष्मी पुजाको एक दिनमात्र पुजा गरेर गाईहरु बचाउन नसकिने भन्दै उनले सबैको साथ सहयोग जरुरी रहेको उनले बताए ।

सडकका करीब ४ सय बढी छाडा चौपायालाई गौशालामा पालिरहेको उनले बताए । दूध नदिने गाई राखिएको ब्यवस्थित गौशालामा भलुही उत्कृष्ट भएको बताए । बैठकमा क्लबका अध्यक्ष कमला हमालले क्लबका सदस्यहरुको स्वस्थ्यबारे सचेत हुने गरि कार्यक्रम तयार गरेको बताईन ।

क्लबका पुर्व अध्यक्ष विमलराज भट्टराईले नेपाली धर्मसंस्कृति रहनसहन प्रकृतिमैत्री रहेको भन्दै यसको रक्षा गर्दै नया पुस्तामा लैजान जरुरी रहेको बताए ।

बैठकमा क्लबका सदस्य डिबि रायमाझीले आफू बैदेशिक कामको सिलसिलामा रोटरी अन्तर्राष्ट्रिय अन्तर्गत क्यानडाको क्लबमा बस्ने अवसर पाएको अनुभव सुनाए । रोटरीयन सदस्यको पहिचानसंगै एक आपसमा सम्मान आदर महत्वपूर्ण हुने र शिक्षा परियोजनामा सहकार्य गर्न चाहना ब्यक्त गरेको उनले बताए । रोटरी ईन्टरनेशनलका धेरै नेतृत्व पाएको क्लबमा आफू पुगेर अनुभव सिक्न पाएको उनले बताए ।

बैठकबाट पुर्वअध्यक्ष जीवन अधिकारीलाई डिजि सेलेक्सनमा पठाउने तथा जाजरकोटमा भुकम्प पीडितहरुलाई रोटरी डिष्ट्रिकमार्फत १ लाख १ हजार १ रुपैयाँ सहयोग गर्ने निर्णय भएको सचिव प्रकाशराज पौडेलले बताए ।

बैठकबाट पुर्वअध्यक्ष जीवन अधिकारीले सडक दुर्घटना अहिले ठूलो समस्या देखिएको भन्दै मंसिर ३ गते वृहत सचेतनामुलक कार्यक्रम गर्न लागिएको बताए ।

 

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?